“Rritje pagash dhe pensionesh në 2019-ën”

September 26, 2018 11:43

“Rritje pagash dhe pensionesh në 2019-ën”

Në një konferencë për mediat nga ambientet e kryeministrisë, kreu i qeverisë, Edi Rama ka folur për përgatitjet e draftit të buxhetit të vitit të ardhshëm, ku ka vënë theksin tek rritja e pagave në disa sektorë dhe gjithashtu rritjen e pensioneve.

“Rritje pagash në arsim, shëndetësi dhe ushtri. Në 2019-n do të ketë edhe rritje të pensioneve”, u shpreh Rama pa dhënë detaje të tepërta rreth përqindjes që do të ketë rritje çdo sektor.

“Reformat po na krijojnë mundësi për rritje pagash dhe shpërblime. Reformat shtetbërëse patjetër që kanë dhimbjet dhe sakrificat e tyre. E vërteta është që njerëzit e zakonshëm të këtij vendi në shumicë dërrmuese kanë qenë të vetëdijshëm për domosdoshmërinë e këtyre reformave dhe pamundësinë për të vijuar në rrugën e vjetër të kaosit e mungesës së rregullave”, tha Rama

Më tej kryeministri Rama foli edhe për shpërndarjen e librave falas për të gjithë sistemin arsimor 9-vjeçar, duke premtuar se do ta arrijë këtë qëllim brenda këtij mandati.

o.j/dita

September 26, 2018 11:43
Komento

13 Komente

 1. Perkthyesi September 26, 12:19

  Per pensionet, mendoj dhe besoj se nuk do te beni me shaka me shifrat e rritjes! Te shohim!

  Reply to this comment
 2. Ekonomist September 26, 13:19

  Keto fjale ka 5 vjet qe i thote por ka po 5 vjet qe ne realitet nuk ka bere asnje rritje pagash per buxhetoret. Por tipari me dallues i kesaj qeverise se ketij rrenacaku eshte se buxhetoreve ka 5 vjet qe nuk i jep ate shperblimin e fund-vitit apo si quhet “rroga e 13”. Ndonese ka shumfishuar taksat, ndonese nuk ka bere rritje pagash prap ai Borxhi publik ka vajtur ne stratosfere, treguesi me i qarte i nje deshtimi te plote ne ekonomi.

  Reply to this comment
 3. Adih September 26, 14:11

  Perkthyesi dhe Ekonomist [email protected]……
  Une Rama ,do i ngre pensionet ne % te larta dhe pensionistet do marin 14 here ne vit pension ,ashtu sic ja u jep perendimi pensionet .Dihet , bejme sikur i pagojme ,e tallemi me pensionistet . Duam te hyme ne Europe ne apo JO.?????
  Pamvaresisht ,qe jaam i bllokuar ne embargo nga BE ,dihet qe nuk kemi realizuar porosite me dashje te BE..Me keqeardhje kemi humbur milionat ,po te kishim punuar me mire ,nga ndihmat e BE..Po pse haq budalla me dini mua ju ,se nek nuk e durojme diktatin e ligjit dhe transparencen e BE po te inkuadrohemi.ne BE ,ne kemi hallin e Vettingut , si te shpetojme vehten tone dhe ju doni qiqra ne diell??????Une zbera hajer ne zanatin tim ,dhe koha do mi hedhi ne koshe te plerave piktuarat e mia ,dhe jo te pretendoni qe une te bej politike .Me kuptoni me drejte, une kam shtuar borxhin publik dhe ju pretendoni ???????????Ah moj kasolle ku na mblodhe ,me ka puq zoti me nje tufe budallenjsh qe pretendojne .

  Reply to this comment
 4. Arben September 26, 15:10

  Mos u harxho o njesh, se je holle nga parate.

  Injorantet te votojne edhe keshtu.

  Reply to this comment
 5. info analitike September 26, 16:50

  E po domosdo kemi zgjedhje vitin qe vjen ndaj duhet hapur ca thesi.
  Ore keto parate e Vitit te Skenderbeut nga shkuan mo?
  Po me borxhet si i kemi hallet?
  Ka mbetur ende ndonje i fandaksur qe i beson perrallave te ketij psikopatit?
  E kini pare me sa truproja qarkullon tani qy trimi? Po jelekun antiplumb qe e vesh njesoj si Saliu?

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 September 26, 17:22

  mirë mo e kishit harruar ju apo e shtoi ky më vonë këtë punën e rritjes së pensioneve??
  sepse dje ishit deri tek ushtria,pensionistët i kishit lënë pas liste??si punën e lipes?
  apo lajm për çdo kadegori??

  Reply to this comment
 7. Kris 1 September 26, 18:21

  Do te japim bonuse qe shqiperia te mos plaketdhe te lirohet skema e pensioneve.Kush vdes ne moshen 65=70vjec dhjete rroga shperblim.Me kusht qe te kete qene ne mardhenie pune me shtetin 39 vjetet e fundit

  Reply to this comment
 8. Vaske Borobojka September 26, 18:55

  bo bo bo era bajge blogu i Ditas sot. Diarreja psiqike e SHQUP-it ne sulm. Dum bacen Saleh, dum bacen Saleh. Lol…

  Reply to this comment
  • Duan apo nuke duan mijte e kenetave e mizat e kalit,Drejtesia do te BEHET, September 26, 21:34

   o Vaske Borobojka,po a e din ramavici se do te mbetet deri ne 2019 krieminister me vandalizmat qe po i ben qendres se Tiranes,bile,bile dhe me keq se sa eterit e tije biologjik e shpirterore,apo beme baba,qe t’u ngjaje i thone kesaj deklarate o allaramavicer?Mjaft me,me diarete e se njetes brime.Reforma ne Drejtesi, Vettingu dhe ligji i Dekriminalizimit nuku u be nga malli,por se e tere politikanet e Tiranes zyrtare ne dite e vite nga nje mut i ndare ne copa kane dale.Silli e rrotulloje ngado te tere te njejtes diare jane.o Vaske nje luge supe e prishur ngrene gjate diktatures komuniste te ben te vjellesh tere jeten.Prit o Vaske se ka hendek,kure e djeshmja dhe e sotmja do t’u mbetet nje enderr dhe e nesermja ne burgun e Recit ne nje fund te turpshem dhe pa fund.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim