Rama: Shqiptarët u dorëzuan nazistëve floririn, por jo hebrenjtë

March 4, 2018 17:02

Rama: Shqiptarët u dorëzuan nazistëve floririn, por jo hebrenjtë

 

Kryeministri Edi Rama i ka kujtuar komunitetit izraelito-amerikan histori nga përpjekja e shqiptarëve për të shpëtuar hebrenjtë gjatë Luftës II Botërore, kur përndiqeshin nga forcat naziste.

Shqipëria jo vetëm që ruajti komunitetin e vet hebre, por gjithashtu ofroi strehë për hebrenjtë që erdhën në vend.

“Do doja t’ju thoja që Shqipëria ishte vendi i parë në Europë në vitin 1932, kur antisemitizmi ishte i përhapur kudo, njohu të drejtën e komunitetit hebre që të organizohej.

Historia është absolutisht e mrekullueshme sepse hebrenjtë u shpëtuan jo vetëm nga myslimanët, por edhe kleri katolik.

Është shumë e famshme historia e njërit prej klerikëve të krishterë në Shqipëri që pagëzoi shumë hebrenj  që t’u ndryshonte identitetin dhe t’i mbronte nga nazistët.

Gjithashtu edhe një episod, kur një prej nazistëve më të lartë në vitin 1943 thirri përfaqësuesit e katër komuniteteve tona fetare, ju kërkoi një listë të hebrenjve dhe listën e floririt që kishin. Ata i dhanë listën e floririt, por jo listën e hebrenjve”, tha Kryeministri Rama, gjatë fjalës së tij përpara 18 mijë anëtarëve të Konferencës Vjetore të Komitetit Izraelito-Amerikan të Çështjeve Publike (AIPAC) në Uashington të SHBA-ve.

“Paraardhësit tuaj erdhën të gjenin strehë në Shqipëri edhe tri herë të tjera më përpara. Në shekullin e I, XV dhe XVII dhe përherë e gjetën këtë strehë tek ne”, theksoi kryeministri.

Rama tha se me shtetin e Izraelit marrëdhënia është mjaft speciale dhe e shkëlqyer “dhe ne duam ta shikojmë tek zhvillohet dhe të ndodhin më shumë gjëra midis nesh.”

“Për herë të parë, këtë vit do të kemi një fluturim të drejtpërdrejt nga Izraeli në Shqipëri gjatë verës, kështu që dëshiroj fort që ajo që një herë e një kohë përkufizohej nga Leo Elton në raportin e tij të 1935-ës si toka e dytë e hebrenjve, të bëhet shtëpia juaj e dytë për pushim. Jeni mjaft të mirëpritur në Shqipëri”, tha Rama.

Rama po ashtu tha se është i angazhuar personalisht që të ndërtojë një qendër kulturore për miqësinë shqiptaro-izraelite në zemër të Tiranës.

“Për këtë kemi angazhuar Daniel Libskin që është autori i muzeut hebraik në Berlin. Duam që kjo qendër të tregojë marrëdhëniet tona për fëmijët tanë, por edhe për fqinjët tanë”, tha ai.

a.s/dita

March 4, 2018 17:02
Komento

16 Komente

 1. +++ March 4, 17:17

  Ky prezantim i Kryeministerit Shqiptare E.Rama
  ne Amerike ,
  eshte nji nder hapat me te shkelqyera ne Diplomacine e Jashteme qe z.Rama ben .

  – nderkohe qe ne politiken e Brendeshme gjithcka ngelet nen hije te fjaleve e premtimeve BOSHE ,
  Vetting-u rrezikon te shndrohet ne nji Anekdod dhe pse jo Subjekt barsoletash me dy shpendet e cuditshem lu e vlahutin .
  shpresojme qe presidenti dhe partneri tij i bandes antishqiptare berisha ,(te nxitur nga tutoret Greko -Serb e noj shpend kinez i panjohur) mos ti bejne ndonji putc ,perpara se ai te kthehet ne Shqipni

  Sa naive duket nganjiher z.kryeminiter , e s’ja ka idene situates ne te cilen ndodhet jo vetem pushteti i tij ,qe shikohet shtrember nga ata qe prune dikur berrishen ne pushtet dhe bene mutin presidnet e nuk ben asgje kunder ktyre plehrave toxike ,por vazhdon ne rolin e nji aventurieri te papergjegjshem duke rrezikuar gjithcka

  Reply to this comment
 2. Ermal March 4, 17:21

  Neve nuk na mungojne mardheniet e mira me hebrejte por ludership i mire dhe i ndergjegjshem.
  Vendi yne ka pasur dhe duhet te ketē mardhenie te mira me te gjitha vendet dhe kombet qe shfaqin deshiren e mirë.Nuk ka ndonje arsye per tu perqendruar me shume ne mardheniet me israelin.

  Reply to this comment
 3. Bolle me perralla zoti kryeminister March 4, 17:22

  O ramush po floriri likes? O ramush lere 1932 ishin por kur do ti “ nxjeresh” vrasesit e 21 janarit para drejtesis ? Kane 5 vjet qe po presin shqiptaret, dhe ti vetem c’ on lule te vendi ku i vrau saliu. Edhe sa vjet te duhen zoti kryeminister ? Kam len punen dhe kam udhetuar 2700 km per te votuar per ty se kisha shpres , dhe ju te gjithe ne nje tepsi hani. Jeni qe te gjithe njesoj. Do vij dite shqiptareve qe kane gjithe jeten qe shtypen nga “ politikan “ kriminel dhe hajdut dhe te pa moral

  Reply to this comment
 4. Adih March 4, 17:49

  Shqiptaret ,nuk i dorezuan cifutet tek nazizmi .Por flori nuk i dhane Nazizmit mos e dekradoh veten , se eshte turp o Rame .Je kryeminister ,te degjon Gjermania e Austria kur komenton ,pa ironi ,ku Hitleri ne luften e dyte boterore ,as edhe nje here nuk kerkoi as edhe nje gr flori ,eshte me se e e vertete ,por floririn e tokat ,bagetite ,dyqanet e mallin , e deri te orjendite shtepiake ja mori me dhune ,edhe duke i vrare babai i juaj shpirteror o Rame,Enver qahfiri .mos na be haq budallenj te pakten .Gjyshi i im personalisht ka ndihmuar cifute e i ka strehuar e mbajtur ne shtepi te vet ,po ashtu dhe greker ,po edhe Italiane ,para luftes se dyte boterore ,bile duke vene ne rrezok gjithe familje ..Por tragji komedia e juaj eshte o Rame .Ku edhe deri me sot ,me keqeardhje ju politikanet mbare , te ketij tranzicioni post komunist ,cunat e enverit ,spo ja ipni cezarit ate qe i takon, pronen pronareve ,ku i keni shtuar per tallje nje (ISH )perpara . . Te pakten thuaj realitetin .Sa per ty qe ta dish o Rame .Mbas mbarimit te luftes se dyyte boterore ,Austriaket dhe Gjermanet ,kane paguar miliarda ,denime per vrasje ,por ja kane kthyer 100 % judeve (cifuteve ) pronat ,fabrika e dyqane e deri parate e mallit qe kane pasur ne ate kohe ,ne keto dyqane . ,e pa shkuar fare neper gjykata .E jo si ketu tek ne ,ne shqiperi o Rame ?? Po ketu tek ne ,o rame ne vitin 2018 cfare behet me pronat? , Shqiptari ,shqiptarit po ja fut ,Ben mire o cun me perdesy te bardhe te mos komentosh as edhe nje here per flori e prona ,se le nahme ????:::!!

  Reply to this comment
 5. demo March 4, 18:22

  Ti mor kryeminister kerkon te lash mutin me shurre.Votove kunder Amerikes dhe kunder Izraelit neOKB dhe tani po i prek me mbrojtjen e cifuteve gjate luftes,QEndrimi i cifuteve ne Shqiperi gjate l.II bot.i dedikohet Qeverive kombetare dhe humane te,Mustafa Krujes, Ibrahim bej Bicakciut,Lef Nosit,Mehdi Frasherit.Pater Anton Harapit,qe nuk i kerkuan cifutet,qe benin sikur nuk i shihnin.Aq e vertete eshte kjo,sa paradoksi me i madh eshte strehimi i dy familjeve cifute ne shtepine e kryeregjentit Lef Nosi ne Elbasan.Menaheimi i famshem kryeadministratori i fabrikes se alkoolit,qe i qendroi besnik deri ne vdekje dhe e shoqeroi Lef Nosin edhe ne burg.Keta jane baballaret e Kombit,jo llumi proletariatit,Enver hoxha,qe diten kapardisej ne demostrate,naten shkonte ne zyrat e SIMIT dhe tregonte organizatoret,,,Diten dergonte me sherbim Qemal Stafen,Vasil Shanton,Vojo Kushin,naten shkonte ne gestapo dhe u tregonte vendndodhjen,Englezeve u betohej se do sulmonte gjermanet,Vete lidhte marreveshje ne Helmes me gjeneralin gjerman per aleance mossulmimi.Ne Paris mburrej se e kishte renditur shqiprine me aleatet,kendej perzinte ambasaden Amerikane dhe i vinte minat jugosllave englezeve ne Korfuzz.Edi Rama mburret se eshte shteti me proamerikan i botes,ne OKB voton kunder Amerikes,popullit i mburret se eshte patriot,Greqise vete i fal 300 km katror det,..I ka bere Enver Hoxha para teje o Rammmaa!

  Reply to this comment
 6. Hej, gastor tragjik....boll . March 4, 18:35

  Po mos na caj trapin me veti shqiptaresh, mor mitoman ..agresiv . Nga te paktet ne bote, shqiptaret, nuk kane kosistence kulturore e shpirterore te artikulluar . Kane vetem, ne rastin me te mire, kmunikimin natyror, te instiktit te kondicionuar, si gjithe qenjet e rendit te kerbishtoreve . Aman, mor’medja; bojkotoni k’to fantazira te perdalesh nga trute, se na cvendosen ekuilibrin e vertete shpirteror e kulturor, qe mezi e kane fituar me mund, pjesa e shendosh e ketij kombi …

  Reply to this comment
 7. tomorraku March 4, 20:15

  Po , me qenese paskemi dhene thesarin e shtetit gjermaneve per te mbrojtur ebrejte , atehere gjermania te na e ktheje ate qe na grabiti dhe ebrejte te na japin interesat qe rrjedhin nga sasia e grabitur e arit si shperblim per strehimin qe u dhame bashkekombasve te tyre edhe per arsye se ne dallim nga te gjitha palet qe luftuan kunder gjermanise Izraeli ndoshta ka marre me shume demshperblime !

  Reply to this comment
 8. Kris 1 March 4, 21:36

  Pune o qafir,pune do populli
  Muzeumet ndertoi me pensionin e Anetes.

  Reply to this comment
 9. Arben March 4, 21:52

  Ore, ti mund tjua lepish cifuteve, por jo ne emrin

  tone.

  Reply to this comment
 10. Fatmiris March 4, 22:14

  Kur u be ky “historiane” xhanem.
  Ky perpiqet te heqi termin Epir nga mesimet shkollore me Greqine se ky term eshte i Kastriotis dhe Ilyreve.
  Jeorgios Kastriotin e bete Iskander apo Gjergj,kurse Italianet e quanin George Kastriotas Epirotas.
  Une nuk di qe hebrenjte erdhen ketu ne nje vend myslimane dhe u vetedeklaruan si te tille se e dinin cfare i priste.
  Mos shikoni dje por sot,qe kur vjen ekipi i futbollit Cifute e shikoni se cbehet,ne nje kohe qe sa influence kane Cifutet ne bote edhe arexyen qe pse ndodhet ky servili atje.
  Dihet mire se kur i ndoqi Spanja ne 1600 dhe kishin aresye sic edhe Hitleri nuk i ndoqi kot,erdhen me mijera ne Thesaloniki,Janine etj.
  Ne gjyqin e Kollokotronis ishte nje cifut anglez me emrin Manson,dhe e burgosen,i nnejti ishte avokat mbrojtes i vellezerve Mavromihalis qe vrane Arvanitasin Kapodistrias,Aresyeja dihej dhe dihet qe mos te cliroheshin nga Turqit.
  Cifutet si Kisinger,kete e thone Greket dhe Arvanitasit bashke ne kohen qe ishte Minister i Departamentit te Shtetit i tha Turqise te pushtoje 1/3 e Qipros.
  Cifutet kane armikun kryesore Greqine,se per Albanistanin e droges,shtet myslimane pa identitet dhe histori as qe e ka ne refene.
  Ashtu sic thoshte nje Gjerman qe Shqiperia eshte nje nocion gjeografik,eshte si te thuash ky eshte Mali i Cajupit.
  Megjithese Mali i Cajupit eshte i dobishem,kurse Albanistani eshte protektorat i Turqise,Amerikes dhe do ja shikoni tymin edhe Cifuteve,megjithese ata jane pas amerikaneve.
  Kush njef mire realitetin dhe historine,cifutet u lidhen dhe i sherbenin Sulltanit kunder Grekeve atehere dhe ketu nenkuptojme te gjithe ata qe nuk ishin sllave,myslimane d.m.th Arvanitas.
  Ata mbeshtesin deri dje Turqine,Shkupin kunder Greqise.

  Reply to this comment
 11. Pellazgos March 4, 22:24

  Ku e gjete fqinjin tend cifutet o servil i cdo ngjyre.
  Po edhe pak dipllomaci duhet se babai tend Erdogani tani do mendoje ndryshe dhe si i pabese.
  Te pakten turqit thone qe jane turq,por ty qe nuk ke identitet me te paret e tu,por nga fryn era.
  Emrin e me Anglez o Edi.

  Reply to this comment
 12. prizem March 5, 02:40

  Ka plas injoranca mes nesh, edhe nje perpjekje per forcim miqesie me lobin me te fuqishem ne glob qe imponon edhe politiken Amerikane ne e quajme pa vlere, lepirje, mashtruese, etj, etj, etj. Zoti e shpetofte Shqiperine nga kjo turme shqiptaresh te paditur…qente le te lehin, karvani do shkoje perpara.

  Reply to this comment
  • Hammerhaituri March 5, 07:56

   kujt ja thu? K’ta jane te gjith te partise “boll hengri ai tani duam ne”
   Si ka mundsi qe c’do veprim i drejt bombardohet ne kete fare menyre?
   C’do vend meriton politikanet qe ka!!

   Reply to this comment
 13. intelektuali March 5, 08:21

  Mire qe deklaron se floririn nuk e ka vjedhur Ahmet Zogu,

  por:

  Prape mashtron sic e ka zakon cdo here:

  Floriri nuk u dorezua, por u grabit nga emisaret e Duces dhe u depozitua ne Banken Nacionale te Italise, me pas e marrin gjermanet e Hitlerit dhe e fshehin ne Malet e Bavarise ku e gjejne Aleatet pas Luftes dhe ja dhurojne Britanise se Madhe si ndeshkim ndaj Shqypnise dhe LANC-it kriminal te Enverit qe vrau anglezet ne Kanalin e Korfuzit ne 1948.

  PSE EDI RAMA NUK E TREGON GJITHE HISTORINE E FLORIRIT TE BANKES SE SHTETIT ME TE CILIN MASHTROI ENVER HOXHA PER 50 VJET ME RADHE ME PROPAGANDEN E TIJ KOMUNISTE?

  Pse nuk ndeshkoi me forcen e Ligjit Kusarin e Bankes se shtetit Fullan Spiunin e Sigurimit te Shtetit qe i pari hodhi duart ne Thesarin e Bankes dhe qe i shpetoi Drejtesise me finte enveriste?

  PSE E SHTREMEBERON HISTORINE EDI RAMA ME QELLIME TE LIGA?

  sepse:

  E ka ves qe te jete gjithmone si “MESALLA ME DY FAQE”:

  Nga njera ane fyen dhe ofendon nga CNN Presidentin amerikan si halabak ordiner dhe nga ana tjeter i puth BYTHEN duke i kerkuar leka

  Nga njera ane voton ne OKB kunder Izraelit dhe pro Palestines me urdher nga Erdogani dhe nga ana tjeter shon dhe i puth BYTHEN Netanjahut si langaraq enverist.

  Kur shkon te Merkeli ne Gjermani denon krimet e komunizmit kunder njerezimit dhe sapo vjen ne Rinas shpall festimet e bujshme per 29 nentorin e ZI jugosllav, dekoron kriminelet e Enverit me medalje trimerie dhe leshon fonde nga buxheti i shtetit per te mbajtur gjalle Piramiden e Enverit ne mes te Tiranes.

  A KA KAMELEON ME TE MADH DHE ME TE PATURPSHEM SE EDI RAMA?

  Reply to this comment
 14. Sallakja March 5, 10:50

  O Edo !
  Nje prostitute, fiton 20 here me shume se nje pastruese. Kete pastruesja e di, e megjithate vazhdon te beje pastruesen.
  A e di pse ?
  Pune Dinjiteti, pune e ngatarume.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim