Rama, takim me fermerët: Mbështetje për bujqësinë

February 10, 2018 15:20

Rama, takim me fermerët: Mbështetje për bujqësinë

Për çdo litër qumësht të cilësisë së parë, blegtorët do të subvencionohen nga qeveria me 100 lekë për litër”.

Kjo është një nga disa politika mbështetëse për femeret të parashikuara në politikat e Ministrisë së Bujqësisë.

Politika, të cilat kryeministri Edi Rama dhe ministri i bujqësisë ua kanë prezantuar fermerëve të Kukësit në një takim ku merrte pjesë dhe kryebashkiaku demokrat i bashkisë.

Kryeministri iu kërkon fermerëve por dhe sipërmarrëseve të mëdhenj që vijnë nga kjo zonë të shikojnë mundësinë për tu fokusuar tek agro turizmi,  si një mundësi për të rritur të ardhurat familjare, por dhe ato lokale. Si shembull për t’u ndjekur Rama sjell Italinë.

Në Kukës kryeministri ka inspektuar investimin e kryer për ndërtimin e ujësjellësit të ri në Orgjost. Investim që nga kryebashkiaku Shehu vlerësohet pozitivisht pasi ka përmirësuar sipas tij furnizimin me ujë të pijshëm për 1 mije banoret e zonës.

o.j/dita

February 10, 2018 15:20
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*