Rama: Tahiri na vendosi në pozitë të vështirë

December 28, 2017 21:45

Rama: Tahiri na vendosi në pozitë të vështirë

 

Kryeministri Edi Rama deklaroi në Top Story se çështja e Saimir Tahirit e ka vendosur në një pozitë të vështirë mazhorancën, por tha se duhet pritur deri në fund e vërteta.

“Duhet pritur nëse është fajtor apo jo, por është hera e parë që një shumicë nuk merr në mbrojtje një nga figurat e veta kryesore të akuzuar dhe nën hetim. Përkundrazi, i drejtohet opinionit dhe i thotë individit në fjalë që deri kur të provojë para gjykatës me fakte në dorë se është ai që thotë, nuk është me ne. Kjo është diçka që njerëzit besoj e kuptojnë shumë mirë se këtu kanë qenë. Nëse ajo që ndodhi do të kishte ndodhur dje”, u shpreh Rama.

Kryeministri deklaroi gjithashtu se sipas sondazheve të kryera nga PS, nëse zgjedhjet do të zhvilloheshin tani, socialistët jo vetëm ruajnë shumicën, por marrin katër mandate më shumë nga sa kanë aktualisht.

“Bazuar në anketimin e muajit tetor dhe nëntor dhe sot PS merr 78 deputetë. Këto i di Lulzimi, se edhe ai bën sondazhet e tij dhe këto i di edhe Ilir Meta”, deklaroi ai.

Sa i takon situatës së kanabisit në vitin 2016, Kryeministri thotë se ishte edhe si pasojë e reformimit të nisur qysh në 2013 të Policisë së Shtetit, por edhe goditjes së kultivimit të tij në Lazarat.

Kryeministri iu përgjigj i prerë pyetjes nëse shkarkimi i Saimir Tahirit kishte lidhje me kanabisin.

“Zero. I kam shpjeguar arsyet e vërteta. E kam thënë qysh në janar se ky është viti i fundit dhe i fitores përfundimtare të shtetit mbi këtë fenomen dhe fjala doli dhe fjala doli po ashtu kur rezultatet në zgjedhje. Falë përfshirjes me kohë të plotë të atyre që largova nga kabineti për t’u marrë vetëm me zgjedhjet dhe do të kisha bërë ndryshime edhe më shumë nëse do të kisha pasur arsye”.

December 28, 2017 21:45
Komento

9 Komente

 1. N.VJOSA December 28, 22:47

  Vazhdo Plak-o,
  Je ne rruge te drejte kur te voton shumica e shqiptareve dhe te duane e te vleresojne Kokat më të mëdha të Politikës së Bashkimit Europian!
  Fatkeqsi qe Opozita shqiptare nuk i bashkangjitet qellimit madhor te Popullit shqiptar, tani qe eshte aq pranë
  Trenit
  Europian!…

  Reply to this comment
 2. info analitike December 29, 09:15

  Moos e paska vene ne pozite te veshtire Tahorri kriepsikopatin. Po kur shikoje mushkonja ne vend te avioneve kush ta kishte fajin Tahorri apo e bardha? Po kur u versule si i terbuar kunder Zaganit qe denoncoi banden e trafikanteve Habilaj tashme te faktuar nga hetimet italiane kush ta kishte fajin? Po ato 124 policet e korruptuar qe akoma vazhdojne te punojne te pashqetesuar ne polici ndonese emrat dhe bemat ka kohe qe i jane bere publike? Pastaj meqe po pret te verteten perse e perjashtove Tahorrin e nuk e mbrojte deri ne fund ashtu sic bere ne komisionin parlamentar me ane te burrit te ish te dashures tende Bledar Cucin? Mos valle te ka thene ne vesh ndonje llaf shoku Lu per ndonje hetim qe e flake Tahorrin menjehere larg vetes qe te te mos bente pis imazhin e ndertuar me nje kala boje e genjeshtra? Kjo britma me fitore tashme pas nje sere deshtimesh tingellon shume patetike. Sidoqofte mos u merzit se eshte dikush tjeter qe po ta kalon ne mashtrime e fasada, eshte ai qe e vure me doren tende ne krie te bashkise.

  Reply to this comment
  • N.VJOSA December 29, 12:36

   Ore info,
   ore mashtrus i paskrupullt i xha Saliut,
   Edhe pse nganjehere thua se je kunder Sali Psikos, ne te gjitha komentet mbeshtet Mashtrusin Mitoman dhe Monstren me antishqiptare qe ka pare Historia e Shqiperise ne keta 100 vjet!
   1000 here e ke degjuar Ramen se Tahirin, apo “Tahorrin”, sic i thua ti, pritet ta gjykoje Drejtesia dhe jo Partia…!
   Se deri tani e ka gjykuar Partia,…
   Tani hajde ta marrim shtruar: Une nuk ve doren ne Zjarr se nje politiukan i ri, pa pervoje si Tahiri te mos kete bere gabime, por persa kohe nuk ka folur Gjykata, Politika duhet te heshte!
   Info, kush e krijoi Republiken Autonome te hashashit te Lazove Tahiri apo Saliu?!…
   Kush e shkaterroi Republiken Autonome te Hashashit te Lazove, Tahiri apo Saliu?!…
   Sa parcela dhe sa tonelata Hashash u kapen dhe u asgjesuan ne kohen kur ish Minister Tahiri?!…
   Kush e futi Faren e Hashashit ne Shqiperi Tahiri apo Saliu?!
   Cdo njeri qe e ka koken mbi shpatulla e kupton se ne nje territor teper malor dhe te varfer si Shqiperia me 4000 apo 5000 police nuk mund te kontrollohet sa hap e mbyll syte Teritori, as te bllokohet mafja italiane me avion te vegjel qe Xha Saliu ua pruri Kolumbine tek dera!
   Ti info shpif ose shperndan thashetheme e qytetarit dixhital te Xha Saliut kur e akuzon Ramen per hashashin!
   Zaganin e di mbare Shqiperia qe ish ushtar i xha Saliut dhe shpifi per hesap te tija, sic shpif dhe ti info analitiku, i rene nga fiku…
   Habilajt kane vepruar qe kur ka qene minister Lulushi, pse nuk ja faturon Lulushit banden e tyre?
   Edhe ata 124 policet e korruptuar, nuk e di ti info se ne polici mbeten plot ushtare te xha Sali Tano Karridit?
   Pse po behet vetingu ne Polici?
   Bej pak durim info , se do dale e verteta per Tahirin…!
   Po eshte fajtor, ne te semes te veje, por jo ta perdorni ju per luften e piste politike, ende pa thene fjalen Drejtesia!…
   Por Pislleku juaj nuk paska fund o Info Mashtruesi!
   Sidomos kur sulmon Kryetarin e Bashkise, te mrekullueshmin Erion Veliaj, qe po punon me mish e me shpirt per ta transformuar Tiranen, Metropolin shqiptar, edhe pse ju te xha Saliut dhe te Monika Cizmes, nuk po rreshtni se shpifuri dhe se veni gure nen rrota!
   E tmerrshme, ,nje Opozite kaq d e s t r u k t i v e,
   b a l t o s e s e,
   zor se e gjen gjetke!
   Une e n kam ndjekur jeten politike ne Austi sidomos kur ne opozite ka qene Partia e Hajderit dhe e Straces, por ju Marshall Sali Monstren dhe Karabush Lulushin, po ja kaloni edhe partive neofashiste me populizmin dhe luften e p i s t e politike!
   Ju i shisni shqiptaret per budallenj!…

   Reply to this comment
   • info analitike December 29, 14:09

    Ooh Neti ti e ke kaluar fazen fluturon mushkonja dhe je ne fazen fluturon gomari. Te keqen e mendjes qe me ke.

    Reply to this comment
   • info analitike December 29, 18:15

    Oo Neti ti e ke tejkaluar fazen “fluturojne mushkonjat” ti je ne fazen “fluturon gomari”. Ki mendjen ore e mos u hargalis shume ne Austri me keto mend qe ke se ne pushtet ka ardhur e djathta madje dhe ajo ekstreme. Me siguri do t’ia kesh sjelle shpirtin ne maje te hundes edhe atyre me gomarlleqet e tua.

    Reply to this comment
 3. Arbeni December 29, 11:23

  Tahiri ka vene ne pozite te veshtire Ramen, kurse Rama me kete pohim ka vene ne pozite te veshtire komplet stanin e militanteve te tij qe shqyhen bythesh akoma per Tahirin. Ja, asnje nuk del te komentoje kete veshtiresi qe Tahiri “ministri me i suksesshem” (apo Dru i shtrember), vuri Ramen.

  Reply to this comment
 4. Fuck Politike December 29, 11:57

  “tahiri na vuri ne pozite te veshtire ”

  eshte shprehja me idiote qe nji kryeminister mundet te leshoje ne nji situate te tille kaosi e corbe qe gatuan kllouni kinez ,i papergjeshmen si me qen jasht ksaj orbite .

  nji politike gjithmon ne terheqje ,duke e vendosur vehten “indirekt “si ne cdo rast ne rolin e fajtorit(idiotit) ,aty ku duan te shikojne kinezeria .Dhe ti duke njohur deshirat e tyre ,dhe ber me qesh Arvizun ne versionin kineze , ben lolon e shtetit . Sa me pasiv tregohesh ti ,akoma me shume shtyhet tjetri mbas teje .Kjo eshte filozofia e ksaj Bote ,te pelqen ose jo ty. Nuk ju vjen trup ,qe nji klloun qe ju vjen deri ke boolet ,tall krimbin e tij me jeten e te ardhmen e nji populli te tere . Fuck Politike

  Reply to this comment
 5. Adih December 29, 13:24

  Me interes per popullin dhe keq er ty o Rame ,se ti i di , me urdhrin tend behen te gjitha . Doja te thoja me kenaqesi e urtesi , se kete e kane ne dore Italianet dhe nuk jane LLALLAT E PALLAT :Keq i ke punet o Rame ,qofsh ti si te ze gjumi se dhe Saje Qorri , dy duar per nje koke i ka ,se sje me i zgjuar se ai ti ,o piktor i deshtuar…Ta tha dhe Z LU , mos e harro…

  Reply to this comment
 6. Adih December 29, 13:37

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*