Rama: S’mund të lëmë industrinë e riciklimit të mbyllet

September 22, 2016 14:22

Rama: S’mund të lëmë industrinë e riciklimit të mbyllet

Kryeministri Edi Rama mbrojti pr/ligjin si i domosdoshëm kur janë arritur të gjitha standardet e kërkuara dhe që do të shpëtonte nga falimentimi industrinë e riciklimit.

Rama foli dhe për heqjen e taksës 50 lekë të reja për kg plastik që pengon stimulimin e mëtejshëm të përpunimit të mbetjeve brenda.

Edi Rama:  “Nëse tre vjet më parë nuk kishim laborator, Sot kemi një laborator të standardeve europiane të çertifikuar nga BE. Nëse në 2013 mbetjet mund të hynin nga çdo pikë doganore, sot ata hyjnë vetëm nga 3 pika që kontrollojnë kapacitet të plotë kontrolli. 

Sot kemi një laborator modern të investuar nga BE që bën gjithë kontrollin e analizave të çdo materiale që hyn në Shqipëri. Kemi dhe një ekup njerëzish të trajnuar nga BE.

 Një program i tërë i BE-së është vënë në punë për rritjen e kapaciteteve fizike dhe njerëzore në këtë fushë. Po të shikoni ligjin përjashtohet çdo lloj mbjetjeje për arsye incenerimi, përveç pjesës së listët, dhe çdo mbetje importohet vetëm nga industria e riciklimit, që sot ka 3200 punonjës të siguruar dhe askush tjetër nuk ka të drejtë të bëjë asnjë lloj eksporti apo importi nga këtu. Nëse ne nuk do të bënim këtë ndërhyrje do të falimentonin industrinë e riciklimit dhe do të linin rrugëve 3200 punonjës dhe do të mbyllnim një front pastrimi mjedisor.

Do heqim taksën 50 lekë të reja për kg plastik që pengon stimulimin e mëtejshëm të mbetjeve brenda por nuk do të lëvizim taksën për mbetjen nga jashtë që janë 100 lekë për kilogram. Në Shqipëri ka fabrika të përpunimit të mbetjeve të riciklueshme të çertifikuara nga BE dhe nuk mund t’i lëmë të mbyllen”

September 22, 2016 14:22
Komento

17 Komente

 1. piscinin September 22, 16:01

  Ehhh mor bastard njeri qe je.

  Nuk mund ta leme industrine e riciklimit te mbyllet? Kush ua kishte thene atyre te investonin gjithe ato shuma dhe te punonin ne 30% te kapacitetit kur nuk kishte ligj?

  Ti mor plehre ua ke thene, sepse eshte e qarte qe ata e dinin qe do vinte kjo dite.

  Plherat merri ne Surrel, te vila jote, batakci antikombetar.

  Reply to this comment
 2. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... September 22, 16:28

  Nuk ke te ngopur ore zullap, ore corapekuq, njeri i ndyre.
  Edi Bojaxhiu, ti je mbetje por e pariciklueshme.
  Fajin e ka krimineli Sali qe nuk te la ty bashke me Fatos Klosin per te krijuar Partine e Homoseksualeve dhe atyre te gojoreve, kjo kategori je ti rrace e qelbur, shkaterrove PS e bashke me te edhe Shqiperine.

  Reply to this comment
 3. andromeda September 22, 16:28

  Di gjë kush se ku e kemi ne këtë industri të riciklimit? Rama të tërhiqet urgjentisht nga ky ligj se do e ketë punën me të vërtetë pisk. Bie vërtet era pisllëk.

  Reply to this comment
 4. Hani pak mos hani shume m.... September 22, 16:31

  Kerkon me pretekse bajate, gjoja per te mbajtur ne pune 3200 punetore dhe per te shkaterruar jeten e 3.2 milion shqiptareve.
  Urdherin e ka marre nga Mafia e BE se per shqiptaret ti nuk ndjen asgje.
  Ku i ke 300 mije vende pune ore kar-agjoz?

  Reply to this comment
 5. fredi September 22, 16:38

  Monster, e gjete “argumentin”? PD sdo thote gje ,sepse “eshte ne thes”….pak a shume si si me prishjen e stadiumit…pd beri sikur bertiti …por ne fakt edhe atje ” ishte ne thes”…
  Nese e kaloni kete ligj…ne shqiptaret jemi raca me e nenshtruar dhe butake ne planet..

  Reply to this comment
 6. Qytetari Dixhital September 22, 16:47

  Edo,po ja fut pordhes kot.Kete ligj ta ka kerkuar Europa,dhe ti do me e aprovu.Thjesht,ne kthehemi ne grumbullim plehrash,mjere shqiptaret.Sa per arsyen idiote qe ju thoni se vdes industri e riciklimit,na ben me qesh dhe me qajt.Se ku eshte kjo industri,vetem ti e di,dhe me e forta ti e ben sikur kjo industri eshte shtylla e ekonomise sone,ku behet fjale per 5-6 biznese te tilla,qe nuk kane investu miliona,sic thoni.

  Reply to this comment
 7. L.H September 22, 16:59

  ‘Kur nuk je i zoti te dhjesin te tjeret,
  Kur je i dhjere mos fole’Populli
  —————-
  Nuk te shan njeri qe nga ‘bojaxhi’ u bere kryeminister e aqe me teper pas Neronit Sali po ti ke kohe qe po e zevendeson Saliun qe e ktheu vendin ne toke te djegur per ta bere Norvegji! Mire qe ministrat i ke TRANGUJ po ti nuk ke KESHILLTARE te te thone:Qe ne ekonomine e tregut apo neoliberizem ‘shteti’ nuk eshte ne monizem qe te ‘shpetoje’ nga falimentimi e aqe me teper krimin e korrupsionin.Ti nga antikAmunist i oreve te para po na kthehesh ne MARKSIST po pa lexuar asnje rresht nga 224 veprat e Marksit!
  Vetem Marksi mbronte nga falimentimi ‘aksioneret’ jo ti Shpetonte por te mos i varroste ne sistemin shtazarak kapitalist (LIMITED’)! Shprehja jote te marim plehera qe mos falimentojne biznesMonet pasi u harxhove shqipetareve 700 MILION eura per tu shlyer borxhet eshte e njejte si te thuash:DO HAME MUT QE MOS LEME STOMAKET BOSH’!

  Reply to this comment
 8. Skender September 22, 17:25

  Po perse duhet te reciklojme ne mbetjet e botes? Le t’i reciklojne aty ku i prodhojne. Zoti Rama nuk e permend fare mafien e plehrave, kur e di mire qe ajo ekziston ketu dhe po i imponohet edhe atij. S’ka laborator qe e ndale! Sa keq! Mjere ne, mjere femijet e ketij vendi! Permend 3200 puntore, qe punojne dhe akoma me keq do te punojne ne kushte te mjerueshme pune, per nje cope buke.

  Reply to this comment
 9. ore letrare September 22, 17:39

  sapo kendova kete gazete z. kryeminister tani ju pro vetes qe ishe dje kundra , dhe nga
  i ndjeva shume keto vargjet e poetit A.Duka,si mesues letersie keni
  detyre shtepie beni koment ose nje esse
  …………………………………
  Nëpër akull-nëpër vapë,
  jeta s’më ka përkëdhelur,
  por për veten s’shkrova prapë,
  po për ju që jini shkelur.

  S’gjeta flori në minierë,
  dhe nuk jam unë një i zgjedhur,
  ndaj dhe shkrova kurdoherë,
  dhe për ju që jeni vjedhur.

  Gjer mes yjesh-shikoj mirë,
  edhe ditën-më besoni,
  ndaj prapë shkrova me dëshirë,
  dhe për juve që s’shikoni.

  Reply to this comment
 10. kris 1 September 22, 18:14

  bota po ndihmon ekonomine shqiptare.Ne nuk jemi ne gjendje te ricikojme kete plehren e madhe te rilindjes qe hungerrin si derr prandaj bota te na fali qe si pranojme ndihmen.
  ta fillojme me riciklimin e Rames dhe Shales !

  Reply to this comment
 11. Adih September 22, 18:20

  Z RAMA me qe thoni kemi ndertuar e investuar fabrika riciklimi , qe une nuk te besoj, prap mire eshte ,ricikloi plehrat e tuaja (te shqiperise) dhe mundi nuk te iken dem . Por realiteti eshte, se bashke me keto plehra vijne edhe mbeturinat kanceroze radioaktive nga mbeturinat e termocentraleve berthamore . E keqja juaj me e madhe eshte se kujtoni ju vetem jeni te zgjuar e populli eshte qorr e memec , e keni gabim, dhe kjo do ju a haj koken juve cunave te ramiz alise . Ti mendon per punetoret qe ngelen pa pune (tu hap barku per to) por ty te hikin nga duart e nga kuleta jote personale , milionat qe shtet te afrojne per keto helme .Cohuni fizikante jepni kontributin tuaj, populli nga ju pret me shume sot. Cohuni shqiptare, kunder bandes ne fuqi, te shpetojme, qe nga keta puntore te gjore qe punojne tek keto plehrat, e deri tek femijte e foshnjat tona .Dy rruge ka o i largohemi kancerit ,ose ti leme te mbushin xhepat keta anti shqiptare.

  Reply to this comment
 12. gjermani i fundit September 22, 19:06

  Industria e plehrave eshte historikisht biznes i mafjeve. Meqe kryeministri ndjen gjynah per sekseret e plehrave, a ka miresine te permende ndermarrjet e riciklimit dhe pronaret reale te tyre? Kam frike se nuk i publikon dot, mendo pastaj standartet e laboratoreve dhe “industrine” shqiptare te korrupsionit. Pse, kujtoni ju se Italia s’ka laboratore te standarteve BE apo impiante riciklimi qe fushave te Kalabrise dhe Kampanjes jane varrosur mijera tone mbetje toksike te Evropes qendrore, te transportuara me dokumentacion te rregullt si mbetje qe riciklohen.

  Reply to this comment
 13. Nafija(lora) dybekut September 22, 20:11

  E keni pare qe pd nuk ndjehet.
  Pse jane bashke. Perzjere mut e shurre

  Reply to this comment
 14. info analitike September 22, 20:18

  U desh qe Rama te arrinte deri ketu qe adhuruesit e tij te zhgenjeheshin. Po mire ore te uruar po ato 1 milione shuplakat ku shkuan? Vertet besuat se mund te vinte rilindja nga qelbesirat? Po qelbesirave vec per plehra u shkon mendja e tani e keni proven perpara syve. Vazhdoni tani jepjani perseri voten derisa ta ktheje vendin ne shkretetire helmesh.

  Reply to this comment
 15. demo September 23, 00:27

  Vajti nga vajti,prape tek plehrat perfundoi.

  Reply to this comment
 16. intelektuali September 23, 09:55

  PO SI NUK I DOLI ASNJE ENVERIST NE MBROTJE PLEHRES ALBANEZE, EDI RAMA PER TEORINE E TIJ TE RICIKLIMIT FAMOZ TE PLEHRAVE TE BOTES?

  Kur Edi Rama hodhi ne fillim teorine e “Takses Famoze Progresive” qe do te plackiste pasaniket barkderra dhe do te daroviste te papunet barktharre, atehere enveristet e mbeshteten fet e fet dhe thane te kenaqur:

  OH SA MIRE ME KEN RILINDAS!

  Por shpejt u pa se “Taksa Famoze Progresive” ishte vetem per debile dhe dallkauke dhe perfundoi si “Kokoshi ne nje thele” dhe enveristet nuk u bene me te gjalle as ne gazeten DITA dhe as ne media e TV me analiste, ekonomiste e soje e sorrollope te Edvinit nga pas.

  Kur ARTISTI Edi Rama vendosi si SKUTH ne terrin e nates te sjelle dhe depozitoje ne Dajt dhe Elbasan 1500 ton LHL-te e Asadit, enveristat u ndane dhe pati disa qe thane ne DITA:

  OH SA MIRE ME JETUE ME LEKAT E AMERIKONIT!

  Tani per cudi nuk po shikoj ne DITA asnje enverist guximtar qe te dale dhe te thote pershembell

  OH SA MIRE ME JETUE ME PLEHRAT E BOTES!

  Cfare ka bo vaki o burra?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim