Rama: Vaj medet për PD, që vajton shkatërrimin e piramidave në arsim

August 6, 2014 17:33

Rama: Vaj medet për PD, që vajton shkatërrimin e piramidave në arsim

Kryeministri Edi Rama ka reaguar ndaj kundërshtive të PD-së për heqjen e licensave një sërë universitetesh private.

Sipas Ramës, nuk ka si të jetë ndryshe.

Kjo, pasi ka qenë PD ajo që ka krijuar këtë piramidë në arsim, thotë kryeministri.

PD kundër shkuljes së piramidave në arsim, e s’ka si të jetë ndryshe:

E shkuara vajton të shkuarën në emër të së shkuarës!

Vaj medet për PD…”, shkruan Rama.

Partia Demokratike e ka kundërshtuar ashpër pezullimin e këtyre universiteteve.

Lulzim Basha u shpreh se kjo bëhet për interesa klienteliste./b.l

 

August 6, 2014 17:33
Komento

10 Komente

 1. Aliu nga Selenic August 6, 18:42

  DUHET TE DALE JASHTE LIGJIT KJO PATRI QE VETEM TE ZEZA U SOLLI SHQIPTARVE.!
  Qe me daljen ne sken te Partise Demokratike jo force politike ka perbushur di sa here vepra penale te cilat shteti shqiptare asnjehe nuk eshte ndalur per ti bere keto ceshtje hetimi. Nje nglizhence e tille ka beret e mundur qe ajo me ne krye Berishen te jete gjithnje ne avangarden e krimit duke e organizuar , duke e mobilizuar bile edhe duke I prire vete ne krye te te gjith ketyr veprave kriminale.
  Duke analizuar me hollesi themi me bindje te plote se ne ter veprimtarin e sdaj kjo force politike seshte gje tjeter vecese nje piramin ne ter aspektet e jetes se sake.Kjo u ka kushtuar dhe vazhdon tu kushtoj shumne shtrejte shqiptarve.
  Pore jo vetem nga an shterore pore ase vete asnje nder drejtuesit apo parlamentare e PD-se nuk kan then cofte edhe nje fjal kunder ideiatorit te te ketyre piramidave pore gjithnje ne bllok I kan miratuar pa pike merekau ne se behet keq aqe u ben atyre.
  Le ti kujtojem Berishes dhe PD-se c`far kan bere ne 23 vjet me rradhe.!
  1: JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE. . Ne emer te demokracise shkatrroi arsimin shterore dhe ate privat duke mos zbatuar asnje kriter ne funksionimin e ketyre universitetev.Kautizmi ne kete drejtim do ti kushtoj pershtjellime te medha shqiperise dhe shqiptarve ne jeten e tyre te perditshme. Kjo piramid tashe u mbypp pore pasojan jan me mbrapa.!
  2 JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE i cili ,theue embargon botrore te naftes kunder Serbise Sali Berisha i dha Nafte Serbise , nafte e cila vuri ne levizje maqinerin luftarake te Sllobodan Millosheviçit kunder poullit vlla te Kosoves. Kunder nje populli te pa mbrojtur. . Nafta e Berishes vrau gra ,femij, njerz te pa fajshem. Ne Kosove e Bosnje.Mos harroni luften kunder drejtuesve te UCK-se dhe thirrjet kunder Rambujese.A vertet shkelqejne dhe keto
  3. JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE i cili, bere , rrenimin ekonomik nepermes firmave piramidale si dhe renjen e shtetit.Kjoskzimi i qyteteve dhe veçanrishte i Tranes.? Nga kjo renje gjeten vdekjen mijra shqipatr te pa fajshem. Ai u talle me kete popull bashk me Fatos Nanon, kur thoshte: Ti Berish, i veshe Nenat shqiptare me te zeza. Ndersa Berisha Nanos, i thoshteti Nano je klani i zemunit. Dhe tani hani bashke.
  4. JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE i cili Pasi, para 20 vjeteve mashtroj puntoret , ku ne programin e PD-se ishte berja e minatorve puntor bashkohore po ashtu dhe profesione te tjeraBerisha ua mbylli deren e punes puntoreve duke i flaken ne rruge te madhe . Si u be me minatoret e Burrelit.Ku gjenden sot ata.? Si po hiqet shqiperia nga harta industriel , bujqesore dhe po kthehemi me keqe se ne vitet 1939.
  5 JA JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE i cili tentoi te ndryshoj rregjhinmi ne shqiperi, pasi ne forma mashtruese deshi te ndrroje rregjimin duke u shpallur mbret. Çndodhi me kushtettuten e viti 1995 e cila u hodh poshte me referendum.? Kjo eshte historia prapa krahve.Nuk e dije mbase edhe kete z. Patozi e quan shkelqim te Berishes.
  6. JA JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE cili qellimishte e shkatrroj shtetit ne vitin 1997 Ketu Berisha mobilizoi militantet e PD-se dhe nje pjese te anadollakeve ne veri te shqiperise per te sulmuar Jugun e shqiperise ,te cilet u kthyen me turp Dy rrebelime njihen ne Historine te dhembshme, Rrebelimi i Xhafer Deves ne vitin 1943, kunder Jugut dhe i Sali Berishes ne vitin 1997.Po ne vitin 1998, deshi te marre pushtetin me dhumn duke perdorur edhe kufomen e Azem Hajdarit Ky eshte grushti i shtetit dhe berisha krijoi beri mekatin me te madhe duke perdorur edhe kufomen e te ndjerit Azem, per karrigen e tije.
  7 JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE i cili me qellime te caktuera e futi vendin tone ne organizaten islamie Berisha po perpiqet te krijoi kushte per talebanet ne shqiperi kjo u vertetua edhe gjate viteve 1992-1997.
  8 JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE i cili Kur bere Shkatrrimi e industrse sone qe u ndertua me mundin dhe djersen tone. Berisha dhe Jozofina e shiti per skrap. Ne se Enveri bente nga nje veper ne çdo pesvjeçar Saliu dhe Jozofina , vite pas viti qe 20 vjet shkatrroni duke i hequr keto vepra edhe nga harta e shqiperise Vertet edhe kjo eshte shkelqimi i z.Berisha.?
  9 JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE cili. vrau ne Gerdec.?. Dhe qendrimi i qeverise eshte tejet mashtues, fajtoret jo vetem qe nuk denohen pore edhe behen ministra.? A nuk eshte nje histori mekatare , ku Berisha me Gerdecaret , ku nga ky gjeten vdekjen 26 veta dhe 355 te tjer u plagosen Kata nuk u vrane se ishin ne lufte pore u vrane per te perfituar vet dhe oborri i tije..? Ndofta edhe kjo te duket shkelqim z.patozi.
  10 JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE i cili Ku hoqe ligjin dhe vendose kanunin duke futur ne hasmeri gjysmen e veriut jane i ngujuar mijra femije shqiptare per efekte te gjakmarrjes femijet, nuk shkojn dote ne shkolle. Berisha qellimishte zv/soi ligjin me kanunin kjo nxiti vllavrasjen duke krijuar nje hasmeri te dyfishte ne njeren ane popull i mese- veti dhe nga ana tjeter populli me Sali Berishen. Nga dokumetat e shoqates se pajtimit te gjeceve deri tani vllavrasja ka marre mbi 10 000 viktima. Pjesen me te madhe e ze veriu i shqiperise nga eshte dhe ku ishjte dhe ky kryeminister fallco dhe vendi i tije Tropoja zen vendin e pare. Ky vet eshte nga Veriu e dine mire psikologjin e malsorit perse nxite vllavrasjen? Apo per tu hutuar ata qe te mos kerkoj llogar, Si te duket z.
  11. JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE i cili kur ,favorizon qarqet atishqiptare Greke, sote pas 20 vjetve demokraci u dele para shqiptarve dhe u thot. Ja une ua solla Janullatesin ne shqiperi dhe humba autoqefalin e kishes Ortodoksde shqiptare.? Per kete dualet juve te dashur qytetar qe rezuat diktatorin, me duar tona rrezuam nje diktator dhe sollem nje Tirane.? venjen ne krye te kishes autoqefale shqiptare nje prifte Grek te çuajtur Janullatasi.i cili kurr nuk ka qendruar ne pozicionin e tije fetar por eshte marre me politik te hapur antishqiptare. Konkretishte.
  – Ngritja e momerialit te ushtarve grek ne tokat shqiptare.
  – Dhenjen e 355 milje det Greqise.
  – Lufta e tije per greqizimin e shqiperise ku hape shkolla greke edhe atje ku nuk ka minoritet,grek.
  – Regjistrimi i poullsise mbi baz vetdeklarues si dhe rregjistrimi i pasurise se palujtshme te minoritetit grek nga qeveria greke?
  -Deklarata e Konsullit Grek ku deklaron qe Korrça “eshte” Greqi etj.
  -Para, realizove 12 pikat e Mici-Tacesit qe ti dhe qe ne vitin 1992. Pra Berisha sot duhet te jape llogari para qytatarve shqiptar dhe para zotit.-Berisha hoqi dore tersishte nga kerkesa per zgjidhjen e çeshtjes çame. Keto kerkesa per rregjistrim jane hjedhur poshte nga 5-se fuqite e medh qe ne vitin 1919 dhe sot ato po vihen ne zbatim nga nje antishjqiptar qe eshte Berish.
  12 JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE i cili kur nxore shqiperin ne shitje.Shqiperia nje evro . Nje shitje e tille nje mashtrim i tille ka krijuar nje mekat te pa pa pare ndonjeher.Ne keto kushte Serbet turravrap me Fazliçin vazhdojne te gelltisin ekonomin shqiptare dhe me vone edhe te realizojne qellimet e tyre te mbrapshta kunder shqiptarve.Ky eshte makati me i madh qe i bere popullit shqiptar.
  13. JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE i cili Nuk harrohet vjedhja e shqiptarve , me Lule Bashen ne rrugen e kombit. Ne perudhen e berishes lulzoi edhe me shume korrupsioni si rezultat i luftes kunder korrupasioni nga ana e opozita sote jane 4 Ministrat,qe jane te penalizuar ? A nuk eshte mekat te pasurohesh ne kurriz te shqiptarve.? Zoti nuk thot te hash djersen e tjeteri. Ky rezultat beri qe shqiperia te mos afrovet si vende kandida perse.? Se Berisha punoi keq.
  14 JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE i cili Pasi me daten 21 Janar 2011 ne demonstraten e organizuar vrau 4-ter, veta dhe dy te tjer vdiqen pas demonstrates si rezultar i reflekseve te kesaj ngjarje. Pra Berisha krijoi nje , histori te zeze njelloj si Rexhep Mitrovice qe gjakosi rruget e tiranes me 4 shkurt te viti 1944, pra edhe ky gjakosi bulevardin me 21 Janar si Rexhep Mitrovica. Pra ne histori do te ngelet: “Satrapi Berisha dhe bulevardi i pergjakur.”
  15. JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE i cili nuk ka te ndalur.Per te mbajtur pushtetin tashme me pushtim ai vjedh dhe pushton organet e pavarura si gjykat e KQZ per te mbajtur pushtetin me force. vjedhjen e votave nga qeveria dhe mosberjen e transparences. Berisha dhe Meta nuk ben transparencen duke e lene pa legjitimitet qeverin e tyre.Vjedhja e votave eshte kthyer ne sistem nga keto qe thashe me larte. Kjo histori po e ben shqiperin te rrezikoje republiken. Shqiperia ne rrezik nga keta njerz qe historikisht qe 20 vjet vazhdojne ta pushtojn demokracin shqiptare dhe asnjeher ta fitojne.
  16 JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE i cili Kur Berisha e mori popullin shqiptar 95 % ishin te arsimuar tani shqiparve u hoqi diturine.Nuk ka mekat me te dhembshme sa te lejsh nje pjese te femijeve shqiptar pa arsim ku nuk dine te shkruiajne ase emrin e tyre dhe ne vende te firmes dote vendosin gishtin. Aktualishte sot kemi 13 % e te rijve pa arsim fare.
  17 JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE rehabiletoj tradhetari Mbretin Zog.koloboracionistin dhe tradhetarin e kombit shqiptar, mikun e ngushte te Nikolla Pashicit.Lexoni konventen Nikolla Pashic – Ahmet Zogu dhe do te bindeni. Ahmet Zogu vrasesi i patrioteve dhe herojve shqiptar, Hasan Prishines ,Bajram Currit, Riza Ceroves, Avdi Rustemit Deputeti i Kosoves, Elez Isufuin, Patriotin dhe firmatarin e Pavarsise se Shqiperise Luigj Gurakuqin e plote te tjere. Ahmet Zogu njelli si Berisha qe shiti Detin dhe ai kishte shitur Shenaumin, Vermoshin dhe si tradhetar ai nadloi cetat luftarake te Kosoves te ankaroheshin ne prapavijen e tyre teke Nena Shqiperi. Imagjinoni vllejzer shqiptar c`do te ndodhte me Kosoven ne se Qeveria Socialiste do tu mbyllte kufirin, por jo vetem qe nuk ua mbylli pore dhe i ndihmi deri ne pavarsin e tyre. E ja Pra se c`beri Berish Ja se c`u solli shqiptarve si ndryshim.

  18. JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE cili. kur shendetsia shqiptare eshte shkatrruar dhe demtuar totalishte.Populli nuk ka para per ti perballuar problemeve shendetsore. U mbyllen mijra ambulanca ne fshatra, dhjetra qendra shentesore.Sherbimi spitalore u degradua ne nivel shume te ulta, ku hiustorikisht nuk munde te krahasohet kurre me historin 50 –vjeçare te sistemit te kaluiar. Edhe ky sektor qe vete Berisha eshte specialist i tyre degradoi ne kete shkalle te ulte.
  19. JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE i cili la shqiperin pa armaten ashqiptare. Jemi i vetmi vende ne bote qe nuk kemi armate. Berisha “mburret” me hyrjen ne NATO. Pore perse vendet e tjra kane ushtri bile edhe te sofistikuar me teknike ma moderne te kohes ndersa ne shqiptaret duhet te jemi pa armat si ne kohen e turkut ku shqiperia nuk ishte shtet per te mabajtur ushtri.? A ka mekat me te madh se sa djali shqiptar te jet i privuar nga njohja ushtarake..!
  20 JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE i cili shqiptarve u hoqi akademin e shkencave dhe me tendence per korrigjimin e historise ka tentuar te heqe faqet e historise thesare te shqkelqyera duke u munduar te veje dore deri dhe tek historia e Skenderbut, tek Ismail Qemali e shume te tjera. Ka pordhosur epopen me te lavdishme te luftes Nc-çl e plote probleme te tjera. Pra Berisha tenton te veje ne histori ato rryma politike qe i kthyen pushken kualicionit antifashit botrore gjate luftes Naciaonal-çlirimtare. A ka mekat me te madh sa te tallesh me heroit dhe deshmomet e kombit.?
  21. JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE i cili pasi kohet e fundit shiti detin ku po te mose ishte PS e shqiperise qe ta denanconte ne gjykaten kushtetuese neve sopt do te kishjim 355 milje det me pake . 355 milje ajre dhe drit me pak dhe 355 milje tok me pak. pra berisha duhet te jape llogari para poullit shqiptar per keto ket histori kaq te rende per popullin shqiptare
  22. JA SE CFARE HISTORIE TE ZEZE BERISHA I KA LENE VETES SE TIJE cili e mbushi shqiperin me plehra te evropes.Pa marr parasyshe rreziqet qe i sjell vendit
  Ky ballafaqim eshte i perhershem dhe Berisha dhe Partia Demokratike sa here hjedhin ne treg politik teza te reja qe kerkojne te “zbukurojne” te shkuaren e tyre do te ballafaqohet ne radhe te pare me keto avantura relaksuese ne kurriz te popullit deri dhe me jeten e popullit.dhe me jeten e shqiptarve te cilet vuajtjet dhe makrabiteti kunder ketij populli nuk ka te sosur.
  Keto dhe te tjera perbejn historin e Berishes.Berisha sa do te mundohet te zbukuroj veten e vet keto testamente nuk do ta lejne te leviz asnje mm gje per te cilet keto do ta ndjekin edhe ne boten e pertejme.
  Me falni per zgjatjen e komentit.!

  Reply to this comment
 2. Tiku August 6, 19:15

  Ik mor sharlatan qe ske mendere te mbash qendrim as per nje hajdut 40 karatesh si Fullani. Del e na flet per ca palaco qe shperndanin diploma dhe qe jua mbyllte universitetin-kioske edhe nje drejtor drejtorie ne nje shtet modest. Palaco.

  Reply to this comment
 3. brumbulli August 6, 19:27

  qe eshte loje u kuptua me mbledhjen e sotme te qeverise, e cila duhet te kishte shpallur vendimet e mbylljes dhe te pezullimit te licencave te instituiconeve .. asgje nuk ndodhi nga keto ne daten 6 gusht, dy dite pas shpalljes.. deri javen tjeter apo ne shtator nuk do te kete vendime dhe institucionet do ta pesojne nga konkurrenca per shkak te reputacionit.. nese nuk do te kete vendime qeverie apo urdhera ministri, do te kete padi per shpifje dhe dem financiare

  Reply to this comment
 4. gf August 6, 20:14

  Sa per diplomat duhet te verifikohet cdo diplome e leshuar ne shtet ose privat nga viti 1992 deri 2014.
  Persa i perket FullHajnit ai ka thyer ligjin me se paku ne emerimin e nipit te tij si shef i departamentit te burimeve njerezore dhe burrin e mbeses drejtor te thesarit. Kaq mjafton per te kuptuar qe banken e shqiperise te nenave e baballareve tane qe kane derdhur gjak per kete vend ai e ka kthyer ne nje ciflig te tijin.

  Reply to this comment
 5. Ersaersa August 7, 00:05

  Z.Kryeminister!
  GO ON!
  Qente le te lehin,karvani te shkoje perpara!
  Shyqyr qe Ju kemi,shyqyr qe u futet ne veprim!
  Keshtu vazhdoni e do na keni gjithnje nga pas!
  Edhe njehere,BRAVO!

  Reply to this comment
 6. Socialisti bythpambuk August 7, 01:24

  O KM mashtrues!
  Fol nje fjale per Fullanin.

  Reply to this comment
 7. info analitike August 7, 06:11

  Ja si paraqitet karriera e Brunilda Paskalit, Zv.Ministre e Ministrisë së Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, pronare dhe administratore e kioskes “Wisdom University”:
  http://www.ekonomia.gov.al/al/ministria/ministri/paskali-brunilda
  Vaj medet edhe per keta kuadro me eksperience kioskash te qeverise.

  Reply to this comment
 8. [email protected] August 7, 09:07

  me e keqja ne Shqiperi eshte sepse ka nji popullsi me nji mase te madhe injorante !
  kjo kuptohet edhe nga komentet ketu ,por edhe ne te gjitha forumet e gazetave.
  nuk mund ta kuptojne shume njerez ,se Edi Rama , nuk vuajti te behet kryeminister per tu sjell si bejler ,por te beje gjithmone makinen pastruese te rruges ! te pastroje zhulin udbash qe ka zhulosur komlet truallin tone.nuk e kuptojne qe Edi ,gjeti nji Tirane me kjoska dhe me rrockat e njerezve qe pinin ne kjoska dhe permirnin pas tyre.e rregulloj kete vend me pamje as Afganistani dhe e beri qe ne votimet elektronike ne internet ,se kush ishte kryebashkiaku me i mire ne Bote , Edi Rama te marri vendin e pare ne Bote si kryebashkiak !tani qe po punon per rregullimin dhe funksionimin normal te gjerave…nji pjese njerezish nuk e kuptojne ,dhe ska se si ta kuptojne ,sepse ate mentalitet kane dhe Saliu qe i shkerdheu 24 vjete …prap syte atje i shkojne…tek antishqiptari me i madh i te gjitha koherave !

  Reply to this comment
  • Lleshi August 7, 12:27

   Detar o trim … Edi Rama , nuk e zgjodhi veten per tu bere kryeminister ! Kur hyn ne keto lloj pusetash te ujrave te zeza , sic jane kuislinget dhe qeverite kuislinge , person-vegla nuk e ka me veten ne dore , lere pastaj gjerat e tjera !

   Dhe Edi Rama , bashke e “ata” qe i kane dhwne detyrat , me sa koha po tregon , nuk kane ndermend te bejne asgje per Shqiperine ! Problemi i Shqiperise , nuk kane qene llamarinat e kioskave , as pislleky i rrugeve apo pilici i trafikut qe merrte 200 lekshin ! Problemi i Shqiperise ka qene zhdukja e faktorit shqiptar si faktor politik ne Ballkan ! Per rrjedhim sundimi greko-serb mbi trojet shqiptare ! Pra ngrehina kuislinge ne keto troje !

   Ketu Edvin Rama nuk ka asnje inisiative ! Eshte “çuditerisht” nje llafazan qe edhe llafet i kontrollon ! Shkurt nje demagog !

   Tregu shqiptar i mendjes dhe intelektualeve , tregu shqiptar i interesave kombetare dhe komunitare shqiptare , serish do te mbetet i zhdukur ! Qeverite e Shqiperise gjate gjithe ketyre viteve e kane zhdukur kete treg dhe do te bejne perpjekjen maksimale qe te mos linde kurre ! Edhe Edvin Rama mision te njejte me Berishoviçin ka ! Kush i ka zgjedhur qe te dy ?

   Reply to this comment
 9. lis dushku August 7, 10:14

  Aliu nga [email protected]
  Asnje presje nuk i heq mundimit tuaj! Banden PD do ta nxjerre jasht ligjit populli ne votimet e ardhshme.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*