Raporti i DASH, Rama thumbon PD: “Selia e përkthimeve të gabuara”

July 31, 2018 14:37

Raporti i DASH, Rama thumbon PD: “Selia e përkthimeve të gabuara”

Kryeministri Rama replikon me Bashën lidhur me raportin e publikuar të Departamentit Amerikan të Shtetit (DASH).

Kreu i opozitës tha se Raporti i fundit i Departamentit të Shtetit për klimën e biznesit në botë, thekson së Shqipëria nuk është vend i përshtatshëm për bizneset amerikane për shkak të korrupsionit, mungesës së shtetit ligjor, korrupsionit në PPP dhe prokurimeve publike dhe mungesës së konkurrencës.

Ndërsa Rama i referohet selisë së PD-së si selia e Përkthimeve të gabuara dhe se plagët (problemet me të cilat përballet Shqipëria) po luftohen sot si kurrë më parë

“Selia e Përkthimeve të Gabuara e di raportin vjetor të Departamentit të Shtetit për 170 vende, ferman kundër qeverisë🧐Do luftë kundër korrupsionit e lufton Vetingun🤭Do pushtetin e thotë kur ishim më keq ishim më mirë🤥Po do s’do ajo seli plagët po luftohen sot si kurrë më parë”, shkruan Rama.

l.h/ dita

July 31, 2018 14:37
Komento

11 Komente

 1. emigrant July 31, 15:32

  Gjithnje e me teper po i ngjan nje Don Kishoti ne lufte me mullinjte e eres.

  Opozita jote nuk eshte Saliu, edhe pse ti ate deshiron te kesh per opozite duke e mbajtur me pahir ne jete “doktorin” (sic te pelqen ta quash) sa here ai i ka bere gropen vetes, sepse vetem duke u krahasuar me te mund te reklamosh ndonje gje pozitive tek vetja.

  Opozita jote eshte me popullin, qe sic duket edhe nga komentet qe behen ne kete media te majte (per aq sa mund te quhet e majte nje media qe mbeshtet nje antikomunist te oreve te para), me se shumti nuk te honeps dot.

  Je nga te paktet, ne mos i vetmi kryeminister ne Bote qe mundohesh ta reklamosh vetveten ne menyren me banale te mundshme, duke perdorur faqen tende te facebookut per te bere punen e nje zedheneseje, deklaratat e se ciles me pas media i shet si produkt gazetaresk.
  Kaq e ulet eshte mbeshtetja per ty sa te duhet ta besh gjithcka vete.

  Reply to this comment
  • anti-emigrant July 31, 16:52

   @emigrant
   Mbeshtetja eshte vota popullore. Te tjerat jane llafe pazari qe ti kuturis para kompjuterit. Rama nuk eshte i shenjte por KM me i mire qe ka njohur historia politike e ketyre 28 viteve pas 1990.Ti emigrant vuan nga nje semundje qe vuan nje pjese e mire e shqiptareve. Kerkoni qe pema qe mbillet sot te rritet sot dhe mundesisht te jape prodhimin sot. E pamundur. Rama trashegoi shume llum dhe zullum. Do duhet shume kohe per ti pastruar. E rendesishme eshte qe Shqiperia eshte ne drejtimin e duhur.

   Reply to this comment
   • Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni July 31, 18:08

    Jo or maloku anti-emigrant, partia qe themeloi Enver Hoxha ka pjesen me te madhe te elektoratit, jo Rama.
    E kishte pjesen me te madhe te elektoratit qe perpara se Rama te vinte ne ate parti, dhe do e kete pjesen me te madhe te elektoratit edhe mbasi ta qeroje Ramen nga ajo parti, sepse elektorati i asaj partie eshte elektorati i familjareve te deshmoreve dhe atyre qe nen kryesimin e Enver Hoxhes e bene Shqiperine nje vend te pavarur.

    Eshte nje elektorat qe nuk e honeps dot skllaverine, ku nje pakice eshte pronare tokash dhe fabrikash, ndersa pjesa tjeter e popullit punojne per pasurimin e tyre.
    Eshte nje elektorat komunist, me nje kulture dhe histori krejt te ndryshme nga ajo e Rames, sali Ram berishes, shinasi Rames, Ramizit dhe teje or maloku anit-emigrant.

    Reply to this comment
   • emigrant July 31, 18:24

    @anti-emigrant. Jo vetem qe historia e Shqiptareve nuk fillon me 1990, por c’eshte me e rendesishmja, partia e “rames” e ka kaluar pjesen me te madhe te jetes perpara1990 dhe elektorati i asaj partie eshte krenar per historine e saj se po te mos ishte do e kishte braktisur qe ne 1990 kur rama ishte bythe me bythe me saliun ne anatemimin e saj. Qe do te thote, or malok i trashe, qe elektorati i asaj partie ka nje ide krejt te kundert nga rama per menyren se si duhet te zhvillohet Shqiperia.

    Reply to this comment
  • Tani July 31, 19:14

   Vazhdo z. Rama me slloganin: Ta Bejme Shqiperine te Madhe perseri. A nuk eshte ky sllogani i sotem me popullor? Interesi i vendit i pari. Ketu perfshihen kompani shqiptare qe behen te pasura permes investimeve te tyre me qeverine ne ndertimine Shqiperise. Te huajt i kane investimet me nje bisht te madh perqindje te papagueshme. Shikoni Rugen e Arbrit qe ju dha nje kompanie te huaj. Kushtoj 1.2 miliard euro dhe vazhdon te thithe qindra milona te thjera. Duhet te mesojme nga gabimet e se shkuares. Prandaj, z. Rama leri investitoret e huaj te lehin dhe vazhdo ndertoje Shqiperine me PPP. Ne ju mbeshtesim. Nuk na intereson cfare thone te tjeret per menyren se si ne e ndertojme vendin tone. Beje Shqiperine te Madhe perseri! Na jep rruget, aeroportet, Air Albania, dhe shunme e shume te tjera. Ne jemi me ju!

   Reply to this comment
 2. mirel July 31, 17:05

  o Ramut, na e perkethe pak raportin e DASH mbi korrupsionin e PPPve

  Reply to this comment
 3. Arben July 31, 18:26

  Ku kemi nevoje per dash, te kuptojme qe jetojme ne

  Mut????!!!!

  Kemi nevoje per Tru qe ta pranojme.

  Reply to this comment
 4. Nauni July 31, 18:35

  Mirel je Ti mut dhe Jo Rama.Deri tani Rama eshte Km me I mire.Ai nuk ka vrare njeri si Saliu dhe Basha.

  Reply to this comment
  • ... July 31, 21:10

   Mut je edhe ti Nauni, se vec nje takem muterish do e konsideronin Ramen si Km me i mire ngaqe nuk ka vrare njeri. Takemi yt me nje nivel kaq te ulet intelekti qe i vlereson Kryeministrat nga fakti qe bejne rruge apo nuk vrasin njeri e mbajti Saliun ne pushtet per 20 vjet, se edhe Saliu nuk ka vrare njeri me doren e tij.

   Reply to this comment
 5. Krist July 31, 18:44

  anti-emigrant,teorikisht,edhe mund te kesh te drejte,por vetem nese vota eshte me te vertete (pra realisht) popullore.Edhe ti vete e din,e nese jo e rren vehten,se ajo vote,vetem popullore nuk ka qene.Sa i takon pesem qe mbillet sot,e ke gabim,ti dhe kushdo qe mendon si ti.Qeverite,votohen (per tu zgjedhur,rizgjedhur,apo edhe rrezuar),ne cdo kater vjet,sepse nuk eshste si pema,por eshte qeveri exekutive,e duhet te veproi menjehere sapo te marre ne dore pushtetin.Dhe deri ne fund te ati mandati,duhet te kete realizuar ne mos 100 perqin,te pakten mbi 85 perqine te premtimeve qe ka bere ne fushate,dhe per te cilat eshte votuar.Nese ndonje qeveri,mendon te realizoje premtimet,vetem mbas disa mandateve,ajo kurre,por ama asnjehere,nuk do te votohet.Gomarit,edhe mund t’i thuash:Prit gomar,sa te mbije bari,por popullit-JO.Populli pret realizimin e premtimeve dhe jo veprimeve te tjera abuzive,e korruptuese,qe nuk e ke patur ne programin parazgjedhor.Dhe ato premtime qe i ke bere per kete mandat.Eshte permend shpesh,nga qeverija (Rama personalisht) se nuk ka shkopin magjik,por ky shkop,u sajua tani,mbasi nuk po realizon pothuaj se asgje nga premtimet ,qe populli pret.Pse nuk e thoshte para zgjedhjeve?Ai e dinte,se ato qe premtonte,nuk do te mund t’i realizonte.Ai e dinte,bile shume mire,se as nuk mund te kete ndonje shkop,sado magjik qe te jete,qe te beje shendetesine -FALAS.Bile ai e dinte se edhe per ta permiresuar sherbimin shendetesor,do te ishte shume-shume e veshtire,e megjithate,premtonte e premtonte,por ama,kur e pyesnin se si do e bente,ndrronte teme dhe nuk u pergjigj kurre.Per te cpikur shkopa magjike dhe konstatuar perkthim te gabuar te raporteve,qofte te DASH,apo qofte PPPordhave te tij,eshte ne stilin e tij te mashtrimeve dhe kapercimin e gabimeve tek te tjeret.Shume mire e thote “mirel”le te na e perktheje Rama vete,kete raport dhe te na tregoje se ku na qendrokerka,gabimi i perktimit te opozites.Ti,qe na je edhe anti-vehtes tende (se i gjithe populli,mund te quhet emigrant,se prej tyre mbahen gjalle),mos na u merr me llafe,sepse llafe ,ka vetem ne mulli,dhe jane fukaradhek.Me llafe merren vetem ata qe nuk dine,nuk duan te mesojne,nuk duan te punojne,por duan vetem te fitojne -nga keto llafe,e ne fakt te merren me te gjitha pislleqet e kesaj dynjaje dhe qe ti po ja qan hallin se na paska gjetur shume llum,e zullum.Po pse ja dhane voten?Per kete llume,qe e morri persiper se do e pastroje (por jo kur te vdesim ne qe e votuam),dhe per ato zullume,qe jo vetem nuk i hoqi,por i shumefishoi, duke i shtuar edhe zullumt qe kishte bere vete si minister e kryetar Bashkije,e duke i bashkuar te gjithe zullumaxhinjte,vene ne rradhe si ushtare,per te punuar,vetem per ato zullume.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?