Rasti “Skripal” ndikoi pozitivisht në mandatin e 4 presidencial të Putinit

March 19, 2018 20:21

Rasti “Skripal” ndikoi pozitivisht në mandatin e 4 presidencial të Putinit

 

Shumë prej komenteve të publikuara nga mediet ndërkombëtare arrijnë në përfundimin se rasti i helmimit të ish-spiunit rus, Sergei Skripal, në Britani ndikoi pozitivisht në përpjekjet e Vladimir Putinit për të fituar mandatin e katërt presidencial.

“Washington Post” citon Gleb Pavlovskin, një ish-këshilltar në Kremlin dhe aktualisht një prej kritikëve kryesorë të Putinit, i cili shprehet se, Londra nxitoi kur fajësoi Moskën për helmimin e ish-spiunit Skripal. Sipas tij, reagimi ende i pabazuar në fakte nxiti shumë votues, të cilët në kushte normale do të abstenonin, të dyndeshin në qendrat e votimit në mbështetje të Putinit.

Kritikat e forta perëndimore, Putin i interpretoi si përpjekje për të përçarë Rusinë. Ndërsa veten e paraqiti si liderin që mban Rusinë të bashkuar përpara këtyre sulmeve.

Sipas analizës së “Washington Post”, rizgjedhja e Vladimit Putinit për një mandat të katërt i hap rrugën një faze të re tensionesh të rritura me perëndimin. Kjo dallohet qartë edhe për faktin se asnjë lider perëndimor nuk e ka uruar deri më tani Presidentin rus për rizgjedhjen.

Urime kanë dërguar vetëm partitë nacionaliste e euroskeptike, si Alternativa për Gjermaninë e akuzuar për financime nga Moska.

l.h/ dita

March 19, 2018 20:21
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim