Raporti sekret i SHISH: 89 xhami jashtë kontrollit. KMSH: Janë në zona të thella

November 26, 2015 16:00

Raporti sekret i SHISH: 89 xhami jashtë kontrollit. KMSH: Janë në zona të thella

Numri i xhamive të cilat janë jashtë juridiksionit të Komunitetit Mysliman është rreth 89.

Shifra alarmante në kohën kur dyshohet se në disa prej tyre predikohet pro Shtetit Islamik, është bërë e ditur ditën e mërkurë në Komisonin Parlametar të Sigurisë Kombëtare nga Zëvendësdrejtori i Shërbimit Informativ, Ylli Alushi.

Ai u dorëzoi deputëteve një raport sekret, në të cilin evidentohet se këto objekte kulti pa kontroll janë rrezik potencial ku mund të predikohen terrorizmi.

Televizioni Klan kontaktoi me përfaqësues të Komunitetit Mysliman, të cilët nuk e mohuan vërtetësinë e informacionit që disponon SHISH. Por ata sqaruan se ky numër përbën rreth 7 % të xhamive në vend dhe shumica prej tyre janë të mbyllura.

Burime të tv Klan thanë se këto xhami shtrihen në rrethe të ndryshme të vendit, kryesisht në zona të thella.

Një prej tyre është edhe xhamia e Unazës së Re në Tiranë, e cila refuzon të bëhet pjesë e Komunitetit Mysliman. Ish – imami i aj gjendet në burg për terrorizëm.

Aktualisht SHISH dhe Antiterrori kanë një numër të konsiderueshëm xhamish nën survejim, të cilat frekuentohen nga elementë të radikalizuar dhe paraqesin rrëzikshmëri të lartë shoqërore.

Vëmendja e agjentëve është e fokusuar në 7 qytete, ku veprimtaria e tyre është më e madhe. Në lupën e SHISH janë dhe organizata bamirësie, të cilat financohen nga individë të dyshimtë nga jashtë vendit.

November 26, 2015 16:00
Komento

11 Komente

 1. Barboon November 26, 17:02

  Sunite, ju vete e kini ne dore ti shporrni mjekercjapet…sa per shtetin, ai rremuje do.

  Reply to this comment
 2. andrea November 26, 17:21

  Nga 6, doli numri 89.
  Pra, Jemi komplet te mberthyer nga mendje-skurufjasurit mjeker-cjeper. Kjo eshte nje nga dhuratat e “demokracise ” se pas 90-s. S ‘ka situate me cmendurake te krijuar, si pasoje, ne Shqiperi dhe ne Europe.

  Reply to this comment
 3. Mark uk November 26, 17:26

  KMSH: Ne himalaja qenkan kto xhami e qe jan baras me te gjitha xhamit qe ka Europa.

  Reply to this comment
 4. Z/Kallami November 26, 18:31

  Populli jep vota dhe taksa me lopat.Te zgjedhurit rrine gadi,terheqje me shat.
  Cfare SHISH je ti more nafak zi.Ndertohen 89 xhami nen hundet sekrete te tuajen dhe tashti dilni qe jane jasht kontrollit.Po ama jasht kontrollit edhe te vet tuajen,SHISH-it.Te paret qe e konstatune ishin te tjeret.Ju benit sehire.Lum ky popull se me sa i garantuem per jeten asht ne trollin e vet.

  Reply to this comment
 5. demo November 26, 19:09

  Ku eshte ky shtet,qe quhet LAIK,ne preambulen e kushtetutes.Kur 89 xhami jane te jashtligjshme,sa eshte numri i pergjithshem i xhamive ne kete vend?Po pse keq per xhami jemi ne?Cdo fshat me 20 banore duhet te kete xhami?Po as ne kohe te Turqise ka qene ky numur xhamiswh!

  Reply to this comment
 6. gregori November 26, 19:43

  Ne Shqiperi fuksionojne mbo 800 xhami, te ngritura me fondet e islamikeve ( ISIS ), kane mbi 25 vjet qe fuksionojne me dhenien te 110 apo 200 dollareve si te ardhura mujore familjeve qe ndodheshin ne varferi te plote ne fillim vitet 90 (gjoja si kundervenie 300 eurove qe jepte greku ndaj minoritareve), u pasua me antaresimin e Shqiperise ne konferencen Islamike, qe ishte nje thike deri ne palce per sjhqiptaret, vazhdoi me ngritjen e objekteve te kultit qe ishin shembur nga regjimi komunist, me arsimimin gjoja per hoxhallare e imame ne arabine sauditeve te te rinjeve, dhe femijet e ketyre familjeve te keputura ekonomikisht ne fillimet e viteve 90, sot jane 20-30 vjecare dhe kontigjent i rendesishem per ISIS-n, sic po tregon realiteti shqiptar.
  Jam i bindur dhe i palekundur ne mendimin tim se populli shqiptar ka vetem nje fe, shqiptarine, prandaj eshte dhe shembull i marrdhenieve te shkelqyera midis besimtareve te te dy feve, eshte nje popull atesist qe me shume beson tek njerzit se sa tek “allah ekber”.
  Dalja nga konferenca islamike do te jete ne te mire te Shqiperise dhe vete shqiptareve, sa
  me shpejt aq me mire.

  Reply to this comment
 7. Aqo November 27, 00:02

  Kush Jane ata hajvane qe I frekuentojne ato hale.

  Reply to this comment
 8. Mark uk November 27, 09:01

  Po romve te ura e Bunes ne Shkoder kush ka finacuar per xhamin e tyre.Megjithse te gjith nje dhoj jan arabik.

  Reply to this comment
 9. Arben November 27, 09:02

  JASHTE KONTROLLIT TE KUJT MORE MUT???!!!!!!!

  SI TE GJITHA OBJEKTET E KULTIT NE SHQIPERI,

  CFARE KE ME ISLAMIN??!!!

  Reply to this comment
 10. Mark uk November 27, 09:02

  nuk thuhet po postoni shume shpejt,po shume shpesh.

  Reply to this comment
 11. Eagle June 3, 20:52

  Duan te shkaterrojne traditen dhe fene ne Shqiperi qe te na zhdukin plehrat Cifute te Sorrosit

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim