Rama, shqiptarët, Europa

March 31, 2020 02:01

Rama, shqiptarët, Europa

Nga Genc Burimi

Në një intervistë dje për mediat italiane që e pyesnin për gjestin  e “bamirësisë” së dërgimit të mjekëve shqiptarë në Itali, Rama përfitoi nga rasti për t’i futur dhe një “takë” BE-së duke e kritikuar se e ka lënë të vetme Italinë.

Pasi iu dha mësime shqiptarëve në videon e tij të fundit ku pa komplekse u vetëquajt  si “baba” i kombit (pjesa e parë e këtij shkrimi), pasi  u jep mësime amerikanëve dhe europianëve sesi i bëhet ballë krizës (pjesa e dytë e këtij shkrimi), Rama u përgatit me siguri tani terrenin shqiptarëve se harrojeni ëndrrën europiane, pasi europianët do kacafyten midis tyre për koronabondet (pjesa e tretë).

A po vepron siç duhet Kryeministri që po merr atribute të cilat edhe një monark do t’ia kishte zili?

“Baba” i kombit apo përfitues i taksave të kombit

S’më ishte dhënë rasti të ndiqja ndonjë nga videot e shumta që kryeministri u adreson rëndomtazi këto kohë bashkëkombasve, deri te kjo e fundit që disa kolegë më shtynë me insistim ta shihja. Nuk dola i zhgënyer. I paparë Edi Rama.

Ose më mirë e kisha parë dikur,  tek roli i kujdestarit,  luajtur në mënyrë të paharrueshme nga Kadri Rroshi tek “Lulëkuqet mbi mure”. Si ky kujdestari ogurzi i jetimores me krahun e thyer nga «bastardët» e vegjël që i kishin vënë një spango te kreu i shkallëve për ta rrezuar, edhe Rama ndjehej në atë video po aq i tërbuar e hakmarrës ndaj “kopilave” që guxojnë dhe i bëjnë sot kritika online mbi menaxhimin e krizës.

Fillimi i fjalimit me temën “unë jam babai juaj” dhe po jua shtyp kokën për të mirën tuaj se ndryshe do vdisnit të gjithë, ishte patetik. Por qesharakja nuk vret kurrë. Ajo të bën dhe më shumë për të qeshur.

Po aty ku Rama nuk bën të qeshë asnjë shqiptar është tek personalizimi ekstrem i rolit të tij. Ta dëgjoje atë, është sikur ai do i paguajë pensionistët dhe të papunët e krizës prej xhepit të tij. Është e krejt e kundërta që po ndodh. Janë shqiptarët me taksat e tyre që kanë paguar, paguajnë dhe do paguajnë, të cilët po mbajnë me një të ardhur të sigurt mujore  Edi Ramën dhe gjithë ministrat e tij në këto ditë vetëizolimi.

Falë kësaj sigurie financiare, falë kësaj rente që populli i tij i paguan atij, ai gjen kohën dhe luksin të monologojë me minuta të tëra duke u treguar dhëmbët shqiptarëve që nuk janë dakord me të si një shëmbëlltyrë karikaturale e Berishës me 1996 apo e Berishës me 2009 kur kërcënonte nga maja e Kuvendit t’u shkulte dhëmbët me darë atyre që e kundërshtonin.

S’do e mendoja që një politikan si Rama, ish-anarkist dhe artist të cilët lirinë e mendimit dhe të kundërshtimit duhet ta kenë si natyrë të dytë të bjerë kaq poshtë e mos ta durojë në këtë pikë kritikën. E ftoj të rivijë sërish tek Franca e lirive dhe e Volterit për një stazh pas koronavirusit.

Edi dhe Perëndimorët

Është e pakuptueshme që pas sulmit kundër të tijve që guxojnë dhe e kritikojnë, Rama iu ndërse edhe SHBA-ve dhe Europës. Vëllaut amerikan i tha ne video se ju mbase nuk e keni për gjë të lini të vdesin mijëra vete nga koronavirusi, por unë nuk e kam këtë luks me shqiptarët (!)

E habitshme! Dramatike! Por e ka një shpjegim. Më gjykoni  në mbarim të krizës, – u thotë Rama shqiptarëve. Nëse proporcionalisht me popullsinë do kemi në Shqipëri me pak vdekje se në Amerike apo në vendet europiane, kjo do i dedikohet vetëm masave të “babait te kombit”.

Duhet dëgjuar e ridëgjuar fjalimi Ramës për ta besuar se ai thotë pikërisht këtë. Gjatë gjithë asaj videoje prej 20 minutash, Rama  e vë “stekën” aq lart se po ua shpëton ai secilit prej bashkëkombasve individualisht jetën, saqë mos të shkojmë tani e ta bezdisim për gjerat “bajate” që do mbërrijnë shumë shpejt si kriza fatale ekonomike  apo fundi i ëndrrës europiane për Shqipërinë.

DITA 01 prill 2020

Loja e fjalëve me jetët që po u ruan shqiptarëve, i shërben kryeministrit të relativizojë kështu dështimet që priten në fusha të tjera si ajo ekonomike dhe e integrimit. Kështu duhet kuptuar sensi i fjalëve qe tha po ashtu dje Rama për Sky24 të Italisë. Shqipëria po ju ndihmon, u tha ai italianëve, pas nisjes së 30 mjekëve shqiptare për në Itali. Shqipëria po e bën detyrën e saj, por e keqja po u vjen nga Europianët që po u lënë në baltë. Ju nuk do ja dilni dot vetëm me bono e ndihmë shtetërore, nëse pjesa tjetër e Europës nuk ju ndihmon, ishte mesazhi i Ramës për Italinë e Kontes.

Por ky mesazh ishte në fakt për shqiptarët. Pasi kur nuk do ja arrijë Italia, si do jo arrijë Shqipëria? Domethënë ju kritikë në Shqipëri, a s’më lini rehat, a s’e shikoni ç’bëhet matanë detit tek fuqia e gjashtë në botë? Ju kritikë që nesër po ashtu do të më vërsuleni kur nuk do të ketë hapje negociatash për integrim, a nuk e shihni që as për Italinë Europa nuk po çan më kokë, e jo më për ne?

E gjithë filozofia aktuale e Ramës mund të përmblidhet kësisoj në një fjali: më mire se unë s’ka në Shqipëri, pasi shihni Amerikën ku do vdesin me mijëra nga virusi, e shihni Italinë ku pas koronavirusit rrezikon t’i marre përpara vala e krizës ekonomike. Pak a shume si Presidenti i Kinës që duke çuar maska në perëndim, i tregon popullit të tij se është më i fortë dhe se vetë perëndimorët.

Ky diskurs është i papranueshëm. Ai fillon së sheshuari çdo mendim ndryshe dhe mund të përfundojë deri tek panevojshmëria për të mbajtur zgjedhje pasi asnjë pushtet tjetër s’mund të ishte më i mirë se ai i Ramës. Kjo është një filozofi makiavelike në politikë, e cila duhet luftuar me të gjitha mjetet e fjalës së lirë sepse ajo mund të bëjë po aq dëme sa koronavirusi…

Korona-bondet: Me Merkel apo me Konten

Nëse Rama po mbyt me ultimatumet për vetëizolim çdo debat në Shqipëri mbi perspektivën ekonomike të vendit, krejt ndryshe po ndodh në Europë. Nëse Rama nuk po bën asnjë transparencë se cilat do jenë nevojat financiare afat shkurtra të vendit dhe si do te zgjidhen ato, me borxhe të jashtme, apo me prerje kartëmonedhash nga Banka e Shqipërisë, apo me rritje taksash apo me shkurtime drastike në administratë, në shkolla, spitale e deri tek rrogat e pensionet, pra nëse Rama e refuzon debatin në emër te “konservimit” të jetës nga koronavirusi, nuk është kjo që po ndodh në Europë.

Aty ka debat mbi të gjitha këto opsione. Duke kritikuar Europën Rama e ka gabim që “i fut hundët” jo atje ku nuk i takon pasi çdo njeri mund të kritikojë, po atje ku nuk është interesi ynë si shqiptarë. Duke kritikuar Europën egoiste sipas tij me Italinë, Rama po kritikon me vetëdije apo pa vetëdije Merkelin, sepse është ajo, kancelarja gjermane që po refuzon qe t’i shtrihet një bulevard me euro Italisë dhe vendeve të Europës së Jugut.

Është ajo që i tha “Nein”, koronabondeve. Nëse ka një shans fare minimal që Shqipëria t’i afrohet Europës ajo është Gjermania e Merkelit. Sidomos në këto momente kur Makron edhe më shumë se Italia do ketë nevojë për firmën e Merkelit që Banka Qendrore Europiane te zgjidhë qesen apo të japë garancinë e saj.

S’e kuptoj, çfarë loje luan Rama? A është i ndërgjegjshëm ai se duke denoncuar egoizmin financiar të BE-se ndaj Italisë, po u bën autogol shqiptarëve? Tema është teknike dhe kërkon një artikull më vete për t’i hyrë thellë polemikës aktuale midis europianëve. Vështirë edhe për ekspertët më të eksperimentuar të përcaktojnë kush ka të drejtë, krahu i Europës së Veriut me në krye Gjermaninë, apo ai i Jugut që “mbrohet” nga Franca.

Me dy fjalë, këto vende të jugut të Europës të cilat po zhyten në një krizë të re, pasi ishin tashmë në një krizë të pafund ekonomike me borxhe publike që prekin apo tejkalojnë 100% të PBB-se (Itali, Greqi, Spanjë, Portugali, Francë etj), këto vende kanë nevojë për një rubinet të pafund fondesh për të paguar shpenzimet astronomike si pasojë e krizës së koronavirusit siç janë para se gjithash rrogat e thuajse të gjithë punonjësve të sektorit publik e privat.

Ideja e këtij grupi të Jugut është kjo: Nëse çdo vend merr borxh më vete në tregjet financiare, vendet me ekonomi me paterica si Italia do të kenë përqindje të lartë interesi (siç e pësoi  në fillim të krizës së kaluar Greqia deri në 10% interesa). Por nëse ky borxh nuk merret nga çdo vend europian individualisht por nga një konsorcium europian, atëherë interesi do të ishte më i ulët se brenda këtij konsorciumi është Gjermania që e “ngre” shume notën mesatare.

Nëntë vende europiane firmosën kështu një peticion të përbashkët për krijimin e këtij borxhi të përbashkët që mban emrin korona-bond. Por Merkel e shtyrë nga Austria dhe sidomos Holanda i thanë jo kësaj ideje. Sepse korona-bondet si borxhe në emër të BE-se do t’i bënin edhe këto vende me ekonomi të shëndoshë garante për borxhet e Italisë dhe të vendeve të tjera “të dobëta” të BE-së.

Për të mos dalë si egoiste, Merkel dhe vendet e tjera të Europës së Veriut, propozojnë vënien në funksionim të MES, Mekanizmi Europian i Stabilitetit i pajisur deri në 500 miliardë euro. Që do të thotë se BE-ja, ose më mirë Banka Qendrore Europiane është e aftë vetë të nxjerrë këto shuma “borxh” për të cilat kanë nevojë vendet europiane në krizë.

Por MES që u vu në lëvizje në rastin e Greqisë funksionon si FMN-ja. Domethënë që ky borxh europian u jepet vendeve europiane vetëm nëse ato pranojnë të bëjnë reforma strukturore liberale, gjë që e refuzojnë kategorikisht Italia dhe Franca, të cilat e kanë të pamundur të bëjnë reforma te tilla si ato që pësoi Greqia sidomos në këto momente krize ku opinionet publike të vendeve të Jugut s’do t’i pranonin kurrë.

Është në këtë debat shumë teknik “inter-europian” që ndërhyn Rama. Ndërkohë që në manovrat diplomatike që do të fillojnë për koronabondet midis Francës dhe Gjermanisë, Shqipëria ka interes të jetë në krahun e fuqisë ekonomike që do të diktojë rregullat e saja në këtë moment, domethënë të Gjermanisë. Shqipëria duhet të synojë të përfitojë nga Gjermania që t’u vërë vendeve skeptike për zgjerim si kusht se ato që vende që duan të kenë akses në koronabonde apo në MES (mekanizmi europian i stabilitetit) të mos ta bllokojnë zgjerimin e BE-së në Ballkan.

Kryeministri ynë duhet të mendojë më shumë sesi të mbrojë interesat e vendit në lojën e shahut europian që ka nisur apo do të nisë së shpejti, sesa të bëhet regjisor i vetes për video që vetëm ai dhe disa kuriozë si autori i këtij shkrimi i shohin.

 

*****
Botuar në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa citimin korrekt të burimit
March 31, 2020 02:01
Komento

71 Komente

 1. Golja nga Percelleshi March 31, 02:10

  Autori pyet: S’e kuptoj, çfare loje luan Rama? A eshte i ndergjegjshem ai se duke denoncuar egozimin financiar te BE-se ndaj Italise, po u ben autogol shqiptareve?

  Lojen e Turqise ben o Genci.
  Te atij qe mbush avionin.
  Nuk e vure re qe te gjitha ndodhen pasi erdhi Lasgushi i pare plot nga Erdogani? Po qe plani C ishte turku nuk e degjove?

  Loja eshte e thjeshte. Si Putin, si Erdogan e duan Europen te vdekur, nuk duan te egzistoje BE.

  Ne n kete rast u beme masha e tyre. Duke theksu solidaritetin dhe duke prekur zemrat e popujve te cilet ngelen me zemer ne dorë të zinjtë, i hedhim benzinë zjarrit Itali-BE per llogari te Erdos.

  Edhe rrobat ata mjeket te ardhura me Lasgush nga turku i kishin.

  C pret nga nje vend i katandisur keshtu si ne.

  Ja do shitemi si kurvat, andej ketej sa ne Europe e n Azi

  Reply to this comment
  • Dyli March 31, 06:24

   As Putini, as Erdogani, as Trump nuk kane nevoje per Shqiperine qe te rrenojne Evropen. Projekti I Europes se Bashkuar ka vite qe ka deshtuar, megjithese duhet vezhguar thelle per ta kuptuar ate gje. Mund te duket si anomaly qe Britania doli nga ky projekt nepermjet Brexit, por po te shihet historikisht Britania eshte nga ato vende qe quhen pararendese, e nuhasin para shumices se vendeve te tjera ate cfare po vjen, keshtu qe edhe ne kete aspekt dalja e tyre, nuk ishte dhe aq aksidentale. Britania eshte pararoja, tani keni per te pare se si do katandiset kokoshi nje thele. Nisja e shperberjes u duk me e qarte ne shkembimet e emaileve te bankiereve franceze dhe gjermane qe u zbuluan para nje viti. Brenda ketij 10 vjecari, ose ndoshta edhe 5-6 vjet, projekti I Europes se bashkuar ka per te marre rrugen e mutit. Ajo batuta humoristike “Kur te hyjme ne (Shqiperia) ne Evrope do dalin te tjeret jashte” nuk eshte dhe aq humoristike. Rama e ndjen qe Shqiperia nuk ka per te hyre ne Evrope, do ta terheqin zvarre sic po terheqin Turqine qe ne 1963. Fakti qe jemi vend mysliman eshte pengesa kryesore.

   Reply to this comment
   • Mira March 31, 13:29

    Brexit u krye nga Cambridge Analytica ashtu siç ndodhi dhe fitorja e Trump prej tyre. Ata tashme nuk ekzistojne më dhe jane zyrtarisht kriminele te propogandes. Brexit akoma nuk ka perfunduar dhe me kete Brexit çdolloj kredibiliteti diplomatik qe mund te kete patur BB e ka tani te humbur.

    Reply to this comment
  • TRE QETË DHE UJKU March 31, 09:25

   Na ishin tri qe, që kishin dalë ne bjeshkë, për të kullotur së bashku. Aty kullotën gjithë verës, por humbën rrugën dhe nuk mundën më të ktheheshin përsëri në shtëpinë e tyre. Ata i zuri vjeshta në mal. Aty pranë kaloi një ujk. Ai i pa qetë dhe tha me veten e tij: “Oh ç’lumturi! Ç’fat më paska ardhur te dera!” Ai u sillej rrotull e rrotull qeve me dëshirën që të kapte ndonjërën, por nuk ia doli dot, sepse qetë, sapo e shikonin, afroheshin me shpinë te njëri tjetri, duke i nxjerrë ujkut brirët. Ra bryma dhe bari filloi të pakësohej. Ujku po ngordhte nga uria dhe prandaj nuk po ju ndahej qeve. Një ditë prej ditësh ujku pa vetëm dy qetë më të vegjël, që po rrinin bashkë. Ju afrohet dhe ju thotë: – Më dëgjoni këtu! Edhe pak ditë dhe do të bjerë borë. Kau më i madh do t’ju a mbarojë gjithë barin. A s’është më mirë, që të ma lini mua e ta ha. Kështu edhe ju do të keni ushqim të mjaftueshëm, por dhe unë do të kem ushqim për disa ditë. – Nuk e ke keq! – ia pritën dy qetë e vegjël. Kështu ujku e hëngri kaun e madh. Ja, ra dhe bora e parë. Ujku përsëri po u vinte rrotull dy qeve të vegjël, por ai nuk mundi t’i kapte. Ata qëndronin të vendosur shpinë më shpinë. Ujku mendoi me vete, që t’i flasë kaut më të vogël. Ai i afrohet dhe i thotë atij: – Shiko këtu, tani shpejt do të bjerë bora tjetër dhe ti do të heqësh keq për ushqim. Nëse ti do të më lësh, që të ha shokun tënd, si ti dhe unë do të kemi ushqim të mjaftueshëm deri në pranverë. Pastaj dalin shqerrat dhe unë do ta shtyj mirë me ushqim. Kau i vogel gënjehet përsëri dhe e lë ujkun, që të hajë kaun tjetër. Nuk kaloi shumë kohë dhe ujku vjen përsëri dhe i thotë kaut më të vogël: – Më vjen shumë keq, o mik, që të të ha ty. Por meqë mua më është mbaruar mishi dhe ty të është mbaruar bari, s’kam ç’të bëj! Dhe menjëherë ujku e kapi për fyti kaun më të vogël dhe e hëngri.

   Reply to this comment
  • ELIOT April 1, 09:40

   more shqiptare ju a ka honger dhija librat apo jeni nava ;;;;; Europa ;;; Rama .. AMERIKA TURQIA ..PUTINI .. JEN femije apo ;;si e keni harruar proverbin e bukur qe kemi ;;I ZOTI E NXJERR GOMARN NGA BALTA .NE FRANCE THONE .. CHAQUE UN DEFENDE SON BIFTEC .. CDO NJERI MBRON BIFTEKUN E VET.. MOS MBANI SHPESAT NGA EUROPA ..EDHE SIKUR TE HYNI NE EUROPE ..SI KUJTON JU SE DO TJU JAPIN MILIONA QE TE HANI PA PUNAR ..APO TA KALON DITEN NEPER KAFE …..ISHA NE KROACIE DHE I PASH MBASI U FUTEN NE EUROPE … TALLESHN THONIN ME IRONI TANI JEMI NE EUROPE . HA HA HA POR ASGJE NUK NDYSHOI PER AOT …VETEM RREGULLAT … ME PAK KORRUPSION HE ME SHUME KONTROLLE .. DHE RAMA BEN SI NASTRADIN… DON TI JAPI MESIME BOTES ..KUR PER POPULLIN SHQIPTAR SKA GJET ASNJE IDE TE PERMIRESOJE JETEN JETEN E POPULLIT TE SHQIPTAREVE …NA CUAN 30 INFERMIERA NE ITALIE ..POR KURRRE SE VURI KEMBEN NE KOSOVE TE NDEROJE HEROJTE E LUFTTES … NUK E SHIKONI SE ESHTE HIPOKRIT ..ESHTE NJE TIP QE SI RRESPEKTON SHQIPTARET ….. JA THITH ER DOGANIT DHE TURQVE QE KURR SDO FUTEN NE EUROPE .SE JANE TYCA DHE MYSLYMANE ..RAMA PO TE JETE BURRE I HEQ KUFJTE ME KOSOVEN POR SJA MBAN GA VUCICI SERB …MERCI BON COURAGE ..

   Reply to this comment
 2. Arber iliri March 31, 02:30

  O Gens keto cilesime baba xhaxha dhender apo bir i ve si te duash sita gjesh burimin.Qe Rama ska komplekse dhe jep mendimin e tij per usa europen azine afriken australine antarktiken apo ku di une tregon qe eshte mendjehapur.ti mos jep mendim se nuk e don njeri.

  Reply to this comment
  • Militantet, flama e ketij vendi March 31, 10:03

   E dua une.
   Dhe t gjithe ata qe mendojne me mendjen e tyre jo t cobanit.
   Dele
   Beeee, beeee
   T mbarum

   Reply to this comment
  • Delja March 31, 13:23

   Beeee beeeee yyyyshhh ik ec

   Reply to this comment
  • ganiu April 1, 09:40

   Arbër, “Mos pasja e komplekseve” nuk është gjithnjë HAPSIRËMENDORE.
   Shpesh është mendjemadhësi, ndjenjë superioriteti psikopatësh.
   Ndjenjë që shoqëron gjithnjë diktatorët. Kujto Enver, Sali, Gadaf e Sadam. Që të gjithë kanë pasur mangësi të mëdha kompleksesh. Prandaj i jepnin mënd të gjithëve, dhe punët mut në shtëpi të tyre.

   Reply to this comment
 3. XYZ. March 31, 03:41

  O zot!na ruaj !…. Shëpia DIGJET-Kurva KRIHET….!?
  Golia nga Përcëlleshi,të drejtë ka për UNITETIN!
  X.Y.Z..

  Reply to this comment
 4. Dajti March 31, 04:05

  Loja eshte e qarte Europa do qe Gjermania dhe vendet nordike te paguajne per ekonomite e Italise, Spanjes, Frances etj dhe ato te vazhdojne te mbajne nivelin ekzistues te jeteses duke marre borxhe mbi borxhe se ne fund te fundit do te na i paguaj Gjermania.
  Per cdo njeri qe gjykon me objektivitet dhe pa emocione eshte e qarte se jo nje vend me nje vend tjeter por edhe vellai me vellane i kane hesapet te ndara e kur nuk i kane te ndara kane shume andralls.
  Pse nuk ka ndihmuar Franca e Italia (qe mbyti ne det emigrantet shqiptare) Shqiperine, nderkohe qe Gjermania i ka dhene cdo vit mesatarisht 50 milion euro ndihme?
  Gjermania dhe Europa veriore nuk jane Nene Tereza por as nuk duan te katandisen si Europa jugore me ne krye Francen

  Reply to this comment
 5. mirel March 31, 05:14

  Vazhdon me kembengulje lojen e Serbise per Minishengenin.
  Kete loje beri Thaci me Merkel ne FB per territoret e Kosoves. I ndermjetesuar nga Ramuti, Thaci zbatoi planin Vucic per te bere fakt tjetersimin e kufirit.
  Ky plan vazhdon. Iu vu shqelmi qeverise Kurti qe eshte ne mes te ketij plani, dhe qellimi eshte te provokohet Merkel ta braktisi Shqiperine. Kete provokim Ramuti po e ben me Italine.
  Ky eshte dhe qellimi qe i dergoi ata gjoja mjeke e infermiere shpetimtare.
  Kaq i ndyre eshte ky palo dobic tradhetar, kaq sa te habit qe shkon lkaq larg, dhe shqipkaret kane marre fund dhe jane zhytur si krimba ne vrimen e Ramutit.
  Kur tu thote ai dilni, atehere do dalin

  Reply to this comment
 6. Tirana March 31, 07:24

  Ah mor te te shkrete ne vend te merreni me hallet tuaja merreni me Ramen we eshte aty me votat e shqiptareve. Ne fakt ai ka thene nje fjale per sojin tuaj ” kazan” dhe per kete ka shume te drejte sepse jeni sahanlepires .Cili eshte mesazhi per shoqerine we jepni????!!!!!!!. Me vjen keq qe konceptin e lirise demokracise e shperdoroni.

  Reply to this comment
  • mirel March 31, 08:42

   Dhiare e Dule Ramutit. Cili eshte mesazhi? Vidh sa me shume kur populli eshte i gjithe ne burg, dhe hajdutet jane te lire te luajne me leket dhe pasurite e shqiptareve.
   Nuk te duket hic demokratike qe te del ndonje tek a ketu dhe ti veren hajdutlleqet. Demokratike eshte te vidhet Shqiperia me gjithe shqiptaret duke e falenderuar babane hajdut te Kombit. Njehere si Skenderbe, meqe e pat merak Spiropalka, dhe nga qefi Ramuti e mori per vete perkrenaren e florinjte, dhe njehere si Ismail Qemal. E ke pare si pozon perpara Ismail Beut? Eee.. Eshte Ramut Pasha ky , dalngadale do na gdhihet me ferman sulltani si Zogolli i pare. E ka ne gjak dobici i “purianes” veneciane

   Reply to this comment
  • ganiu April 1, 09:51

   Tirana, Rama është halli ynë.
   Më e keqja është se në ja kemi dhënë ato vota.
   Na ka ndodhur si me ariun.
   “Baba, e kapa ariun.
   Të lumtë o bir, sille këtu tek unë.
   Se sjell dot o bab.
   Lëshoje o bir.
   Unë e ka lëshuar, por ai nuk më lëshon.
   Atëherë mos thuaj “e kapa”, por të paska kap atij ty.”
   Prandaj është halli ynë më i madh.

   Reply to this comment
 7. fteri March 31, 08:13

  gjejë ndonjë burim tjetër o Genc se ky që ke ka shteru ….

  Reply to this comment
  • Militantet, flama e ketij vendi March 31, 10:09

   Genci njesh dhe analist i klasit te pare.
   Mos degjo mendime delesh gazetar, vazhdo bej detyren tende.
   Delet le t votojn cobanin, gjithe shqiptaret e zote jane dorezu perpara deleve dhe jane lodhur derisa kane thene “Shqiperi t kam dhjere”.
   Mos e beni dhe ju.
   Le te bejne beeee beeee delet si ky m lart.
   Kur ta kthej pllaken cobani do bejn bebeeee si cobani neser ndryshe nga sot.
   Kaq tru kane delet

   Reply to this comment
   • Barty72 March 31, 14:33

    Po Ik ho te qifsha rrobet ty Rama dhe Sali Berishes dhe Ilir Metes dhe gjith politikaneve me rradhe sa anti shqiptare jeni ho ju qifsha rrobet

    Reply to this comment
 8. Lala March 31, 08:26

  Sipas jush mer kopila Rama nuk duhet të thotë mendimin e tij ,nuk duhet të kritikoi? Me që jeni nerëz pa karakter e pa dinjitet ashtu duhet të kemi edhe kryeministrin? Hajt shkoni lëpini ndonj copë kockë atje ku au japin dhe lini gratë mbrapa të”pastrojnë,, zyrën e ” byrazerit,,

  Reply to this comment
  • Bodrumi i KM March 31, 10:33

   Rama te thote ato qe jane ne interes te Shqiperise.
   Nuk e kemi votuar te na nxjerre nga Europa e kemi votuar te na fuse.
   Apo per ty mjaft t thote Rama yxhym dhe ashtu eshte e drejta?
   Njerezit me dinjitet nuk lepijne kocka.
   Mire eshte mos lepije as Rama ate kocken e Erdoganit

   Reply to this comment
 9. Mashtrimi March 31, 09:01

  Raporti i viktimave sa gripi i zakonshëm. Këtë tha dhe Dr. Sulçebe mbrëmë. Shikoni shkrimin në CNN që thotë të njëjtën gjë pak a shumë.

  https://edition.cnn.com/2020/03/30/health/coronavirus-lower-death-rate/index.html

  Duket qartë që Italia Franca dhe Spanja po e përdorin situatën për qëllimet e tyre politiko-ekonomike. Të vdekurit që deklarohen si viktima të koronavirusit janë pretekst për të mbuluar falimentimin e tyre financiar më përpara se epidemia të vinte. E panë si një mundësi të artë që të marrin ca cash të thata që të vijojnë vallen më vjedhje e korrupsion. Këtij malit tonë i konvenon se do dhe vetë të marrë ca Euro. Por lashtë ka për të marrë se dhe Erdogan i ja ka mësuar vallen dhe nuk i jep më para por vetëm mall i thotë çfarë materialesh të duhan dhe ja dërgon.

  Reply to this comment
 10. Strasburg March 31, 09:20

  Respekte e mirenjohje per ju z. Genc Burimi per kete analize brilante!

  Reply to this comment
 11. gjermani i fundit March 31, 09:46

  e pashe dhe une ate video. Ne fakt, eshte videoja qe na gjen ne, se shperndahet nga vete Rama. Eshte fakt i njohur qe Rames i pelqen te provokoje dhe ne kete video eshte duke i treguar gishtin atyre qe e kritikojne. Se kush eshte mosmirenjohes nga dy palet, votuesit apo Rama, shume shpejt koha e tregoi. Po hajde! Diku kam lexuar nje shprehje te shkurter, qe me dy fjale thote:”Teatralen nga qesharakja s’i ndan veç nje hap”. Ne gjerat qe dua te them eshte se shteti shqiptar beri mire me gjestin e ndihmes ne Itali. Jam i sigurt qe do ta bente edhe Berisha po te ishte kryeminister, biles me nje italishte me euforike. Me podium, megafon, etj. Prapeseprape italianet do ta falenderonin edhe Berishen, nuk do u interesonte as Gerdeci dhe as 21 janari. Edhe Berisha ne fejsbuk do behej star-i i komenteve italisht. Por e dini pse, e gjitha kjo buje rrjetofonike? Sepse kesaj krize te madhe humanitare ne Itali, siç ne tere boten, i kerkohet zgjidhja me ane te mekanizmave financiare. Shkurt, behet fjale per para. Duhen para per maska, ventilatore, pajisje,vaksine, barna. Duhen shume para per te rivene ne levizje makinen ekonomike kapitaliste dhe te tere i kane syte nga shteti. Duhen para per rrogen e nje muaji, futjen ne asistence, arken integrative, tregtine,levizjen, pra, duhen shume para. Siç te gjithe e dime, edhe shtetet reaguan duke shtuar fonde emergjence. Kina leshoi disa qindra miliarde”ne mbeshtetje te ekonomise”, po ashtu ne Shba miratoi Kongresi nje fond 2 mije miliarde$, kurse BE levizi me ngathtesi te aktivizoje fondin MES, qe eshte per kete pune dhe BE nuk reagoi si nje shtet i vetem.Biles, shtetet leshuan fonde sejcili per hesap te vet. Eshte qesharake ta thuash, por preokupimi kryesor i shteteve nuk eshte pandemia e koronavirusit, por ngadalesimi i ritmit ekonomik.Duke qene se Italia ka nje borxh publik rreth 2400 miliard euro, me kete rast kerkon qe me nje gur te vrase dy zogj.Kete manover e kuptojne ata te Evropes se Veriut, se nuk eshte e vershtire ta kuptosh pse Italia kembengul per koronabondet. Dhe eshte krijuar ky problem qe eshte, ku prej vitesh fronti i daljes nga euro eshte ne sulm konstant. Po te pyesesh italianin mesatar do te thote qe nga euro perfitoi vetem Gjermania duke favorizuar ekonomine e saj dhe kjo eshte e vertete. Po ne kurriz te kujt e beri? Ne kurriz te vendeve mesdhetare, duke konkuruar ekonomite e ketyre vendeve me metoda jo leale. Kemi thene qe ekonomia e shekullir te XXI jane financat dhe jo prodhimi. Kush ka banken komandon, bridh kot ti qe te mbjellesh e korresh patate. Pra, ne mes te ketij sherri per parate, hyn Rama, qe edhe per nje gjest te thjeshte(qe do ta bente edhe Berisha apo edhe Kujtim Gjuzi apo Flamur Noka te ishin kryeminister), nuk i rrihet dhe e ka mikrob(apo virus) qe te provokoje pakez. Por Rama e di mire dhe e ka detyre qe ta dije, se Italia prej vitesh e ka reduktuar nivelin e sherbimit shendetesor, siç kemi bere edhe ne,pikerisht, sepse eshte shternguar te hyje ne paketen e masave te kursimit ne fondet publike. Patjeter qe ka shperdorime, afera korruptuese, por prisni, se edhe gjermanet nuk jane etalon. Edhe ne shqiptaret jemi tek kjo shendetesi qe kemi, se ne emer te reformave strukturale e me dajak na i urdherojne FMN-rat dhe BB-sherat, jemi ne kete nivel qe s’e perballojme dot situaten. Pas mijera komenteve te italianeve per solidaritetin e shqiptareve, ku u ndjeme vertete mire, ne fakt shume kollaj lexon pakenaesine e tyre ndaj solidaritetit panevropian. Aq u nevojitej, ne te vertete. Tani, nuk e di si doli kjo meseleja, se mjeket nuk qenkan infeksioniste, infermieret nuk dine te perdorin aparaturat ne terapine intensive, etj, kjo eshte diçka qe z.Rama siç e tha, pati nje akord paraprak me ministrin italian. Nuk besoj qe ai i kerkoi druvare dhe ky ia nisi. Nqs pati nje marreveshje paraprake, do te thote qe ty te duhen per kete fushe te caktuar dhe une te dergoj personel te kesaj fushe, ndryshe kthehet ne bumerang. Diten tjeter ne nje emision qendror te mbremjes, drejtori i spitalit San Raffaele ne Milano tha hapur se Italise nuk i nevojiten mjeke nga Shqiperia, por fonde, aparatura imediate. Mjeke kemi plot,- thote ky. Atehere, mendoj se ne vend te 30 personave me rroge 100 mije euro(bashkarisht), me mire Rama te dergonte 100 mije euro maska dhe ventilatore.Pastaj, vertet Kina dergoi ekipe, por ata vinin nga eksperienca e Wuhan. Dergoi vertet Kuba mjeket, por ata vinin nga eksperienca epidemike te konsoliduara. Dergoi Rusia, por eshte njesia ushtarake per luften antibakteriologjike. E ben tjetri dallimin. Megjithate, ne aq mundesi kemi dhe personi me simpatik i emergjences pandemike ne Shqiperi nuk eshte Rama por ministrja e shendetesise, qe po ben te sajen.

  Reply to this comment
  • Claus March 31, 10:50

   “Po te pyesesh italianin mesatar do te thote qe nga euro perfitoi vetem Gjermania duke favorizuar ekonomine e saj dhe kjo eshte e vertete. Po ne kurriz te kujt e beri? Ne kurriz te vendeve mesdhetare, duke konkuruar ekonomite e ketyre vendeve me metoda jo leale. Kemi thene qe ekonomia e shekullir te XXI jane financat dhe jo prodhimi”

   Po perse me kete retorike do te ecim me shekuj o “italian i fundit”?

   Nuk mund te shkoj me. U eshte thene Contes, la Malfes, Craksit, Berluskonit, Bum-Bumit me Botox dhe pa botoks, ministreshave te bukura te atij mikut te Rame qe nuk po ja kujtoj emrin, a ku ta di une si quhen, qe te marrin masa kursimesh dhe rishikim pensionesh dhe rrogash, por ku degjojne “napolitanet”.

   Lere tani, se shtet i mbytur ne korrupsion dhe ekonomi informale eshte.

   Ja shko ne Vlore dhe shiko Italine jugut.

   Me shume nuk po e zgjas.

   Pershendetje

   Reply to this comment
   • Nje shqiptar March 31, 12:32

    Nga Euro kane perfituar te gjithe evropianet dhe kane rritur pasurine. Italia, parpara euros, zhvleresonte monedhen e saj vazhdimisht duke rritur keshtu eksportin e mallrave te saj dhe duke mbajtur me fonde publike industrine e saj. Zhvleresimi i lires çonte ne ruajtjen e vendve te punes , ne humbjen e kursimeve te popullesise dhe rritjen e inflacionit. Euro i zhduku keto dukuri. Euro nuk eshte monedhe qe lind inflacion te larte e varferon njerezit. Euro kerkon qe prodhimi te sjell ne treg mallra me cilesi te larte qe te konkurojne me sukses. Gjermania, me lindjen e euros, vazhdoi te prodhoje kurdohere me cilesi te larte dhe ruajti industrine te tjeret e humben, ndermjet tjerash edhe Italia. Italia u demtua shume edhe nga borxhi i larte publik qe kishte me hyrjen ne euro. Firmat italiane nuk paten me ndihmen e fondeve publike dhe shume prej tyre falimentuan ose u larguan nga Italia.

    Reply to this comment
    • Zhapiku March 31, 14:52

     Nje shqipetar qe na vjen nga marsi,
     he,me 100 mije lira italiani kalonte 15 dite sot me 1500 euros skalon dot as edhe nje jave.
     kam qen turist ne itali me 1991,wow!!!
     UPSSS…
     Ne gjermani me 700 deutche mark gjermani kalonte muajin dhe kursimet o per asurance jete ose per turizem,azi minore,Xhamajke,malajzi oqaeni etj.
     kam qen vizitor ne gjermani me 1912.(Frankfort,Manheim,Drezden,Duseldorf)
     URRAAA…
     Nje francez me 2 mije franga kalonte muajin,me te tjerat qe kursente paguante asurance jete+maqine+ekonomi filestare+ekonomi tregtare (shit aksione ose blij) + faturat elektricitet+uje.
     Tashme nje francez me rogen fillestare 1500 euros se mbyll dot fundin e muajit (jelek verdhet ne kryengritjie)
     Kujdes jetoj ne france.
     JOOO!!!
     Ne spanje kam qen ne barcelone 25 franga franceze dhoma e hotelit,ushqimi me 1 frange u pallojshe me nje sanduiç kater katesh.
     Ne portugali 10,50 centimes franga 1 kg prodhime deti e kujdes po te jepie bakshish veren porto e kishe falas,dhe po te flije nje jave ne hotel (10 franga nata) nje nate ishte promocion.
     E nje shqipetar i pjerdhur nga marsi na tregon perralla me nastradin.
     Euromerkel satanistjia naziste ka vetem nje qellim shkaterrimin e europes sidoms asaj te lashtes sepse se shef dot me sy,mos shko me larg zbrit pak ne greqi (edhe pse e kemi hal ne sy) me pa se si merkeli satanike i detyroi te hane balte,biles tashme as hithra skane mo me honger.
     Shqipetari marsian na tregon perralla me mbret.
     Mbreti vodhi arin dhe e la neper kazinot e europqise sidoms ne ato te kurverise naziste.
     Rrrofte planeti mars!!!
     Ngadhnjim deleve shqipetare nga:
     louis-georges.chatony (edhe emrin kemi ndru nga frika se na shohin si ekstra terrestre neve allbanezeve krenare loqe thare,e bythe çare).

     Reply to this comment
     • Nje shqiptar March 31, 16:06

      Zhapin, dikur italiani kendonte ” se avessi mille lire al mese”, pra rroga me e madhe mujore ishte nje mije lire ne muaj, kurse ne vitin 1991 ishte 5 milion lira!!. Ore Zhapik, çdo monedhe ka inflacionin ne kohe ashtu edhe euro. Ti thua se para 20 vitesh kaloje pushimet e etj. shume me lire neper tere Evropen, sigurisht ashtu eshte por tani duhet te paguash me shume sepse shoqeria evropiane , ne saje te eurosh, eshte me e pasur por edhe me e plakur dhe çdo gje, si dhe sherbimin ,duhet ta paguaj me shume. Eshte fare e thjeshte besoj se arrin deri ketu. Po te provosh te shkosh ne Norvegji, meqenese keni shetitur shume, duhet te paguash kudo dyfishin e asaj qe paguan ne Greqi. Pse? Norvegjia ka si shtet kursime deri 500 miliard dollare dhe nje pjese te tyre ia ndan popullesise e cila nga ana e saj rrite çmimet e oreve te punes , te mallerave dhe te sherbimeve. Besoj se e kuptove perse gjerat kushtojne me shume ne Europe qe ne saj te Euros jane me te pasur. Vetem familjet italiane kane kursime ne total deri 8 mije miliard euro ose 4 here borxhin publik, jane mbi 80 perqind e popullesise me shtepi te veten e madje me me shume shtepija. Asnje krize financiare apo virusale nuk i ben gje Italise. Koronabondi apo eurobondi ishte propozim i Sorosit qe ne fillimet e euros dhe sidomos ne krizen financiare te vitit 2008. Nuk mund te diskutoje me shume me ju pasi i shikoni gjerat si turist.

     • ELIOT April 1, 10:08

      MORE ZHAPIKU STA KA FAJIN ANGELA MERKEL E KANA FAJN VETE KRYETARET E FRANCES ITALISE SPANJES DHE DIS A VENDEVE TE EUROPES … ANGELA MERKEL KA JETUAR NE MJERIMIN E BOLSHEVIKEVE DHE KAPITALIZMNE DEMOKACISE …DINE SI TA DREJTOJE BARKEN ..KURSE TE TJERET I BEJEN PETULLAT ME UJE THONTE NENA IME .. FRANCA EDHE SOT NUK ESHTE NE GJENDJE TE PRODHOJA MIJERA MASKA PER POPULLIN…DHE I COJNE TE SEMUARIT NE GJERMANI .. SESHTE FAJI I ANGELES POR I COBANEVE SI MAKRON ME TE TJERA ..DHE ME 1500 EUROS JA DEL PER BUKURI NE FRANCE .. ..ME 100 EUROS E MBUSH KARROCEN ME MAKARONA DHE ORIZ APO PATATE DHE PIJE ..ALORS N EXAGERE PAS LES CHOSE MERCI ..RAMMA SE NXJERR DOT MIZEN NA QULLI .POPULLI I VET SKA ME HONGER …NASTRADINI RAMA NA BEN SI FILLOZOF .PITIE .KUR TE FUSI NE BURGJE KORRUPSIONIN SI BERISHA BASHA GJIKA MZIU ME SHOKE DO TE FUTET NE EUROPE ALBANIA … MOS JA VENI FAJIN EUROPES . FAJIN E KENI JU VETE QE LEJONI KORRUPSIONI DHE JENI DELE …

    • gjermani i fundit March 31, 17:28

     @nje shqiptar. Edhe une mendoj se euro nevojitet te ruhet. Euro u krijua ne bazen e konceptit te tri zonave te medha ekonomike, Amerikes, BE dhe Orientit me yenin japoneze. Kete vit u bene 18 vjet qe hyri ne perdorim dhe juani kinez po perparon. Kam lexuar zanafillen e borxheve te shteteve, nisin me dy periudha. E para me krizen e naftes ne fillimvitet ’70, e dyta me ngritjen e forte te Dollarit ne fund vitet’ 70,pra brenda nje dekade. Ne fillim vendet naftembajtese mbushen bankat nderkombetare plot me petrodollare, keto ua dhane hua shteteve me interes te ulet. Pastaj shba prishen raportin fiks dollar-flori dhe forcuan dollarin. Bankat rriten interesin e kredise, monedha e shteteve te vogla u dobesua, tamam cfare ndodhi tek ne gjate tranzicionit. Kishim nje raport fiks me dollarin 1:75, perfunduar 1:1000 per dy-tre vjet. Kishe borxh 1000$=75000 leke, tani perfundove 1 million po per 1000$. Pasuria e shqiptareve ne bankat e kursimeve ne ’90-’92,per dy vjet u zhvleftesua me 15 fishin. Tragjedi e madhe. Persa I perket prodhoi it, edhe gjermanet delokalizuan mjaft fabrika ne lindje dhe ne Azi. Adidas e Puma psh pothuaj s’ prodhojne fare ne Gjermani. Maska, dorashka, lapsa, corape, etj prodhohen ne Kine dhe Orient se konsiderohen me norme shume te ulet interesi. Tani, persa I perket industrise automotive. Psh, te besh nje vw apo alfa romeo, kostoja ndikon tek zgjedhja e materialeve, tek komponentet shtese, impiantet shtese, se punetori pothuaj nuk ze as 5%te ciklit te prodhimit. Fabrika per 90% eshte e automatizuar. Per cudi qe as nuk shpjegohet dot, nje Audi sportive shitet me kollaj se nje alfa romeo me motorr Ferrari, prandaj jo gjithnje produkti me I mire shitet me mire. Ajo qe kinezet kuptuan me mire eshte nevoja e tregut per mall konsumi te lire e qe nderrohet me shpesh. Ky koncept konsumist ishte I veshtire te pertypej nga gjermanet, por po pershtatet. Po prodhojne dhe gjermanet “kinezce”, se keshtu komandojne kohet. Per hotelet qe thote “zhapiku”, hahahaaaa, kur ulet cmimi zbret edhe cilesia. Ne te njejtin hotel qe javen e pare vijne polaket me 30 euro, javen e dyte vijne gjermanet me 80. Ta ha mendja qe menyte jane njesoj? Per gjermanet ruajne kofshen e vicit, polakeve u japin zhapen e lekures. Po qe se polaket paguajne 80 e gjermanet 30 kthehet permbys menyja, se paraja nuk ka pasaporte.

     Reply to this comment
   • gjermani i fundit March 31, 13:31

    Claus, pershendetje! Kam besim se do ia dalim kesaj situate me mesime me te mira per te ardhmen. Ato c’ka mendon italiani mesatar nuk jane mendime te miat. Fronti no euro(biles Levizja 5 yje ne pushtet daljen nga euro e kishte ne program) ben akoma kete propaganda, por edhe e djathta ne pergjithesi. Besoj edhe gjermanit mesatar propaganda I ka ngulitur ne mendje italianin qylaxhi qe s’punon dhe pret te vije rrush nga qielli. Qe te beje vere sic dine ata te bejne. Makarona, pica, po edhe helikoptere dhe Ferrari. Sic besoj, e verteta gjendet ne mes, as njeri dhe as tjetri kane plotesisht te drejte. Fakti qe Italia ecen me dy shpejtesi(Veriu/Jugu), korespondon edhe ne Gjermani (Perendimi/Lindja).Do rastin me te fundit? Pa mbrojtjen politike te shtetit gjerman VW do hante nje gjobe mbi 20 miliard euro nga BE per manipulimin e motoreve diesel si ne Shba. Truk i papare, edhe ne Napoli s’u kish vajtur ne mendje. Praktikisht falimentonte. Kjo nuk ndodhi se shteti gjerman ka peshe ne vendimarrje, pra nuk eshte aq pa mekate. Po ashtu Deutsche Bank, etj. Ceshtja eshte se ekonomia gjermane po ngadalesohet dhe po hyn ne recesion. S’mund te thuhet se fajin e kane greket, italianet, spamjollet, etj. Po ngadalesohet edhe pse gjermanet jane komb I disiplinuar. Edhe pse I paguajne taksat me mire e me shume. Jane shkaqe madhore. Quaje doktrina Wolfowitz, quaje hegjemoni kineze, por ja qe loja e madhe s’behet vetem. Eshte logjike qe superfuqite do shpenzojne miliarda ta minojne unitetin e BE. Per arsye krejtesisht gjeopolitike. Ideja eshte se pas koronavirusit do kemi kthim tek ekonomia kombetare, stop globalizmit. Po filloi kjo, merr fund projekti i BE. Ose mdoshta behet realitet tamam. Mbetet per te pare. Kur u bashkuan dy Gjermanite kam lexuar se ndihmesi e Reganit I shpjeguan se duke u bashkuar Gjermania do dobesohej, se do shperndante akumulimin me Lindjen e varfer. Ne fakt, doli e kunderta, pra, te shpresojme.Persa I perket numrave te viktimave, kam edhe une idene se gjermanet kane te drejte te dyshojne per manipulim nga pala italiane. Por kjo ndofta ben pjese ne sjelljen kristiane, ku katoliket shtiren osé ndofta jane gjasme me te ndjeshem se protestantet. Apo kalvinistet, qe I kane ngjitur ne Zvicer. Per nje kalvinist njeriu eshte I dobishem gjersa punon, pasketaj cdo dite eshte e mire qe ti lere shendetin kesaj bote.

    Reply to this comment
    • Lam Shllapi (Begs pri Tushemishti) March 31, 20:18

     Tobe strafullah sa i gjithëditur osht kapteri i fundit…

     Mirë filozofirat rreth daljes me “mësime të mira” nga kriza (jo me këpucë të kuqe?) apo hyrje-daljeve nga unioni, por dhe hamendesimet mbi “shtirjet e katolikeve” kishim mangut. Më konfuz nuk e bon nona. Edhe ham-ham-hami nuk kapërcen kaq kollaj nga një degë në tjetrën.

     Ajo që s’i jep dot shpjegim as “gamori i viktorit” është, se ku e psonise teorinë se “gjermanit mesatar propaganda i ka ngulitur ne mendje italianin qylaxhi qe s’punon dhe pret te vije rrush nga qielli”, a thua se perëndia të ka falur dhuntinë për të depërtuar në thellësitë e mendimeve të tyre.

     Një shembull konkret. Aq modest janë kokat e politikës gjermane, sa presidentin e bundestagut të një bundeslandi e shikon çdo kalimtar të zbresë nga një veturë sorrogato të dalë boje, dhe pa i dhënë aspak rëndësi kalimtari vazhdon rrugën pa ia hedhur sytë fare. Po të kesh parasysh se në pamje të parë askush nuk është në gjendje të bëjë dallimin, se cilës shtresë i përket qoftë dhe një gjerman “langaraq” që sheh në rrugë, teoria tënde kapter moni shkërmoqet vetvetiu si kala prej rëre.

     Sa për reçesionin, kjo krahasuar me vende të tjera të unionit është si “lule bore”. Sa më shumë të zgjasë pandemia, aq më shumë do ndjehet kudo rënia e prodhimit brutto. Puna është se në cilat vende pasojat do jenë më fatale. Italia dihet se vitin e shkuar, edhe pse pandemia s’kishte plasur ende, pati një rritje minimale ekonomike me vetëm 0,3% ndërsa borxhi shtetëror kishte kapur shifra të frikshme që kalonin vlerën 130% të prodhimit të brendshëm bruto. Shtoji kësaj dhe dëmet e pallogaritshme të pandemisë, merret vetë me mend se cdo të thotë konçesion i zakonshëm, dhe çdo të thotë… zbythje.

     Si ka mundësi që ky palo shtet po zhytet gjithnjë e më thellë në borxhe, ndërkohë që ish-figura të shqyera të politikës sot janë miliarderë nga më të fuqishmit në botë, pasi u është lejuar me të drejtojnë sektorë të fuqishëm të ekonomisë? Pse ke breshkaxhinjtë bëjnë rolin e shurdhmemecit kur shohin se sa të ashpra janë debatet mediatike kundër lobiizmit (Lobby-Control) të cilat kanë arritur deri aty sa ta nxisin koalicionin qeveritar te shohë si alterntivë pushimin e detyrueshëm 18 mujor për ministrat që kerkojnë të hidhen si kopila nga politika në ekonomi (Karenzzeit)?

     Jo për gjë por kanë dalë ca zorzopër që shohin ëndrra me plane marshalle. Pse jo plane berluskoniane? Nuk e di, po spontan m’u kujtua zoti Lam ke “Pylli i Lirisë” kur i thotë Vlash rjepacakut: “Don pare? Hëëëë? Po unë nuk jam bankë mor bir?”

     Reply to this comment
     • gjermani i fundit March 31, 23:07

      Po mor ti shullapi, me fal qe te lodha me llafe ne 360 grade. S”po mbrojme ndonje doktorature ketu, themi opinione tona. Sa per ministra me autobuse, kancelare me biciklete dhe Merkel me karroce dore, keq s’e nisi as Rama kur ikte ne kembe ne zyre. Veliaj me autobus. Pa lere Trampi, edhe sot merr rrogen simbolike 1$ ne muaj qe te kurseje Ameriken. Berluskoni ne detyre perdorte makinen e tij private, eskorten private qe te kursente Italine., edhe ky sot leviz me nje vw passat qe e blen nje punetor. Por c’ti besh qe borxhet shtohen. Dhe popujt e hane. Edhe gjermani “mesatar” e ha, se nuk besoj ti teprojne parate nga bolleku, sadoqe rrogat I kane mesatarisht 30% me te larta se italianet, duke bere ore pune ne jave me pak se keta.

     • Noc Rroku (kalec me roba doku) April 1, 12:18

      Bravo gjimono se ma ke kry porosinë më mirë se ç’e prisja… Sikur ta dija se do më dilje në shteg.

      Aktori, profesionist apo amator qoftë në parapolitikë, mund të zëvëndësohet kollaj fare si biçim marionete, sipas shijes së një “invisible supervisor”, por skenari për ta ngritur atë artificialisht në piedestal mbetet pak a shumë i njëjti.

      Jo vetëm shalmadhnia e tij, por edhe paraardhësit e tij ashtu e kanë filluar karierën parapolitike. Dikush hypur mbi gamorin alla-turka, e dikush hypur mbi biqiklletën alla-frënga.

      Njëlloj si Dull çakaçuku, që “babaxhanllëkun” e tij nuk ngurronte ta shfaqte ashtu ulur gju më gju me të ashtuquajturin “kuazi-popull”, po ashtu dhe shalmadhnia e tij mezi priti fërshëllimën e bilbilit të supervizorit per të ardhur si “shpëtimtar i artit” me biqiklletën alla-frënga të psonisur diku poshtë urës së Senës. Aq i shplarë ishte skenari, sa pa i ulur këmbët mirë në tokë, shalmadhnia i mëshoi ronçëm pedaleve drejt e për ke bodrumi i ministrisë së arsimit. E kujt tjetër përveç ndonjë “bixhozxhiu socialist”, që s’e kishte për gjë t’i bënte paratë “e xhepit” rrush e kumbulla kazinove të botës, ia priste mendja asokohe se do kishim një skenar kaq banal?

      A të kujtohet se me sa vështirësi e luajti rolin e “babait të kombit” më 21 janar 2011, ku ashtu (gjoja) ballëlartë e krenar, ku ashtu i fokusuar non-stop nga kamerat e trushplarëve, ku ashtu i veshur me pallto të rëndë përmbi kostumin alla-frënga (imagjinoje se sa qesharak dhe i pabesueshëm do dukej në sy të “protestantëve” të armatosur me bishta çadrash dhe shkopinj pankartash sikur të mbathte edhe asokohe shallvaret e Mit’hatit), ai arriti të krijonte përshtypjen se vetëm ai do të ishte shpëtimi ndaj të keqes berishjane dhe askush tjetër.

      Kqyre pak kët ilustrimin gjenial të Bujar Kapexhiut (1) [ https://www.faxweb.al/wp-content/uploads/2017/07/20108622_1410048609090490_2366748448458720343_n-1.jpg ] dhe krahasoje pak me kete foton loqendare këtu përbri (2) [ https://live.staticflickr.com/5643/23210926754_80ed964613_b.jpg ] , që të konstatosh me lehtësi se prej cilit “kalec-popull” rrethohen faktikisht shokët me roba doku.

   • Sallakja April 1, 10:49

    …shko ne Vlore e shiko Italine e jugut…
    Claus,
    categoria e njerezve qe shprehen ne kete menyre jane ose pak te informuar ose kastravec.
    Vite me pare ne Tirane kishte dy lloje kastravecash, te embel edhe te hidhur .
    Ti nuk me dukesh djale i pa informuar, keshtu mbetetet evidente qe te jeshe kastravec.
    I embel apo i hidhur ? diferenza e eshte e vogel . Megjithate Trongull i idhet…….suona meglio.

    Reply to this comment
    • mirel April 1, 13:34

     Ti futem debatit ne fund, mendimi im eshte qe moni ka te drejte per sa i perket kapitalizmit financiar, por fenomeni kryesor global per mua eshte krijimi i kastave dhe korporatave jo vetem financiare por dhe prodhuese qe kane arritur nepermjet politikes te uzurpojne asetet dhe pasurite kombetare te shume vendeve duke krijuar absolutizem, duke rivalizuar shtetin dhe per me teper duke e detyruar shtetin dhe shtetaret te punojne per to ne vend qe te ndodh e kunderta.
     Eshte teme e gjate.
     Por te kthehemi pak te Greqia. Greket jane dembele, fshatare e te tjera teori te tilla si keto, qe u perhapen me zell nga kapitalizmi europian dhe u pasuan me qef nga patriotet shqitpare.
     Para euros greket benin jete te mire. E kishin gjetur formulen e lumturise me veten e tyre. Problemi eshte se me BE parashikohej qe te kishte eksport-import pa taksa dhe cmimet do ishin me te lira per mallrat. Po ndodhi e kunderta.
     Ne loje nuk u futen mallrat, por bankat e oligarkise financiare te BE, qe per mua eshte nje dore mafioze qe dikton politikat ekonomike ne BE..
     Greku filloi te punonte dhe per vete, dhe per BE dhe per politikanet qe filluan tja ndjenin shijen borxheve te BE dhe i hanin per vete duke detyruar greket te paguanin.
     Kjo loje po luhet ne ITali, dhe me sa shoh po luhet kudo. Kjo po ndodh dhe ne France, qe Claus pretendon se njerezit qenkan perkedhelur nga pensionet e larta. Perse jo? Kur punojne dhe paguajne taksa, perse te mos kene pensione njerezit. Shume mire ishin me pensionet e larta. Kush kerkon tjua marre? Macroni. Perse? Per te mbushur xhepat e horrave financiare e oligarke. Po per kete do fajesojme njerezit, jo horrat.. eshte ne mode.
     Problemi eshte se dhe Ramuti jone ja kishte qefi ta luante mire kete loje, se investimet e ndihmat nuk kane munguar,. Por BE ka dhe masen e vleres.
     Ramuti eshte lojtar i vogel per lojera te tilla te medha.
     Lojtar i madh eshte ne Shqiperi. Aty ka ne dore pasurite kombetare, buxhetin e shtetit, bankat, dhe i perdore te gjitha per vete. Ketu ka ne loje banditet dhe mafiozet qe operojne ne Ballkan, dhe per te cdo gje eshte e mundshme, edhe shitja e Sovranitetit dhe Territorit, nese siguron nje garanci qe ta mbroje nga denimi per aktet e tij kriminale. Kete garanci ja jep loja serbe, qe i ka ndermjetesuar mafia Ballkanike e luajtur nga serbet dhe Putin.
     Pra Ramuti ka ne mendje garancine e pushtetit te tij nepermjet forcave ushtarake serbo ruse.
     Mos tju duket cudi. Keshtu po mbijeton dhe Asad. Dhe kjo per Ramutin, qe nuk po sheh asnje qendrese nga populli, cdo gje duket e realizueshme.

     Reply to this comment
 12. Dum babën... March 31, 10:09

  “Vetëm në qoftë se shqiptarët janë lodhur me kombin e tyre, atëhere na ka zonë vorri me besë të dhanë… Me gjak e me lot tragjedie u themelua trualli i shqiptarëve. Frika irracionale që shkaktonte kombi shqiptar te të tjerët, në Ballkan gjoja, në fakt ka qenë gogol propagande. Por tani, kemi frikë se mos e humbim vetë me dorën tonë shqiptarinë, lirinë tonë. Kemi frikë se mos nga gogol propagande shndërrohemi në gogol-xhihadësh. Perandorët e rinj osmanë, erdogan-sulltanët me dhëmbët zgërdhirë, po këndojnë “Ty shqiptar të kam gaz”. Europa perëndimore mezi ja hoqi nga thonjtë (për)dhunuesët shqiptarëve, për ti kuruar trutë atyre në familjen e shtëpisë së saj europiane. Mirëpo, trauma pesëshekullore e pushtimit osman paskish qenë e rëndë, fryma otomane paskish lënë probleme të ndërlikuara. / Ismail Kadare

  Edhe pse në pikë të hallit nga dëmet masive që po i shkakton ekonomisë dhe buxhetit shtetëror një valë gripi e quajtur “pandemi” (çudi e mesme, bota ka dhjetra vite që ka shpënë raketa kozmike në hënë dhe s’po shpik dot një vaksinë efikase kundra virusit), refuzimi i reformave strukturore liberale prej Italisë, Francës dhe jo vetëm, janë dëshmi e asaj, se ku duhet ta kenë zanafillën kontradiktat për mosfunksionimin normal të unionit evropian. Strumullari i kësaj meseleje është padyshim mentaliteti i vrazhdë që dirigjon politikat e vendeve u gjunjëzuan të parat para virusit.

  Duan apo s’duan, vagonat s’mund të vihen dot në lëvizje po nuk u lidhën fort me lokomotivën. Menaxhimi shembullor i situatës në europën nordike nga njëra anë, dhe gjunjëzimi i sistemit shëndetsor para një virusi në europën jugore nxorri në pah se sa diverse janë para së gjithash politikat ekonomiko-financiare dhe sociale brenda saj.

  Para se kujdestari ogurzi i jetimores i vetequajtur “bab kombi” të fusë hundët vend e pa vend në politikat e vendeve të BE-së, të cilët me e thon troç muhabetin as që ja fërshëllejnë fare fare, ai duhet të marri të paktën notë kaluese ke kryerja e detyrave të shtëpisë. Ore, po ky ka plot 7 vite që ngel çdo vit në klasë. Hahaha, pri dal t’partis kur sheh se si një kryepinok i reh shpatullat vetvetes dhe përmes një videoje zhurmuese pretendon se po i shpëton shquptarët nga armiku i padukshëm, ky e ka hallall një poezi me titullin: “Dum babën”. Ku je Den Buka, ku je. Hajde qëndisja dhe këtij njëlloj siç ja qëndisje dikur shokut të tij të idealit.

  Reply to this comment
 13. ada March 31, 10:12

  Sa me shume merremi e merreni me Ramen aq me shume fuqizohet ai, dhe jo vetem mediatikisht. Ky njeri i semure, ky kaposh kokebosh, jeton vetem per delirin e tij te madhehtise. Eshte e pabesueshme qe nje njeri kaq i paformuar intelektualisht te qeverise si pasha prej 7 vitesh, e me gjasa do vazhdoje gjate per aq kohe sa te gjithe politikanet e ketij vendi kane ngrene e hane ne nje kazan me Ramen, ne kazanin e korrupsionit. Shikoni marredhenien Rama Meta: kur i terhiqet laku Metes, del e hedh ndonje ultimatum dhe Rama si qen i rrahur zbythet… Pra per fat te keq ky vend nuk ka shprese sepse ketu elitat qe duhet te udheheqin shiten e blihen lehte, sepse jane te gjithe te kapur. Sapo dikush ngre zerin, pala tjeter i kujton zullumet e bera dhe sa hap e mbyll syte ky ze venitet.
  Prandaj e kote te merremi me Ramen, Lulken, Ilirin e kompani. Keta per aq kohe sa populli eshte ne gjume letargjik, do shijne per kokerr te qejfit, do bejne para me thes e do vazhdojne te bejne jeten e tyre te zhytur ne parate e vjedhura. Nderkohe qe ne bejme gam gam kot neper portale, sa zmadhojme melçine tone nga inati, keta vazhdojne te dhjamosen ne kurriz tone, duke na i marre avash avash e me lezet cdo gje te bukur qe mund te ekzistoje akoma e duke na lene ne zemerimin tone.
  Rama, e kam thene qe ne fillim e po ta perserti: uroj Coronavirusi te godase ne shenje.

  Reply to this comment
 14. Altin March 31, 10:23

  Rama duhet te jap doreheqjen menjehere! Zot çfare turpi!

  Po si ore dergon 30 veta pa nje Team Leader dhe pa dosjen e çdo personeli! Edhe OJF-ja me e humbur ne Shqiperi do ta kishte bere gati nje dosje baze per stafin e saj kur e dergon me sherbim diku jashte. Ky nuk eshte skandal, por injorance pa limit!

  Reply to this comment
 15. Claus March 31, 10:40

  Atij njeriu as videot nuk ja shikoj, por as shkrimet nuk ja lexoj, per mua nuk eshte gje tjeter, por nje llafazan Tirane, dale nga bordurat e Parkut Rinia qe pasditeve merreshin me llafe dhe muhabete katrallogjesh qe vetem shpura e tyre dinte te bente. Edi Rama tanime eshte nje kryeminister i nje vendi me nje histori kur per shekuj me radhe sunduesit kane qene vetem te nje rangu, sundues te dale nga skutat e filozofise hobsiane ku zhvatja, krimi, kusaria, lajka, flamurmbjates te cfaredo lloj ngjyre nuk i gjen kund tjeter, vec ne ate vend.

  Sundimtare qe kane ngulitur fort ne shpirtin e tyre dajakun dhe shkopin si ata „baballaret“ e familjeve te vjetra tiranase a myslimane ku druri kerciste nga mengjesi ne darke duke filluar nga femijet dhe duke perfunduar tek grate. Por kur dilnin jashte tundnin tespihet dhe pinin boze te fresket duke u hequr si babaxhane te mire dhe te paqte, ndersa ne goje kishin fjaline e arte „Dajaku ka dale nga xhehneti“!
  Ky prototip njeriu eshte ai Edi Rama, qe tanime po merr pozat e mireberesit, duke marre elozhet e nje lavanterie mediatike dhe vegjetuesish injorante qe u ka hyre frika ne palce sepse nje recesion qe do te pesoje Europa dhe aq me shume Gjermanine do ti beje ata qe te mos bredhin me rrugeve te Botes si Fevziu me shoke dhe te mos marrin me ato rroga te majme duke u paguar vetem per brockullat qe nxjerrin nate dhe dite nga goja.
  Ato shtete qe e kam shprehur disa here „plehra“ si Italia, Greqia a ku ta di une duhet te mesohen njehere e mire se si punohet dhe si si ulet b.. ne pune duke hequr jo disa, por shume pensione dhe priviligje qe i perfitojne ne menyren me imorale te mundshme.
  Vila me emra lloj, lloj emrash familjesh gjen neper fshtrat dhe qytetet italiane ku 80% jane pasuri e patundshme, po ashtu dhe ne France ku ka rreth 18 lloje pensionesh teper te larta, aty ku autostradat e tyre thithin miliarda vetem ne 5 minuta. E pra ku shkojne ato para?

  Dhe del ai dallkauku yne dhe dergon si manekine me kostum mbrojtes, ku spitalet i ke ne mjerim te plote, mjeke dhe infermiere, nga nje vend ku mjeke nuk ka, por dhe ata qe ka po i ikin ma kthyer koken prapa.
  Por si duket e ka fuqi te tepert njerezore se ndoshta nuk ka shtreter per ata te semure, ku Korona u ka hyre ndoshta qe ne Janar me nje mori te vdekurish dhe te semuresh ku nuk i numeron dot njeri.

  Pa le pastaj kur i ben karshillek ky dallkauku yne kancelares Merkel, kur „ndihmon“ gjoja Italine me ca mjeke dhe infermiere pa licence dhe pa diploma ku zor tu lesh ne dore dhe nje stetoskop!

  Mjaft me i keni kerkuar Gjermanise, le te mos paguajne rroga per nja nje vit tere ate deputete, ministra dhe kryemonistra te qeverise Konnte dhe Macron se jam i sigurte qe kane rroga me te larta se Merkel, por dhe pasurite shme here me te medha se ajo dhe prape do u dale dhe do u teproje.
  Le te qeverisin ato vende ku llafet dhe „palla e Ariut“ jane fenomene ditore, ku shteti eshte vetem nje skelet i gjalle i cili jeton vetem sipas motos „jepi populllit dhe merri po popullit“, dhe kaq.

  Por si duket dhe ky dallkauk Tirane i mesoi keto zanate te Contes, Moros, Andreotit, Kraksit dhe tere atyre kryeministrave mafioze dhe te korruptuar italiane dhe hajde se u be deti kos dhe per te, ne nje popull ku ndrydhja mendore dhe shpirtore ka bere me shekuj punen e saj.
  „Dajaku ka dale nga xhehneti“.
  Dajakun e kemi vete, por nuk kemi para per te pire nje boze mengjezi!
  „Ne qeverisim bota na ndihmon!“
  A e mbani mend?

  Ky eshte parimi i shpurres se ketij poturexhiu, por me nje ndryshim, qe poturet ne vendet e uljes ne b…nuk jane si me dhè dhe pluhur, por te pastra sepse ky tashme ulet ne poltrone avionesh dhe kolltuqet e kancelarive dhe jo ne pragjet dhe avllite e qerpicta te Tiranes nga ka dale se bashku me ate hanemen e tij.

  Shkrim qe ja vlen per tu lexuar i Genc Burimit.

  Reply to this comment
  • Ela March 31, 10:49

   Super koment!
   Bravo!

   Reply to this comment
  • Mjek Lleshi (me diplomë kristalore) March 31, 12:01

   Në këndveshtrimin tim, komente të këtij niveli më sjellin ndërmend ato gërshërët gjigande që mbanin nëpër duar ato infermieret ke filmi “Kapedani”, ndërkohë që i ngërdhesheshin Sulo brekushedhjerit me fjalët: “Tani i erdhi fundi kapadajllëkut tënd more more”.

   Propagandës false dhe shtrembërimit të qëllimshëm të informacionit tashmë i ka dalë boja keqazi, por fatkeqsisht drita jeshile në fund të tunelit s’po duket ende. Lufta kundër koronës nuk mund të fitohet pa u dezinfektuar gojëhaleja e shpurrës së pacipë të poturexhinjve.

   Edhe prej meje një “hervorragend” per komentshkruesin.

   Reply to this comment
  • Martin Iden March 31, 13:03

   Pikes i ke rene.

   Reply to this comment
  • Sallakja April 1, 23:01

   Ore Claus, ore trongull i idhet.
   (se e paske kunj me Tironsit edhe me Italjont)
   Nje nga arsyet qe Ed Rama eshte kryeministri me i mire Shqiperise gjate gjithe historise se saje ,eshte edhe fakti qe ka ndenjur tek bordurat e parkut rinia.
   Ato bordura gjate viteve 70-80 kane qene vatra te kultures perendimore per cunat e Tirones…..natyrishte.
   Per ata qe nuk i kane frekuentuer ka menduar
   Ezopi tek dhelpra dhe rrushi .
   Por po te shkosh nga guvat ne Gjermani natyrishte qe do flasesh……..futja pordhes e gri sallat.

   Reply to this comment
 16. dritan March 31, 10:59

  Gjermania ,nuk shperblen qeveriteqe shperdorojne fondet publike dhe kane evazion fiskal te larte , pra me pak fjale qeverite hajdute dhe Rama per analogji do te rrashtohej krah qeverive simotra por ne ndryshim nga ato ai eshte nje krye ALIBABA te tjeret jane thjesht 40 nxenesit e tij , sa per ate se ai do te duket babai i kombit , ai kete ka bere gjithmone , shikoni rastin e fundit kur u demostrua se si te aplikohej nga e Albania per lejen ditore ai beri sikur e prezantoi , por beri thjesht hyrjen dhe futjen e frikes nese qytetaret kapeshin pa leje ( kete te tromaksjes ai e ben shume mire mire i thane trembe gjithe kalamajte e vendit eshte bere si GOGOL) , ndersa shpjegimin teknik e beri nje specialiste por nepermjet kompjuterit te ALIBABES , pra me kete ai do te thote se , cdo gje e ka ai ne dore , por per ekonomine ai nuk flet shume ose flet me shume zor vetem kur e pyesin disa here , sepse ai e ka rrjepur buxhetin e shtetit deri ne ate fare feje sa tani me te vertete nuk ka c te beje dhe bene ate qe di te beje me mire kllounin qe hidhet nga dega ne dege per t ju marre mendjen Shqiptareve , por nje gje nuk e ka kuptuar , se pas cdo krize te rende qe kalojne vendet ,sic ndodhi psh ne greqi , njerezit duan te gjejne nje fajtor dhe te c fryjne dufin diku dhe ku mund ta nxjerin pervec se ndaj qeverise ne pushtet qe sido qe ta kete menaxhur krizen shume njerez do te mbeten te pakenaqur, meqe morrem rastin e Greqise kriza i plasi ne dore nea demokracise , por ajo me mencuri shpejt ja la pushtetin ne dere PASOK -ut dhe e pate se ku perfundoj ajo pas zgjedhjeve morrin vetem 4% , perse sepse njerezit u frustruan aq shume nga masat shtrenguese sa ja nxorren dufin te shkretit naiv Papandreu junior
  Te shpresojme se pas daljes nga kjo murtaje qe mesa duket po kalon , te dalin FORCA TE REJA POLITIKE ME TE PERGJEGJESHME DHE KJO KLASE POLITIKE ME SHUME ALI BABA TE JAPE LLOGARI PER ATE SE KU E KATANDISI KETE POPULL , qe eshte me i pasuri per fryme ne Europe per paurite natyrore , por qe ne fakt me te pasur ka bere kete klase te ndyre politike dhe ai populli ri dhe veshtron ne mizerjen e tij dhe nese Shqiptaret edhe kesaj radhe do t ja japin njeri apo tjetrit Alibaba voten atehere me vjen keq , por ky popuul kete meriton te syrgjynoset nje ore e me pare ku te mundet , ose te zhytet akoma me shume ne mjerimin e tij

  Reply to this comment
 17. Nje shqiptar March 31, 11:13

  Analize shkencore,e shumeaneshme e problemeve te sotme e Zotit Genc Burimi. Duhet te kemi parasysh qe Edi Rama flet shpesh teper lirisht, si person i zakoneshem dhe jo si kryeminister i nje vendi, por ky nuk eshte ndonje difekti madh.. Duhet vene ne dukje se tere veprimet diplomatike te Edi Rames ne mbrojtje te interesave te vendit, jane per tu lavderuar por mbesin per tu zgjidhur problemet e shumta e te veshtira ekonomike te situates aktuale ne vend. Problemet e trajtimit financiar dhe ekonomik te situates qofte ne vend si dhe ne Evrope, nuk jane kuptuar akoma mire nga Edi Rama por me duket se jane ne rrugen e zgjidhjes se duhur. Genc Burimi i ven ne dukje Edi Rames qe lidhur me koronabondin, politikisht ne duhej te bashkoheshim me Gjermanine dhe jo me Italine etj.. Une do te isha i mendimit qe me mire te heshte, te mos fliste per kete problem delikat te financave te Europes. Duhej te kujtojme qe Jugosllavia u thermua nga qe asnjera nga republikat nuk donte te paguante borxhin e saj.

  Reply to this comment
 18. Bureto March 31, 11:23

  Bashkohem me mendimin e @Eles, por jo vetem per komentin e @Claus, por po aq edhe ate me siper te @gjermanit. Sigurisht per nga niveli, pavaresisht se qe te dy ne disa raste ndajne mendime jo te njejta. Por ndaj dhe bota per shkak te diversitetit, (jo banal e vulgar) eshte e bukur. Duket qe te dy jane te mencur dhe te ditur, te cilet i manifestojne idete e tyre jo vetem ne kete rast apo ne ato dy komente. Nje falenderim per te dy.

  Reply to this comment
  • Qylaf10ri March 31, 12:19

   O trapi xonit me lesh fallco. Po për vete kishe ndonjë sugjerim për shkrimin apo je duke i ra fyllit të legalitetit sipas variantit “lëpi, lëpi se s’të shan njeri”?

   Reply to this comment
 19. Buzuku March 31, 13:45

  Analize ne formene nje thashethemnaje, e cila terhoqi giithe paloqerine mediatike te beje ne unison komentet terkuze. Krihuni, krihuni putana.

  Reply to this comment
 20. Zhapiku March 31, 14:57

  psiko nevratiku spo stabilizon gjendien e te demtuarve nga termeti e per egzibicionizem çon doktora ne itali.
  Shqiperise i ka rene murtaja d’rama pellet si pela kur ja hyp gomari,ah gamori pallohet vetem me gamor.
  e kush na eshte gamor?
  allbania shekullore qe pallohet nga gomar drama pallosh taboresh delesh shembullore.

  Reply to this comment
 21. zhivago March 31, 15:35

  Nuk kam deshire te komentoj te artikujt e G.Burimit prej France per aresye qe nuk eshte vendi ti argumentoj..por mbasi qenka perveshur dhe Dogtor Claus prej Gjermanie dhe gjermani fundit (beso) prej Italie ja vlen te them dy fjale:
  .
  Nese behet ndonje kampionat boteror se kush e del i pari per te gjetur gabim-krimet e Rames ju garantoj se do dal nga te paret ne finale..
  .
  Por nese behet nje simpozium shkencor me titull “Pse nuk duhet NGACMUAR sot Edi Rama” do zija perseri vend nderi..
  .
  Pra te nderuar Ediramofagos !

  KENI PATUR QINDRA RASTE

  QE NGA DHJETORI 2013

  PER TA PERZENE RAMEN ME GELBAZA.

  .TANI E GJETE O DOG-TORR CLAUS

  & BESO GJERMANIN E FUNDIT TE ITALISE

  & ZHAPIKUN DIGJITAL !

  Turp !

  Reply to this comment
 22. Te gjithe do ja lepini bolet me radhe ,qe nga autori gojeshqyer e March 31, 17:10

  gjithe bordellua me radhe .

  me i Zoti ai qe ka gurrmazinn me te thelle ,

  do ti marri karigen KM e Shqiperise

  Reply to this comment
 23. Limani March 31, 17:14

  Genci !
  Nuk jemi takuar asnjëherë bashkë , por , ne shokët e babait tënd mburremi me ty . Krenohemi që shoku ynë Muhameti, ndjesë pastë , ka lënë pas një djalë të tillë , siç je ti . Veç të tjerash ngjanë me të , sikur të ka nxjerrë nga hundët .
  Të më falë lexuesi për këto fjalë që s’kanë lidhje direkt me shkrimin , por , ky është një sentimetalizëm i moshës nga ana ime !
  Genci !
  Analiza jote është e përkryer , ke prekur nervin e shoqërisë së shëndoshë shqipëtare , të tallur , të poshtëruar , të nëpërkëmbur kaq gjatë , nga një bandë horrash dhe shiko sa bukur , sa thellë , sa me tru në kokë flasin shqipëtarët në komentet e tyre – unë mbushem me optimizëm kur i lexoj , nuk dua t’i përmend me radhë , këta janë shumica . Të tjerët janë ose maskarenj , ose debilë të mjerë .
  Edvini , ky horr , ky mashtrues , ky Baltozar Kosa ( pirati që u bë papë ) , më gënjeu dhe më mori votën , të tjera më tha dhe të kundërtën bën dhe unë tashti kam ngelur si budall me gisht në gojë . E keqja e madhe është se horri k/ministër gënjeu një popull të tërë !
  Gënjeshtra i ka këmbët e shkurtëra, thotë populli ynë , por , gënjeshtra e Edvinit zgjati shumë . Gjithsesi , është bërë qesharak dhe i pështirë dhe ky është fundi i tij .

  Reply to this comment
  • Bureto March 31, 18:45

   Shoku @Liman! Të kërkoj ndjesë që do të të shkel në kallo, por ndjej se këtu fshihet ”lepuri’ tënd, ose dhe i sivëllezërve të tu. Ju nuk e doni Edi Ramën vetëm e vetëm se ai nuk ju përfaqëson më ju nostalgjikëve të regjimit komunist. Nuk e vë shallin e kuq në qafë, siç ua ka vënë Fatos Nano, apo siç ua vë ende hileqari Ilir Meta, Pandeli Majko e ndonjë tjetër. Nuk ia falni faktin se ju ka përçmuar komandantin dhe i ka bërë ndere Mid’hat Frashërit, për të cilat Rama, sipas jush, ja ka blasfemuar. Këtë ju nuk ia falni dhe nuk e gëlltisni dot, jo për ndonjë arsye të madhe
   që ka lidhje me realitetin, si psh veprimet politike të kryetarit të PS, trashëgimtarja e PPSh, por sepse ju thellë-thellë në zemër e quani atë në rastin më të mirë, ‘djalin-plëngprishës’ dhe në rastin më të keq ‘tradhëtar’. Por këto të gjitha, më shumë se çdo gjë tjetër nga ato që përpiqeni gjoja sikur e sulmoni Ramënm reflektojnë vetëm mëndjeshkurtësinë tuaj. E pranoni duke shtrënguar dhëmbët, sepse ai ju a solli dhe ju mban partinë dhe bashkë me të edhe juve në pushtet, që është kaq i ëmbël. Doni të hiqni dorë nga torta, atëhere pse e votoni atë?!!! Jeni parti e madhe, ndaj mund të gjeni një më të mirë, si psh, kaçislamin, benblushin, arbenmalajn në daç dhe pandimajkon, meqë ilirmeta jua bëri ‘naftën’. Jo vetëm iku, por u përvetësoi edhe flamurin e kuq bashkë me shallin!

   Reply to this comment
  • Zigur Qarri March 31, 23:07

   Edvin D’Rama,Baldasar Kosa!E gjetur Zoti Limani.Edhe mafiozi Pablo Escobar u angazhua ne politike.Pra,D’Rama ka me P.Escobar dy te perbashketa,drogen dhe politiken.Por personi qe ka më shume ngjashmeri Edvin Escobar D’Rama,eshte Hitleri.Hitleri demagog,D’Rama demagog,Hitleri perdorues droge,D’Rama gjithashtu,Hitleri piktor i deshtuar,D’Rama gjithashtu,Hitleri skizofren rreaktiv,D’Rama gjithashtu!

   Reply to this comment
   • N.VJOSA April 1, 20:50

    Zigur Cari, Zigur Cari,
    Mbahu pak more deshtak
    Se Ed Rama s’është Hitleri
    Hitler = Salo Kalanderi…
    ***
    Doktor Mortja, Doktor Krimi
    Kete e di dhe ky imi
    Ti Zigur soj by..qimi
    Nga urrejtja , nga tërbimi…
    ***
    Të ka pjell Sala nga Suma
    Mos leh Zike si Zagari
    Se Ramen e do nje popull
    Dhe Europa per se mbari…
    ***
    Nuk eshte Rama Eskobari
    Po Sali Mortje Shpellari
    Salen kemi skizofren
    Eshte i njohur si Legen…
    ***
    Eshtë i njohur si Legen
    Dhe Krimin e ka ne gen
    Edi Rama eshte Flori
    Këtë e di nje Shqiperi…
    ***
    Zike plase nga inati
    Ty te eshte shkruar fati
    Ti rruash Trapin atij te gjati
    Se arrin dot Sal Lugati…
    ***
    Zike ti je mizë kali
    Mos ngjit Edit epitete
    Bej kujdes Zike djali
    Car me zile je per vehte…

    Reply to this comment
    • Pikatorja April 1, 21:06

     I gjati dhe Sal Lugati mbajne njero tjetrin
     Kaq gje nuk e kupton?
     Perfytyroje Shqiperine pa njerin prej t dyve
     Pastaj pa asnje prej tyre

     Reply to this comment
  • Erhard April 1, 15:39

   O nderuari Limani!
   Edhe une si ty e kam votuar PS-ne dhe Ramen tere kohen si antar i PS-se, jo vetem jam i zhgenjyer nga Rama,por edhe nga e gjithe antaresia socialiste e shndruar ne rilindas!
   Rames dhe PS-se i dhame 2 here nga mbi 1 milion vota,jo vetem per te shporrur Berishen etj,por te rifillonte te ndertonte nje shtet ligjor per te gjithe shqiptaret,te forconte demokracine duke e vene qytetarin shqiptar ne vendin e vet si pjese te sovranit,me te cilin te gjithe sundimtaret e ketyre 30 vjeteve kane justifikuar krimet e tyre te medha!
   Por Rama jo vetem nuk beri asgje nga keto,por e coi vendin ne bize te gremines,aq sa sot shqiptaret nuk kane me besim tek qeverisja dhe politika shqiptare dhe po ikin perfundimisht me cdo rruge neper bote!
   Arma e vetme e Rames per te sunduar ne kete vend ka mbetur vetem PROPAGANDA mashtruese,ku per cdo gje del vetem ai per ta pergenjeshtruar,justiffikuar dhe hedhur poshte duke e nxjerre veten si SHPETIMTARIN E KOMBIT!
   Por kush e ka fajin qe Rama sillet si diktator dhe na hakerrehet paturpesisht edhe ne pensionisteve me nje ngerdheshje perbuzese dhe fjalor adoleshentesh,kur ne situata te tilla kryetari i shtetiot duhet te sillet me thjeshtesi,dashuri e ngrohtesi pavaresisht se si veprojne shtetasit e vet?
   Per mua nuk e ka fajin Rama qe sillet keshtu,por antaresia rilindase,antaret kuinslinge te asamblese dhe kryesise se PS-se qe kurre nuk i kemi degjuar t’i japin atij dhe ministrave qofte edhe nje keshille apo kritike per mangesite apo korrupsionin ne pushtet!
   Askuish ne PS nuk reagoi kur Banka Boterore vjet ne raportin e saj denoncoi se ne Shqiperi gati GJYSMA e bizneseve jane informale dhe se 37% e te punesuarve punojne ne te zeze,shifra keto katastrofike qe i kane shkaktuar vendit miliarda euro deme?
   Jo vete Rama,por askush nga ata nuk kerkoi te kryhej nje analize e hollesishme se kush ishin shkaqet,qe sollen kete pasoje kriminale ,kush ishin fajtoret e vertete,arsyet qe e sollen kete katrahure dhe qendrimin djallezor te vete Rames qe edhe sot hesht e nuk e ka zene me goje keto shifra alarmasnte sepse do te duhej te shporrej i pari nga qeveria!
   Se Rama eshte mjeshter i mbylljes se skandaleve dhe kjo vjen se ai eshte padroni i vetem qe ka bere emerimet e te gjithe posteve qeveritare e partiake,pra eshte diktatori i tyre,pavaresaisht nga pa aftesia qe ata tregojne ne pune!
   Shikoni se cfare beri kur ra termeti:
   -Nuk u pa fare drejtori i Energjencave te Shqiperise te vepronte,por i mbuloi skandalin e pa aftesise se ketyre Emergjencave per POPULIZEM,me llogje kavaje,me hungerrima dshe tallje e premtime mashtruese per te cilat eshte mjeshter i madh!
   U mburr se i ka sistemuar ne hotele me 5 yje,kur shumica e tyre akoma sot jane ne cadra pa asnje kusht jetik,me keq se roberit e Aushvicit!
   Mire drejtori i Emergjencave humbi,por edhe minnistrja e Infrastruktures (pra e Ndertimit) B.Balluku nuk u muarr fare me kete pune por caktoi ministrin e Bujqesise (qe nuk ia ka haberin e ndertimit) oer kete pune dhe me pas e nderroi duke emeruar ish ministrin e deshtuar e te shkarkuar te Financave (mesues anglishteje) Ahmetajn ne vend te tij,bile me vote per turpin e tij i dshtoi edhe ate per Coronavirusin,sikur ky te ishte Xherxhinski i kohes se Luftes Civile ne ish BRSS!
   Po ministrja Balluku,qe duhej jo vetem te perballonte rindertimin pas termetit,por ajo duhet te jepte edhe llogari per gjendjen skandaloze te Emergjencave dhe te gjithe sistemit te ndertimit ne vend,qe sic doli ishte ne mjerim te plote!
   Por kjo ministre e perkedhelur e Rames,jo vetem nuk u muar asnje dite me rindertimin,por zyrtarish ne media vete Rama e lavderoi Ballukun se ajo ishte NJESHI ne qeveri,se ato qe thote ajo dp te duhet te zbatohen pa tjeter,ndersa une (tha Rama) jam DYSHI!
   A e kuptoni o njerez se kush eshte Rama e kush jane kukullat e tij?
   Se Ahmetajt vertet iu caktuan dy detyrat me te rendesishme ne vend,por arsyeja e vetme do jete se Ahmetaj eshte edhe MJESHTER i hesapeve financiare!
   Por ne nuk kemi as opozite e as prokurori,as tani qe u reformua !
   Mos valle edhe tani prokurorine e komandon akoma Rama nga nentoka,qe ajo hesht?

   Reply to this comment
 24. a kane lul ato burime March 31, 18:14

  Aman o Liman
  mos na i i shpif aq shume…ne dakort te heqim poturexhiun por na thuaj nje EMER..na thua njr rruge qe te dalim nga kjo kataklizmo kombetare dhe natyrore ?..NUK E SHEH LULUGATIN PAS DERE ?

  po ku ishe ti Limani i zi kur Edrama ka bere gjema (tradheti) me te medha se me termetin dhe koronavirusin..ku ishte ky fare Burimi i shok-Babait

  Ju gaboni ne menyre kriminale sepse qofte ne 1997 qofte ne 2013 procesi i shkaterrimet te shtetit nga Salimostra kishte mbaruar si proces ….pra keto PS-istat e filluan nga germadhat ne 1997-en dhe ne 2013 me financa te falimentuara..vetem bizneseve shteti Berishes ne i shtator 2013 ishte mbi 1 miljard borxhe…dhe mos futemi me tej te borxhet e jashtme qe kishin kaluar vijen e kuqe..
  .
  Pra ju gaboni ne menyre te peshtire sepse ishte “krimineli” Edi Rama qe e mori Tiranen ne 1998-2000 nje shurrtore gjigande dhe e ktheu ne identitet..
  .
  Pra ju gaboni ne menyre te felliqur sepse ishte “krimineli” Edi Rama qe ne 2013-en gjeti mbi 2.5 miljon ndertime te paligjeshme qe ishin jo vetem ilegale pa dokumenta…por dhe te ndertuara jashte parametrave urbane dhe sizmike qe solli dhe kataklizmone e 26 nendorit 2019…
  ”’
  koronavirusi ishte nje MALLKIM per shqiptaret qe pranuan per 27 vjet t’i perdhose nje nga monstrat me te neveritura qe ka nxjerre shoqeria njerzore per te gjithe kohrat me nder me thone Saleh Rrahmon Berishaj,
  .
  .
  Korronavirusi tregoi HIPOKRIZINE E MIQVE TANE EURO-ATLLANTIKAS ne saje te te cileve ai vend eshte katandisur me keq nje vend i pushtuar me keq se nje koloni e shekullit kaluar…pra nje kombinat droge prostitucjoni politik dhe kosh plehrash i Europes.
  .
  Koronavirusi mund dhe duhet te kthehet ne gur kilometrik qe shqiptaret pasi te kalojne situaten emergjente,krahas pastrimit te mbeturinave te corones & termetit te largojne dhe klasen kriminale te parise vendit qe mbahet ne kembe nga metastazat kanceroze te lobeve serbe,greke ne Washington-Bruksel-Berlin-Paris por dhe sekteve te makartiste ,raciste, dhe neonaziste qe jane shkaku kryesor per termetin apokalitik si ate natyror ashtu dhe ate kombetar.
  .
  Liman !
  Nuk njoh as Gencin as Babain e tij as ty.
  ..jam dakort qe Rama te hidhet
  ne nje kazan bitumi te perveluar
  per bemat e tij
  por me nje kusht bashke me bash-berishalen..

  …nese ju sulmoni ramen ne rezonance me shqupin qe neser Saluli te jete KM koronavirusi eshte lule para jush..

  Reply to this comment
  • Beeeee delja Beeeee March 31, 18:20

   Kush e la te lire lugatin pas dere?
   Kush e mban te mbyllur PS-n qe mos prodhoj alternativa?
   Kush e firmosi 2008-n qe garanton rotacionin e pushtetit te Rames vetem me PD?
   Limani apo Ed Rami?

   Reply to this comment
   • a kane lilmete ato burime March 31, 19:32

    O beeee me Limanin dhe company !
    .
    Me lejoni nje pergjgje qe vlen per te gjithe ju kanibalet ediramafagos !
    .
    2008-ta i ka rrenjet ne gushtin e vitit 1993 kur lideri i opozites majte u arrestua per 20 kavanoze receli ndersa ky Lulugati juaj qe do behet k/m muajt ne vazhdim..vrau vodhi dhe shurroi kokpalaret e limonit dhe u be yll ne ngjitje..
    .
    Atehere pra ne 1993 kur Fatosi ishte akoma njeri normal ( sot eshte shperfytyruar) tha nje shprehje lapidare:
    .
    NGA SOT PRA GUSHTI 1993

    SHQIPERIA NUK DO UDHIHIQET NGA SHQIPTARET
    POR NGA XHAMBASDORE
    QE DO KENE PARINE E TIRANES

    SI KUISLINGE TE TYRE..
    .
    Ne kete prizem qe nga Sali Biberishaj…Lulugat Basha…Ilir mutai monikes dhe Ediramushi jane dildo te faktorit nderkombetar ne te ndenjurat e Limaneve…por nga Sala-Lili-Luli……Rama ngelet e keqja me e vogel dhe nuk keni prapanice ju gencat dhe limanet ta hiqni me keto artikuj dacibao..aq me shume ne keto dite qameti

    Reply to this comment
 25. Aliu nga Selenic March 31, 18:59

  Ky Gence Burimi me sa duket po merzitet perse nuk ka vdekje ne shqiperi dhe perse Edim Rama po shkon ne ndihme te Italise.
  Rama me sa duket gjeti Celsin e shpetimit me mbylljen dhe kufizimin e popullates qe te ken sa me pak mundesi perhapje te virusit.
  Thirrja qe u beri u beri ndofta ne emer te babait( Nje kryeminister qe nuk e quan vete kryefamiljar ne cdo familje ai nuk eshte kryeminister) Rama i meshopi kesaj idej dhe keta sote e perfolin si Baba.
  Po desh mos i thuaj Baba, Ai Baba e ndaloi shqiperin qe te mos perhap Virusin masivishte. Kjo paska shqetsuar shume nga keta kalemxhinje dhe sote edi ramen e fusin ne ato kanale qe qenka duke u dhen leksion SHBA-se dhe BE-se.
  E quditshme .Ne vend qe te thuhet nje fjal e mire kure deri tani punet nuk jan edhe keqe (pavarsishte se kemi edhe vdekje) keta vazhdojne te trillojn lloi lloi idesh se si ta demontojn te gjith kete pune te mire qe po behet nga kryeministri.!

  Reply to this comment
  • Dog-tor Cllausi March 31, 20:40

   Lere, leri Ali i dashur,
   keta,
   nje kor megallomanesh, qe e shohin Ramen dhe Shqiperine nga Maja Olimpit…
   Nuk u ka rene asnjehere suma ne uje dhe te qeverisin nje fshat dhe jo me nje shtet te varfer si Shqiperia…
   Keta sallataxhinj fodulle u duket vetja mbi Ramen dhe Shqiperine. Sipas ketyre sharlataneve mund ta qeverise me mire ky Burimi pa uje i Leshitedhise…
   Merri frazat nje nga nje te ketij Burimit te Zi si katran dhe do shohesh se si bien gjoja argumentat qe perdor, si ai llaci qe nuk ngjit…
   Sipas Burim-ziut Rama po na mesoka jo vetem shqiptaret por dhe europianet, amerikanet bile edhe dreqin me te birin…Edhe te foluren figurative te Rames Burim-ziu e quan qesharake dhe se po pregatit shqiptaret ta harrrrojne endrren europiane pasi europianet do kacafyten midis tyre..!!!!
   Me zi se Burim Ziu nuk shkruhet!
   Nuk ka nevoje per koment.
   Sa i keq ky Rama!…
   Sa gabim bejne shqiptaret qe e duane dhe e votojne Ramen…(!)
   O Burim Ziu , hiqi syzet e zeza se nuk e nxin dot vepren e Rames ti kritizer i semure , pjestar i kazanit te anal-isteve pordhace dhe shpifes.

   Pastaj na vijne ca komente qe na bejne jo vetm analizen e Shqipes por dhe te Italise, Gjermanise, Europes, SHBA-ve, Superfuqive te cilat duane ta mbytin Europen e Bashkuar dhe do ti rruajne Trapin…
   Lere , lere Ali Vellai, Ky Dog-tor Cllausi mbasi u dha mesime gjermaneve, Merkelit etj. etj. , tani ka si synim te analizoje gjithe politiken boterore…, te mesojne prej Dog-tor Cllausit Italia dhe Franca si ndahen te ardhurat…i mungon Rosinanti te ziut Dog-tor se do ta vinte boten ne udut…ndersa atij Rames, nuk i shikon dot as vidiot , si poturexhi, nuk i pelqen as qeverisja, as mardheniet e tij me shtet euroipiane, pa le ata doktoret shqiptar, Cllausi yne i quan pa licenca dhe pa diploma qe nuk u le dot ne dore as nje stretoskop…
   Lere, Lere Ali Vellai, kane shperthye te DITA keta fodullet tane ku me i pazoti hiqet me i zoti per gjithcka…!
   Thone se urrejtja eshte Helmi me i keq…

   Reply to this comment
   • Pavlov's Dogs March 31, 21:30

    po shyqyr o D-t C qe hape krahun !

    Se ky Kllaus Janullatus qe thua ti nuk na tha nje gjysem fjale per Thomas Schäfer , ministri i financave në Hesse pikerisht ku jeton dhe ky dog torri yne…Eshte per tu habitur se ne shume komente Cllausi tregon klas te larte ne njohjen e mjeksise dhe eshte bere si dogu Berisha qe ne vend te merret me mjeksi merret me politike,,,eshte bere si “qeni i Pavllovit “kur shkelqente dikur..si nuk tha nje fjale dogtorr klaus per semundjen e mijevjecarit por merret me poturet e Rame qyqarit…se kur shohim ate qe na ka udhehequr ne buze te varrit ne nuk te falim

    Reply to this comment
 26. Simpatizanti March 31, 22:27

  O Genci
  Je per tu marre shembull si Burimi i ujrave te zeza !

  Reply to this comment
 27. Kur u bon ca morra te pretendojne te njohin Politiken Europiane hej ! March 31, 22:39

  Eshte skandaloze .

  ja kjo rrace sharlatanesh e ka penalizuar e shekuj kte vend ,

  tipa qe shfletoje diku dicka ose ca klikime internetit

  Google dhe mundohenn te formulojne dicka te lexuar diku ,
  por qe ne realitet s’ja kan iden se si fuxionon Europa

  e kjo jovetem ne Politike e cila eshte e nendheshme .

  Nji fanatizem i pashembullt ,per te shkaterruar vendin tend sepse dikush te fut ca letra ne xhepe .

  …M A S K A R E N J E !

  Reply to this comment
 28. Zgalem March 31, 23:13

  Ballafaqim i sistemit mjekesor
  Shteti , quhet i perparuar ose i prapambetur , vec te tjerave , kryesisht nga gatishmeria dhe efektiviteti i sistemit mjekesor . Kur shpertheu Corona , pata shume frike te sistemi yne mjekesor . Mendoja se kishte kaluar shume veshtiresi , ne te tera etapat , qe ka kaluar vendi dhe ne menyre specifike mjekesia . Te mos zgjatemi , ne ket pike , se eshte e njohur rruga e ngritjes dhe e kualifikimit te mjekesise , pa bere fjale per investimet buxhetore ne mjekesi .Nuk mund te le pa permendur kohen , kur spitalet ishin bere qebaptore , ku te mbyste tymi dhe era e alkolit . Spitalet nuk kishin as carcafe, pa lere ilace dhe aparatura . Ishte legjitim dyshimi im , per mjekesine e cfilitur shqiptare !
  Ne ditet e sotme , ndihem krenar me mjekesine e shtetit tim . U tregua i barabarte midis te barabartave . Me nivel mjekesor , spitalor dhe ambulator evropjan . Si u arrit ky nivel europjan , nga niveli qebaptor ? Me pune te pergjegjeshme dhe me shume perspektive , qe zbatoi , vec Edi Rames edhe zoti Ilir Beqja . U kritikua shume nga kjo opozite , por faktet tregojne se kritikat e tyre ishin kunder zhvillimit mjekesor te Shqiperise . Nuk mund te kete spjegim tjeter . Perfoljet denigruse te opozites vijuan edhe pas shkarkimit te Ilirit , sepse deshironin ta shpinin ne finale luften e hapur kunder mjekesise , qe po rilinte nga hiri .Kritiket ishin mjeke , por mjeke , pa asnje lloj besushmerie , sepse i shvleftesoi koha . Duket qarte se dhe koncensionet mjekesore i kane sherbyer fuqizimit te mjekesise , xjerrjen e saj nga tymi qebaptor . Jane keto arsyet , qe krenohem me shendetesine e vendit tim , qe ecen krah , per krah me mjekesine e shteteve , qe kane tradita shekullore , ne mjekesi . Falnderimi im , vijon , per Profesoret , mjeket e shquar , petagoget e mjkesise dhe shkencetaret , qe diskutojne balle , per balle me shkencetaret boterore . Flitet per nje fitore madheshtore te te tera reparteve te mjeksise shqiptare , si pjese integrale e mjekesise europjane Zgalem.

  Reply to this comment
  • ganiu April 1, 17:40

   Çfarë bythlëpirjeeee.
   Për tu marrë shembull.
   Etalon je Zgalem.
   Inat të kam por hakun nuk ta ha dot.

   Reply to this comment
 29. Dhimbia e madhe Popull April 1, 09:32

  Zgalem të lumtë ajo mëndie komanduar atë PENË që na jep këtë *TRINITRINË*. Këtu më rrini VËLLEZËR e motra.Të gjejmë shpëtimin me sa më pakë dëme Mbështetia tek VETVETIA,deri SHTETI, është SIGURI.
  Miku e shoku ka gjithmonë vëndin e tij.për Shqiptarin! Ai njihet që është MIK në të keq e në rrezik !
  Dhimbia e madhe popull!

  Reply to this comment
 30. Jimi April 1, 11:08

  Gjithe shpura e SHQUP-t ne alarm, po ja therret kujes!

  Reply to this comment
  • ganiu April 2, 10:59

   Dhe ju të Ramës?!
   Nuk është se lini radhë. Gjithnjë e më të trashë në komentet tuaja.
   Ajo që bie në sy është pjesa ndërmjet DY të këqijave.
   Shtohet gjithnjë e më shumë. Ngadal, por gjithnjë e më në numër.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim