Rama shtron Iftar: Vëllazëria fetare, dhuratë e paçmueshme që duhet mbrojtur si bekim

June 14, 2018 21:18

Rama shtron Iftar: Vëllazëria fetare, dhuratë e paçmueshme që duhet mbrojtur si bekim

 

Lexo e hiq dorë nga dhuna në islam”, me këto urdhëresa e nisi fjalën kreu i qeverisë, teksa ishte i pranishëm në sofrën tradicionale të Iftarit.

ai u shoreh se këto fjalë “nuk i vlejnë vetëm myslimanëve apo të krishterëve, po për këdo, kurdo e kudo”

“Vëllazëria jonë qindra e qindra vjeçare fetare është gjëja më e mirë që historia plot vuajtje na la si melhelm për plagët.

Një gjë besoj është e sigurt, pa këtë vëllazëri në kombësinë tonë, do ishin shfaqur duart e mbrapshta.

Islami i së ardhmes paqësore ekziston si një dhuratë që duhet mbrojtur e trashëguar si amanet i shenjtë,” tha Rama.

Kreu i qeverisë gjithashtu foli për organizatën terroriste islamike ISIS duke thënë që mesazhi i krimit mbetet ende i fortë edhe pse ISIS po vdes.

“ISIS-i po vdes dhe vetë, por mbetet i gjallë dhe i fortë mesazhi i krimit: të godasim ndaj bukurisë së jetës në çdo kohë.

Islami e krishtërimi e judaizmi është viktimë e njëjtë e kësaj dhune.

Barazia në paqe përmes lirive e të drejtave është një mundësi e kësaj bote.

Është shkruar në Kuran se Zoti e bekon mirësinë dhe drejtësinë.

Honi i të zi kujtese, askush prej vizitorëve nuk priste të dilte i qetë nga mrekullia e këtyre dorëshkrimeve. Ata panë se si me pak bujë shqiptarët kanë ruajtur perlat e etikës dhe të estetikës shpirtërore” tha Rama.


l.h/ dita

June 14, 2018 21:18
Komento

8 Komente

 1. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni June 14, 21:59

  Per kete sunitin thoshte Elisa Spiropali qe eshte Skenderbeu i dyte, apo e ngaterroj me ndonje tjeter une

  Reply to this comment
 2. Lindita June 14, 22:02

  Ik or debil ne nuk jemi kunder myslymanizmit shqiptare jemi kunder islamit radikal qe falen ne rruge dhe jo ne xhamia pallosh atehere mos nderto xhamia

  Reply to this comment
 3. Kris 1 June 14, 22:07

  Ku i gjejne paret keta maskarenj qe shtrojne dreka e darka kur ankohen se nuk ma dalin per pensionet ?

  Reply to this comment
 4. DALLTON June 14, 22:09

  O EDI-O IDIOT leri besimtaret ne punen e vet por shiko punet e qeverise,ti je k/minister dhe nuk je as hoxhe-dhe as-prift,apo do te dukesh kudo.

  Reply to this comment
 5. Shaban Marina June 15, 06:06

  Tamam, Koncept real I te vertetes absolute I shprehur nga Kryeminisri Edi Rama. Politikat me ideologji fetar te Perandorive qe kane sunduar Ballkanin, nuk kane pasur efekt ne unitetin vllazeror te kombit shqiptar

  Reply to this comment
 6. Loni June 15, 10:36

  Shqiptarine e mori lumi.E shkaterroji feja.Injoranca arma me e rrezikshme.Shikoni shkollat ku jane katandisur.Ah more xhaxhi Enver.

  Reply to this comment
 7. Loni June 15, 10:42

  I kudo ndodhuri kryeminister.Here paraqitet hoxh, here prift, here fermer, here inxh rrugesh, here student, here grua qe mban familjen, here ….. here…..here…..gjithe diten ne fejsbuk.

  Reply to this comment
 8. korigjohu, sa s'eshte von' . June 15, 17:54

  Kush je ti morte qen, qe mer persiper, pastrimin e fytyres primitive dhe kriminale te islamit, futur dhe ushqyer me zell nga psikopati sadist, sali moster, berisha ?!? A e di se je votuar or qen, pikerisht per t’a nxjerr Shqiperine, pikerisht nga kjo humnere, ku kane dore forcat me te errta, jo vetem te Shqiperise, por te gjithe njerezimit (ndoshta masoniket) ?!? Gjithsesi, padituria jote, por me teper, papergjegjshmeria jote, duhet ose, do te rezervoj nje fund te lemeritshem, ne vend qe kete fund, t’a kishte paraardhesi jot moster .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*