Rama: Shqipëria cilësohet si “Perla e re e Ballkanit”

April 2, 2015 09:41

Rama: Shqipëria cilësohet si “Perla e re e Ballkanit”

Kryeministri Edi Rama shprehet se Shqipëria konsiderohet si “Perla e re e Ballkanit”.

Ai i referohet shkrimit të revistëz franceze “L’Express”, që e konsideron Shqipërinë si vendin e tretë, në 15 destinacionet kryesore që duhen vizituar për 2015-n.

Një tjetër lajm i mirë për turizmin para sezonit.

Shqipëria cilësohet ‘Perla e re e Ballkanit’ dhe renditet e treta në 15 destinacionet kryesore për vitin 2015 nga revista prestigjoze franceze L’Express”, shkruan kryeministri Rama, që ka publikuar edhe linkun e shkrimit.

http://www.lexpress.fr/tendances/voyage/voyage-15-destinations-pour-2015_1664569.html

April 2, 2015 09:41
Komento

13 Komente

 1. timeta April 2, 09:52

  Ka ik nga mendja ky babuci…gjeni ndryshimin midis ketij dhe atij qe iku me 1000000 shpulla turinjve, jane njesoj por me nje ndryshim, deri ne 2013 ishim te dytet pas Gjermanise, tashme me kete kryeminister e kemi kaluar dhe Gjermanine. Jepini prasin e Tritanit dhe ketij, ky vend pjell mostra

  Reply to this comment
 2. arbi April 2, 09:53

  Leri revistat z. Rama. Turizem vetem 3 muaj per te bere plazh. Po pastaj.? C fare duhet te bejne pronaret e hoteleve 9 muaj , ta mbyllin. Po uje ,drita ,rruge ,sherbim urban 24 ore a do te kete. po kopjon saliun me duket.

  Reply to this comment
 3. ann April 2, 11:06

  turistet do mahniten nga lungomare ne vlore. do na rendisin ne vend te pare per malet me dhera buze detit……….. ufffffffffffff

  Reply to this comment
 4. Taulant April 2, 11:51

  Ne Durres thesaret kulturore ose jane shkaterruar nga ndertimet pa leje, ose ne rastin me te mire, jane varrosur. Kudo ne Shqiperi pyjet jane prere. Nje pjese e drureve te prere perfundojne qymyr ne Greqi, per te pjekur gjiro e sufllaqe. Pionieret e prerjes se tyre jane ose rrugecer e vrases, ose te lidhur direkt ose indirekt me politiken. Liqenet, si ato te Lures, jane bastarduar. Ne vende te tjera, disa liqene naturale jane dhene per hidrocentrale (pra, eshte nenshkruar “vdekja” e tyre). Bregdeti po iken per lesh per shkak te erozionit (i cili shkaktohet nga nxjerrja e inerteve ne shtreterit e lumenjve) dhe ndertimeve prane vijes se ujit. Pak rere qe kambetur vjen era urine. Mbi te gjitha, ne bregdet, te acaron nervat tallavaja dhe pislliku.
  A ka nxjerre qeveria ndonje studim se perse shkojne shqiptaret (flas per njerezit qe kane mbetur akoma normale) me pushime ne Turqi, Mal te Zi, apo Greqi? Sa shpenzojne shqiptaret per pushime verore jashte Shqiperise dhe sa shpenzojne te huajt qe vijne ne Shqiperi?
  Per sa kohe qe trualli i pasurive turistike e kulturore do te konsiderohet “toke e xanme” dhe krietaret e bashkive e komunave do ti leshojne me qera sipas deshires, duhet ta mbledhim mendjen qe ne Shqiperi nuk ka per te patur turizem.

  Reply to this comment
 5. padrino April 2, 12:08

  2muaj gango , 10muaj lango , hajde edvin piktor , volejbollisti , të ruat kosherja se bletët kanë fluturuar .

  Reply to this comment
 6. gjermani i fundit April 2, 12:35

  e kane pare ne GOOGLE earth ata francezet, se ta dine qe neper trotuare nuk ka kosha per te hedhur cigaret apo tapat e hekurit te pusetave qe i vjedhin per ti shitur per hekur, do ndryshojne mendje pastaj. Kjo e Rames eshte pak per te qeshur se vete ai pak vite me pare ka shkruar nje liber ku veren tere shpartallimin urban dhe natyral, e qysh, brenda ketyre tre-kater vjeteve u shnderuam ne perlen e Ballkanit?

  Reply to this comment
 7. fshatari. pafshat April 2, 13:18

  Po koruptohen edhe gazetaret e huaj. Ra viregjeria! Stil i vjeter qe ne kohen e Zogut, Enverit, Saliut, Nanos dhe tani e pasardhesit besnik Edi Vini.

  Reply to this comment
 8. gezim April 2, 13:36

  Po kjo s’ka te beje me ty ore , ato gazeta kane politiken e tyre Shqiperia ketu ishte, ketu eshte, e ketu dojete sa te egzistoje planeti jone, por kur ju intereson shkruajne kur nuk ju intereson nuk shkruajn pune e ture. Lerja medjave ta shperndejne lajmin e kompanive te turizmit e merru me pune te tjera. Se cudia eshte qe Shqiperine po e perfaqesojne akoma zv/ministra te Hekuran Isait komunistat e thekur e te perbetuar si Mustafaraj me shoke qe sot eshte bere dhe ladifondist., e brezi ri pret ne stol prej 25 vjetesh!!!

  Reply to this comment
 9. miku April 2, 14:07

  Turizmi mund te behet edhe duke prezantuar anet e vecanta, te dukshme te SHQIPERISE: LUMENJE ME SHTRATE E BRIGJE, ME BUKURIRA SHUMENGJYRSHE PLEHRASH, GAIZER NAFTE, GAZI, UJE E BALTE NE MARINZE. TURIZEM SE SI JETON NJERIU, NJE FAMILJE ME SHTEPI ME MURE TE KRISURA, ME AJRIN JO HELMUES, JO TE DEMSHEM TE GAZIT. ME RRUGET E GJAKOSURA ME ORGANE E KOCKA TE SHPERNDARA KAFSHESH QE SHTYPEN E QE DEKOMPOZOHEN PO ATY, KU ERA e keqe ti ngre zorret ne fyt. Ne fakt ne Kine thuhet: GJITHCKA NDRYSHE PERBEN TURIZEM. Si titull me i pershtatshem mund te ishte:
  “Shqiperia me Plehrat e saj ne Ballkan”

  Reply to this comment
 10. miroo April 2, 15:43

  te dhier ……por krenar o ed boooooooosi.

  Reply to this comment
 11. joy-72 April 3, 00:52

  vazhdo tal bythen me ket popull akoma per pak o kallomi i bllokut,,,,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*