Rama uron “mirëmëngjes” me videon e transformimit të shumëpritur

November 14, 2017 08:57

Rama uron “mirëmëngjes” me videon e transformimit të shumëpritur

Kryeministri Edi Rama ka zgjedhur per urimin e dites se mbare per gjithe ndjekesit e tij ne rrjetet sociale, videon e transformimit industrial per perpunimin e kromit.

Transformim qe sipas tij sjell punesim real dhe zhvillim te qendrueshem “përkundër çerekshekulli shitje për një “copë buke” të materialit të papërpunuar në tregjet e huaja”.

Postimi i Rames 

MIRËMËNGJES 😀 dhe me këtë transformim të shumëpritur industrial të standardeve ndërkombëtare, që krijon kapacitet përpunues brenda vendit të kromit, punësim real e zhvillim të qëndrueshëm të sektorit (përkundër çerekshekulli shitje për një “copë buke” të materialit të papërpunuar në tregjet e huaja), ju uroj një ditë të mbarë.

November 14, 2017 08:57
Komento

4 Komente

 1. Vladimir November 14, 09:43

  Me se fundi diçka u be. Urime.
  Per dekada kemi investuar keq ose kemi braktisur nje nga pasurite me te medha te vendit.
  Dikur na u mbush mendja te prodhonim kobalt, pastaj thame kripra te kobaltit. U shpenzuan fonde shtetrore te konsiderueshme pa kthim me te cilat mund te kishim perfunduar hallken e pare te punes me mineralet tona, Pasurimin direkt ne vendin ku nxiren.
  Qeveria sot duhet te nxisi me te gjitha mjetet, t’ju krijoje lehtesira dhe deri te mbeshtese financiarisht kompanite qe investojne teknologji bashkekohore per pasurimin e mineraleve, te kromit, hekur-nikelit, bakrit sa me afer vendburimeve.
  Ky eshte nje investim strategjik me te ardhura te garantuara dhe njeherazi evitim i kostove te larta te transportit te mineralit grexo, ndotjes, çmimit te ulet ne treg.
  Po kaq e rendesishme eshte te studjohet mundesia qe minierat te vihen ne Zot i cili shfrytezon me kritere minierat, qe krijon kushte pune dhe hap fronte te sigurta per dhjevjeçaret e ardheshem. Sot, nga sa shikojme, jane ne dore te çakejve qe shqyejne ç’te mundin shqiptaret dhe shtetin e tyre cope-cope.

  Reply to this comment
 2. Vicens November 14, 12:42

  Bravo Rama !

  Reply to this comment
 3. Llumi November 14, 16:38

  Eh, sa dhimbje shkakton puna tek dembelet, paraziratet, kafshet. Lexoni se çfar dhe si shkruajne sa here qe duket puna e kryer.

  Pse nuk ndërtoni shpella, moçale, xhungla?
  Pse ndërtoni qytetërim, shtet dhe qytet?
  Kjo nuk është porosi e bizantinëve dhe osmaneve, Serbisë, Greqisë, Rusisë.
  Keto nuk iu pelqejne kafsheve, dembelëve, të paaftëve, egersirave, te palareve, parazitëve, erëqelbësve.

  Reply to this comment
 4. DASHAMIRESI November 14, 20:31

  Ky eshte drejtimi i duhur , qe duhet ndjekur per ngritjen e ekonomise se rrenuar ne kete cerek shekulli , nga cakejte Sali Berisha , Fatos Nano e Ilir Meta . Per punesimin e njerezve , kualifikimin e fuqise puntore , ngritjen e ekonomise se familjeve shqiptare dhe forcimin e shtetit te neperkembur dhe rikthimin e dinjitetit te humbur prej shume vitesh .
  Flm z. kryeminister , keshtu je vertet ne rrugen e duhur .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*