Raporti i “Freedom House”, Presidenca: Deformon të vërtetat

April 11, 2018 11:30

Raporti i “Freedom House”, Presidenca: Deformon të vërtetat

Pas raportit të Freedom House, që mes të tjerash nënvizon se “Lufta kundër korrupsionit mori gjithashtu një goditje me zgjedhjen e Ilir Metës si President i Republikës më 28 prill”, vjen reagimi i fortë i Presidencës.

Reagimi i Presidencës

Në përgjigje të interesimit të mediave lidhur me raportin e fundit të Freedom House zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi u shpreh:

Keqardhje për keqpërdorimin e këtij raporti të Freedom House në funksion të axhendave të njëanshme politike në vendin tonë.

Zgjedhja e Presidentit Meta është realizuar në një proces tërësisht kushtetues dhe demokratik me një shumicë mbi 3/5-at të votave dhe në një moment kyç për stabilitetin e vendit dhe zgjidhjen e krizës politike parazgjedhore.

Në mënyrë të sforcuar dhe të njëanshme ky raport, jo vetëm deformon këto të vërteta, por në mënyrë spekulative dhe të qëllimshme kërkon të krijojë fokuse artificiale.

Nëse Freedom House është i interesuar vërtet të hedhë dritë mbi korrupsionin në Shqipëri, duhet të hetojë në mënyrë të paanshme kush ka ndikuar dhe porositur këto deformime të fakteve dhe të të vërtetave në këtë raport dhe jemi të bindur se aty do të zbulojë simbolet konkrete të korrupsionit kombëtar dhe ndërkombëtar.

Për këtë qëllim jemi të hapur të bashkëpunojmë edhe me Freedom House.

***

Çfarë thotë raporti për Metën

“Lufta kundër korrupsionit mori gjithashtu një goditje me zgjedhjen e Ilir Metës si President i Republikës më 28 prill, presidenca e të cilit u bë e mundur nga votat e Partisë Socialiste. Në vitin 2011, Rama vetë e kishte cilësuar Ilir Metën si simbol të gjithçkaje që ishte e kalbur në politikën shqiptare, një vlerësim që e ka edhe një pjesë e madhe e elektoratit shqiptar”.

Përparimi i bërë në vitin 2017 për të ulur korrupsionin në nivele të ulta, thuhet në raportin e Freedom House, u zbeh nga humbja e terrenit në luftën kundër korrupsionit në nivele të larta dhe kapjes së shtetit.

o.j/dita

April 11, 2018 11:30
Komento

20 Komente

 1. ETHEM April 11, 12:09

  Pergjigja e Presidences nuk eshte e sakt.Behet fjale per Meten si i korruptuar ne vite nga pasuria qe ka vene,psh ne Gj.e Lalzit qe vila ka 11 wc,nje per MACEN,dhe jo se si u zgjodh ai nga mazhoranca Socialiste.
  Derejtesia duhet te shpejtoj kontrollin e pasurise galopante te politikaneve krahas drejtesise se korruptuar tmerrsisht.

  Reply to this comment
 2. Like Floriri April 11, 12:13

  Ilir Meta njeriu me I paster politikani me I mire qe ka pat Shqiperia, por ka nje te met fare fare fare fare te vogel ! Eshte pak me bar, shtyatzan !

  Reply to this comment
 3. i juaji Edi Rama. April 11, 12:56

  Meta kot hidhet perpjete, ato qe shkruan raporti i FH jane kerrbac ne kurriz te Ed Rames se cope e pa ekuivoke thote qe Rama e kish quajtur Meten si simbol i gjithckaje te kalbur ne politiken shqiptare! Dhe me votat e partise vet ky Rama kete simbol te kalbesires politike e zgjodhi President! Hajde pra, kush eshte kalbesira politike ne kete rast?

  Reply to this comment
 4. perkthyesi April 11, 13:03

  Te deklarosh se ka keqperdorim te emrit te Ilir Metes eshte nje tjeter rast per te reflektuar se ne c’derexhe e kane degdisur Shqiperine horrat dhe delenxhinjte e politikes! Kurre nuk harrohet pamja e tij me bllok ne dore, pasurite e tij faraonike, qe cuditerisht as nuk po arrije ti skanoje njeri. Ku po vemi keshtu? Ndjehem sinqerisht jashtezakonisht keq, kur kam ne krye te shtetit nje njeri te babezitur dhe te etur per korrupsion! Mendoj dhe besoj se keshtu e ndjejne veten dhe qindra e mijra shqiptare te tjere!

  Reply to this comment
 5. Adih April 11, 13:49

  Per zgjedhjen e Metes President ,e ka fain Rama dhe vetem Rama . Me qellim per ta ndihmuar ,dhe i vuri gezofin hermetik ,per ta mbrojtur kete te korruptuar ,kampjon bote ..Ai e zgjodhi duke i vene ne resht per nje , te gjithe deputetet Socialiste .Turp e faj bashke per te gjithe sklleverit e Rames Deputete te PS ,qe e votuan Meten .Llogjikisht e teknikisht , jemi ne diktature.Ky eshte turpi dhe ofendimi me i madh qe i beri populit pashai Rama ,ne te gjithe historine e politikes shqiptare . .Do deshiroja tme dilte njeri kondra ,per mendimin tim .I jap te drejte asaj Beraces qe tha ne teatrin e Beratit ,jPartia sduhet te kete ,kundershtime ,mos u zini me njeri tjetrin ,se ne populli hame dhe bar ,po te jete nevoja ,per ju te PPSH.

  Reply to this comment
  • shqipe April 11, 14:56

   Rama s’ka asnje faj.U be president a u be mbret,prokuroria te bej detyren,t’amarr per by… dhe ne bango te drejtesise.kaq.

   Reply to this comment
 6. ela April 11, 14:09

  ik o qelbesire,se per ty e ka fajin Rama.per berishen e ka fajin fino dhe llalla .eshte mbush me qelbesira ky vend i mallkuar

  Reply to this comment
 7. katarakti April 11, 14:10

  Rama u detyrua ta zgjidhte Meten president. Ishte koha e “çadres” kur Meta po behej gati te bashkohej me PD-ne ne rast se Rama nuk pranonte Meten president! Per Ramen mbetej ose te jepte votat per Meten ose lamtumire qeverisja. Atehere koalicioni i tanishem PD-LSI do te kishte ngjare qe ne maj te 2017-tes. Prandaj Rama u detyrua te jepte votat per Meten.

  Reply to this comment
 8. intelektuali April 11, 14:12

  “Freedom House” nuk eshte organizate halabake qe mund te keqperdorohet nga shqyptaret dhe as nga nderkombetaret

  Kete gje duhet ta dije mire edhe Presidenca e Shqypnise qe te mos shkruaje brockulla me ARMIQ te jashtem dhe te brendshem, sic beri edhe Ministri Hetues i Enverit, tani Sherbetor i Edvinit, Fatmir Xhafaj do kohe me pare,

  sepse:

  Like Floriri qe Edi Rama e hodhi me parashyte ne karriken e Presidentit pa piken e turpit kur e kishte denigruar vete me pare, pra Like Floririn e di gjithe Bota qe eshte Mbreti i Ryshfetit dhe i Korrupsionit pushtetar ne vendin tone, sepse e pane te gjithe si kollofiste ryshfetin me tefter ne dore me ze dhe figure nga videoja e Dritan Priftit dhe kete e ka deklaruar Edi Rama Karagjozi dora vete ne media dhe ne studio TV.

  prandaj:

  Dallkauku i Like Floririt, Tedi Blushi perpara se te akuzoje organizaten prestigjoze “Freedom House” le te shikoje videon e Dritan Priftit qe te mbylle gojen e servilit allogjik, por mund t’i beje te fala edhe sekretarit te Likes, Almir Rrapo, qe eshte pinjoll i spiuneve te Enverit, Angoni dhe qe FBI e arrestoi ne Tirane dhe qe tani ndodhet ne burg federal ne SHBA me shume akuza per lidhje me krimin e organizuar nderkombetar.

  PSE LIGJI DHE DREJTESIA SHQYPTARE NUK E PYET ILIR METEN SI E KA VENE PASURINE PERRALLORE QE DISPONON SI NJE SULLTAN ARABIE?

  Pergjigja eshte fare e thjeshte:

  sepse:

  Drejtesia shqyptare eshte ne doren e Mafies se Kuqe me pushtet qe la pas Enveri me Nexhmijen, pse kush t’i kerkoje llogari Like Floririt:

  SALI VARKARI I ENVERIT APO EDVIN PARTIZANI I ENVERIT?

  Qe kane vjedhur popullin njesoj si Like Floriri?

  prandaj:

  Presidenca me mire qe te pergjigjet si nje adoleshent halabak, me mire te pyese:

  PSE PRESIDENTI I SHQYPNISE NUK ESHTE FTUAR NGA ASNJE PRESIDENT I BOTES DEMOKRATIKE QOFTE EDHE PER NJE FOTOGRAFI ORDINERE?

  Reply to this comment
 9. vasili April 11, 14:29

  Rama me ate zgjedhje eshte treguar nje makivelist i zoti.
  Mbasi per momentin likja,duke mos qene ne krye te Lsi,kjo do te ish shume pak efektive se sa me figura palacosh rrugesh,vasili apo kryemadhi.
  Tani Rama duhet te gjeje pa tjeter rruget,qe ketij maloku injorant te neveritshem,kriminel dhe hajdut,qe ti jape nje shqelm bytheve te medha drejt hapsanes,qe ka qe ne kohe qe kur nuk mbahen mend,qe e pret ate.

  Reply to this comment
 10. lalai April 11, 14:53

  Korrupsioni KATUNDARET dhe Parate.
  Saliu…Katunar
  Meta…Katunar
  Basha…Katunar
  Rama….Katunar
  Politiqenet e albanistanit Katunare

  Qyteterimi iku u shuajt ne 1940 kur pabuksat e zorretharet ne GEN morren pushtetin qe e kane sot e kesaj dite.
  F.H eshte nje organizate Karagjoze qe u zbulon Byckat Katundareve.
  Mjere Albanistani.

  Reply to this comment
 11. Fat man April 11, 15:13

  Kane harruar baxhellen Mona dhe Ministrat e LSI se per Saliun dhe Lulushin dihet qe kane qene te kahershem ne taven e korrupsionit dhe te padenuar.
  Lulushi ja ka hedhur me “raporte mjekesore” qe nuk pranohen as per justifikim mungesash ne shkollen fillore e jo me per te nxjerre jashte afatave ligjore ne Gjykaten e Larte, gjykimin e tij si HAJDUT.

  Reply to this comment
 12. Like Floriri me gomar April 11, 16:52

  Edhe Skenderbeut mbrapa po I vjen peshtire qe ka perpara nje mut muti qe nje hajdut me bllok ne dore nje sullatan qe krekoset ne nje vend qe nuk I takon !

  Reply to this comment
 13. fteri April 11, 18:50

  ilir floriri erdhi me pantallona të grisura në 90-tën dhe tani është milarder e hajdut i floririt BSH-së.

  Venditijë është burgu.!
  Raporti freedom-house është shum i sakët dhe serjoz.

  Zgjedhja e Ilir Metës nga E.Rama si prsident i shqipërisë është jo vetëm gafë ,por edhe sulm ndaj wetingut dhe drejtësisë shqipëtare,është një reabilitim i kriminelve në shqipëri ,është goditje edhe kundër Washingtonit dhe BE-së që kan investuar për sistemin e drejtësisë .

  Reply to this comment
 14. fteri April 11, 18:51

  ilir floriri erdhi me pantallona të grisura në 90-tën dhe tani është milarder e hajdut i floririt BSH-së.

  Vendi i tij është burgu.!
  Raporti freedom-house është shum i sakët dhe serjoz.

  Zgjedhja e Ilir Metës nga E.Rama si prsident i shqipërisë është jo vetëm gafë ,por edhe sulm ndaj wetingut dhe drejtësisë shqipëtare,është një reabilitim i kriminelve në shqipëri ,është goditje edhe kundër Washingtonit dhe BE-së që kan investuar për sistemin e drejtësisë .

  Reply to this comment
 15. ela April 11, 19:30

  Nuk diskutohet se zgjedhja e metes ishte korupsion popr etaloni i korupsionit eshte META,asgje te re ska thene ate qe te gjithe e shprehin,prisni arestimin pastaj nqani ju qelbesirat e LSDI-se

  Reply to this comment
 16. Zylo April 11, 20:03

  Po cne likja i korruptuar.Se edhe kur vete ben intervista ne stacionet me te njohura te botes per kurrupsionin gazetaret e kthejne koken nga ty,dhe videoja e regjistruar ishte nje Ilir Meta por sdo te keshe qene ti mbase ndonje tjeter.Jeni shtylla e korrupsionit,por fajin e kane shqipetaret se nuk ka ligj qe te te hedhin prangat,del e kakaris tani pse me thone hajdut

  Reply to this comment
 17. Arbeni April 12, 09:11

  Pra mbrojtesi me i forte i korrupsionit eshte Edi Kristaq Rama qe zgjodhi Meten president duke goditur si thote FH “Luften kunder korrupsionit”. Me qarte nuk ka ku te shkoje. Nuk dihet si do ta perktheje kete ai vocrraku Lu i rruges Elbasanit qe kerkon Peshq te medhenj…

  Reply to this comment
 18. H April 12, 10:46

  O like , è di gjithë bota se hajdut i korruptusr.

  Reply to this comment
 19. Dash August 21, 11:58

  po i vjen ora e drejtesise dhe atij hajduti kriminel qe nuk la gje pa i vjedhur dhe shitur Shqiperise bashke me sal kriminelin dhe lul legenin e sales.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim