Shqipëria veto për Maqedoninë në NATO, mediat amerikane jehonë deklaratës së Ramës

May 20, 2015 16:35

Shqipëria veto për Maqedoninë në NATO, mediat amerikane jehonë deklaratës së Ramës

PËRDITËSIM: Për anëtarësimin në NATO, Maqedonia do të ketë pengesë përveç Greqisë, edhe Shqipërinë.

Mediat amerikane i kanë bërë menjëherë jehonë deklaratave të Ramës ditën e sotme se Shqipëria do të bllokojë anëtarësimin e Maqedonisë në NATO, nëse nuk zbatohet Marrëveshja e Ohrit.

Rrjeti televiziv amerikan ABC News raportoi se tashmë Maqedonia do te këtë edhe një bllokadë nga Shqipëria, përvec Greqisë.

Kjo e fundit e kushtëzon hyrjen e Maqedonisë në NATO me konfliktin e emrit.

Kryeministri Rama tha sot se Maqedonia s’mund të jetë pjesë e NATO-s, nëse nuk zbaton Marrëveshjen e Ohrit.

Duke folur në Samitin kundër terrorizmit që po zhvillohet në Tiranë, kryeministri tha se gjatë ngjarjeve të Kumanovës, fjala shqiptar dhe terrorist u bënë bashkë nga ana e palës maqedonase.

Ne duam një Maqedoni jo vetëm të qendrueshme, por edhe të jetueshme.

Pa zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, Maqedonia kurrsesi nuk mund të jetë pjesë e NATO-s”,  – tha Rama.

May 20, 2015 16:35
Komento

31 Komente

 1. ali May 20, 08:39

  Bravo Edi !

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi May 20, 09:18

   Si kofini pas të vjelave z. Rama? Je me vonesë, ta ka marë Gruevski dhe Jankullovska në kthesë! Liderët e partive shqiptare atje të kanë dalë jashtë kontrollit dhe vathës shqiptare! Ti ka ngrënë ujku maqedonas! Nuk pashë dhe nuk ndjeva t’ju përcillje ndonjë mesazh as ujqërve të zgjebosur maqedonas, as shqiptarëve të masakruar të Kumanovës? Thuaji Bushatit të dalë me pantallona të shkurtra se ka ardhur behari! Tung!

   Reply to this comment
  • donald May 20, 11:57

   bravo edi .kjo eshte patriotizmi i vertet qe flet ne menyre direkte dhe plot vendosmeri.dhe jo si ai serbi berisha qe sdongte tja dinte fare as per kosoven dhe as per maqedonin

   Reply to this comment
 2. lato May 20, 09:00

  Ej shyqyr,ej shyqyr,tani ktheju Greqise,se po na merr detin!

  Reply to this comment
 3. Arber May 20, 09:18

  Ramen e paska kapur deliri edhe me boten tani se me ne shqiptaret e ka zene qe ne 2014. Rame mos shiko enderra me sy hapur se ti as lek per buxhetin e shtetit nuk siguron dot vete… Leri polat dhe shiko te shperndash ndonje tapi neper katunde si dhe te lyesh a suvatosh ndonje godine se per te tjerat as di dhe as ke byç.

  Reply to this comment
  • Ujku do mjegull May 20, 17:30

   E MORE QEN I LIDHUR NE DEREN E MANASTIRIT,TE PASKAN ZGJIDHUR,QE TE LEHESH ME MIRE ?! HYYYYY Na felliq edhe emrin e nderuar,qe u vetequajtke “Arber” .Se si mund te pjelle Arber Somalia,vetem greket si ti mund ta dine .

   Reply to this comment
 4. veterani May 20, 09:23

  Gaboheni z.Kryeminister,as’Gruevski as’ Ali Ahmeti nuk kane kerkuar seriozishte te jene ne BE apo Nato por vec kan ruajt karrigen e tyre.Prandaje as’nato e BE as;Amerika te mos perdorin gjuhen diplomatike me politikane kriminele qe marin zvarre nje popull dhe e kthejne shtetin ne diktature. Prandaj sanksione te forta per te sjelle demokracine e vertet, qeveri te perkohshme,zgjedhje te reja.Europa nuk duhet te lejoje me politikane karrieriste,diktatore si Sali Berisha e Gruevski te vijne ne pushtet.

  Reply to this comment
 5. beni May 20, 09:30

  Po pse nuk futet austria ne nato or kryemi ister!
  Kthem nje pergjigje e do ta kthej un pastaj!

  Reply to this comment
 6. Arben May 20, 10:18

  1. MARREVESHJA E OHRIT
  2. EMRI ME GREQINE.

  JANE DY PIKAT ME ANE TE TE CILAVE PUTINI E MBAN MAQEDONINE LARG NATO DHE BE.

  KETE E BEN ME AGJENTET E TIJ GRUEVSKI JANKULLOVSKA DHE MIJALLKOV.

  RAMA DUHET TE KUPTOJE SE EDHE KJO VETO CON UJE NE ATE MULLI.

  Reply to this comment
 7. Shqipe May 20, 12:33

  BIG BRAVO!

  Reply to this comment
 8. Gramoz May 20, 13:22

  Me duket se zoti Rama jeton ne nje bote virtuale, larg realitetit. Haron se eshte kryeministri i Shqiperise me plot probleme, me te renda se ato te Maqedonise. Harron se Shqiperia u pranua ne NATO, jo se i plotesoi kriteret, por se keshtu i interesonte Daje Semit. Haron se Maqedonia e ka fituar statusin e vendit kandidat per ne EU te pakten gjashte vjet para Shqiperise dhe nuk do te pranoje se kjo tregon se niveli i demokracise dhe reformave ne Maqedoni ershte me i larte se ne Shqiperi. Nuk do te pranoje se ngjarjet ne Kumanove jane skenar per destabilizimin e Maqedonise dhe se ne kete skenar marin pjese dhe ish luftetare te UCK-se. Ne Kumanove humben jeten 8 police maqedonas. Ata e humben jeten ne lufte me teroristet per te mbrojtur popullsine civile. Nuk u vra asnje civil. U vrane 14 teroriste, qe u munduan te perdorin popullsine civile si mburoje, por policia tregoi profesionalizem dhe devotshmeri te larte dhe si rezultat nuk u vra asnje civil. Nuk e kuptoj pse i vajtoni keta teroriste. Te gjithe e dime se ne qofte se Amerika vendos te pranoje Maqedonine ne NATO, kjo do te ndodhe pa diskutim dhe Rama nuk do te ndihet te vere veton, sepse nga cfare po shikojme kohet e fundit, qeveritaret tane te njohur per servilizmin e tyre ndaj te fuqishmeve asnjehere nuk thone dhe bejne cfare mendojne ne te vertete che cfare eshte mire per Shqiperine, por cfare duhet te thone te bejne qe t’i kenaqin te fuqishmit, me qellim qe te rine ne pushtet sa me gjate te jete e mundur. Haron Rama se shqiptaret po ikin ne menyre masive per shkak te papunesise dhe varferise dhe ne vend qe te meret me keto probleme qe jane detyra kryesore e qeverise, meret me probleme globale ku pesha e Shqiperise eshte e paperfillshme.

  Reply to this comment
  • Moisi Golemi May 20, 15:09

   O Gramoz. Ik futi nje tas dhalle ti daku dhe je ne rregull me realizimin e planit.

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F May 20, 20:32

    @ Gramoz!
    Edhe une mund te kisha zgjedhur nje emer mali apo lumi, deti apo liqeni dhe te te ktheja ty ate pergjigje qe meriton dhe jo vetem ty por dhe te gjithe ketyre serbo-sllaveve apo gollove qe dallin dhe broçkollisin ketu.
    Por do te vazhdoj me nickun qe kam dale gjithmone.
    Edi Rama ka plot gabime qofte ne drejtimin e mazhorances, ne justikfikimin e besimit qe i dha populli dhe ne qeverisjen e vendit.
    Ti mos u mund te barazosh problemet e Maqedonise qe dhe emrin zyrtar nuk e ka te tille por FYROM, Ish Rewpublika Jugosllave e Maqedonise, qe jane probleme te nje krize te gjithanshme jo vetem politike, ekonomike por dhe te vete ekzistences se shtetit per shkak te krizes etnike, te bashkejeteses midis etnive qe formojne ate shtet, me problemet e Shqiperise, krizes politike dhe ekonomike qe jane te trasheguara nga ish qeveria e sozise se Gruevskit, antishqiptarit Sali Berisha. FYROM-i eshte i vetmi shtet ballkanik, satelit i ruseve dhe vasal i serbeve qe brenda gati ketyre 15 vjeteve ka kryer genocid ndaj nje etnie qe nuk eshte i komebsise sllave, duke e çuar vendin ne prag te luftes civile.
    Shqiperia nuk u pranua ne NATO as se i interesonte Daj SAMIT, siç u pelqen ta trajtojne serbo-sllavet ne rajon si tellall te Putinit dhe as se Sali Berisha qe ishte ne ate kohe kryeminister meritonte te ishte ne rradhe me kryeministrat e vendeve te NATOS, por se megjithe gabimet, Shqiperia dhe forcat politike te saj qe ne fillimet e viteve post komuniste kane mbajtur nje qendrim konstant ne permbushjen e detyrave dhe detyrimeve per antarsimin ne NATO.
    Por po te flasesh katunçe siç flet ti ne favor te grueskeve dhe vuçiçerve, natyrisht qe nuk mund te pritet gje tjeter.
    FYROM-i vertet e ka fituar statusin e kandidatit per ne BE, por eshte ende ne vend numuroo per te mos thene hapa prapa nga e nisi dhe aktualisht ka nje pikpyetje te madhe per shkak te veprimeve fashiste dhe terrorit shteteror ne funksion te ruajtjes dhe mbajtjes me çdo kusht te pushtetit politik dhe atij ekonomik.
    Kumanova, mor shqipfoles Gramoz, ha shume diskutim dhe kerkon nje hetim te gjere dhe te gjithanshem, ndaj mos u nxito te na percjellesh dekleratat e Gruevskit dhe Jankullovskes bashke me ate kreun e sherbimit inteligjent.
    Jo per gje, por se mos na del ndonje mushke andej nga Shkupi dhe Ohri me barre dhe mos u ngelet kopili ne dere.
    Ti , ashtu sikunder dhe kreu i BDI-se Ali Ahmeti, na e quani rezultat te madh faktin qe nuk u vrane civile!!! Po qe u tmerruan dhe u terrorizuan ne gjume njezet mije banore te etnise shqiptare qe nga pleqte, te semuret dhe femijet nga krismat e llojeve te ndryshme te armeve te ushtrise dhe policise se FYROM-it nga toka dhe ajri, apo ato nuk perbejne ndonje problem per zotrine tuaj?!!
    Po qe u shkaterruan qindra banesa dhe biznese te njerzve te pafajshem, jo nga fatkeqesite natyrore por nga terrori shteteror, apo dhe ato nuk ka gje se do te kompensohen nga xhepat e taksapaguesve te varfer shqiptar?!!
    Loja te tilla te ndyra nga ata qe i inskenojne, pergatisin dhe zhvillojne ne terren, per te shperqendruar vemendjen dhe per te rruajtur karriken ose me nje gur te vrasin dy zogj, nuk jane te reja per psuhtetet diktatoriale, fashiste dhe autokratike.
    Ka shembuj te tille plot, nje prej te cileve eshte djegia e Rajhshtagut Gjerman nga hitlerianet.
    Po sigurisht kohet kane ndryshuar dhe teknikat dhe skenaret jane persosur edhe ne kete drejtim.
    Perpara se policet te dergoheshin dhe te vriteshin ne nje goditje te befasishme operacionale, do te ishte efektive parandalimi i saj, pengimi, bllokimi dhe arrestim ose asgjesiimi i atyre qe kerkonin siç pretendohet te prishnin rendin kushtetues te FYROM-it, i cili dhe pa kete ngjarje, jo ishte prishur por eshte bere per te qare hallin.

    Reply to this comment
    • beni May 21, 07:18

     Shih moramanet e tu qe nato po ja u mer shpirtin,qe nje pjes e buxhetit ta kullufit duke te imponuar armet e popullit tu japim loqet e rames apo ato te obames mikut te te vllajt te rames meqese mban nenshtetsin amerikane!
     Si nje islamik qe je komunist e dredh si frengu pulen se keshtu te ka mesuar enver bythqiri njeher me turkun e njeher me ameriken e se fundi kur ju qine mire e kthyet me kinen!

     Reply to this comment
 9. beni May 20, 13:24

  Bravo Edi !

  Reply to this comment
 10. SuloKapedani May 20, 13:38

  Rama me vonesè por tè paktèn dil mè hapur dhe fortè .Pa barazi qytetare nè te gjitha drejtimet Maqedonia nuk pèrparon,pa shqiptarèt nè qeverisje te plote nuk ka qetèsi ne ballkan,dhe pa pèrmirèsim te marrdhenieve shqipèri maqedoni,greqi nuk ka pèrparim ne BE.Z.Rama edhe me greket ke shumè pune.Mendoj se duhet ta drejtosh mirè fjalèn e shqipètarève.

  Reply to this comment
 11. shqiptar sharri. May 20, 15:33

  Rama,duhet te msohet te beje politiken sic e bene Vucici i serbis.Vucici i thirr ne meograd serbet e kosoves dhe ju ep urdhra sesi te veproin,pra edhe edi duhet te gjej shqiptar e bij shqiptari,e jo si kta kriminelet menduh thaci e ali terbesh ameti,pra te gjej shqiptar neper trojet tona dhe me ta te rendit politiken panshqiptare.Po,jo me tradhtaret sic jan ali terbesh ameti me menduh thacin,atyre duhet tjua tregoi burgun se kan bere tradhti kombtare prej se kan hye ne politik,i kan shit interesat e shqiptareve per pare dhe per femra te maqedonve,ata jan pushta dhe faqezi prandaj duhet o te burgosen ose te vriten ose ma e vogla te izolohen nga politika shqiptare.A^ka shqiptar te mir dhe te ditur ne maqedoni dhe kombtar?Ka,dhe bilem jan shum por ata te miret i kan izolue thaci,dhe ameti me klanin e gruevskit bashk,o ju kan mveshur gjera te pa bera,o ju jan krcnue,dhe ata jan te izoluar,por tani eshte momenti qe politikanet e shqipris pse jo dhe te kosoves,te kthjellen dhe te perkrahin njerzit intelektual dhe organizata civile dhe jo qeveritare,por te kontrollohen se edhe ata shoqata jan te financuara nga organe dhe qendra jo te lakmueshme pra te zgjidhen njerez me reputacion te ndershem e patriot,ka plot te tille.Se,nga kjo dram e keqe e masakrse se kumanoves ndoshta del per hajr dhe veteditesohen politikanet qe nuk e kan bagazhin ende te ndyr sic e kan,dyshja thaci-a,ameti.

  Reply to this comment
 12. gezimi May 20, 16:35

  Mendu Thaqi dhe Ali Ahmeti jane zene gushte nga sherbimi Informativ maqedone dhe nuk guxojne te bejne asgje pa lejen e e Mihailkovskit se ua nxjerre gjithe te keqiat, gjithe tradhetite qe kane bere kundra shqiptareve.Ali Ahmetei e tradhetoj luften dhe tash e tradheton edhe paqen ,

  Reply to this comment
 13. fteri May 20, 16:44

  Bravo Edi !.. qendrim shume i pergjegjshem ,ky qendrim ja ka vene piken mbi -i- ne…

  Reply to this comment
 14. fteri May 20, 17:06

  *****Ky qendrim e veto ndaj Maqedonise eshte vendim shume i pergjegjshem nga kryeministri shqiptar eshte ne unison me aspiratat e shqiptarve ne maqedoni ,por dhe te maqenonsve,per ralizimin e marrveshjes se Ohrit ne praktike ,marrveshje qe ka ekzistuar vetem ne leter.Ka rendesi dhe per luften kunder terrorizmit dhe kunder gjihadizmit ,eshte ne nje linje me luften qe bejne sot vendet e B.E-se kunder terrorizmit gjihadiste nderkombetar ,me strategjite e N.A.TOS,dhe veqanrishe mikut tone strategjik SH.B.A-ne.Por ky qendrim duhet te mbahet deri ne funde ,jo te ndryshoi me nderhyrjen e A.Ahmetit dhe politikanve interesa gji shqiptar ne maqedoni e me gjere.~~~~~~~~~~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
 15. AB² May 20, 18:25

  Reagimi i Rames eshte mese normal dhe i argumentueshem…http://darsiani.jimdo.com/the-albanian-diaspora/

  Reply to this comment
 16. i ri May 20, 18:44

  Z Rama. Qendrimi eshte normal ndonese i vonuar,kjo u duhej thene me kohe Maqenasve para se te vriteshin kaq shume Shqiptare ,por me jugun pse po beni sehir.Si ka mundesi te behet nje aktivitet i hapur anti -shqiptar te hiqet e te zevendesohet me flamur grek fkamuri yne kombetar e te behen thirrje te hapura anti shqiptare,,,?Pse po tolerohet akoma ne krye te kishes autoqefzle njd grek qe po ben halur veprime antishqiptare,,,?Mos valle ne jemi vetem per te plotesuar kutite e votimit te rilindjes,, ,,!?

  Reply to this comment
 17. shpatar May 20, 18:53

  Cdo kush me te drejte shqetsohet dhe ve para pergjegjsise K/Ministrin e vendit .Por nga ana tjeter harrojme realitetin Ballkanik .Gjysma e vendeve jane pro politikes Ruse dhe tjetra pro Amerikane .Shqiperia eshte miku me i ri i Amerikanve dhe prishesi i qejfit te Rusve .A i mendoni ju kritikues se cfare mund te beje, ne keto situata ,nje K/Minister!!!.
  Me te mirem per popullin e tij eshte rruga dipllomatike per te shmangur peplasjet me fqinjet.Tu kujtoje te tjerve se eshte nje vend i NATOs, se eshte me status kandidat per ne Bashkimin Evropjan, se ka nje marveshje per te cilen eshte firmosur e njehet boterishte dhe qe ka prezantuar dhe prezantone realitetin shqiptare ne Ballkan .Keto dhe shume defekte te trasheguara ne shekuje nuk arrihen pa nje qendrim te matur ne politiken e jashtme te shtetit shqiptare .
  Ne nuk i zgjidhim me metoda te tjera mbasi nuk i kemi kapacitetet .Nuk mund te kercenojme edhe pse jemi ne te drejten tone .Jemi te inkuadruar ne organizma qe kane nje protokoll te vecante per zgjidhjen e mosvmarveshjeve .Sa me te kujdesshem aq me shume miqe do te fitojme per te kaperxyer hendeqet qe kemi perballe .Mos harroni se te gjithe nuk e pranojne realitetin shqiptare ne Ballkan .Dhe aleati yne i NATOs Greqia krijon situata qe nuk e justifikojne partneritetin brend vendeve antare te NATOs.Qarqe te vecanta ,si per kundervenje te problemeve te se shkuaers, u fryjne borijeve te armiqsise midis dy vendeve aleate .Nga ana tjeter kemi ceshtjet midis Serbis dhe Kosoves ,Maqedonis dhe shqiptarve e ne Malit te Zi me shqiptaret qe jetojne denbabaden. Ja pse detyra e nje K/Ministri eshte shume e veshtire per shqiptaret e carvalitur ne Ballkan.
  Tek Rama ,ne krahesim me te paret ,shikojme nje kendveshtrim me dinjitoz dhe pjekuri per ti shtruar e zgjidhur plaget e se shkuares .Qendrimi i tij, per shume ceshtje qe na preoukupojne si shqiptare, eshte shume here me kombetare edhe pse kemi shume brryla nga vete shqiptaret .Kudo shqiptaret na cfaqen pa nje mendim per gjithe ceshtjet kombetare.Jemi ndeshur dhe ndeshemi me veprime keqdashese qe nuk e favorizojne klimen politike ne sy te botes .Haemi si qente para botes per nje karrike e sundim mbi njeri tjetrin .Behemi bashkpuntore me qarqet e huaja rreaksjonare qe na kane sabotuar e sabotojne ne kauzen tone si komb. Te shitur ,hajdute e kriminela per poullin e tij . Me 4 besime fetare dhe me dhjetra minoritete qe nuk lene gure pa levizur ne dem te kauzes si popull shqiptare . Ja pse detyra, e nje K/Ministri ne Shqiperi ,eshte shume e veshtire ,gje qe tek Rama nuk po shohim qe ta degradoje detyren sic bene te paret .

  Reply to this comment
 18. luli May 20, 20:18

  NJE BUDALLA HYPI NE PEME DHE PO PRISTE PEMEN QE KISH HYPUR VETE.
  E GJENI DOT SE CILI?

  Reply to this comment
 19. Kasandra May 20, 22:39

  Kuje, kuje, kujt t’i thuash!
  A nuk ju duket qesharake kërkesa që shteti maqedon t’i mbajë shqiptarët me zor kur ai nuk i do, nuk i respekton, i keqtrajton dhe i vret, kur ai nuk respekton as Marrëveshjen e Ohrit!? Pse duhet që shqiptarët e Maqedonisë të vuajnë për të shpëtuar shtetin artificial maqedon për t’i çuar në BE?! Ç’është edhe më keq kryeministri shqiptarë i vë kusht integrimin në NATO dhe BE Maqedonisë po nuk respektoi shqiptarët dhe Marrëveshjen e Ohrit, ashtu siç bënë BE me Serbinë. Ky kusht nuk e tremb Maqedoninë. Madje asnjë kusht nuk e friksonë atë dhe kjo nuk është sekret. Thirrjet shqiptare për të shpëtuar shtetin maqedon në kurriz të shqiptarëve do të futen si humor cinik në historinë e integrimit të Ballkanit në BE, si dhe shqiptarët që mbushin sheshet dhe rrugët e Shkupit dhe të Maqedonisë për të shpëtuar shtetin maqedon, jo për të shpëtuar veten e tyre nga shteti maqedon. Kësaj i thonë të veshë kujën!
  Maqedonasit le të bëjnë çfarë të duan, i dinë vetë punët e tyre. Ka shtete edhe më të vegjël se ç’mund të jetë shteti maqedon pa shqiptarët. Kurse shqiptarët në Maqedoni janë në truallin e tyre dhe në të drejtën e tyre për të qenë racionalë në këkesat e tyre. Ata mund të ngrenë shtetin e tyre dhe të jetojnë me dinjitet, të pavarur e të sigurt. Kjo është një mënyrë për t’i bërë ata të barabartë në shtetin maqedon, por ka edhe mënyra të tjera po aq dinjitoze e paqësore. Ç’rëndësi ka nëse maqedonasit dhe shqiptarët integrohen bashkë apo veçe veç në BE. Mbase veç e veç do ta kenë më të lehtë se do të çlirohen nga detyrimet që kanë ndaj njëri tjetrit tani. Natyrisht kjo varet nga vetë populli shqiptar në territorin e tij etnik që të bëjë zgjedhjen e duhur dhe të mençur se shansi ka trokitur tashmë për të dyja palët në Maqedoni, po kështu edhe për të gjithë shqiptarët anekënd dhe BE-n politika e të cilit nuk mund të zbatohet për të gjitha vendet e Ballkani njëlloj, shabllon. Kasandra.

  Reply to this comment
 20. informatori May 20, 22:45

  E gjej une . Luli idioti , injoranti e zagari i felliqur i Berishes . E gjeta apo jo , more luli ?

  Reply to this comment
 21. alphade May 20, 23:47

  Per Kryeministrin shqiptar nje bravo kozmike !!!

  Reply to this comment
 22. pro.... May 21, 08:22

  ..mendoj ,se nje politike qe i jepet OK nga Amerika, per momentin tregon nje standart qe ne shpresojme ..dhe kam bindje se do te rritet..sigurisht me durim {duruam 25-vjet apo..?}me besim,perkrahje ,se njerezit e zgjuar{me apo pa gjyslyke}nuk duhet te jene pjese e disfates, qe e kemi kaluar …nje OK per kryeministrin .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?