RAPORTI I FT: Gara botërore e vaksinimeve, ja shtetet që udhëheqin. Befason Serbia, Shqipëria renditet krah Algjerisë dhe Bolivisë

February 23, 2021 10:33

RAPORTI I FT: Gara botërore e vaksinimeve, ja shtetet që udhëheqin. Befason Serbia, Shqipëria renditet krah Algjerisë dhe Bolivisë

Sipas një raporti të publikuar në Financial Times, të paktën 208,317,348 doza të vaksinave të koronavirusit janë administruar në të gjithë botën, nga të dhënat e përpunuara për 104 shtete.

Sipas raportit janë 230 vende kandidatë për vaksina, ndërsa ka vende që kanë në përdorim deri në shtatë vaksina.

Izraeli është shteti që prin klasifikimin botëror të vaksinimeve, me mbi 7.4 milionë doza të injektuara tashmë.

Më shumë se një e treta e popullsisë së Izraelit ka marrë të paktën një dozë vaksine.

Në fakt, referuar shifrave të vaksinimit për 100 banorë, renditjen e udhëheq Gjibraltari, me 87 vaksinime për 100 banorë, por me vetëm 29 mijë doza në total.

Në dhjetë vendet e para, bëjnë pjesë kryesisht ishuj të vegjël.

Në vendin e 12 renditet Britania e Madhe me 18.2 milionë doza të bëra në total.

Në vendin e 16 renditet SHBA me 62.5 milionë vaksina të bëra, për të vazhduar me Kilin, Porto Rikon, Serbinë, Maltën, Danimarkën, Turqinë, Poloninë, Zvicrën, Rumaninë, Norvegjia, Sllovenia, Lituania, Portugalia, Greqia, Gjermania, Italia, Belgjika, Austria, Franca.

Si renditet Shqipëria

Sipas raportit të Financial Times, Shqipëria renditet e 13 nga fundi, krah Algjerisë, Bolivisë, Kolumbisë, Ekuadorit dhe Pakistanit. Deri më 19 shkurt, Shqipëria sipas raportit të FT ka bërë 4200 vaksina.

Përhapja e vaksinave në ekonomitë e përparuara është kryesisht më e madhe se ato në ekonomitë në zhvillim.

Zyrtarët në Organizatën Botërore të Shëndetësisë kanë paralajmëruar se bota është në prag të “dështimit katastrofik moral” ndërsa vendet e varfra mbeten prapa.

j.l./ dita

February 23, 2021 10:33
Komento

16 Komente

 1. liri February 23, 10:58

  e 13 nga fundi !!! pavaresisht se udheheqesi yne global me citjane ne krye te nje delagacioni familjar vajti dhe takoi personalisht ceo e astrazenekas dhe premtoi se ne janar pjesa me e madhe e shqipfolesve ketej por edhe andej nga kosova do vaksinohej ?

  Reply to this comment
  • Pfizerit i duhet te prodhoje 2 miliard shishe, 2 miliard gjilpera, 2 miliard doza, 2 miliard shiringa, 2 miliard 3 mL uje, 2 miliard tapa per shishet qe te mbuloje boten February 23, 23:39

   Te dhenat per renditjen jane te vjetra. Shqiperia ka shperndare me shume doza. Por duhet patur parasysh qe Pfizer qe ju jep vaksina gjithe botes perendimore i duhet te prodhoje me shume se 2 miliard shishe vaksina per nje periudhe shume te shkurter. Kjo eshte pamundesi. Per prodhimin e RNS-se se virusit qe duhet per vaksinen duhet kohe e gjate. Vetem 2 miliard shishe, 2 miliard gjilpera, 2 miliarde doza, 2 miliard doza uji per te shkrire ARN-ne vetem ti numerosh duhen 10 vjet, jo me t’i prodhosh dhe t’i besh gati per gjithe boten perendimore. Sigurisht vendet e pasura dhe kolonite e tyre jane te vaksinuara me mire. Si gjithmone ha barrkderri i pari, pastaj varfanjaket. Keta qe komentojne ketu (byreksat) e dine qe ne kohen e merhumit digjital Shqiperine nuk e pranonin as tek shkallet e BE-se, ndersa Rama ka qene i zoti te marre disa mijra doza vaksinash dhe te vaksinoje gjithe stafin mjekesor si edhe ata ne moshe te madhe. Kosova nuk ka dhene asnje doze derimetani. Serbia dihet qe i merr vaksinat nga Kina dhe Rusia. Shqiperia nuk mund t’i marre vaksinat nga vende qe nuk e njohin Kosoven (Kina e Rusia) dhe qe jane deklaruar armiqte e shqiptareve. Prandja kini durim dhe zbatoni masat sepse edhe Amerika qe i ka vaksinuar nje pjese, njerezit po vdesin me mijra ne dite.

   Reply to this comment
 2. K February 23, 11:21

  Ju lutem Gazetadita! Urrejtja nuk eshte shenje e mire ne ndjenjat e kujtdo! Urrejtja te vret! Qetesohuni!

  Reply to this comment
 3. Karadaku February 23, 13:23

  Pse cuditeni ?
  Serbet kane ne dispozicion tre vaksina, pfizerin, sinovac dhe sputnik. Mund te zgjedhin cfare te bejne sipas kritereve.
  Apo armiku eshte gjithmone i shemtuar, i dobet, genjeshtar dhe frikacak?

  Reply to this comment
 4. A February 23, 13:34

  E kuptoni se ku eshte niveli i popullit shqiptar dhe Shqiperia i 13-ti nga fundi ne lidhje me berjen e vaksinave ne bote. Jo i 13-ti nga fundi ne Evrope por ne bote.
  Keshtu eshte kur ne krie te qenefrise te Ringordhjes te PS-se kemi nje sharlatan, nje demagog, nje mashtrues, nje person qe vishet me poture, nje leckaman te rrugeve te Parisit, nje maskara, nje karagjoz si EDMUT RAMAVIC qe nuk ben asgje qe vetem brockullit non stop vetem pallavra. Por, nje gje e “ben mire” koncesionet, PPP, kur eshte per te zhvatur shtetin dhe popullin shqiptar.
  A funksionon mire arsimi, a funksionon falas shendetesia, a funksionon mire ekonomia, mireqenia??!! Te gjitha ne meshire te fatit. U bene 2 mandate, 8 vjet ne pushtet dhe s’ben asgje vetem se flet dhe vetem flet. Kete brockullitjen e ben mire dhe me sukses.
  Merre me mend te krahasohemi me nje shtet afrikan si Algjeria, me nje shtet aziatike te varfer si Pakistani, me shtete te amerikes latine ku gerthet vetem droga, kriminaliteti, maskaralliku si ne Bolivi, Kolumbi, dhe Ekuador. Kjo eshte per te vene kujen dhe gjemen per kete EDMUT krieminister qe kemi.
  Ne nuk po themi te krarhasohemi me shtetet e zhvilluara evropiane, por te pakten te krahasohemi me shtetet rajonale dhe ballkanike ku bejme pjese edhe ne, si me SERBINE, RUMANINE, GREQINE se me TURQINE dhe SLLOVENINE nuk behet fjale.
  Kete lloj palocoje si MUT RAMAVICI mos ju rafte ne dere te shtepise, jo me kete ta kete nje popull i tere ne kurriz.
  Kaq i paftyre eshte kerkon edhe nje mandat tjeter 4-ter vjecar. Problemi eshte edhe OPOZITA me ne KRIE PD-ne e LULUSH BASHES, jane po ato ftyra kaq vite qe NUK BEN DOT DEMOKRACI, por NA BEN SHKERLLATOKRACI. Tung.

  Reply to this comment
 5. Jevgu i zgjuar February 23, 16:36

  A ky komentues i tipit :
  Zigur Qarri
  Adih
  Raimond vlora
  Mirel
  Boss
  Ariu
  Jane palaçot dhe servilet bukeshkale te PD dhe LSI.
  Shesin bythen per 5 aspra.
  Jane ata te protestave jane ata qe nuk ja kane thene për hajer punes.
  Jane po ata goje shthurur qe nuk e kane per gje te shpifin te vjedhin dhe kenaqen qe Shqiperia te mbese gjithmone mbrapa.
  Të sipermendurit jane ata qe lehin si qener e jane nen urdherat e çibanit nga Çepani dhe te Doktor vdekjes.
  Ps:neqoftese kam harruar ndonje qen a buçe
  ta shkruaj emrin vete.

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 February 23, 16:50

  ju duket ndonjë turp i madh??
  apo duke qënë se jemi qëndra e botës nuk kemi vëndin e merituar??
  algeria e ka 7500$ prodhimin për kokë
  bolivia 5500$ kurse ne 4500$!!
  papë qënkemi një vënd më para bolivisë!!
  megjithëse zvicra është më e fuqishme se izraeli prapë është pas tij!thjeshtë se izrailitët i kanë dhënë më shumë rëndësi porosisë,blerjes dhe çmimit të vaksinave!!kanë paguar më shumë se të tjerët për copë!!
  pikë mbaroi!
  kush ka takat,kush mendon për popullin e tij si për vete!?
  ai ia del!!
  ne kemi hajdutë që bëjnë gallatë “jam lypsi më i gjatë në botë”!

  o ti kari i dakut
  sërbët punojnë më shumë për vëndin e tyre,politikanët e tyre nuk janë ndyrësira si tanët!!
  ky është problemi!!
  shiko pasuritë e këtyre tanëve shiko të politikanëve sërb!!
  në këtë drejtim këta tanët ju tregojnë targat sërbëve!!
  në të tjerat,patriotizëm!?
  këta tanët nuk kanë të njëjtin drejtim me sërbët!!

  Reply to this comment
  • Karadak February 23, 18:18

   Ke lexuar por s’ke kuptuar ate qe kam shkruar.

   E shkruaj qarte : Pse duhet te cuditemi qe Serbia qenka para nesh ?

   Gjysmen e bukes qe shtron ne tavoline ti e merr nga Serbia. Cdo me teper ?

   Kemi shabllone ne koke dhe i perdorim vend edhe pa vend.

   Reply to this comment
 7. uskania February 23, 17:15

  Komente të poshtëra bën tregullisht grupi BYREKU i SHQUP.

  Reply to this comment
 8. A February 23, 17:27

  Me erdhi keq qe paskemi nje person qe quan veten NJE BANOR TE TIRANES kaq debil dhe budalla dhe pranon qe eshte e rregullt qe shqiptaret evropian te jene njelloj dhe te krahasohemi me afrikanet algjerian, me pakistanezet e ku therret qameti, me bolevianet, me kolombianet dhe ekuadorianet qe bota i njeh vetem per hashash dhe s’dine gje tjeter. Sa shqiptare shkojne ne keto vende, ASNJE.
  Kur ne jemi rrace e paster nga Zoti dhe natyra, jemi ne Evrope, jo vetem aq por edhe ne MESIN E DHEUT.
  Ti “NJE BANOR I TIRANES”, nuk je i tille, por ke ardhur nga ndonje vend qe nuk ka as emer dhe po te duash te shkosh tani ti langaraq e ke harruar rrugen dhe trurin tend ta lajne dhe ta shplajne perdite te tjeret si MILITANT ANTIKAPAT. Tung.

  Reply to this comment
 9. Tironci February 23, 20:24

  Ne i bom pordh Rusit kur na tha per vaksinat , Serbia si boni naze i mori dhe mbaroj pun , ne jemi te funit me avganistanin se jemi miqt e Amerikes i dum zeneka , Amerika per fatin ton te keq osht msu me mor nuk esht msu me dhon , trimi mir me shok shum .

  Reply to this comment
 10. Dardani February 24, 06:17

  E pate ku eshte USA, Gjermania Franca. Kanadaja. Mos u merni me keto Lista. Lutemi Zotit e te ruajme veten. Mer Serbia nga Rusia qe nuk I dihet dhe ou dhe ne.
  Rama me situaten qe u krijuar ne Shqiperi, pas edhe termetit Po e drejton mire.
  Apo doni Saliun to beje piramida, Likja me bllokoni ne dore , 21 janar e Gerdecin.

  Reply to this comment
 11. k February 24, 09:02

  Meqë eshte Rama jemi para pakistanit, të ishte bërisha do ishim mbrapa pakistanit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim