Gazete e përditshme e pavarur

Rama: Nuk jemi gati për BE, duhet shtet modern dhe funksional

June 16, 2019 21:46

Rama: Nuk jemi gati për BE, duhet shtet modern dhe funksional

Një raport i Komisionit Evropian i vitit 2019 thotë se Shqipëria ka bërë reforma të rëndësishme por ende duhet të punojë për të trajtuar çështje të tilla si korrupsioni dhe krimi i organizuar.

Raporti  thotë se korrupsioni është ende “mbizotërues në shumë fusha dhe mbetet një çështje shqetësuese”.

Edhe Rama e njeh problemin. Duke folur në një intervistë në Al Jazeera ai thotë:

Mendoj se Shqipëria ka një problem me krimin e organizuar dhe korrupsionin, si çdo vend që nuk është ende një shtet modern dhe funksional. Prandaj jemi në këtë proces, prandaj nuk jemi anëtarë të BE-së, prandaj nuk po pretendoj se është një padrejtësi që nuk jemi anëtarë sot.

Ne duhet të përgatitemi, të modernizohemi, të luftojmë krimin dhe korrupsionin me vullnet të fortë, por gjithçka ka të bëjë me institucione shumë të forta dhe mekanizma shumë të fuqishëm dhe funksional në çdo drejtim”

Ai thotë se ka shumë punë për t’u bërë.

Kur e kthej kokën 5 vjet e gjysmë pas dhe shoh nga kemi ardhur, kemi bërë gjëra domethënëse. Por kur shoh përpara, ku duam të shkojmë dhe ku dua ta çoj vendin, ka shumë për të bërë”

Shefi i qeverisë shqiptare deklaron se nëse bisedimet e pranimit do të jenë të suksesshme, do të përfitojnë si Shqipëria ashtu edhe BE-ja.

Shqipëria dhe Ballkani Perëndimor janë të rrethuar nga kufijtë e BE-së, kështu që ne jemi disi një organ i një trupi që tërhiqet nga trupi.

Është një zonë brenda Bashkimit Evropian që nuk duhet lënë si një hapësirë e hapur për aktorët e tjerë që mund të mos jenë shumë të prirur për të parë përparimin e Bashkimit Evropian”.

 

b.b/dita

 

June 16, 2019 21:46
Komento

23 Komente

 1. fuck U 2 June 16, 22:01

  Ah Po ti nuk je kthyer vete nje PLEHER gjashte vjecare, jo. Ti, bashke me “koleget” e t’u, Sali Vicidol Mortja, Lulushe Pederast Hollandez Bashokracia sidhe Like Cepani Floriri e kthyet gjithe Shqiperine ne nje PLEHER 30 vjecare……Nga zemra uroj: Mos paci dite te bardha JU DHE FAMILJET TUAJA. U denofte Zoti e Perendia atje ku ju dhemb me shume.

  Reply to this comment
  • Prit prit se s'keni pare gje akoma o ju horra June 17, 01:53

   C’ndodhi me “detyrat e shtepise” z.Rama,i deklarove publikisht shqipetareve se ishin plotesuar per tu hapur negociatat,Ah..po …se per pak harrova, nje nga detyrat ishte zgjedhja e Metes, presidentit me te mire te historise.Tani na del e thua ka frike nga vetingu ! Ju jeni kater horra qe keni zabtuar pushtetin asgje me teper.

   Reply to this comment
 2. Zigur Qarri June 16, 22:21

  Kur thua Shqiperia,nenkuptohet Shteti,Qeveria.Prandaj,nese thua,se “Shqipëria s’është gati për tu bashkuar me BE”,do te thote
  se Qeveria,Kryeministri(bariu) s’është gati për tu bashkuar me BE,sepse,jo qe nuk ka luftuar “korrupsionin dhe krimin organizuar”,
  por eshte bere palë me të,dhe ti personalisht je Ura qe lidh krimin me Shtetin.Dhe e gjith lufta politike qe bën sot per ndenjur sa
  më gjate ne pushttet,e bën vetem e vetem qe te fitosh koh,per fshire gjurmet e skandaleve dhe aferave korruptive pa fund.”Rilindja”ka hyre ne histori,si organizate mafioze.

  Reply to this comment
  • prizem June 16, 23:44

   Nuk mund te rrije pa shkruar perroin e vet psiqik sikar qorri si gjithe qorrat e tjere qe nuk shohin c’po i ben salikrimineli ketij vendi kur Europa eshte skeptike per zgjerimin.

   Reply to this comment
 3. luka June 16, 22:23

  Edhe ky ‘fuck u 2’ qeka me hajvan se Neritan Ceka, diplomati yne i shquar qe leshoi zjarr e mallkime nga goja per shqiptaret. Zoti do t’ju shikoj edhe juve, mos kini merak.

  Reply to this comment
  • fuck U 2 June 17, 13:06

   Ti je luka apo Lulka? Hajvanen i “njihke”mire se mesa duket nga HAJVANET ke dale e me HAJVANET jeton….. Nuk me thua: Ku te “lendoi” komenti im more truthare e i zgjebosur? Mallkimet apo “urimet” nuk jan per popullin more MORR SHPELLE por per ata qe e basarduan jo vetem Shqiperine por edhe popullin shqiptar…Fut aty GJITHE POLITIKARET E “NDERSHEM” SIDHE KURVAT POLITIKARE. Me respekt, fuck U 2

   Reply to this comment
 4. Lili June 16, 22:40

  Ahahah… laj mut me shurr tash qe e ke kuptuar se nuk je per evrope ti , se shqiperia po !

  Reply to this comment
 5. Drenova June 16, 22:42

  Kryeministri Rama,në një intervistë për “Al Jazeera”, thotë se ndryshimi i datës së zgjedhjeve lokale do të minonte demokracinë e Shqipërisë.
  Jo more kryeminister,nuk eshte sic thua zotrote,se ne se Berisha i hapi gropen demokracise ti i fute shkelmin duke e groposur demokracine perfundimisht!
  Ne se do kishte sado pak demokraci ne Shqiperei,populli shqiptar do te kishte mundesine te pakten te gjente nje zyre ku te ankohej per padrejtesite e medha qe i ben cdo dite administrata jote e pa afte dhe e korruptuar!
  Por sot nuk gjen asnje zyre,asnje njeri qe te degjoje e zgjidhe ankesen,por te tregojne vetem deren e gjykates!
  Dhe fajtori i vetem per kete krim je ti o i flamosur se i ke ngulur demokracise thiken pas shpine me anen e fantazmes se “bashkeqeverisjes”!
  Mallkuar qofsh o Rama,se na e ke nxire jeten,prandaj po marrim rruget e kurbetit se ketu nuk shohim asnje rreze drite!
  Sa te jesh ti ne PS dhe qeveri Shqiperia do shkoje drejt shitjes si shtet!

  Reply to this comment
 6. Shpetimi eshte ai qe ishte, ILIRO-OSMANIA June 16, 22:48

  Egziston debilizem masiv midis pellazgave me kafka superiore. Lepirje masive atij qe i ka cuar ne kufirin e zhdukjes nepermjet oqeanit te mjerimit dhe poshterimit.
  Ai qe zhduku eshtrat e Gjergj Fishtes eshte ARMIKU. Ai qe INSTALOI Zogun, Enverin dhe flliqesirat e
  radhes te pas 1990-tes.

  Reply to this comment
 7. intelektuali June 16, 23:07

  ME NE FUND EDI DROGA E KUPTOI TE VERTETEN

  qe:

  Nuk eshte gadi per ne BE sepse krimi i organizuar ka kapluar Shtetin dhe Pushtetin,

  POR KUJT I ANKOHET EDVIN DROGA DHE PSE KERCENON ME BURG PRESIDENTIN DHE OPOZITEN ATEHERE?

  qe:

  Kane celesat e kashtes ne dore?

  dhe kur:

  Edvin Droga ka 6 e kusur vjet ne pushtet absolut qe ka kapur te gjitha Institucionet e Shtetit dhe te Pushtetit si nje Diktator i vertete, njashtu si Enveri do kohe me pare dhe e mbushi me doren e vet Parlamentin me kriminele dhe kapobanda te krimit te organizuar,

  prandaj:

  KUJT I ANKOHET EDVIN DROGA?

  sepse:

  Krimi i organizuar nuk luftohet duke vjedhur fonde publike me fallsifikatore si Bashkim Ulaj&Lukuni, as duke anatemuar Komisarin e Policise Dritan Zagani qe kallezoi me gisht Kapobanden e Habilajve te Vlores, qe rezultoi se ishte Ministri Beniamin i Rendit i Edvin Droges, as duke vjedhur votat ne bashkepunim me banden e Adulajve qe rezultuan nga Prokuroria se jane drogaxhinjte e burgaxhnijte e Gjushit nga Shijaku,

  prandaj:

  Sinqeriteti i Kryeministrit ne ngordhje eshte mjaft i dyshimte dhe le shume per te desheruar.

  Reply to this comment
 8. Ujku Plak June 16, 23:42

  U ngjirra more Edi Legeni duke thene se Zgjedhjet do behen midis 20-27.10.2019.
  E dyta , te kam thene qe perpara 12 diteve :
  Jep Dorheqjen sepse dole me I ndyre se para ardhesit .
  E ke varferuar popullin me shume se te gjithe qe mga viti 1992 .
  Ik , qe te behet mje tjeter nga PS-ja K/m , perndryshe po nuk dhe Dorheqjen Vendi do kerceje sipas Partiturave te Opozites .
  Dritan Lelin qe nuk la me € pa vjedhur nuk ta do njeri ne Vlore .
  As ate Viktor Tushen ne Lushnje nuk ta do njeri
  E mer dot me mend se çfare Surprize do te Beje neser BILD-i apo jo .
  Nuk ke pare gje akoma .

  Reply to this comment
 9. Fjalor Shqip-Shqup June 17, 00:11

  Ku e perkthyet ju te Dites kte qe paska then Rama smeritojme te hym ne BE
  A ju fo q..e motra me rrenje e dhemballe njerz me bisht gjakeprishurit e mutit se kuptoni qe jeni bere me keq se Lapsi o te mjere ju. Nguliteni mire ne mendje sa te jete Sytopja Viqidolit Hajdut Meta Luqim FtyrBytha me gjith soj e sorollop qe i ndejk Rama i ka votat e garantuara, sepse sa mshume e shani aq me shume atij do i shtohen Votat

  Reply to this comment
 10. Aleksander Thana June 17, 01:18

  Banditet ia arriten qellimit. Faji nuk eshte I tyre. Fajin e ke t’i qe nuk I kalbe ne burg, atje ku e kane vendin. Ke perseritur disa here se nuk je Gjykate e Prokurori. Nuk eshte ashtu. Shembujt jane te shumte e te fresket perreth, Gruevski, Rumania, Kroacia, Mali I Zi. Ne Shqiperi nuk u dha asnje shembull qe ju te kini goje e te flisni, perkundrazi, me mosveprimin tuaj I kini lene te qelbin gjithe vendin kriminelet e hajdutet duke e kthyer Shqiperine prapa ne binaret ku bandat e subvensionuara nga serbo-ruset duan.
  Shqiperia nuk do ne krye te vendit agjenture serbo-ruse-greke. Keta duhet qerruar. Problemi eshte se kush e kur do behet spastrimi.

  Reply to this comment
 11. mirel June 17, 05:00

  Shume kemi bere, por kemi akoma shume per te bere

  Reply to this comment
 12. ALBAN DEGA June 17, 07:45

  A THUa VETE EVROPA ESHTE GATI PER EVROPEN E BASHKUAR!?

  EVROPA E BASHKUAR PERBALLE LENIN PUTANINIT

  – Nga Brexiti ne Allexit … apo !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Eshte vene ne nje gare te cmendur te shfrenuar pet te vertetuar kobin e zi te Leninit…
  Brexiti eshte vetem hapi i pare, termeti i pare, lekundjet e te cilit jo vetem po perhapen por edhe forcohen dita dites me shume, akoma jo vetem nuk po kuptohet.por edhe po nenvleftesohet nga Brukseli!
  Ajo sjell ne kujtese Marreveshjen kapitulluese te Mynihut ne prag te Luftes se Dyte Boterore me 28 Nentor 1938 midis Britanise se Madhe dhe Frances nga njera ane dhe Gjermanise naziste dhe Italise fashiste nga ana tjeter…
  Evropa demokratike ne ate kohe perdori trurin e gomarit, te cilin po e shqyente ujku dhe ai lutej Zot beje enderr. Pasojat dihen dhe njihen fare mire…
  I vetmi ndryshim eshte se tani nuk ka shenja lufte me arme, por lufte ekonomike, tregtare, financiare, teknologjike… lufte berrylash per mbisundim dhe copen e luanit per me te fortin.
  Dalja e Britanise nga BE-ja edhe de jure eshte goditja me e rende per Evropen e Bashkuar.
  Plasaritjet duken anembane saj nga Spanja deri ne Hungari, nga Polonia deri ne Malte !
  Duket se Evropa e Bashkuar po punon nate e dite per te vertetuar tezen e Vladimir Ilic Leninit se ajo “ do te jete e pamundur, por edhe po te jetesohet do ta kete jeten e shkurter”
  Jo vetem kaq. Pasardhesi i pasardhesit te tij Stalinit, Vladimir Putin po perdor te gjitha mjetet e tij te mbi e sidomos ato te nendheshmet per cka eshte usta i mirenjohur e me pervoje te madhe mbi 40 vjecare duke aktvizuar ato minat e tij te vjetra me sahat e po ashtu edhe teknologjite me te reja made in I-phone, Samsung, Huawei… Facebook, Whapsap, Messanger… e rrjetet kibernitike sociale per ta hedhur ne ere me njeren e me tjetren, duke i bashkerenduar te dyja per jetesimin e kobit te zi per Evropen te baballareve te tij ideologjike dhe politike Leninit dhe gjeorgjianit Stalin, figura e te cilit po ringjallet e forcohet perdite e me shume ne “ Perandorine e Djallit” rus.
  Vigjilence Evrope !
  Kambanat bien per ata qe kane veshe te degjojne!
  Syceltesi !

  Reply to this comment
 13. Gege Kosova June 17, 08:15

  Po gjithe kjo gjurulleti,. qe nga shkurti e deri sot, e tutje,opozita e bene me qellim te sheptoje veten nga ndeshkim dhe te pengoje Shqiperine per integrime,Kjo e dya, pengimi I Shqiperise, eshte edhe qellim sllavorus, ne shrebim te te cilit, jane opozita aktuale shqiptare.

  Reply to this comment
 14. eDRAMA kjo goj gryk gjirizi June 17, 08:35

  Goja e psikopatit Rama si vrime gjirizi jo vetem nga pamja por dhe se sa here hapet qelb dyrnjane…

  Reply to this comment
 15. bregdetari June 17, 08:58

  Nuk e di pse titulli i këtij shkrimi nuk perputhet me përmbajtjen. Cinizëm? Askund nuk thotë Rama se “shqipëria nuk është gati ti bashkohet BE-s”Pse “ngatërohen” etapat? Rama flet për statusin e një vëndi kandidat..

  Reply to this comment
 16. Askushi June 17, 12:54

  Artikulli flet vetë, ndërsa shqupistat ngatërrojnë k.. in me dollarin. Hapja e negociatave nuk do të thotë direkt bashkimin ne BE do duhen vite se sa s dihet, shëmbull kemi Serbinë që negociatat janë hapur po nuk po bën përparime. Po shqupistat si gjithmonë si bien dot gomarit por i bien samarit. Ahahahaha

  Reply to this comment
 17. Adih June 17, 14:54

  Ju te gjithe ore Rame PS ,LSI e PD nuk e doni dhe nuk e keni dashur shqiperine ne BE Ju i trembeni BE se ne momentin e hyrjes ne BE ju fillon direkt pernjehere diktati i ligjit dhe transparenca e ligjit te BE:Kurse Meten po ben sikur po e sulmon ,ti e di mire more Rame , se ti pa Meten ,Sali larqoftin dhe Lul Bashen , nuk jeton as edhe nje minute ne pushtet , se po te vine te rinj ne politike ,do ju hapin letrat ,pislleqet qe keni bere .Jeni bere qe te gjithe per tju qare me llahinka .Mbajeni mend te gjithe , po ju vjen mortja ,fatkeqesisht per trute e juaja e ju haroni se shqiperia eshte anetare e NATO dhe nuk te le njeri te livadhisni .Mjere ju per trute e kokes qe i kini per se mbrapshti.
  Mos e permend me ate shprehjen e Toni Bler se le nam

  “Ne kemi bere shume dhe kemi shume per te bere .”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

mersin escort mersin bayan escort konya escort eskişehir escort
X