Rama: Të zhgënjyer me BE, Kosova s’mund të trajtohet si gjysmë shtet

November 26, 2018 10:46

Rama: Të zhgënjyer me BE, Kosova s’mund të trajtohet si gjysmë shtet

Nga Peja ku po zhvillohet mbledhja e përbashkët e dy kabineteve qeveritare të Shqipërisë dhe Kosovës, kryeministri Edi Rama shprehu sërish zhgënjimin nga Brukseli lidhur me heqjen e vizave për Kosovën.

Rama tha se Kosova nuk mund të trajtohet si gjysmë shtet, teksa vlerësoi se krijimi i ushtrisë ishte vendimi i duhur.

“Për Shqipërinë Kosova është një shtet i pavarur, sovran, i barabartë me të ngjashmit e tij. E drejta ndërkombëtare nuk njeh gjysmë shtete. Kemi mirëpritur dhe mirëpresim çdo çast të gjitha dinamikat dypalëshe dhe shumëpalëshe.

Kemi qenë dhe mbetemi të zhgënjyer nga qasja e BE dhe gjithë atyre shteteve që janë në themelet të pavarësisë së Kosovës në raport me të drejtën për lëvizjen e lirë të qytetarëve të saj. Ja pse themelimi i Forcave të Armatosura të Republikës së Kosovës ishte hapi i duhur.

Vonesat në procese si Interpoli më së fundmi janë shfaqe dekurajuese për qasjen e partnerëve potencialë në këtë rajon që mjerisht ngrihen dhe ngrysen me tendenca konfliktualiteti për tu viktimëzuar.

Për Shqipërinë, Kosova është shtet sovran. Kosova është në gjendje të luajë rolin e saj ndërkombëtar dhe ka bërë përparim thelbësor në progresin rajonal. Serbia goditje pas shpine ndaj Kosovës dhe kjo merr përgjigje për tarifën 100% të Kosovës. Ky është një reagim politik”, tha Rama

“Jam i vetëdijshëm që dy vendet tona presin më shumë. Kosova është dhe do të jetë e popullit të vet, Kosova është dhe do të jetë e kombit tonë. Kosova pret transformimin e FSK-së”. Bëjnë viktimën në sytë e botës, ndërkohë që viktima është Kosova, e cila ka shfaqur vullnetin për t’u ulur në dialog. Vullnet, i cili nuk ka qenë i sinqertë sa duhet nga pala tjetër. Konfliktet janë gjithmonë një rrezik potencial”, u shpreh Rama.

l.h/ dita

November 26, 2018 10:46
Komento

10 Komente

 1. Orli November 26, 11:13

  Rrofte ridvan bode e ardhmja e kontabilitetit dhe firmave piramidale,ylli i rilindasit ra-mushka!

  Reply to this comment
  • Aliu nga Selenic November 27, 01:12

   Orli eshte i zi dhe ai nuk mundet te kendoj ndryshe vetem Ziiiii.
   Po a shikon ku jan dhe c`fare aktiviteti kane more njeran. Eshte nje evenimen i jashtazakonshem more Orli i Zi.
   Aty po pergatite Nentori i Tret more mjeran qe nuk ke haber nga keto ngjarje. A me fale se munde te jesh serbe e prej jush nuk presi asgje te mire.!

   Reply to this comment
 2. I.Troplini November 26, 11:29

  Bèje tè njèjtèn gjè me Greqinè o Kryeministèr,

  boll me ato vallet e Kretès sepse sa herè qè “tundeni” ju, aq mè e vogèl bèhet Shqipèria, aq mè trima bèhen minjtè e kanaleve.
  Shqiptarèt, vuajnè nè shekuj, jo vetèm nga mizoria e fqinjève jugorè dhe veriorè por pikè sè pari nga tradhtia e atyre qè kanè pasur nè krye tè shtetit.
  Kjo qè bèn Ramush Haradinaj sot, duheshe tè ishte bèrè para 20 vjetèsh. Sot fermeri shqiptar nè Kosovè, èshtè i deziluzionuar dhe pèrballet me urinè ndèrsa shteti serb subvencionon çmimin e produkteve bujqèsore skarco qè shiten nè Kosovè.
  Serbèt e Bosnjès, tè thyejnè xhamin e makinès nè doganat e tyre, kur ke flamurin kuq e zi edhe si stemè, diku varur,,,,lère pastaj tè tè respektojè si qytetar me tè drejta europiane. Ama,,,,miellin e tyre dhe prodhimet e tyre plehra, duan tua shesin shqiptarève.
  Nuk bèhet me inat o Z.Rama,,,nuk bèhet me aksione tè rastit si ai veprimi nèn avujt e rakisè. Bèhet me strategji kombètare nè politikèn e jashtme.
  Ne kemi zèvèndèsuar institucionet e shtetit, me bajrakrarèt e Lek Dukagjinit. Ju, jini Zot, Ju jini shkop nè kèto anèt tona.
  Pèrsa kohè èshtè kèshtu, nuk ka faj i huaji. As serbi as greku as maqedoni dhe as malazezi.
  Ju paçim juve o Edi, o Ramush dhe Hashim,,,,,,shqiptarève, çu qi tèmèn!!!!

  Reply to this comment
 3. fery November 26, 11:59

  Fjalim euforik qe te detyron ti duartrokasesh vecanerishte , i kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe Ramush Haradinaj kryeminister i Kosoves qe patjeter meritojne nii JU LUMTE por ,ne o kryeminister Rama u ngopem me keto retorika e fjale te medha nen strehen pattiotike te pushtareve shqiptar kendej dhe andej kufirit si mjet per mbulimin nen cerge te deshtimeve edhe te qellimeshme dhe te pasurimit te tyre … Dhe , a mose eshte kjo nji paraqitje galla si menyre per fshehjen e gjitha ketyre traumave te shkaktuara per keto 20-30 vite po nga po keta qe sot ne Peje e dhe ne Vlore po na shiten perroit qe si gjen shokun ..!

  Reply to this comment
 4. ka ikur koha kur e "hante" populli tani qelite, jane per...JU . November 26, 13:26

  me be-ne, kemi 30 vjete, qe zhgenjehemi, por, po themi me mire vone se kurre . pasi po na, çuat nga turku, qe, po 30 vjete keni qe quani vella, mjere ju .

  Reply to this comment
 5. bobobobo..... November 26, 15:44

  mor’, po ku e sheh troplini me shoke; mizorine e fqinjeve dhe bene vella turkun dhe hitlerin mor’ i qifte kina nenen . po pse kaq injorante jane keta dreqer, qe shkruajne ketu ,xhanem . dhe shajne me gra e motra njeri tjetrin, si kriminele dhe shkaterrues te …kombit e “atdheut”…

  Reply to this comment
  • I.Troplini November 26, 16:22

   Janulla dhe ata talebanèt mjekèrrcjepèr, luajnè pèr Ju atè rolin e Kinès, qè pèrmènde mè lart. Mbase mè pak me gratè tuaja, sepse njomèzat i vlerèsojnè ca mè tepèr ata rrufjanè.
   Sa pèr Turqinè,,,ajo èshtè tmerri juaj, ndaj e pèrmendni kohè e pa kohè. Bota juaj dhe e Janullève pedofilè, agon dhe perèndon me sytè nga turku. Jini pèr tè ardhur keq, jini pèr psikiatèr.
   E kini halè nè sy, bashkimin e shqiptarève, e kuptoj por nuk u ndihmojmè dot. Do shkojè prona tek i Zoti, dègjove “bobobo” . Mizoritè e Zervès, nuk janè harruar.

   Reply to this comment
 6. Dash November 26, 16:43

  Troplini

  Reply to this comment
 7. ..te besh debat me ...drurin . November 26, 16:54

  po eshte e kote o troplini; je thjesht i trashe; ja sapo e pranove; turkun e quan …vella .

  Reply to this comment
 8. Sazani November 26, 17:10

  Nga fjala historike e Edvinit në Kosovë veçova :
  “ E drejta ndërkombëtare nuk njeh gjysmë shtete….”
  Kur e mësoi poliedriku Edvin , të drejtën nderkombëtare…?
  Nuk është megaloman e pordhac , biri i botës , iu bën leksione dhe u kerkon llogari atyre shteteve që krijuan e mbajnë në këmbë Kosovën .
  Patriot i madh si idhulli i tij Mit’hat beu , s’e zë gjumi per Shqiperinë etnike ( ?) , sharlatanin !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim