Pllaka përkujtimore për 4 të vrarët e 21 janarit, Rama inspekton punimet

January 16, 2014 13:31

Pllaka përkujtimore për 4 të vrarët e 21 janarit, Rama inspekton punimet

Kryeministri Rama ka vizituar sot vendin ku tre vjet më parë u vranë katër protestuesit e 21 janarit.

Rama ka inspektuar vetë vendosjen e katër pllakave në formë memoriali që janë vënë në vendet që ndodheshin Ziver Veizi, Aleks Nikaj, Hekuran Deda dhe Faik Myrtaj mesditën e 21 janarit 2011, kur u qëlluan nga efektivë të Gardës, të vendosur rreth ndërtesës së Kryeministrisë.

Vendosja e pllakave përkujtimore në bulevard vjen disa ditë para përvjetorit të tretë të 21 janarit, ngjarje e cila do të përkujtohet edhe sivjet nga Partia Socialiste nëpërmjet një ceremonie homazhesh.

pllakat-metatike

 

January 16, 2014 13:31
Komento

28 Komente

 1. flor koz January 16, 13:44

  Viziton vendi ku humbe jeten disa Njerz qe kerkoni te drejten e tyre

  Besoj tek Edi rama qe do ta qoj drejtesin Ne vendin e duhur

  Bravoo 100 DITE shum premtime te mbajtura

  Reply to this comment
 2. Pëllumb zaimi January 16, 13:50

  Na thoni kur do të bëhet drejtësia për këta te vrarë nga garda e saliut, jo kur do bëni ceremonialët. Asnje ceremonial nuk ka vlerë n.q.s nuk bëhet drejtësia!

  Reply to this comment
  • andi January 16, 15:36

   Drejtesi do kete kur Presidenti Debil te ike nga ai vend i pa meritum, kur gjykatat te merren ne doren e Gjygjtareve te pa korruptum e te pa lidhur me Mafien e Sali Kriminelit. Besoj nuk do shkoje shume gjate, andej nga vera ose maksimumi fundi i keti viti, vrasesit e urdherusit do jene mbas hekurave. dhashte Zoti e bahet ashtu sic deshiron shumica e Shqiptareve e sic e meritojne Kriminelat.

   Reply to this comment
 3. IJS January 16, 13:55

  Cermoni pas Cermonie! Filloj me nje vjetorin dhe perbetimet per ndeshkim, Drejtesi!
  Purgatoret e pushtetit te Bishes i shpallen kokepalare dhe kriminele ( Cfare paradoksi eshte Albanistani, vetem kryekriminelat qe te vrasin me duar ne xhepa,kane te drejten te shpallin krimenele ata qe i vrasin me doren e tyre per te justifikuar misionin e tyre “human”, pastrimin e botes, por teme tjeter kjo). Tani pas rrezimit te Bishes nga pushteti pret ky popull per Drejtesi! Gallata eshte se njeri ben pllaken gati, tjetri del ne podium dhe kerkon drejtesi, ndeshkim duke ekzaltuar komentuesit e mallengjyer te kesaj komedie dhe Shekspiri mungon te shkruaje librin e radhes! To or not to be!

  Reply to this comment
 4. Ilir January 16, 14:07

  MIRE QE BEN NDONJE PLLAKE, SE ATE PER TE CILEN DHANE JETEN KETA TE SHKRETET AS KE PLAN TA REALIZOSH.

  Reply to this comment
 5. Tani-Deutschland January 16, 14:24

  O Edi….. a ta shkruaj une fjalimin tend te rradhes per kete vit me 21 janar, SE e di SE cfare do thuash!
  . MOS u lodh me fjalime mor burre, por ruaj energjite per te vene nje prekuror tjeter.

  Reply to this comment
 6. anesti January 16, 14:35

  Ky eshte nje provokim i hapur ndaj kundershtarit imagjinare qe qe nderton brenda vetes kryeministri Rama. Ne keto viktima ishte fajtor e gjithe politika shqiptare, si ajo qe i nxiti per lufte (dhe po vazhdon te beje te njeten gje) dhe ato qe u mbrojten ne nje menyre te diskutueshme.Por duke i lene te gjitha keto, vendosja e ketyre simboleve , jane nje sjellje per te mbajtur gjalle urrejtjen, frymezon percarjen nje dikotomi e hapur dhe e rrezikshme ne shoqerine tone e cila jo pak po ngrakohet dhe ne percarje te panevojshme fetare.Zgjedhjet kane perfunduar dhe ai duhet te kuptoje se qeveria i perket te gjitheve dhe jo militanteve te tij.Nese njera pale u dashka te diskriminoje palen tjeter te humbur ne zgjedhje, kjo ka nje kosto qe na nxjerr te gjitheve te humbur dhe kete duget ta kuptoje mire nje kryeminister, por dhe ju mediat apo akademiket qe jeni ne gjume letargjik.

  Reply to this comment
 7. Mark.uk January 16, 15:00

  Te pakten Rama nje pllak jua ka borc se dhan jeten per karriken e tij.

  Reply to this comment
 8. Kristoforos Hasa January 16, 15:18

  Te lutem Kruyeminister Ed Rama mos me keqkupto, por une mendoje se duhet te beshe reforme ne te gjithe vendin si ne sistemin e drejtesise dhe ne sistemin e Policise ku udheheq ministri Sajmir Tahiri., i cili ka shume veshtire te zbuloje vrasjet e SOCIALISTEVE, qe u bene para se te vinte ai minister jo se nuk ka vullnetein por ne Policine e shtetit jane te punesua si Drejtori i Policise Tan Didi dhe te tjere qe une kam respek per Tan Didin por e ka veshtire te zbuloje vtasjet e vjetra se personat qe e kane punesuar ne kohen qe ishte ne reforme per fat te keq munde te kene lidhje me vrasjet e shokve te Didit analizoheni dhe do me jepni te drejte ju dua shum ruajne privatesine se jam militante pa krahe po nuk kam frike nga Sali Berisha qe per mua eshte veç nje ordiner Kriminel qe dikur ka punesuar edhe Sokol Bizhgen. Socialistin KRIMINIALISTIK qe ka histori ne 1997 ne SARANDE me falni se siqeriteti eshte virty i BUDALLAAIT

  Reply to this comment
 9. Qemali January 16, 15:39

  O kryeminister. Pllaka i ven kapak atyre viktimave. Hiq pllaken e jep drejtesi o kryeminister. Viktimat edhe ne ate jete kerkojne drejtesi. E ben dot te japaesh drejtesi o kryeminister? Deri tani JO. Atehere c’ rendesi ka rrasa o kryeminister. Ate rrase qe po ju ven ti sot atyre, e heqin barbare te tjere qe vijne pas. Mjafte me filma dokumentare. Ndiko te jepet drejtesi e leni keto gjeste pa vlere! Presim drejtesi jo rivarrosje per ato viktima te mjera! DREJTESI! DREJTESI! …….

  Reply to this comment
 10. danilo January 16, 16:31

  Leri pllakat!Drejtesi kerkojn ata qe ga thellesia ku jane future padrejtesisht,i lane femijte rrugeve nga kush?Gjeje,prandaj i more 1 milion vota!

  Reply to this comment
 11. Mark uk January 16, 16:37

  Rama i perdori mish per top kta te shkret.

  Reply to this comment
 12. bbb January 16, 17:17

  Memorial për katër të vrarët e 21 janarit…premtim i shokut EDI…shiritin e inagurimit te memorialit, pritet ta beje shoku Ilir Meta…

  Reply to this comment
 13. LORA January 16, 17:31

  Vendosja e pllakave perkujtimore te kater deshmoreve,Ziver Veizi,Hekuran Deda,Faik Myrtaj dhe Aleks Nikaj, ne masakren kryeministrore te 21 janarit 2011 nuk eshte kapaku i nje varrimi te dyte.Jo ,ky eshte kushti fillesatr i gdhendjes se tyre ne historine e kujteses kombetare,qe padyshim do te pasohet me gjykimin dhe denimin e urdherdhenesve per vrasjet dhe urdherzbatuesve vrases.Jam e bindur qe keshtu do te behet;qe kete vit.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit January 16, 23:52

   Edhe une keshtu mendoj, vendosja e atyre pllakateve perkujtimore, ben te ligjshem, se ata u vrane nga nje dore gjakatare qe vetem diktaturat e shkuara te Amerikes Latine e benin.
   Kjo ben se me vendosjen ne menyre te ligjshme, autoret tashme kane ligjerisht damken vrases dhe ndeshkimi i tyre, sdo te vonoje.

   Reply to this comment
 14. arben January 16, 17:38

  Ky eshte me i lig se ai qe shkoj , ky po te ishte burre mbronte nderin e tij dhe te familjes se ti kur njeriu nuk mbron dot nderin e vet si ka me mbrojte nderin e tjetrit , tani na ven pllaka qe ta bej kryeministrin si vend homazhe , nder i ture vihet ateher kur ata qe e urdheruan dhe ata qe e prkrahen me burra shteti tju tregohet vendi qe ju takon por sot per sot ata nuk jane se populli nuk i ka dhe nena nuk i ka lindur akom kur te vin ata do te rahatohen edhe ata te 21 janarit .

  Reply to this comment
 15. Bocari January 16, 18:47

  Me sa kuptoj nga fotografia pllaka po vihet ne rruge? nqs. po eshte mekat te shkelesh aty ku ka vdekur dikush, aty ku eshte akoma gjaku i tyre. Aty prane eshte nje peme e madhe. Pllakat mund te viheshin rreth e qark pemes te katerta duke bere nje kuadrat. Lutem zotit te mos jete keshtu sic e kuptoj nga fotografia.

  Reply to this comment
 16. Arjan January 16, 20:45

  O gazeta DITA, nese mundeni veriffikoni a do te shkruhet ne fund te kesaj pllake perkujtimore edhe ky percaktim: Vrare nga pushteti i Sali Berishes, sic shkruhet ne cdo permendore, apo pllake perkujtimore te atyre qe vriten nga klikat sunduese ne luften per t’i permbysur

  Reply to this comment
 17. Petrit January 16, 20:47

  O i dashur Anesti! Mark dhia,apo bbb(..tha) sa te pa shpirt qe jeni. Ne fakt keshtu ju ka edukuar babai juaj shpirteror sala.Mos harroni se kane dhene jeten kater heronj. Une kam qene perbri Hekuranit te ndjere. Kete “fat” mund te kisha edhe une, por edhe ju.Por ju keni qene mbasbythja e Sali vrasesit. Tani qe ju kane ikur previlegjet flisni me kete gjuhe gjarperi. Dukeni nga fjalet se cfare zemre keni. Ikni nga Argita,Saluci Shke(rdhata)lzeni sa me pare.

  Reply to this comment
 18. lili January 16, 21:20

  Plaka qe te harrojme se Drejtesia nuk po vepron?ku eshte poshtersia ma e madhe tek ai qe do me blé gjakun me pare apo tek ai qe do me blé me nje plak? Drejtesi e kriminelet ne burg,jo plaka!kudo i rahaton shpirtin e 4 viktimave!Act now,.

  Reply to this comment
 19. Arjan January 16, 22:31

  Po Ilir Meta dhe zagaret e tij qe ishin miniostra ne pushtetin e sali kermes a do te jene ne perkujtimin e kesaj pllake perkujtimore se bashku me kryeministrin Rama se tani jane ne nje qeveri, apo Likja ben pjese tek gryka e pushkes qe i vrau me pushtetin e Vicidolit dhe i quajti kokepalare? Ju familjare te viktimave, nese vjen Like blloku tek kjo ceremoni, mos pranoni te jeni prezent se eshte ofendim dhe tallje e PS dhe e Edi Rames me gjakun e familjareve tuaj.

  Reply to this comment
 20. klodi January 16, 22:47

  mire beri qe beri pllakat.. te kujtoj populli se ata svdiqen kot.. po per liri… te mos haroj populli mostrn berishjane.. dhe pseftodemokracin e tij te lyer me gjak.. po gjen me te mire do bente edi rama ti vinte shkaktaret e kesaj kasapane prapa hekurave..

  Reply to this comment
 21. Horri i Bulevardit January 16, 22:51

  Nderimi per deshmoret eshte fisnikeria e nje populli.
  Ata qe vrane do te denohen, por jo nga kjo kadte gjyqtaresh kriminele, hakun deshmoreve te demokracise, populli do ja marri, kur ne gjyqsor te rivendoset drejtesia dhe gjyqtare te ndershem.

  Reply to this comment
 22. Pëllumb zaimi January 16, 23:31

  Sa do të doja “Lora” të ishte ashtu si thoni ju? Por kam frikë se nuk do të ndodhë ashtu! Do të kisha shpresë sikur në vend te ceremonialëve te jepeshin sinjalet konkrete të një rihetimi nga e para jo sinjale përkujtimore. Po kalon shume kohë dhe koha fshin gjurmët,fshin faktet,largon dhe ftoh deshmitarët,zverdh dosjet etj.etj! Megjithatë të shpresojmë? Nderime “Lora”!

  Reply to this comment
 23. tol francezi January 17, 00:07

  memorjali eshte pa vlere neqoftese ekzekutoret matrial dhe urdheruesi i tyre nuk marin denimin e merituar,ata qe vrane ne 2prill te 91shit ,qe i vune flaken vendit ne 97ten me 5000 te vrare e te plagosur,ata vrane ne mes te sheshit ne TIRANE ne 21janar 2011 kater qytetare te thjeshte qe ushtronin te drejten e tyre te ligjshme per te protestuar .autori kryesor i te gjithe ketyre skenareve e tragjedive eshte SALI SERB BERISHA,PA NDESHKIMIN E KETIJ KRIMINELI SKA DREJTESI PER TE VRARET.

  Reply to this comment
 24. Tartufi January 17, 01:38

  Une qe nuk me vete kurre ne mendje te jem mbeshtetesi tuaj,do tju thoshija ju lumte
  pushka qe pastruat nje kasap te ndyre e te pabes.Por ju nuk jeni te tille,per tu vleresuar.
  Bariu eshte armiku i kasapit,bariu nuk e shpie kurre delen me doren e tij tek kasapi.
  Ky palo bari socialist e dinte shume mire kete kasap te ndyre demokrat,qe po ju afrove
  te ben gati per te shitur ne tregun e mishit.Keta 4 shqiptar te pa fajshem jane viktima
  e koke boshit bari socialist qe i shpuri tek kasapi demokrat per ti therur pa meshire.
  Kjo komedi e qesharake dhe kjo dragjedi per te varferit shqiptare qe kane rrene ne dore
  te me te poshterve,nuk do shume mendje per ta pastruar nga kasapet dhe mashtruset.
  Nje mesim i madh eshte dhene nga vete kasapi se si bhet ky pastrim.
  Ne partine socialiste ka shume lamashe,per te thene qe eshte pjesa me e madhe e tyre.
  Nje koqe plumbi ne koke,me arkivol ne sup,me hanxhare dhe thika dhe drejte e ne kasapane,per lamashin hero te vrare,per te pastruar kasapin e ndyre demokrat.Nje soj sic
  e beri kasapi demokrat,vrau nje lamash dhe me arkivol ne dore per heroin { lamash} tju
  heqim breket lamasherise socialiste,dhe ju u a hoqi o te mjere.Qe me mire nje lamash
  socialist i vrare hero dhe pastrimi i kasapit te ndyre demokrat,se sa pllakaqe te ngritura
  dhe 4 te vrare te pa fajshem,i mjeri popull c fare ka akoma per te hequr??????

  Reply to this comment
 25. Rumpalla January 17, 08:44

  Ky Rama po sillet si balona pa bisht. Ky e di veten qe eshte drejtues OJQ dhe jo kryeminister, se ne vend qe te mbeshtese hetimet per vrasesit merret me pllaka. Mjere populli qe votoi zhdukjen e Berishes per ti ardhur Rama Meta ne krye. Duhet ikur me vrap nga ky vend.

  Reply to this comment
 26. gjon cima January 17, 09:07

  Nje mrekulli e vertete. Ne familjet e tyre shkoi pa Zotin Meta ndersa ketu Kryeministri Kukull i nje vendi me indeks transparence prej 3,1 ben teatrin per personat qe nga nendheu i organizoi per nje sulm violent ndaj selise se kryemnistrise se republikes shqiptare te drejtuar nga nje Prof. Dr Berisha qe kishte bere te njejten gje me duke perdorur kufomen e nje armiku/miku te vet aq te dashur. Sho edhe sot e kesaj dite me shume kuriozitet videot e akuzave qe Zoti Mete e Zoti Rama shkembenin ne ate kohe ne publik ndersa fshehtas hanin ngjala.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*