Rama: Reforma territoriale garanton kalimin nga Shqipëria arkaike në atë moderne

July 31, 2014 16:14

Rama: Reforma territoriale garanton kalimin nga Shqipëria arkaike në atë moderne

Kryeministri Rama e ka cilësuar historike reformën territoriale, e cila po diskutohet sot në Kuvend. Gjatë diskutimeve të deputetëve, që po ndiqen nga salla edhe nga ambasadori amerikan Arvizu, Rama tha se reforma territoriale qëndron në themel të projektit të rilindjes për një Shqipëri moderne.

“Sot votojmë reformën historike. Fjala historike është përdorur nga paraardhësi, por unë besoj se kjo është fjala e duhur për të përcaktuar peshën që kjo do ketë në historinë e zhvillimit. Kjo është një reformë themelore e projektit tonë të rilindjes. Kjo është një reformë e imponuar nga 1 milionë shqiptarë. Kjo reformë e demokratizon qeverisjen vendore, çliron energji të reja për ekonominë vendore. Krijon kushtin e munguar të zhvillimit urban. Godet korrupsionin elektoral, papërgjegjshmërinë ne shfrytëzimin e burimeve. Kjo reformë çliron qytetarin, krijon hapësira për bashkësinë qytetare. Godet pabarazinë e qytetarëve të nivelit të parë dhe të dytë. Kuron diskriminimin e komuniteteve  të vogla. Kjo reformë garanton kalimin nga një Shqipëri arkaike te një Shqipëri që riorganizohet për t’u bërë atdheu modern. Nuk është fundi, por fillimi i fundit të anarkisë në të gjithë territorin. Sot jemi përballë të gjithë punës. Kjo është një reformë rrënjësore me një shkurtim të numrit të njësive vendore.”

 

July 31, 2014 16:14
Komento

7 Komente

 1. N.VJOSA July 31, 16:45

  Jo o Rame, jo!
  Historike so te jete rregullimi mardhenieve te punes, punedhenes- punmarres!
  Ligji te mbroje punen dhe shperblimin e puntorit!
  TE drejtat e puntorit nuk mbrohen si ne Perendim!
  Puntoret ne Shqiperi shfrytezohen barbarisht!
  Mbrojtja e puntorit dhe vleresimi real i punes e çon para Shoqerine!
  Ndryshe nuk ka si spjegohet pasurimi galopant i nje Gruppierung te vogel njerzish…, sic monitorojne institucionet nderkombtare,Shqiperia ka sot 55 Multimillionär me 110 Million Euro secili!….
  Vjedhje barbare djerses Puntorit shqiptar!….
  Punedhenes iteriert fitoje, por jo Millionär per 20 vjet!…

  Reply to this comment
  • raimond vlonjati July 31, 17:14

   Kjo reforme eshte nje reforme teresisht anti-kombetare ne cdo aspekt
   Ja ku eshte aspekti i saj antikombetar :

   1- Kjo reforme krijoi dy zona minoritare, nga 1 qe kemi pasur deri tani ,
   2- Po ashtu kjo reforme krijoi ne perspektive edhe nje zone te 3-te minoritre sic eshte Himara

   Pra kjo reforme po vendos themelet e greqizimit te jugut tone per te ardhmen , ndaj dhe nuk duhet lejuar
   Kjo reforme duket qe u krye vetem e vetem qe te krijoheshin keto zona minoritare, sepse nderkaq qe ky huri qe fryhet per budalleqet dhe anti-shqitparizmin e tij historik, (nga 300 e ca Bashki e komuna qe kishte Shqiperia , i katandisi ne 60 e ca bashki e komuna ), na ben ndarje te vogla per Zonat minoritare
   duke i vecuar ne Bashki sipas perberjes etnike …………

   .Ku ne fakt ne kemi Greqine nje vend anetar i EU-se qe nuk i njef aspak zonat minoritare dhe nuk lejon aspak qe te bej ndarje sipas ketyre zonave edhe kur njef ndonje zone te tille

   Atehere kur nje vend anetar i EU-se nuk ben ndarje te tilla sipas perberjes etnike, , perse ne qe nuk jemi as anetare te EU-se duhet te bejme ndarje te tilla sipas perberjes etnike ..?

   Greqia ka dy zona minoritare te njohura –Njera eshte ne veri te saj , minoritet sllavo-maqedonas , dhe tjetra eshte ne kufi me Turqine , minoriteti turk, dhe perseri Greqia nuk i ka krijaur ketyre Bashki apo komuna me vete
   Greqia ka edhe nje zone minoritare me shqiptare ne Arvano qe jane nja 20 mije shqitpare dhe te cilet e thone me force identitetin e tyre shqiptar dhe greku nuk i njef fare

   Nderkaq ne krijojme zona minoritare me 5 fshatra te minoritetit grek , kur ne total minoriteti grek nuk fut dot as edhe nje depudet te vetem ne parlamentin tone …..Edhe kur fut ndonje depudet e fut nga meshira e Babait te Zahos…..

   Atehere c’eshte kjo zemergjeresi …Historike e ketij hurit te PS-se ..?

   Kjo eshte tradheti e paster e interesave te kombit tone dhe ne te njejten kohe kjo “zemergjeresi” e Babait te Zahos ,
   i pregatit Shqiperise nje te ardhme ogurzeze …..

   Perse ne te mos kerkojme reciprocitet ne maredhenjet me Greqine , por ecim gjithmone sipas ….mesimeve te Mero Bazes ne editorialin e fundit qe “duhet te kemi patjeter minrotetet ne qeveri, se na prishet oreksi i Greqise ” ….?
   C’eshte ky kompleks Inferiroriteti i pa-fund qe tregojme ne maredhenie me te “semurin” e EU-se, Greqine …?
   Ca shteti jemi ne mor vella ,qe nuk bejme dot as nje pordhe pa lejen e grekut ?

   Si nuk ka aty ne PS , as edhe nje politkan te vetem qe te kete njefare respekti per personaltietin e kombit te tij dhe te kundershtoj me force keto “cmendurite morale” qe na i paraqet si historike ,
   ky bastardi i Greqise bashke me bastardet e vegjel ne PS dhe ne Media ?
   Turp, shume turp,—-Ky huri do hyje ne histori si nje andart i koheve moderne

   Turp edhe per Vloren qe perfaqsohet me nje sharlatan anti-shqitpar si EDI RAMA

   Ne fakt ka edhe te drejte qe ben keshtu ky Zaho’s Dad , se nuk ka opozite
   Kemi nje opozite e cila nuk mudnt e beje dot azgje ne lidhje mbrojtjen nga minjte e grekut, sepse Sala dhe Basha jane te dy te futur ne thes nga Greqia

   Ndaj duhet urgjentisht qe opozita , ajo pjese e shendoshe , te ngrihet dhe te kunderhstoje me force kete krijim te zonave te reja minortiare
   qe krijohen mbi bazen e ndarjes etnike,, se ndryshe edhe ata do te hyjne ne histori si bashkepunetore ne kte krim historik qe i behet te ardhmes se kombit tone

   Pastaj kjo reforme edhe ne aspektin ekonomik eshte negative, sepse shkurton me qindra vende pune
   Por ata qe punojne atje jane familjare shqitpare, Ku do vene ata kur te shkurtohen , nuk mendon apsak shteti per ta ?Apo ata jane te tepert ?
   Ky shtet tha qe do hapi vende pune, kur nderkaq e shton papunesine …..
   Njerezit qe punonin ne keto bashki i kishin roga te vogla , porse me to ushqenin familjet –Tani ata ku do shkojne …?
   Pastaj nga ana tjeter njerezit tani do e kene shume te veshtire te mbarojne pune ne Bashki e Komuna ,sepse ato do jene shume larg nga vendi apo lokaliteti ku banojne –ndersa me pare i kishin sherbimet e Bashkise e Komunes shume afer…
   Vetem minoritaret i kane sherbimet e Bashkise sic i kishin me pare, sepse ata nuk u bashkuan me asnje tjeter
   Pra kjo reforme nga cdo aspekt ta marresh ishte vetem per Minorikaret e grekut
   Eshte gjynaf more ti lini njerezit pa pune, se gjasme do beni reforme —

   Ketu ne USA ishte nje baze detare e nendetseve ne nje qytet amerikan, dhe shteti mendoi qe kjo baze te mbyllej se nuk sherbente per azgje
   Mirpo u ngriten qytetaret ne prtoeste dhe kerkuan te mos mbyllej, sepse aty ishin punesuar njerezit e tyre ,
   dhe qeveria e anulloi urdherin nuk e mbylli bazen e nendetseve –Pra shteti shikon interesin e qytetareve ne radhe te pare , pastaj interesat e tij te ngushta
   Ndersa ne Shqiperi shteti as qe e ruan fare per fatin e qytetareve te saj, por ku te gjej mundesine ti hedhi ne ruge te madhe
   Tama shtet mesjetar –
   Interesant eshte se keta qe na drejtojne e mbajne veten per moderne, per njerez te lexuar , por metodat e punes i kane …mesjetare, pa asnje mendim ekonomiko-modern

   Une nuk e kuptoj ca kane lexuar keta nga ekonomia mor vella–? Ca kane lexuar keta per shoqerine e Konsumit qe mbizoteron sot ..? Si e mendojne keta se si mund te ritet konsumi qe te ritet mireqenia …?
   Keta mire qe kane nje ligesi akrepi, por keta me kete menyre pune qe bejne edhe nje injorance shembullore

   Reply to this comment
 2. N.VJOSA July 31, 16:52

  Jo o Rame, jo!
  Historike so te jete rregullimi mardhenieve te punes, punedhenes- punmarres!
  Ligji te mbroje punen dhe shperblimin e puntorit!
  TE drejtat e puntorit nuk mbrohen si ne Perendim!
  Puntoret ne Shqiperi shfrytezohen barbarisht!
  Mbrojtja e puntorit dhe vleresimi real i punes e çon para Shoqerine!
  Ndryshe nuk ka si spjegohet pasurimi galopant i nje Gruppierung te vogel njerzish…, sic monitorojne institucionet nnderkombtare,Shqiperia ka sot 55 Multimillionär me 110 Million Euro secili!….
  Vjedhje barbare djerses Puntorit shqiptar!….
  Punedhenesi te fitoje, por jo Millionär per 20 vjet!…
  Dhe puntori merr nje rroge qesharake!…

  Reply to this comment
 3. S.p. July 31, 17:11

  Edhe ato qe ngre komentuesi i mesiperm “N.VJOSA” qendrojne dhe duhen zgjidhur nga kjo qeveri, por te themi nje here qe reforma teritoriale eshte e rendesishme dhe te mirat e saj nuk duken ne nje dite.
  Kjo eshte puna me e madhe qe ka bere deri me sot kjo qeveri qe nga marrja e mandatit.
  Me e mira do te ishte qe ne kete reforme te merte pjese edhe opozita me mendimet e saj.

  Reply to this comment
  • raimond vlonjati July 31, 17:46

   Ashtu eshte, te mirat e reformes nuk duken ne nje dite –Ato jane si Violina e Nastradinit,
   qe i binte sot, dhe muzika i degjohej diten tjeter ..lol

   Reply to this comment
 4. ARUSHA July 31, 21:39

  NJERZIT E TIRONES SE SOTME JANE 70% ARKAIK DHE NUK DO LUJN NGA E TYRJA AS NJI GROME , PRA MODERNIA DO VDES PA LINDUR MIRE !

  MODERNIA EDSHTE RELATIVE DHE ASNJEHERE ABSOLUTE DHE VARET SE KUSH E BEN E KUSH EDO DHE KUSH E MBRON !

  Reply to this comment
 5. njelloj August 1, 09:52

  -..SHPRESOJME.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?