Raporti i KLSH: Fondet e huaja shkojnë për dieta, udhëtime dhe hotele

April 13, 2019 12:42

Raporti i KLSH: Fondet e huaja shkojnë për dieta, udhëtime dhe hotele

Një auditim i Kontrollit të Lartë të Shtetit zbardh se si Ministria e Financave dhe Ekonomisë devijon fondet e investimeve të huaja duke i përdorur për udhëtime, dieta, fjetje apo trajnime.

Sipas TV Scan që bazohet në raportin e auditimit të KLSH, është konstatuar se fondet për projekte me financim të huaj paraqiten me keqklasifikim në raportimin për efekt buxheti në shumën 106 milionë lekë, ku raportohen si investime fonde të ekzekutuara në trajnime dhe konsulenca.

Shpenzimet në projekte për mbështetjen e turizmit, si shpenzime transporti, dieta, fjetje, apo akte ekspertimi, planifikohen dhe raportohen si investime në turizëm, keqklasifikim i konstatuar në shumën 7.9 milionë lekë.

Raporti thekson se bëhet fjalë për gabim të konstatuar që në fazën e planifikimit e deri në raportim.

o.j/dita

 

April 13, 2019 12:42
Komento

4 Komente

 1. Gzim Kulufi April 13, 12:49

  Jane thjesht gabime te vogla me disa miliona euro, te cilat vetem sa rrisin taksat dhe borxhet e Shqiperise ndaj bankave te huaja! Shoket e partise mund te relaksohen pak me udhetime, se ne fund te fundit Shqiperia e tyre eshte! Dhe se shpejti Shqiperia i perket cdo dite e me teper edhe disa bosave-vellezer ne boten perendimore. Shprehja: qorrat do punojne, horrat do hane, ka qene dhe eshte edhe sot aktuale!

  Reply to this comment
 2. Psss... April 13, 13:46

  Te holla,leke xhepi,kane punuar per kete dite,per te miren tuaj perpiqen,per te miren e Shqiperise po sakrifikohen.

  Reply to this comment
 3. mirel April 13, 14:28

  i kane me qef “trainimet”. Beni sidomos..
  O po bjerini me top se per ju punojme dhe ne
  Me kamate do i paguajme udhetimet dhe trainimet tuaja
  kurva e kurvare, per ju punojme

  Reply to this comment
 4. Ministria e Financave dhe Ekonomisë devijon fondet e investimeve të huaja duke i përdorur për udhëtime, dieta, fjetje apo trajnime. April 13, 16:49

  Shqiperia eshte vendi me i pasur ne rajon ! Arsyeja eshte sepse aty ka shume talente se si te vidhen Fodet Publike
  Ivetmi talent qe kane administratoret e te gjitha qeverive shqiptare te radhes !
  Aqe vertete eshte kjo sa cfare eshte e vertet qe Bankat shqiptare nuk e rruajne shume per kontrollin e Lekut mbi valutat e huaja ! Veprimet bankaret nuk kane kontroll kane heq dore nga kontrolli i lekur mallarat blihen me valut direkt aty bihet dhe shitet me dollar paund euro ! Nuk jam expert por e di qe Bankat shqiptare e kane halin vetem te fitimet e tyre dhe as i rruhet per lekun dhe inflacioni dhe krijohet dhe qe demtob popullaten shqiptare dhe favorizon monapolistet dhe oligarket !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim