Rama zbulon çështjen e rëndësishme që foli me Merkel dhe njoftimin nga qeveria greke

January 28, 2020 11:57

Rama zbulon çështjen e rëndësishme që foli me Merkel dhe njoftimin nga qeveria greke

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar në rrjetin e tij social Facebook një temë të rëndësishme, që ka diskutuar ditën e djeshme në Berlin me kancelaren gjermane, Merkel.

Bëhet fjalë për çështjen e njohjes së patentave të drejtimit në Gjermani.

“Ju informoj të gjithëve se e kam biseduar këtë kërkesë, zyrtarisht të kahershme në fakt, por për herë të parë drejtëpërdrejtë me kancelaren dje. Dhe në shkurt vjen një mision nga ministria e transporteve të Gjermanisë, për të bërë një raport në funksion të procedurës që do të kryhet nga qeveria federale për njohjen e patentave”, shkruan Rama.

Po ashtu, kryeministri informon se po dje jane njoftuar nga “qeveria greke se në javët në vijim do të hyjë në procedurën e parlamentit të Greqisë njohja e patentave shqiptare të drejtimit, siç është dakordësuar në tryezën e dialogut mes dy shteteve tona”.

“Meqënëse disa miqve këtu u ka kaluar pa e vënë re përmbledhja e djeshme nga Berlini dhe vijojnë përsërisin kërkesën për njohjen e patentave të drejtimit në Gjermani, ju informoj të gjithëve se e kam biseduar këtë kërkesë, zyrtarisht të kahershme në fakt, por për herë të parë drejtëpërdrejtë me kancelaren dje. Dhe në shkurt vjen një mision nga ministria e transporteve të Gjermanisë, për të bërë një raport në funksion të procedurës që do të kryhet nga qeveria federale për njohjen e patentave.

Nga ana tjetër, meqë jemi tek kjo temë, jemi njoftuar po dje nga qeveria greke se në javët në vijim do të hyjë në procedurën e parlamentit të Greqisë njohja e patentave shqiptare të drejtimit, siç është dakordësuar në tryezën e dialogut mes dy shteteve tona”, shkruan kryeministri.

j.l./ dita

January 28, 2020 11:57
Komento

10 Komente

 1. LORA January 28, 12:28

  Sihariq qe te kenaq zemren dhe te mbush me krenari per kryeministrin tone. Vetem perpara o gjigand, o Skenderbe i shekullit te 21.

  Reply to this comment
 2. mirel January 28, 13:43

  Shikoni si shprehet burimi i idiotesise se “inteligjences” shqiptare.
  ” kam biseduar kete kerkese, zyrtarisht te kahershme ne fakt, por per here te pare drejteperdrejte me kancelaren dje”
  Te thuash se e ka perkthyer dhe ky ne google hajde, por te flasesh shqipe kaq te cale dhe te deformuar, eshte atentat ndaj gjuhes letrare shqipe.
  Nga injoranca dhe nevoja per tu treguar madheshtor kerministri Ramut ka levruar nje dialekt te ri, gjysem.letrar dhe gjysem bombastik, me shprehje te sajuara aty ketu, per tu dukur elokuent i papare.
  Kafshe e ndyre

  Reply to this comment
 3. Adi January 28, 13:54

  Μorën fund hallet tona. Të paçim sa malet o kryeministër. Shoferët tanë janë më të mirët në botë, asnjë aksident nuk ndodh rrugëve tona, sepse patentat i kanë marrë me ndershmëri.

  Reply to this comment
 4. VERI January 28, 14:32

  PRA “SHQIPTARE , LARGOHUNI SA ME SHPEJT NGA VENDI ” ESHTE DOMETHENIA E KETIJ SIHARRIQI PLUS SE NUK DO TE KENE ME VEHTE VETEM VALIXHEN SHQIPTARET , POR DHE PATENTEN ..!P.S , NUK KE NDONJE TJETER TI JAPE KETO “SIHARRIQE “..?! NUK I SHKOJNE KETO K/MINISTRIT TE NJE VENDI ME TE PRAPAMBETUR NE BOTE ..!

  Reply to this comment
 5. PO , PO January 28, 17:44

  Zoti k/minister , a e ke menduar se sa shtrenjte do ta paguaje Shqiperia njohjen e patentave nga ana e Greqise ? Nuk ka rrace me te poshter e te pa bese se sa jevgjit afroveriore te Greqise ? Nuk na the se , cfar u premtove , qe Greket do te levizkan planetin , me falni parlamentin per njohjen e patentave te leshuara nga autoritetet shqiptare ? Prandaj njerezit dyshojne shume tek ti , sepse te ka munguar gjithenje transparenca me qytetaret e tu ! Edhe per njohjen e patentave , Greket e shtrojne ne parlament , kurse juve e mbushet Shqiperine me varreza fantazme te “ushtareve” greke dhe me ” prifterinj ” te Asfalise e nuk iu kemi pare te diskutoni e debatoni ne parlament per keto pislleqe kanceroze per Shqiptaret , por na “gezoni” me njohjen e patentave !

  Reply to this comment
 6. Pellazgos January 29, 01:08

  Zoti me comentin PO,PO.
  Ne qofte se nuk ke nje fjale te “mire” per 30 vjecaret Sulejmane,Idrize,Qemale,Naim,Mahmut etj qe jane Greke tashme,mos ha ate qe “nuk te takon”.
  Ata jane me fat qe i ktheu Greku ne Identitet,ne Nder,ne Dygnitet,ne Kombin e tyre Greke te Epirite,kurse Tur-qia gjysherit e tyre per 500 vjet ua mori peng nga gjiri i Nenave Greke Bizantine ne ate kohe,ua ndroi Identitetin.
  Prandaj behu pak “Njeri”.

  Reply to this comment
 7. demo January 29, 01:54

  Tema e rendesishme E Njohjes se patentave ne Greqi eshte aq e rendesishme sa me kujton Ndihmen e madhe Internacionaliste te Vellezerve Jugosllave,qe ndihmuan popullin e varfer shqiptar ne 1945 me 10 mije piskatore per te hequr vetullat ato shamizezat me tumane turqie.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim