Raporti, Komisioni i Pavarur i Monitorimit kritikon Arta Markun

May 27, 2019 20:25

Raporti, Komisioni i Pavarur i Monitorimit kritikon Arta Markun

Komisioni i Pavarur i Monitorimit ka raportuar në Kuvend rreth aktivitetit të organeve të reja të drejtësisë.

Burime për “BalkanWeb” bëjnë me dije se Komisioni i Pavarur i Monitorimit ka kritikuar pa doreza krye-prokuroren, Arta Marku.

Sipas këtij raporti, Marku duket se ka shkelur procedurat për zgjedhjen e Vate Stakës si pjesë e Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Në dokumentin drejtuar Kuvendit, shkruhet se Arta Marku shkeli rekomandimet e Komisionit të Pavarur.

Kjo e fundit ngriti komisionin e votimit, para mbledhjes së prokurorëve dhe miratoi komisionin e votimit, 2 ditë para mbledhjes së prokurorëve.

Ndër të tjera, në raport nënvizohet fakti se komisioni i votimit duhet të ngrihej në një ditë me mbledhjen e prokurorëve.

Kujtojmë këtu që Staka u zgjodh në vend të Antoneta Sevdarit në KLP, ndërsa për hedhjen e votës kishte vetëm kuti ‘pro’ dhe mungonte kutia ‘kundër’.

 

b.b/dita

May 27, 2019 20:25
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim