Bushati del nga rreshti: PS, reformë me rrënjë, duhet të kërkojmë falje

August 28, 2019 20:30

Bushati del nga rreshti: PS, reformë me rrënjë, duhet të kërkojmë falje

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati tha se gjatë mbledhjes së kryesisë së Partisë Socialiste është diskutuar situata në Shkodër, e krijuar pas dorëheqjes së kandidatit socialist për Bashkinë, Valdin Pjetri.

“Me rastin e fundit në Shkodër kemi pikën e derdhjes. 30 vjet pas rënies së komunizmit, ka shumë mundësi që PS dhe të gjitha partitë t’i ofrojnë njerëzve përfaqësues më të mirë. Kjo nuk trajtohet me zhvendosje vëmendjeje me shkarkime në masë që nuk kanë asnjë lidhje me çështjen”, tha Bushati.

“Mendoj që tanimë, kjo është një çështje që shkon përtej mureve të kësaj organizate. Ne jemi politikanë, jo gjyqtarë, por kemi përgjegjësinë për të hapur një debat dhe trajtuar rrënjët e këtij fenomeni. Që kanë lidhje me nevojën për reformë politike brenda familjeve politike.

PS është dhe duhet të jetë partia e intelektit, progresit dhe komuniteteve. Përgjegjësia për të kaluarën e gjithsecilit është përgjegjësi individuale, ne na takon të themi edhe “na falni” për rastet në fjalë dhe për komunitetet e caktuara dhe të propozojmë reforma politike që ndërtojnë sisteme imunitare për një jetë tjetër politike. Kemi përgjegjësinë e madhe për të shfarosur këtë fenomen”, shtoi ai.

j.l./ dita

August 28, 2019 20:30
Komento

17 Komente

 1. Irroshi August 28, 20:50

  Bushati eshte nje aset i cmuar i PS-se dhe kursesi nuk duhet anashkaluar, apo mohuar edhe ne rast se ai me mungesat gjate takimeve ne Shkoder, nuk se po e nderon si nje ish minister i suksesshem i kesaj qeverije. Nese e do PS-ne dhe socialistet shkodrane duhet te perballet dhe te jape mendimet aty dhe jo ne medjat. Nuk na duhet shume mendimi sesa veprimi dhe angazhimi personal.

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati August 28, 23:51

   Ashtu esht Ditmiri eshte politikan klasi ,
   por problemi esht se nje qelbesire e ndyre , nje andart i qelbur i kishes greke si Rama e ka uzurpuar kreun e PS
   dhe esht e veshtire ta heqesh

   Sepse ai e ka rrethuar veten me kauret e tij , dhe ata jane si sekt fetar qe nuk duan tja dijne per Drejtesine por mbrojne vetem njerezit e tyre

   Duhet te ngrihen socialistet e Shkodres dhe kur te vije Rama aty , ta rrethojne e ta rrahin qe ta diskretitojne ,
   sic ja bene Fatos Nanos ne Vlore socialistet e Vlores ne vitin 2000 me duket

   Erdhi Nano per takim tek selia e PS ne Vlore ,
   dhe aty e rethuan selin e PS ca cuna socialiste dhe po bertisnin me sharje kunder Nanos dhe po e prisnin ta rrihnin

   Mirpo Nano iku gjate nates nga dera e bodrumit te Selise fshehurazi , pa u diktuar

   Dhe keshtu shpetoi Nano nga rrahja e socialisteve te Vlores

   Ndaj edhe socialstet e Shkodres ti bejne te njejten loja Rames ,
   keshtu qe ai te terhiqet nga keto emerimet e miqve te tij hajdute

   Reply to this comment
 2. USA August 28, 20:55

  A ikni te gjithe ju nuk keni kellqe te goditni fajtoret po me Mosndeshkushmerine na ka kushtuar njerezve te thjeshte klase e degjeneruar kufoma politike gjithe klasa politike aktuale.

  Reply to this comment
 3. LORA August 28, 20:55

  Qeka bo subjekt i dashtun per kazanxhinjte D Bushati A nuk ishte ky pergjegjes per Shkodren,,,kujt po ia triblon pergjegjesine e tij ?
  Kaq e pat edhe ky,,,!

  Reply to this comment
  • Gani USA August 28, 22:07

   I lexoni keta si LORA?
   A nuk te vijne zorret te goja qe jeton ne nje vend e flet nje gjuhe me vemje te tilla??
   A i kuptoni dot keta njerez ju se une nuk mundem

   Reply to this comment
   • kulinaria evropiane August 28, 22:13

    Si the o Gani? A i kuptoni keta njerez?
    Njerez???
    Po nuk jane njerez keta, jane para-njerez
    Sic eshte politika shqiptare para-politike
    dhe populli shqiptar, para-popull
    Jeni ju pa jemi ne – thoshin dikur para 90, dhe 30 vite me pas jemi po aty
    Bravo ju qofte Rames, Berishes, Metes dhe te tjereve qe jane bere miliarder

    Reply to this comment
   • Marsh ke mjero August 28, 22:21

    Po c’merresh me nje rilindjotase të çakerdisur o njeri. Loraqkën e keqperdorin si leckë për të larë herë dyshemenë e temës dhe herë dyshemenë e ditës.

    Reply to this comment
  • antonio August 28, 22:12

   Te gjitha ligjet ne PS i ben vetem ballisti Rama!
   Po nuk u shporr ky MORR i ZI nga PS-ja asgje nuk ndreqet aty!

   Reply to this comment
 4. socialist fierak August 28, 22:06

  e ka marre ferra uraten o Ditmir
  nuk ka me PS
  Po flisni bre flisni, flisni se u bete me keq se Berisha
  Eshte e tmerrshme ajo qe po ndodh aty, si e keni shitur veten te gjithe per nje post a per nje tender
  Ty te lumte se me mire vone se kurre, por heshtja e pafalshme e PS, ndaj korrupsionit te lebetitshem te Rilindjes eshte pika e derdhjes vertete

  Reply to this comment
 5. Selim Shpuza August 28, 22:39

  E cfare pergjegjsie ka Bushati per Shkodren, se mos i la hapsire atij Edi Rama ,si kudo.Ditmir Bushati e kundershtoi kandidimin e Valdrinit,por Rama vendosi vete se i ka qef Valdrinet dhe e menjanoi Bushatin. Tani dashka ta rregulloka imazhin e PS se Shkodres,duke sjelle ne krye te drejtorive gra. Rama e shkatrroi PS dhe po desh ta provoi se sa i vlen lekura le te futet ne zgjedhje me parimin nje anetar nje vote dhe ta shohi se sa e duan socialistet.Rama eshte si ne fabulen e gomarit qe po e hante ujku dhe ai thoshte ishalla jam ne enderr.

  Reply to this comment
 6. Aladini me Eskorte August 28, 23:50

  Ditmir leri punet e brendshme te partise se me shume se kjo DUHET TE DENONCOSH KORRUPSIONIN!!!

  ORE JENI ZHYTUR DERI NE GRYKE, KUJTONI SE NUK E KUPTOJME NE??

  Edhe sa do perfitoni nga frika jone se mos ktheet Saliu ne pushtet??

  Po vetem UNAZAAAAA mjafton per te humbur moralin qe te vazhdosh te qeverisesh

  PO MILIARDAT E SHENDETESISE KU SHKUAN??

  Pse nuk mjaftojne miliarda qe ju vete te kuroheni ne QSUT??

  Si ka mundesi??

  Reply to this comment
 7. Adih August 29, 01:05

  Mos be propogande ore Bushat , Jo vetem ju si PS ,por edhe PD dhe LSI ,duhet te gjithebe ju , tu hedhesh ne oqean ,e tju hane peshkaqenet .
  Ka ardhur koha .Eshte shume e domosdoshme per interesat e popullit ,te vijne te drejtojne shqiperine ,te rinj ,pa vese , te pa korruptuar dhe mbi te gjitha me principe perendimore .
  Cdo dite qe kalon ,eshte vetem mundim per ne. popullin e pa perkrahur ,kokpalare .Prandaj o Bushat djali , je i vonuar ,ste beson kush ,pse tani mbas te vjelave u kujtove ,apo ke inat qe te hoqen si min te jashtem ??

  Reply to this comment
 8. alphade August 29, 02:27

  Nje filosof I madh thoshte: “Edge aksio_
  mat gjeometrike pergenjeshtrohen kur
  interest preken”…. Edhe aksiomat….!
  Idem Bushati i biri te jatit…fale dikur
  lidhjeve indirekte me ” Lala Gjonin….”

  Reply to this comment
 9. demo August 29, 06:05

  Visi Kavajes,Noci,Rroci,Frroci,Pjetri,jane Kajmaku i Shoqerise,jane cuna me zemer,qe i bejne vend vetes.
  Rama nuk ka Zemer.I mungon Barkushja majte dhe melcia e zeze e leshon shpejt,prandaj e ka te detyrume qe te rrije me cuna me zemer,melci dhe rrokopuje te tjera.
  Bushatin boll e mbajti si cun shkolle per fasade

  Reply to this comment
 10. info analitike August 29, 16:08

  Ditmiri del nga rreshti???
  Po a ishte ky Ditmiri qe e prezantoi me superlativa Valdrin Pjetrin ne fushate?!
  Perse nuk refuzoi atehere po tani qe u plasi skandali?! Keta trimat pas lufte jane te pabesueshem, njesoj si shoket e Dites qe deri dje u shqyen ne fushata propagandistike pro kriekaqolit e tani pas pilafit u kujtuan ta kritikojne.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim