Rama u arrestua në Francë në ’94?! A do paditet për shpifje Henze?

December 18, 2019 19:22

Rama u arrestua në Francë në ’94?! A do paditet për shpifje Henze?

Martin Henze, i pranishëm shpesh kohët e fundit, veçanërisht në mediat afër opozitës, i ka drejtuar dje kreut të qeverisë Edi Rama disa pyetje në adresën e tij në Twitter.

Henze kërkon përgjigje nga Edi Rama nëse ka qenë i arrestuar në Francë, gjatë vitit 1994, për vjedhje ikonash.

“A keni qene në burg në Francë në vitin 1994 dhe keni bërë tregti me ikona të vjedhura?”, shkruan Martin Henze në postimin e tij në faqen zyrtare të Edi Ramës në Twitter.

Henze njihet si konsulent afër PD, drejtues i kompanisë GSK që merret me konsulencë ndërkombëtare.

Pritet reagimi i kryeministrit Rama, i cili e ka shumë zët shpifjen.

Deri tani ai nuk ka reaguar.

Më herët kryeministri deklaroi se paditi gazetën BILD për shpifje pas botimit të disa bisedave kompromentuese që shkelnin ligjin zgjedhor.

Por ajo që kryeministri i paraqiti publikut shqiptar si “padi” ishte një kërkesë rutinë e një avokati pranë BILD, kërkesë e cila nuk u pranua.

BILD i qëndroi botimit.

 

j.l./ dita

December 18, 2019 19:22
Komento

49 Komente

 1. Lalai December 17, 09:51

  What….???
  Nnnooooooo imposible Skënderbeu Spiropalit në burg jo jo ska mundesi!!!
  Në Albanistan all politikanet janë hajdute trafikante…e kanë trashegim nga ish biroja se te gjithe pjellë e saj janë!!

  Reply to this comment
  • Martin Henze eshte nje shpifes i paguar - Ja perse duhet ligji anti-shpifje December 17, 13:52

   I paguari i shqupit genjen dhe mashtron. As qe ka te beje fare me politiken. Martin Henze eshte thjesht nje keshilltar qe ka lidhje me nje kompani e cila eshte aty nen emrin e tij ne mesazhin qe dergon. Quhet GSK Strategy. Fare lidhje me politiken. Ky eshte shembulli se si keto fake news perhapen ne momentin qe ju duhetv shqupit dhe leshelise qe jane ne probleme me ligjin. Hedhin genjeshtra duke menduar qe do te demtojne KM e vendit. Ja perse duhet ligji anti-shpifje sepse botimi i ketyre lajmeve pa verifikim eshte shpifje. Le ti nxjerre faktet qe ka ky.

   Reply to this comment
   • Zigur Qarri December 17, 14:40

    Martin Henze eshte keshilltar ekonomik i CDU-s(Wirtschaftsrat der CDU) dhe Menaxheri krysore(Hauptgeschäftsführer) i
    GSK Strategy Consultants International.Por kjo pak rendesi ka,sepse personi sulmohet per te anashkaluar te verteten.Rendesi ka pyetja qe ben ai per Kryeministrin: “A keni qene në burg në Francë në vitin 1994 dhe keni bërë tregti me ikona të vjedhura?”.Dhe kjo pyetje kerkon pergjigje patjeter nga D’Rama,ndryshe,heshtja e fajeson,ashtu si akuza per perdorues droge,qe ai nuk i eshte pergjigjur asnjehere,qe kuptohet perse.

    Reply to this comment
   • Nje legen askushi ben nje koment dhe KM u dashka ti pergjigjet! December 19, 03:31

    Edhe une mund ti bej ne Facebook or Twitter nje pyetje ketij legenit Henze: A ka vjedhur para ne Angli ne 2010? Pyetje koti? Pra, ju thoni qe cdo legeni qe i teket bytha ne Facebook apo Twitter te beje nje pyetje dhe te hedhi fake news KM i vendit duhet te merret me keta te blere me para te pista te shqupo-Beogradit. A jeni ne vete apo jo? Ore ju keni ikur te gjithe nga mende e kokes! Ky Henze eshe askushi, nje person me nje kompani keshilluese ekonomike me sherbime nderkombetare. Po pastaj? Ky nuk eshte as gjygjtar, as politikan, as prokuror, as polic, as hetues. Sa legena te blere nga shqupi bejne komente ne mediat online dhe KM duhet tu pergjigjka. Nese ky legeni Henze ka fakte perse nuk i con ne Prokurorine shqiptare, ne Policine shqiptare, ne Kuvendin e Shqiperise apo gjetke. Ky ka vetem nje pyetje pa prova! Kaq!

    Reply to this comment
  • Jamarber December 18, 21:12

   O I madhnishm lider suprem i Pasvensushem, meqe kemi edhe pak dite afat te te lavderojme lirshem sa te hyje ligji ne fuqi, se do na censurohen edhe lendatat dhe respekti i pakufijte qe kemi per ty o mit, me fal doja te thoja mut.
   Mos u a ve re o car I gjithepuahtetshem se nuk e kuptojne se edhe nese e ke bere kete trafikun e ikonave, nga halli e ke bere qe nje here në muaj te mos flije poshte urave te parisit, por si turist ne ndonje hotel me 2 yje. Nuk e kuptojne qe edhe nese e ke bere, ka qene per te siguruar kafshaten e gojes dhe thithjen e hundes.
   Prandaj qente le te lehin, ti ia ke kthyer pergjigjen, vazhdo ballin lart o njesh.
   Te na rrosh sa malet ti e partia e punes o komisar

   Reply to this comment
  • Skardilajd December 18, 22:37

   Shpifje nga njerez te trishte e ligesira

   Reply to this comment
  • Bureto December 19, 09:58

   Me sa mbaj mend këtë e ka thënë për herë të parë, fanrazisti por dhe mjeshtri i palodhur i shpifjeve Berisha, qysh kur Rama ishte kryetar bashkie dhe ia fitonte garën me kandidatët e tij, Olldashi, Ngjela, Mustafaj dhe Basha, pra jo pak, por plot katër herë. E ndjente, si djalli nga tgemiani që, me të do t’i ngecte sharra në gozhdë, siç dhe historia e tregoj. Berishën e mundi Rama, se po të ishte për të tjerët ai do ishte bërë “mbret”.
   Më falni ppr pyetjen, por ky Martin Hense, mos është ai që vizitonte Çadrën e Lulit në 2017 ?

   Reply to this comment
 2. Zigur Qarri December 17, 09:51

  Do te ishte ne interes te çdo shqiptari te njohe se kush eshte fytyra e vertete e Kryeministrit te tyre,dhe nese beheni te vetedijshem duke e pare te verteten ne sy,do tu vije turp qe keni zgjedhur kete ordiner.Eshte me interes qe ti rikthehemi historise se koleksionistit patriot, Gjergji Thimio,qe u godit nga banda “rilindase”sapo mori pushttetin.Asgje nuk eshte rastesi.

  REPORT TV, 5 PYETJET NGA BABARAMO – I FTUAR GJERGJI THIMO – PJESA E PARE

  https://www.youtube.com/watch?v=N5Liq2tS370

  REPORT TV, 5 PYETJET NGA BABARAMO – I FTUAR GJERGJI THIMO – PJESA E DYTE

  https://www.youtube.com/watch?v=ZcV9umH6JyU

  Reply to this comment
  • Arben December 17, 15:32

   Sakt

   Reply to this comment
  • Franci December 18, 19:27

   Eshte vertetuar qe Zigur Qarri eshte dora vete krimineli Sali Berisha.

   Reply to this comment
  • A.q.o. December 18, 20:57

   Koleksionist “patriot”!!! Pse ky “gradim”, apo mllefi” të shkelmaon bythve mendjen! i miri dhe i keqi, patrioti i mirë dhe armiku jo patriotê!!!…apo …..a vrasim më mirē ramên qê të shpētosh bythēn e mendjes nga shqelmat e mllefit?!

   Reply to this comment
 3. hysa December 17, 10:30

  Na e hiqni more kete qelbesire nga media!!!

  Reply to this comment
 4. apollon December 17, 10:47

  Ky miku i Dites dhe oficer i Putinit duhet ta dije seKryeminstri i Shqiperise eshte KaloresiLegjionit teNderit.Si eshte e mundur qe Franca e paska anashaluar kete arrestingly?sa turp.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 December 17, 10:58

   “Si eshte e mundur qe Franca e paska anashaluar kete arrestingly?”
   i fortë je o lloni!!
   i ke kap mat të gjithë!!

   Reply to this comment
   • Lili December 19, 12:30

    Edhe kadhafi e shume horra tjere jane kalesor ! E di franca kush vdes per nje teneqe …
    Ajo cka do ishte interesante me dite eshte kush e inicioje kerkersen per legion d’honneur e cilet qytetare te Frances firmosen! Ne qofte se doni me dite bleresit e ikonave eshte mire me shikuar nga afer listen e atyre qe propozuan KM tone ministrise franceze!

    Reply to this comment
  • Genti December 17, 14:02

   Sepse Franca hedh gurin e fsheh doren. Edhe ai piktori Hitleri mori dekorata nga Franca dhe Anglia para luftes.

   Reply to this comment
  • Arben December 17, 16:55

   Normalisht nuk duhen as te vinte veto .

   Kesaj i thone te kishte halla koqe.

   Reply to this comment
 5. kris1 December 17, 11:34

  franca duhet te na kerkoje falje publike

  Reply to this comment
 6. TT December 17, 12:05

  Po ti kelysh gjerman a eshte e vertete qe gjyshi yt ka vrare njerez te pa fajshem ne Poloni.A eshte e vertete qe gjermanet bejne seks me kafshet shtepiake a ka dijeni ky Hun gjerman.o Zot gjith plehrat e evropes u mblodhen ketu.ata qe don te ju sherbeje ky kane vrare Shqiptaret me 21 janar dhe kane vjedhur 300 milione dhe financohen nga Rusia.o gjerman hajde mere nje skufo te Wehrmachtit ketu tek ne se akoma shurren bejme mbi te.hajde mblidh kockat e gjermaneve dhe lere Ramen se I ha loqen ti dhe basha serb.

  Reply to this comment
 7. Genti December 17, 13:59

  Pyetjet e kane edhe nje pergjigje. Te verifikohet nepermjet Europolit neqeftese Rama ka rekord kriminal ne France. Shanset jane qe ai ka, sepse zakonisht Sorosi rekomandonte njerez me te shkuar te dyshimte per qeverite e Europes Lindore. Kjo per tu pasur bolet ne bige gjate kohes se qeverisjes per te mos rreshqitur nga axhenda.

  Reply to this comment
 8. ME EMER December 17, 14:32

  Ata qe bejne pyetje dhe nuk marrin pergjigje nuk mundet te quhen “eksperte ” , qofshin gjermane , apo “shejtane “..!

  Reply to this comment
 9. Konti Sbalta December 17, 16:31

  Neqoftese kjo qe shkruan kyGjermani nazist,apo mbeturin hitleriane,eshte e vertete , le te flase prokuroria dhe kush mashtron te denohet sipas ligjit!(Martin Henx kerkon nga Edi Rama te pergjigjet ; a ka bere burg ne France per shitje Ikonash?)

  Reply to this comment
  • Lili December 19, 07:00

   Edi rama nuk eshte burgur vetem edvin rama apo edwin rama ! Nuk jam une eshte pergjegjia e edi rames derisa te behen krahasimet egjishtave si per rastet e tjere te zgedhur nga Rama! Skeme e vjeter e tyre….

   Reply to this comment
 10. Konti Sbalta December 17, 16:37

  Ne qoftese eshte e vertete kjo qe thote ky gjermani- nazist,apo mbetje Hitleriane ,atehere le te flase prokuroria dhe kush mashtron te pergjigjet perpara ligjit

  Reply to this comment
 11. sapa December 17, 17:12

  Edhe Jaser Arafati ka marre cmimin nobel te paqes!

  Reply to this comment
 12. jari December 17, 18:08

  Nuk keni pare gje akoma

  Reply to this comment
 13. kokepalari December 17, 18:36

  çfare ka ky qerosi qe na shqeteson liderin ??
  ky i shkreti i ka harruar ato gjera te vogla me ikona etj;
  Tani merret me punera te medha si psh.
  rindertimi!!
  RILINDJA DO RINDERTOJE MOS E PENGONI JU LUTEM!!

  Reply to this comment
 14. Adih December 17, 21:41

  Ti merni te keqen ketij Skenderbeut tone .Tani ai meret me gjera te renda ,dhe smeret me therime ikonash , dhe mos harro o Gjermono ,i ka kaluar afati kohor ,kesaj vjedhje .

  Tamam si Basha tek rruga e kombit .

  Reply to this comment
 15. Nik December 18, 20:42

  Ky “gjermani” spo ben prokopi ne vendin e tij dhe do te beje biznes me humbo – mashtruesit pd-iste! Kulmi!

  Reply to this comment
 16. asd December 18, 20:57

  Shume pyetje me vend. Rama pergjigju pa u zgjeruar shume me ceshtjet e baltes dhe te opozites, vetem “po” ose “jo”. Na e hiq merakun. Edhe po pate vjedhur e trafikuar ndonje ikone…nuk eshte qameti. Te pakten keshtu do te kuptojme kriteret e perzgjedhjeve te bashkepunetoreve te tu.

  Reply to this comment
 17. sopiqoti December 18, 21:02

  Te vjen keq qe Martin Hanze eshte konvertuar ne nje “” Llapaqen funderine shqiptare “”.

  Reply to this comment
 18. Zigur Qarri December 18, 22:20

  Pse KM-ja nuk e padit Henzen,qe e pyet,a keni qene në burg në Francë në vitin 1994 dhe keni bërë tregti me ikona të vjedhura?
  Nuk e padit sepse D’Rama eshte fajtor,dhe skandali do te marri permasa nderkombetare.
  Pse KM-ja nuk e padit Fatos Lubonjen,qe akuzon Edvin Escobar D’Ramen,se kur ishte Ministër Kulture ne 1998,falsifikoi
  dokumentat e Teatrit Kombetare,duke reduktuar siperfaqen nga 575 m2 në më pak se 500 m2 ,dhe e nënshkroi vetë
  kontratën që i lejonte Bingo Yllit të ushtronte aktivitet tek Teatri Kombëtar,kur ligjerisht kete duhet ta nenshkruante
  Ministria e Ekonomisë?-sepse do te ishte autogol,sepse eshte fajtor,sepse padia do ti i kthehej ne kundrapadi.
  Perse Edvin Escobar D’Rama nuk padit personat qe e akuzojn si perdorues droge?-sepse eshte perdorues droge,dhe
  kete e di e gjysma e Tiranes,dhe nuk eshte problem te vertetohet.Renia e lire ka filluar.

  Reply to this comment
 19. Lili December 18, 22:37

  Nuk ishte edi Rama i denuar edhe shites ikona ishte edvin Rama! Kuptoni pse shqipet kane dy emera nje per jashte nje per mbrenda si shefi i tij te protokolit!

  Reply to this comment
 20. Kjo nuk ehte shpifje December 19, 00:45

  Eshte pyetje KM duhet ti pergjigjet ! Nuk eshte shpifje !

  Reply to this comment
 21. Lili December 19, 09:33

  A ka nje gazetar me pyet ministrine e drejtesise ne Frances?! Ku ka banuar edi Rama ne France?!

  Reply to this comment
 22. Heretiku December 19, 10:57

  Ne rast se personi ne fjale ben pyetje, duke aluduar per gjera te paqena, duhet paditur per shpifje. N.q.s. ne ato pyetje ka elemente qe perkojne me te verteten, atehere kryeministri duhet te jape shpjegime.

  Reply to this comment
 23. Monteskie December 19, 14:46

  Eshte turp i madh per Gazeten qe riprodhon akuza fb. apo twiter te nje debili me pagese.
  Beni pyetjen se Edi Rama ka qene denuar dikur ne Franc! E po mire, eshte dekoruar nga presidenti francez me titullin me te larte te republikes franceze, ate te Legjionarit! Valle mund te dekorohet nje i denuar me ate titull? Ke duhet te besojme, nje debil me pagese, nje gazete wc-je apo nje president te republikes franceze?

  Reply to this comment
 24. MH December 19, 16:04

  Ky Henzi te mos predikonte nga keshtjella e SHQUP-isave te PD do i besoja.Gostitja ne corben e qelbur te Shqupit te len pa mend deri ku arrin karakteri i njeriut per dy pare Euro.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim