Rama: Shengeni Ballkanik e bën integrimin në BE më të plotë dhe më të lehtë

February 22, 2020 10:35

Rama: Shengeni Ballkanik e bën integrimin në BE më të plotë dhe më të lehtë

Kryeministri Rama ka marrë pjesë në konferencën për procesin e zgjerimit. “Refuzimi i çeljes së negociatave ishte një tërmet që tronditi shpirtrat”, shprehet ai.

Kryeministri i vendit, në fjalën e tij shprehet se Shengeni Ballkanik e bën integrimin në BE më të plotë dhe më të lehtë.

“Shengeni rajonal, jemi tregje të vogla dhe nuk mund të rrimë brenda përmasës së vogël. Kjo e bën integrimin në BE shumë më të plotë dhe më të lehtë, pasi nga ajo që kuptoj nga metodologjia, vendet do të maten jo vetëm me atë që bëjnë së brendshmi por edhe me atë si sillen rreth tyre. Nuk na duhet konsensus, është e hapur dhe e lirë për cilindo që do të jetë pjesë e kësaj nisme. Cdo vend dhe cdo shtet merr vendimet e veta” tha ai.

Rama u ndal edhe te shengeni rajonal, ku shprehu bindjen se herët a vonë edhe Kosova do të bëhet pjesë. “Serbia nuk duhet dhe nuk mund të vendosë asnjë veto asnjë kusht dhe paragjykim si vendet e tjera duan të ecin brenda kësaj nisme. Pra ti thuash jo kësaj, është ti thuash jo historisë dhe të ardhmes. Jam i sigurt se kjo do të na bëjë bashkë të gjithëve, herët më shumë sesa vonë. Nuk është e thënë të biem dakord për gjithcka. Qëndrimi ynë në raport me Kosovën karshi Serbisë nuk ndryshon është i qartë“, e mbylli fjalwn e tij kryeministri.

o.j/dita

February 22, 2020 10:35
Komento

3 Komente

 1. Aleksander Thana February 22, 13:15

  O shoku Kryeminister, te eshte ngulur gozhda te Serbia dhe nuk e shkul dot.
  Gjej nje emer tjeter se na e shpife me Serbine ! Boll kemi Saline dhe Luline, bashke me kokdollapin-skraparline.

  Reply to this comment
 2. mirel February 22, 20:43

  Si i eshte bere surrati, si prift i ndyre

  Reply to this comment
 3. fieraku February 22, 21:05

  ik ore plehre ja fute kosoves me shume se serbi .ramushi ka thene 500 gjera per vucicin e ne gjyq vucici nuk e hodhi asnjehere .ti o shejtan i lindur gabimisht ne shqiperi po i ben kosoves 1001 te zeza se ke nje popull plak te betuar per ty ..do vije ora e llogarive e do japesh llogari o tradhetar i gjithe shqipetareve.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim