Rasti “Elmaz Haruni” dhe harunizmi si pjesë e pandarë e berishizmit

July 28, 2018 09:01

Rasti “Elmaz Haruni” dhe harunizmi si pjesë e pandarë e berishizmit

Nga Viktor Malaj

“Bota mund të ndryshohet nëpërmjet shembullit që jep ti vetë dhe jo nëpërmjet predikimeve që bën” / Paulo Koelho**

Rasti më i fundit i konfliktit me policinë nga kryetari i PD-së Gramsh Elmaz Haruni është shembulli më i qartë dhe më i mirë i vetëdiskreditimit të një qytetari, familjari, arsimtari dhe politikani të padenjë në kohën tonë. Në Shqipëri, si kudo në botë, ka shtetas të tillë që as nuk kanë dhe as nuk përfillin kurrfarë morali qytetar, prandaj nuk njohin kurrfarë rendi shtetëror. Për këtë arsye, për sjelljet e shtetasve me formim të tillë nuk ka arsye të ndalesh posaçërisht.

Mirëpo Haruni nuk është një shtetas i panjohur (anonim).  Ai mban një diplomë universiteti, paguhet si edukator i fëmijëve dhe synon të udhëheqë politikisht jetët tona, si përfaqësues i PD. Ndërkohë, Elmaz Haruni nuk është as i pari dhe as i vetmi politikan shqiptar që konfliktohet me punonjësit e ruajtjes së rendit dhe që demonstron sjellje, fjalor dhe moral të denjë për llumin e çdo shoqërie njerëzore. Meqë bartës dhe demonstrues të një mentaliteti dhe sjelljeje të tillë ka shumë në shoqërinë shqiptare dhe, ku më pak e ku më shumë, edhe në forcat e tjera politike, çështja merr të tjera përmasa dhe meriton të ndalesh për të vënë në dukje tiparet e përbashkëta të këtyre tipave që po i emërtoj si “Harunizëm”.

Tiparet kryesore të Harunizmit janë: mjerimi kulturor, karakteri i deformuar, sjellja e vrazhdë, mospërfillja e normave morale dhe e ligjeve të shtetit, hipokrizia dhe shtrembërimi i të vërtetës, arroganca, përdorimi i përkatësisë politike për të justifikuar sjelljet kriminale etj.

Harunizmi u fut në jetën politike dhe shoqërore shqiptare nga Sali Berisha dhe është pjesë përbërëse dhe e pandarë e berishizmit si mënyrë sjelljeje që, natyrisht, është rrjedhojë e mënyrës së të menduarit për vete dhe për shoqërinë. Pa folur për të gjitha shfaqjet e shëmtuara të Armatës së Harunëve, nevojitet të sjellim në vëmendje të lexuesit 4-5 rastet më të fundit dhe më domethënëse të shëmtisë haruniste.

Makina me të cilën udhëtonte ish-deputetja e PD-së, Albina Deda u ndalua nga policia e Lezhës vitin e kaluar dhe iu kërkua të mbante largësinë e përcaktuar me ligj nga eskorta e Presidentit të Republikës, të cilës i ishte bashkëngjitur pa qenë pjesë e saj. Në vend që t’iu bindej kërkesave të ligjit të shqiptuara nga punonjësi i policisë, deputetja iu vërsul atij me një fjalor mospërfillës, arrogant dhe banal që zakonisht e shfaqin femrat që, për edukatë i quajmë të rrugës, për të mos u përmendur emrin me të cilin i njeh gjithë bota. Makina e ish-kryetarit të PD-së së Lushnjës, Myslym Murrizi, u ndalua, gjithashtu, vjet për shkelje të rregullave të qarkullimit. Reagimi i Murrizit ishte i denjë për halabakët e trotuareve dhe gangsterët e klubeve të natës. Në vend që të ishte në krah dhe në ndihmë të punonjësve të rendit, ferra politike me emrin Murriz me një sintaksë plot gjemba fyente dhe kërcënonte policin sikur t’i kishte zënë dhomën e gjumit. Madje, ky Murrizi, plotësisht i vetëdijshëm se ashtu duhej sjellë ndaj përfaqësuesve të shtetit vazhdon të shprehet me të njëjtin fjalor të dhunshëm e ndotës edhe në media e parlament. Askush nuk priste të qortohej nga par(t)ia e vet, sepse ai është shpërblyer prej saj me postin e deputet pikërisht për t’u sjell ndaj shtetit, shërbëtorëve dhe qytetarëve të tij ashtu siç sillet, duke dëshmuar kështu, përveç të tjerave, edhe kalbëzimin moral të atyre që e përzgjodhën.

Kur shikon videon e Harunit e ke të qartë që policët kanë përballë një të tërbuar, por nuk e ndan dot nëse është i dehur apo i droguar. Ndërkohë e ke të pamundur të besosh se ai është mbajtës i një diplome universitare, se paguhet nga taksat tona për të “edukuar” fëmijët dhe se është figura më madhore e opozitës politike në një bashki. Fjalët që ai iu drejton policëve, veprimet që kryen dhe mentaliteti që shpërfaq duken të denja për një gangster periferie por, në të vërtetë, janë tiparet dalluese të harunizmit që përpiqet, si gjithë soji i tij, për t’u vlerësuar si berishistë.

Ai, ndër të tjera, thotë: “O b.thë ..ra! O hashashaxhinj! O ju q..sha motrën! E di ç’je ti për mua? Një këlysh i Fatmir Xhafës je” (fyerje për shkak të detyrës, sipas K.Penal). “Mbaje mend ç’kam për të të punuar! Ndalon kryetarin e PD-së së Gramshit, ça ke? Ti s’më njeh mua kush jam. O bobo, çdo iu bëj unë këtyre…!” (kanosje për shkak të detyrës, po sipas K.P.) dhe, sikur të mos mjaftonin këto, tenton të dalë nga makina me forcë edhe pasi polici e urdhëron të mos dalë prej saj (kundërshtim për shkak të detyrës e cilëson K.P.).

Jo vetëm Haruni që ishte pasagjer, por edhe drejtuesi i makinës ishte një tjetër harun që i skërmitej policit dhe i kërkonte llogari përse i kishte marrë çelësin e makinës. Mentaliteti, morali dhe sjelljet e Harunit, megjithëse janë haptazi dhe qartazi të pamoralshme dhe të dënueshme penalisht e që me të drejtë shkaktojnë indinjatë dhe neveri tek pjesa dërmuese e popullit shqiptar, gjetën (si përherë) mirëkuptimin dhe miratimin e kupolës drejtuese të PD-së e cila, nëpërmjet një haruni tjetër, të quajtur Luçiano Boçi (emër që të shtyn të kujtosh një eksponent të shquar të Koza Nostras), tha: “Terror policor i hapur në mes të qytetit dhe linçim publik vetëm se është kryetar i PD-së… Elmazi u provokua deri në kufijtë e së pamundurës me forca e britma policore… Kushdo do të kishte kundërshtuar këtë maskaradë politiko-policore…”.

Si gjithmonë, në mbështetje të akteve imorale dhe kriminale të bandës së tij të harunëve do të dilte edhe drejtuesi real i formacionit politik (PD) dhe kultivuesi i amoralitetit dhe i veprimtarisë antishtet të kësaj armate horrash që kanë gati 30 vjet që nuk lënë gjë pa bërë dhe pastaj përpiqen të përdorin përkatësinë dhe koracën politike për t’u mbrojtur nga ndëshkimet ligjore për aktet e kryera. Në mbrojtje të Harunit, Sali Berisha u shpreh: “Duke dënuar me ashpërsinë më të madhe aktin banditesk të narkobanditëve me uniformë të Edvinit…”.

Se cilët ishin banditët në rastin konkret, shqiptarët patën mundësinë ta konstatonin nëpërmjet videos së shfaqur në media e, rrjedhimisht, nuk do ta kenë të vështirë as të përcaktojnë edhe kryebanditin, njeriun simbol antishtet i cili e ka mësuar armatën e vet të harunëve se mund të fyejnë, shpifin, kanosin, grabisin, djegin, rrahin e vrasin dhe në fund do të mund të përligjen me shprehjen e njohur: “Na kanë provokue”.

Mentaliteti mesjetar i harunistëve të cilët njohin vetëm përkatësinë fisnore, krahinore e partiake dhe shpërfillin kombin, popullin, ligjin dhe shtetin i ka bërë ata që të ndiejnë urrejtje për shtetin, kur atë e drejton kundërshtari politik. Kanë mbjellë dhe e mëkojnë edhe tek të tjerët urrejtjen që ta zgjerojnë rrethin e atyre që e konsiderojnë punonjësin e policisë, atë të taksave apo kontrollorët e tjerë të zbatimit të ligjshmërisë, jo si zyrtarë që përfaqësojnë të domosdoshmin shtet, por si “armiq” që duhen përbuzur, fyer, kundërshtuar dhe dhunuar. Shikojini dhe dëgjojini këta gangsterë të veshur me pushtet politik dhe të majmur me paratë dhe pasuritë tona se çfarë fjalori, epitetesh fyes përdorin, veçanërisht ndaj punonjësve të policisë të cilët janë pjesa e administratës shtetërore më e ekspozuar ndaj lodhjes fizike, përçmimit moral dhe rrezikut për jetën.

Armata e Harunëve beson se mund të bëjë çfarë të dojë, të sillet si i pëlqen, duke përbuzur çdo normë morale dhe nëpërkëmbur çfarëdo ligji dhe, me gjithë këto, të vazhdojë të gëzojë paprekshmëri ligjore, sepse: “Ti s’më njeh mua kush jam…. O çdo t’ju bëj unë juve…” etj., thotë Haruni dhe sivëllezërit e tij. Mund të merret lehtë me mend se si do të silleshin e vepronin këta harunë po t’u jepet mundësia të ulen në karriget e pushtetit ekzekutiv. Fjalët e mësipërme të Harunit dëshmojnë qartë mentalitetin e tyre se ata duhet të gëzojnë një status ekstraligjor, mbi të tjerët, që iu mundëson mospërfilljen ndaj ligjit dhe paprekshmërinë kur e shkelin atë. Predikimet e tyre për gjoja ” shtet ligjor ” dhe ” barazi të të gjithë shtetasve përpara ligjit ” kompromentohen dukshëm dhe bindshëm nga sjelljet e tyre të vazhdueshme.

Të gjithëve na kujtohen thirrjet e Lulzim Bashës nga Çadra kur kërcënonte policinë dhe vetë Kryeministrin e zgjedhur demokratikisht. Neve na kujtohen thirrjet e tyre drejtuar biznesit për mospagim taksash, sikundër na kujtohet që kërkesën e organeve shtetërore ndaj biznesit për të paguar detyrimet ligjore e shpallën “terror shtetëror”. Janë po këta që iu prinin grupeve të rrugës për të hyrë me forcë në Parlament kur zgjidhej Kryeprokurorja e Përgjithshme. Janë po këta që u prinin rrugaçëve për të hyrë me forcë në sallat e gjykatës kur vlerësoheshin masat e sigurisë ndaj vandalëve të Kalimashit dhe, më vonë, nëpërmjet një çyryku fizik dhe mental, që e kanë pas graduar dikur ministër e president, bënin thirrje për t’i shpallur zjarrvënësit e Kalimashit “të burgosur politikë”.

Ende nuk duhet quajtur kohë e humbur për t’i parë se si sillen në Parlament. Prandaj duhet të vazhdojmë t’i shohim. Pavarësisht nga rendi i ditës dhe tema në diskutim, ne nuk shohim as dëgjojmë kurrfarë mendimesh, idesh apo alternativash opozitare, por shohim çetën e harunëve që ngrihet në këmbë, zapton foltoren e Parlamentit, dërgon aty komandantin de jure të armatës, të ngrefosur sikur të ketë gëlltitur okllainë, thonë në Korçë, dhe të rrethuar nga tonton makutët** e tij politikë të cilët, në kor, fyejnë, shpifin, godasin kundërshtarët politikë dhe, në fund… braktisin seancën. Ata nuk kanë mend, por besojnë fort se problemet e veta (jo të popullit) do t’i zgjidhin me forcë. Më kot turfullonte Haruni përpara policëve, si derr i plagosur, kur thoshte: “Yyyyyy… m’iku truni…”. Cili tru, mor i mjerë? Edhe ata që kanë ca shkollë i ka turbulluar plotësisht angazhimi i gjatë në Armatën e Harunëve, rregullorja e së cilës nuk përputhet askund me rendin demokratik. Përkundrazi, bie ndesh me kodin universal moral të shoqërisë njerëzore.

Nuk do të ishte keq që Haruni, Murrizi dhe të gjitha ferrat e armatës antishtet të pyesnin dhe të shikonin vazhdimisht emisionet e televizioneve perëndimore që kanë të bëjnë me ligjin dhe rendin (Law and Order; Law Enforcement etj.) në mënyrë që të kuptojnë se një sjellje e tillë, si ajo e Harunit të Gramshit, në SHBA do të kishte marrë si përgjigje tërheqjen zvarrë nga makina, vendosjen e gjunjëve në fyt, prangosjen e duarve dhe… (larg qoftë) edhe njëlekëshin ballit. E sigurt është se nuk do të ndahej pa 5-6 vite burg. Pastaj, kur të dilte nga burgu, le të shkonte e të rianëtarësohej në armatën e vjetër. E kanë të nevojshme t’i shohin këto emisione, për të mirën e vet, pasi duket se po afron dita që edhe në Shqipëri të vendoset sadopak shteti ligjor dhe harunët nuk do të mund të ndahen aq lehtë dhe të shpëtojnë aq paq si deri më sot.

“Është koha për ndryshim!”, bërtet duke bredhur poshtë e përpjetë Shqipërisë kryetari formal i opozitës. Me cilët, mor Lulzim, do na e sjellësh ndryshimin? Edhe po të lanë të ndërrosh mendje, ti nuk ke kohë. Në zgjedhjet e ardhshme, vendore dhe të përgjithshme, ne do të shohim dhe dëgjojmë këta harunët e tu që do na premtojnë ndryshimin, ligjin, shtetin ligjor, moralin, Republikën e Re, dekriminalizimin etj. Por populli nuk harron aq lehtë. Ai tashmë ka një shkallë tjetër perceptimi. Harunët dhe harunizmin i vlerëson si një armatë të hershme mesjetare. Si ajo e Hunëve.

*Botuar sot në DITA

** Paulo Coelho- Shkrimtar i shquar brazilian.

*** Tonton Macoute – Njësi speciale operacionesh paraushtarake e krijuar në vitin 1959 në Haiti nga ish – diktatori Dyvalje.

July 28, 2018 09:01
Komento

50 Komente

 1. Dibrani i vertete July 28, 09:37

  Babalizem, Harrunizem, Salberishizem etj, jane tiparet tipike te antishtetit.
  Ne cdo vend te botes do kalbeshin burgjeve ky klan halabakesh, ndersa ne albanistan jane force politike.

  Reply to this comment
  • Rrnofte plehrishizmi... July 29, 08:11

   Me mire s’behet o mjeshter!

   Dashur pa dashur, ju u bere “te njohur” rilindjoterve dhe kete copez te pandare te plehrishizmit. Tani ja hodhen, se vetem ky kishte mbetur mangut…

   Here tjeter beju nje nder te lutem. Beji nje pershkrim te detajuar vetvetes. 😉

   Reply to this comment
 2. perkthyesi July 28, 09:49

  Me sakte dhe me qarte nuk behet! Pergezime zoti gazetar! Daullja bie per ata qe kane vesh te degjojne!

  Reply to this comment
 3. Ppp July 28, 10:05

  Mos harroni fjalorin e Albana Vokshit me policin kosovar ne dogane

  Reply to this comment
 4. N.VJOSA July 28, 10:19

  P e r f e k t…!
  Viktor, ti je nje shembull per te mesuar se si shkruhet!
  Se si nje Soiciolog i vertet,
  di te argumentoje,
  te analizoje
  dhe te pergjithesoj!
  Te lexoj me kenaqesi.

  Reply to this comment
 5. desi July 28, 10:26

  T u l u m t e d o r a …………Analize me argument me bindes dhe me fakte e argumente ligjore e sociale nuk ka .
  Vdekje njehere e pergjithmone fenomenit HARUNIZMIT .

  Reply to this comment
 6. alphade July 28, 10:52

  Z. Viktor ! Se pari, nje analize brillante,si gjithemone,me
  fakte ecargumente bindese na sjell ne tryezat tona kaq
  te varfera,ndersa borgjezia e Sali Vicidolit me banditet e
  tij,horrat e gangot e Lacit dhe te Mamurrasit qe Monstra
  e Vicidolit dhe Lilo i Floririt pretendonje te marrin pushte-
  tin me “Revolucion Demokratik” dhe “Shturm und Drang-
  un” popullor para se te afrohet “CUNAMI” dhe t’i fshije nga faqja e dheut keto lakra te qelbura te shoqerise tone,
  qe me ne fund po shikon mje rreze drite ne fund te tune-
  lit pas kaq vitesh e dekadash te nje skllaverie kanunore,
  bajraktare ,tribaliste primitive. NE, njerezit e thjeshte apo
  te zakonshem,sic i pelqen t’na quaje kryeministri yne,me-
  zi pompresim qe te filloje me kupolen politike: qe presu-
  pozon ne radhe te pare trinomin apo triunviratin: Berisha-
  Meta dhe kllouni i tyre,karagjozin Basha. Pastaj te vazh-
  doje ne tere hierakine politike djathas e majtas. Por filli-
  mish shqiptaret duan te shikojne treshjen para Drejtesise
  dhe Vettingut.Besimin per kete MEGAPROCES na e shton prania dhe vendosmeria e serioziteti i monitorimit
  nga grupi e zonjes spanjolle, Calavera. Dy rastet e fundit,
  lidhur me Dedjan e Zagonjorin na bejne teper optimiste.
  Nese komisioneret qe zhvilluan Vettingun me keta dy juriste te nivelit te larte dhe pavaresisht nga pasurite e
  tyre marramendese te pajustifikuara i kaluan,ishin pike-
  risht monitoruesit e grupit Calavera qe u thane komisio-
  nereve : Ndal ! ! NO PASARAN ! Kjo eshte nje shenje e
  mire qe tregon se kohrat kane ndryshuar dhe se tashme
  nuk ka me te “paprekshem” dhe se mburoja e tyre, Vici-
  dolasi tashme eshte ne hall te madh per vete: Izeti i
  shfaqet nate per nate ne enderr,si Fantazma e Bankis,
  CEZ- i i qendron mbi koke Saliut dhe cunit te tij si “Shpa-
  ta e Demokleut” , pa numuruar malin prej 240 krimet qe
  rendin mbi kurrizin e Quasi Modos se Vicidolit . Si mund
  anashkaloje kjo Monster: 2 Prillin ne Shkoder, 97-ten,
  Gerdecin, 21 Janarin……etj.etj. Si mund te injorohen
  vrasjet makabre te R.Hoxhes, Xhindit, e qindra te tjereve
  nga dora e zeze e Sali Monstres ?! Te gjithe keto krime
  duan shpjegime dhe shpjegimet behen vetem ne banken
  e te akuzuarit dhe asgjekundi vend tjeter. Kete realitet te
  kobshem shqiptar po e ndryshon me shume pengesa e
  veshtiresi te krijuara nga bandat mafioze Sali Betisha dhe
  Ilir Meta ! Nxjerrja e tyre para drejtesise shenon fundin e Mafias ne Shqiperi dhe clirimin perfundimtar te ketij vendi
  nga keta dy individe qe pegjate 28 vjeteve e mbajne pend
  vendin dhe shqiptaret jasht BE.

  Reply to this comment
 7. Guri July 28, 10:56

  T’u lumte pena, Viktor! Nje skaner i thjeshte, por plotesisht shterues i njerezve qe e kane frike ligjin, qe shkelja e ligjit dhe rregullit eshte pjese e jetes se tyre. Por, duan apo jo harunet, shteti ligjor ka filluar te trokase ne porten e ketij vendi dhe do te vendoset ne piedestalin qe i takon.

  Reply to this comment
 8. filozofi July 28, 11:15

  Shkruan, Viktori shkruan edhe fatos lubonja, apo andi bushati …
  Viktor, i lexoj me endje analizat e tua, je nje intelektual e patriot i vertete, pergezimet e mia!

  Reply to this comment
 9. Bureto July 28, 11:33

  Nuk ka nevojë për bravon time artikulli i mësipërm, sepse duhej një fjalë që do tregonte më shumë. E keqja është se të tillë shkrime pak i lexojnë për shumë arsye. Ndaj do të sugjeroja që shoqata të ndryshme, me qindra në Shqipëri, që financohen për të demokratizuar vendin dhe emancipuar shoqërinë, të botojnë, të tillë shkrime (jo domosdoshmërisht ky; formati mund të diskutohet) si ky dhe jo vetëm, në formë broshure dhe t’u shpërndahen falas qytetarëve kudo që ata ndeshen. Ne shikojmë përditë nëpër trotuare, vajza të reja të cilat shpërndajnë lloj-lloj fletpalosëse që u interesojnë një pakice biznesi, religjioni etj, por kursesi një mase të gjerë njerëzish që kanë nevojë dhe duhet të mësojnë më shumë rreth fenomeneve negative që manifestohen rëndom në jetë tonë të përdittshme. Fenoneni “harunizmit” në tërësinë e tij duhet të jetë shumë shqetësues për këdo që ka sadopak përgjegjësi qytetare dhe këtë shfaqie kudo që ndodh (në parlament është epilogu), njerëzit duhet ta hedhin poshtë ne neveri. Kudo, kurdoherë deri sa të pastrohet përfundimisht kjo e keqe mbytëse dhe poshtëruese për të gjithë ne që i shohim e i dëgjojmë të imponuar nga atroganca e harunistëve. Me keqardhje, edhe pse është përsëritje, mund të them se dëshpërimi më i madh të vjen edhe nga fakti sesi ka mundësi që për këtë fenomen mungojë ndëshkimet. Tolerimi i këtyre është faj më i rëndë se vetë fenomeni. Dhe që ndëshkimi të bëhet mësim, kur ai të jepet, të bëhet publik, ashtu siç vetë X apo Y ngjarje bëhet, edhe pse ndonjëherë me to tepërohet me banalitete.

  Reply to this comment
 10. vasili July 28, 11:53

  Autori shpenzon tmerresisht shume kohe te panevojshme,per te pershkruar tufen e harunave,murrizajve,mulrave,voksharve,tere zooparku i vicidolas, dhe perseri i le ata brenda species njerzore,kur e verteta qe ndjen mileti eshte qe jane nje tufe konesh te zgjebosura dhe te terbuara,por dhe frikacake,por qe lehin se kane mbas nje qenie monstruoze,qe i ka zgjedhur dhe i mbron .
  Dhe faji sic vazhdon ta ndjeje prape ky milet,nuk eshte i ketyre koneve te zgjebosura dhe te terbuara(qente e e terbuar qellohen dhe asgjesohen),por i ketij hale shteti me ere,qe ndonse keta ndyraq,i dhjesin mu ne koke rregullat e tij,ata qe i ka zgjedhur populli,qe te mbajne rregull rregull dhe drejtim vazhdojne te fusin bishtin ne shale nga keta zgjebarak.
  Dhe si te mos vazhdojne te bejne egersiren lehse-kafshuese harunet; kur murriz-gjirizi,ja hodhi ne fytyre,nje pjese te qenies se vet gjirizore,perfaqesuesit te rendit dhe shteti mbas kesaj u ndje qe nuk egzistonte.Apo babalet,milionat ne makina,vec gam gam,nga qeveria dhe asgje konkrete.
  Dhe keshtu vazhdon ky shtet i neveritshem,qe po sabotohet ndyre nga frika e vet, te lere neper kembet e kombit dhe qytetareve,keta mutra me ere.
  Mbi te gjitha dhe simbolin monumental te gjirizit poliedrik te vendosur ne karrigen e presidentit te ketij vendi,meta,qe ben te ndihet ky vend si nje hale te stermadhe fshati allaturka me grop.
  Po i marrim,vetem mega-vjedhjet ketij romoduci.Nuk mjafton vetem ajo,qe ai i ka bere te shumellojshme ato,por tani vazhdon ti beje dhe te ligjeruara ,duke mos lene vend te botes pa shkelur,qe nga nje fshat si san-marino dhe vende te tjera damar mbas bythe,vec qe kjo qenie e shemtuar te kaloj uikende me parat e sklleverve arnautas.
  Jo vetem kaq por si kthehet nga vikendet,i ben dhe nje here mutin ne koke atij qe duhet te funksiononte si kryeminister dhe qe vazhdon ta quaj si presidentin me te mire qe ka pasur ky vend.
  E ndjeni dhe kuptoni mire besoj ne cfare gjendje te mjeruar dhe tragjike dhe te pa shprese ndodhet ky vend:
  Ata vazhdojne te shpifin lehin,sabotojne parreshtur dhe shteti dhe vendi me bisht ne shale vazhdon te zvarritet mbas tyre,duke u bere pjese ne kete rrenim te pandalshem te autoritetit shteteror dhe vendit vet.
  Menyra si ka evoluar dhe si nga nxjerre ne siperfaqe personalitetin e vet rama me sjell ne konkluzionin objektiv:
  Ajo qe eshte me e papranueshmja,per kete vend mesjetar ne Europe,eshte nje udheheqes frikacak,sado i afte te jete( dhe vec kesaj rama nuk doli aq i afte sa dukesh),pasi me friken e vet do ti demtonte ato vepra,te sotmen dhe te ardhmen e vendit.
  Zevendesimi i tij me Veliajn,do te ish sa pragmatik dhe i llogjikshem.
  Kryetari i bashkise se Tiranes e ka treguar dukshem,qe eshte i punes sasiore dhe cilesore dhe qe di ta perdore si duhet dhe ne menyre te respektuar kerbacin e ligjit me fjale dhe me vepra cilesore.

  Reply to this comment
 11. Lexues July 28, 12:02

  Lul Basha, nje nga figurat me te paafta dhe groteske te politikes shqiptare,hodhi shashken e fundit tymuese: Nese do te prishet Teatri Kombetar ne vendin e shqipove do te kete lufte civile. Çeshte ky ze i cjerre dhe ogurzi dhe perse i fryhet ketij zjarr vellavrases ? Kujt i sherben kjo thirrje ? Ne cdo vend normal organet e prokurorise do ta prangosnin kete kokosh te fryre dhe qesharak. Dhe per rastesi disa ore me pas ne Tirane u shfaq hena e pergjakur.

  Reply to this comment
 12. Shaqir July 28, 12:03

  Naten duke u gdhire data 27 korrik 2018 zoti Ilir Meta mblodhi nje keshill drejtues
  fantazem per te uzurpuar drejtimin e shtetit.
  Mos u habitni, Iliri ka punuar me plan, partine i ja mori Vasilit dhe i ja dorezoi te shoqes zonjes Monika Kryemadhi.
  Zonja mori drejtimin e partise. Ne raste se nuk e dini kush eshte zonja Kryemadhi, ua i them une fshatari nga Smokthina, Sahqir Elezaj:
  Ajo eshte deputetja qe me guximin qe e karakterizon qelloi me kepucen kryeministrin se do qe te behet vete kryeministre. Domosdo perderisa i shoqi eshte president.
  Ju do pyesni kush ishte ne keshillin drejtues? Ne keshillin drejtues ishte Ilir Meta, zonja Kryemadhi, zoti Sali Berisha.
  Rendi i dites : “Ta firmos apo jo ligjin e teatrit?” tha zoti Ilir, te gjithe menhehere u perigjigjen , “Jo mos e firmos”.
  Kur Iliri hapi gojen te thoshte :” Mire, une nuk do ta firmos” ne atet kohe u degjua zeri i Berishes:” Keshtu ti shpeton veten por me shpeton edhe mua, se ato qe kemi bere une e ti nuk i lan as perrua as lume”.
  Iliri i bere dyll i verdhe I thote zotit Sali: ” Ai i gjati ka parlamentin me vete dhe kam frike se pa vajtur akoma ne shator mund ta prishe qe ne gusht”
  Keshtu perfundoi ky muhabet. Te shohim se c’do behet.
  E mira eshte qe bisturia te filloje qe semundja te mos leshoje metastaza. Dikur kirurgjia eshte quajtur injoranca e mjekesise , sot nuk lejon metastazat, kur ajo i shkul me rrenje. Populli thote: “Ferrat duhen shkulur me rrenje se ndryshe mbijne prape”.
  Iliri, Saliu, Basha, Vasili, Kryemadhi e te tjere duhen te japin doreheqje nga deputete. Do jete ne te mirre te tyre se populli nuk do ti qase ne dere.

  Me respekt
  Shaqir Elezaj
  Ramice, Vlore

  Reply to this comment
 13. BLACK SWAN July 28, 12:28

  ka harruar VajtocaViktor, qe rrugaçeria u ngrit ne fuqi nga Nanoizmi , nga ai qe i beri bodyguard-et te gjithe ministra,
  ka harruar VajtocaViktor fjalorin Nanoist ; nuk e ka harruar ,po nuk di si te ushqeje pak rrrrrilindiotet me demagogji;
  ke harruar ti Vajtoce ate bojaxhiun ne krye te parlamentit ??
  Vajtoce, po me Boçin çfare ke ti Vajtoce ?? si duhet ta kishte emrin ?? Fitimtar, Vullnetar, Aksionist, Zhukovi apo Sovietiku ?? Apo mos ndoshta duhet te quhej Besnik Morina ?? Piro Sofrani ??
  Vajtoce , mire Murrizi se qenka shperblyer per te qene ne parlament, po Frroket &Ndoket ju shperblyen juve duke ju çuar ne parlament me thaset e droges dhe prostitucionit ??

  o Vajtoce, po ai kryeministri qe donit te rrezonit juve ne 21 janar, me fushat e te vdekurve, nuk ishte zgjedhur demoNkratikisht ??

  Vajtoce, kelyshet e Xhafes vijne nga shkolla e pushkatimeve pa gjyq, dhe ti nga neni 55 , nuk ke sesi te krahasohesh me Law and Order, Law Enforcement etj …
  ja dhe pak Vajtoce, se do kaloni ne krahun tjeter e do vajtosh dite e nate per ‘padrejtesite’ qe do ju behen,
  se ju keshtu funksiononi Vajtoce, ju keni secili krahun tuaj per te share e levduar, ju keni vetem partine …
  jo Shqiperine .
  sidoqofte ti ngelesh nje send i pavlere demagogjik!

  Reply to this comment
  • N. July 28, 12:59

   Vero SWAN,
   Nuk me dukesh mire sot.
   Sot tu dukerka gjithe Bota BLACK…Mos je grindur me te fejumin?
   …Apo nuk ke fjetur mire?… apo ke pare ndonje film me Horror, Motra.?!…
   Sot te pelqeka vetem Tezja jote…
   Po ja qe bota keshtu eshte ndertuar… Se po te mendonin te gjithe njesoj, kjo do ish fatkeqsia me e madhe, thote Gjenia e Anshtajnit.
   Une besoj se te kuptoj mire ty bukuroshe, edhe kur je mire edhe kur te duket bota e zeze,
   pa shprese, thjeshte B L A C K…

   Mos e ul kaq shume piacen se une te pakten e di qe ti je gje e zgjuar, vjen nga nje familje e nderuar me nje Gjysh teper intelegjent per kohen, nga te rrallet qe kish mbaruar Sorbonen, por mjerisht mori krahun e te mundurve.
   … Isha ne Paris nje jave, do vija dhe ne Bruksel, por kisha frike nga ty , se ti te rref…
   Te pershendes.

   Reply to this comment
   • lexuesi July 28, 15:39

    Lereni zotin Black te vazhdoje punen i qete, sepse perndryshe nuk e realizon normen dhe sy peshkaqeni e le pa rroge.

    Reply to this comment
   • Babalja July 28, 16:22

    O black pse kur thua Murriz mendja te shkon tek veza me rigon??
    E ke vene re o black se atij Murrizit nuk i sinkronizohet zeri me trimerine?
    Por mos u nxito per pergjigjet. Mi jep kur te vini ne pushtet se deri atehere do kesh kohe mjaftueshem per tu menduar, se helbete cdo besh gjith diten ne azilen e pleqve?

    Reply to this comment
   • Lili July 28, 23:47

    Oh thash me vetin, nuk doli neti..po gabova..
    Sa vigjilente je moj neti,pionere nje here pionere cdo here,parti enver jemi gati kurdohere, edhe ne debilitete.

    Reply to this comment
   • BLACK SWAN July 29, 13:13

    Filmat i shikoj vetem hard;
    pse nuk erdhe ne Bruksel, atyre si ty, su bej asgje une 😛

    Reply to this comment
    • N. July 29, 17:12

     Uaaaauuu,…
     Nuk e dija që nuk do më bëje gjë…, Se do kisha ardhur….
     Po një Kafe nuk do më jepje…?

     Reply to this comment
 14. I.Troplini July 28, 12:33

  Shume vemendje per degjenerimin shqipfoles,

  aspak vemendje per ate qe mungon ne te perditshmen shqiptare, drejtesine.
  Halabakeria dhe niveli i gropes se gjirizit si menyre komunikimi, nuk eshte nje fenomen i panjohur, ne gjithe boten. Ndryshimi midis realitetit shqiptar dhe atij te vendeve te tjera, eshte se tek ne, cdo gje mbetet pa pasoja. Ajo qe ruan shoqerine dhe qytetarin nga turkoshaket HARUNE, eshte drejtesia e shprehur, ne emer te popullit.
  Kur kjo drejtesi, mungon edhe per raste kur qytetaret shqiptare, vriten ne mes te bulevardit, thjesht per faktin se guxuan te ishin aty, tregon asimetrine dhe hipokrizine e kesaj shoqerise sone pa vlera, tregon falsitetin e asaj qe vetequhet media dhe pretendon te jete nje nga pushtetet ne demokraci.
  HARUNET, jane pasoje e asaj qe nuk jemi te zote te ndertojme dhe te rrespektojme, SHTET.
  Shteti pa drejtesi, eshte nje ftese zyrtare per shthurje kolektive, eshte nje kenete ku “lulezojne harunet” dhe HARUNIZMI dhe ku tmerrohet dhe merr neveri dinjiteti. Ndaj shqiptaret ikin, ikin nga syte kembet sepse kjo shpelle qe kemi sot, nuk ia vlen te quhet shtepi.
  Kryeministrin, e kemi llafollog dhe gjitholog te zotin. Vetem ate qe duhet te bente, ate per te cilen kerkoje votebesimin e qytetarit, ate nuk e ben dot,,,,,SHTETIN.
  Ne vend te tij, na ka lene HARUNIN dhe tregon me gisht ne drejtim te tij, i kenaqur me performancen e tij prej neandertalesh.
  Po nuk jini te kenaqur me mua,,,do tu duhet te duroni Harunin, duket sikur u thote shqiptareve.
  Mos humbni kohe me Harunin. Eshte koha te merremi me ata, qe premtuan RILINDJE dhe perfunduan ne prehrin e Ilir Metes apo tek cadra e kryetarit te Haruneve.

  Reply to this comment
  • Lili July 28, 23:48

   Best comment

   Reply to this comment
   • korçari July 30, 08:42

    Po te verejsh me kujdes te gjithe djathtistet (Sorra e zeze,Clausi,Intelektualeshi Lili,)filojne te justifikojne harunerine e tanishme me emra qe vertet i perkasin te majtes por te kaluares pasi o jane shkarkuar nga detyra apo po ndiqen penalisht dhe kjo gje nuk e nderon te majten por po flasim per harunet e sotem ,Stazimirat me kobure per te prishur kendin e lojrave,Nokat qe bejne te fortin me parlament ,Edi Paloqen me tv ne dore e shume Paloqe te tjere .Lumpeni duam apo sduam ne ka kaluar me shumice me te djatheten pasi aty gjen terren te pershtatshem per te bere karriere dhe kjo nuk justifikon dhe mbrojtjen e ketyre idioteve me kollare nga disa komentues te se djathetes te cilet i vleresoj per nivelin e debatit ,por ne kete rast kane treguar se ne thellesi te tyre kane ngelur po Haruna megjithe veshjet firmato apo perdorimin e disa citateve te filozofeve ne komentet e tyre.Respekt per nivelin intelektual te z.Malaj per te cilin ka nevoje gazetaria dhe media jone sot me shume se kurre.

    Reply to this comment
 15. Jimi July 28, 12:36

  Viktor! Si gjithmon je i mirpritur ne faqet e shtypit!

  Reply to this comment
 16. katarakti July 28, 12:52

  O Viktor. Keto ngjarje dhe fakte tregojne se haruneria nuk merr vesh me fjale, me moral dhe me ligje. Kjo lukuni njeh dhe respekton vetem dhunen. Kjo bande kriminelash dhe gangsterash qe quhet PD merr vesh vetem me dajak, vetem me dhune. Edi Rama eshte teper i qyteteruar per ta. Ata duan ne krye te vendit ndonje hundlesh, siç thote populli. Qe t’i beje te flasin me vete. Per sa kohe qe Rilindja do te vazhdoje keshtu me pavendosmerine e saj, per aq kohe salehet do kercenojne dhe do perpiqen te bejne ligjin ne vend. Siç ben mafia. A nuk ka thene salehi se pushtetin e marr po te dua, vetem me « demokratet (kupto banditet) e Mamurrasit ?! Me horrin, horr e shkuar horrit, -ka thene francezi. PD-ja dhe njerezit e saj ne rruge, bashki apo parlament bejne te fortin e « lagjes ». Kercenojne me destabilitet vendin. Eshte e njejta taktike qe perdoren edhe Duçja dhe Hitleri per te ardhur ne pushtet. Rama eshte nje shtetar i dobet. Ai nuk e mban dot pushtetin ndaj vandaleve te PD-se. Edhe nese eshte sot ne pushtet, eshte ne saje te forces se popullit, qe nuk e durojne dot halen PD. Por po te ishte per Ramen, ai do i kishte mbathur opingat me kohe. Veçse nje dore e forte mund tu tregoje vendin vandaleve te PD-se. Artist/sportisti dhe çupat dhe djelmoshat e tij jane teper te dobet perballe harbuterise dhe malokerise se PD-se.

  Reply to this comment
 17. Claus July 28, 12:53

  Ja dhe Viktori doli per dite te shtune. Eshte kthyer tanime si ata pleqte qe bejne banje vetem dite te shtune dhe ja ne te gdhire e hodhi lumin, banjen e beri.
  Viktori pa foto nuk na shkruan per ate Kryebashkiakun e Kavajes qe ishte denuar ne Itali, Elvis a Ervin Roshin a si quhej, nuk na shkruan per Artur Bushin e Fushe-Krujes, kriminel, hajdut a ku ta di une, te kapur dhe te denuar nga gjykatat, nuk na shkruan per Teatrin korruptiv, per rruget qe deri ne Thumane na kushtojne sa e sa miliona Euro, nuk na shkruan per vendimin e qeverise qe koncesionet qe jep qeveria do te kontrollohen nga nje firme e huaj!!!!
  Nuk na shkruan per konecesionet e Vilma Nushit qe analizen e urines ta llogarit si analize te ujit te rende dhe kete ne dem te shtetit, per kullat dhe piramidat qe po behen me parate e pista te droges me ne krye kryebashkiakun Veliaj qe eshte bere si njeriu qe genjeshtren e ka ne ADN dhe shume dhe shume te tjera.
  Po na merret me bashkiakun e Gramshit perballe nje policie barkderrash qe me te vertete ta sjellin ne maje te hundes kur dalin me ato aparatet e alkoholi qe me injorancen e tyre i quhen „Dragera“!
  „Dräger“ quhet firma prodhuese. Ndersa ata te thone ne mes te rruges: Na fryji „Dragerit“!!!!!
  E bukur ne kete histori me „Dragera“ eshte se ato nuk kontrollohen dhe as kolaudohen, qe duhet te behet cdo 6 muaj, por kjo nuk mjafton, se hajde nje gjobe me shume eshte ajo dhe e paguan, po me ato aparate te rrasin edhe ndonje Hepatitis A qe mos te dish nga te shkosh, sepse ai tubi qe futet ne goje perdoret nga policia 1 per 100 vete, kur jane vetem 1- perdorimeshe.
  Po hajde, Lavdi Zotit leshoi ca te shara Haruni i Gramshit, dhe gjetem rastin ti bejme nje editorial sic dime ti bejme vetem ne tek „Dita“. Po ato te sharat e Rames ne rrjete sociale, ne mitingje dhe ne parlamente a nuk jane dhe ato „Ediraminizem“ , apo ato nuk quhen se Vasilika Hysit, zv.spikeres parlamenti i duken metafora poetike????

  E shoh qe Bedriu, Ramiu, Sabriu, Viktori, Liktori, Arbeni, Mytyberi kane mbetur pa tema se temat e tyre nuk i lexon me njeri dhe u jane kthyer si bumerang ne koke dhe tani merren me kryeplakun e Domosdoves, keshilltarin e Shebenikut, sekretarin e Rushbullit dhe komunarin e Kolesjanit!!!

  Po per ate kryebashkiakun me br… te grisura nga Peshkopia qe i mbeti ejakulacioni ne mes te rruges a ka shkruar Viktori?
  Po keshtu kane ardhur kohet. Hajde te mbajme me gajret „Neti Vjosen“, „Vjosa Netin“, „Ramicin e Vlores“, „Gurin e Naimit, „Vasilin e Himares“ etj,etj, etj pleq te senilizuar qe dhe sheqerin ne gjak harrojne ta masin kur u del „Dita“ ne internet ne pike te sabahut. Nese na lexon ndonje tjeter qar e kemi.
  Tani pres te cmendurin tjeter me nja 500 emra qe i fillon komentet:
  O Viktor po lerini keto brockulla kur Sali Berisha ka bere: 1.2.3…….1279 te keqija!!!!!
  Vetem per nje gje jane te „dobishem“. Farmacite bejne xhiro me keta.
  Farmacite dhe industria farmaceutike.
  Te shtune ne mbare!

  Reply to this comment
  • vasili July 28, 14:37

   Ja dhe nje tjeter hale orientale me grop,vecse qe e shkaravit emrin me boje dhe e vendos europian.
   Vec eres permban dhe karikaturen e skajeshme.
   Vasili nuk eshte nga Saranda,gje qe do ishte normale,por mbi te gjitha i ka rrenjet shume thelle ne kete vend dhe mbi te gjitha njerzore.
   Kurse ti je produkt hibridizmi perfitimi, hajdari-oriental me gopin tradhetar.
   Ne vazhdim eshte normale,qe ndonje nga fisi tend te shkoj tani dhe me ndonje Vasil nga Saranda,ku i shijon te tera:hajdarin e Vasilit,perzjere me detin dhe parane.
   Keto lloj gropash asnjehere ata qe i zoterojne nuk i lene bosh,pamvaresisht cfare targe mbajne HAJDARET:.

   Reply to this comment
   • Babalja July 28, 16:26

    Po keta qe permend ti o claus ishin te pakten aq te zgjuar qe qe mos beheshin estrade para syve te gjithe njerzve si keta debilet tuaj.

    Reply to this comment
  • I tille je , sa here qe hap gojen July 28, 21:06

   Claus , je zene si miu ne cark , dhe …. duke mos pasur as mend dhe as argumenta , per te provuar te kunderten , i hidhesh ne fyt , si qen i terbuar , gazetarit te nderuar Viktor Malaj , bile edhe me eger se Elmaz Haruni me llumin tjeter te SHQUP-it ! Eshte pune teper e veshtire , kjo qe ke zgjedhur te besh avokatin , sepse ata nuk dine as te mbrojne veten , por i shumefishojne “mekatet” cdo dite ! Zoti mendofte edhe per krijesa si ti , qe po iu prishin qetesine e te lene pa gjume , keta gazetare “zevzeke” !

   Reply to this comment
  • L.F. July 28, 23:41

   Bravo Claus Haruni, Saliu do te beje deputet ne grupin e babaleve !

   Reply to this comment
  • Lili July 28, 23:51

   Claus,you are the best!

   Reply to this comment
 18. N.VJOSA July 28, 13:50

  Ja dhe Clausi,
  doli te na derrmoje me ate kalemin e thyer te shkrimtarit te fandaksur!
  E njihni ju Claus kalemxhiun e Partise Babales?…
  Causin e xha Saliut…
  Clausin e Janulles…
  Ketij Clausit tone i bejne pershtypje vetem keta gangesteret e PS-se…Kur i preken idiotet e PD-se, Clausi yne nuk duron dot, por hidhet ne kundersulm.
  Pse?
  Qe te mbroje ate tipin e Gramshit, qe iu shfaq publikut shqiptar aq primitiv,
  aq arrogant,
  aq i pagedhendur,
  sa edhe po ta kerkoje ne gjithe Partine e Sali Selfo Qorrit,
  nuk do ta gjeje per prototip te personazheve te kesaj Partie mashtrusish dhe kriminelesh,
  mafjozesh te paskrupullt…
  Por Clausit tone i qenkan peshtirosur edhe policet,,,
  Me sa duket do kete marre shume gjoba se e njohka mire praktiken e kontrolleve te policise!
  Nuk ke cfare i thuaj!
  Nuk pritet avokat me i mire nga radhet e partise se Haruneve…
  Harron Clausi yne, ( ose ben sikur harron,) se Partia Socialiste i ka nxjerre jasht radheve te saj jo vetem ata qe ka akuzuar Drejtesia, por dhe ata qe jane dyshuar…
  O Clausi xha Saliut dhe djalli Janulles,
  Ty te gjithe tu dukerkan te cmendur!
  Vetem Suma jote te duket e mencur!
  Mjere per keta shkrimtaruce qe u duken te tjeret miza dhe e shohin boten nga Maje e Olimpit!…

  Reply to this comment
  • Lili July 28, 23:54

   Ao,ti nuk po di me lexuar se clausi i mshon gjithe debilave sidomos ish komunisteve ,e kjo te dhemb moj pionere e partise.

   Reply to this comment
 19. krisd 1 July 28, 14:42

  u lodh duke shkuar ne Gramsh kur Tirana eshte plot Harune biiznesi,pulitike dhe te qivurise.Me Harun Saliun,Harun M tin dhe harrun Edvinin jemi mesuar.Ashure,iftar dhe haruniizem.Kjo eshte jeta.

  Reply to this comment
 20. Kaçi i zi July 28, 15:52

  O Harun more, breket ku i ke? Ti ka mare Lulashi ti ka bere çilte
  Se Lulash te çilteja e mbushur me breket e palare te ketyre kakasheve e ka ulur bythen.

  Reply to this comment
 21. bujari July 28, 16:27

  z’ Malaj te pergezoj per analizat brilante qe ben ne gazeten DITA, te cilen une e lexoje cdo dit.Te falnderoj se je nje mendje e ndritur e gazetarise shqiptare.

  Reply to this comment
 22. Taku July 28, 16:33

  Dale o Harun dale. Me gjak ftohte o Harun me gjak ftohte se po na del gomar i madh ti nje cope kryetar ne Gramsh. Po djali i Fahriut dhe Salihanji cfare i bie te jene pastaj? Kriçer?

  Reply to this comment
 23. gjermani i fundit July 28, 17:08

  une do ta evitoja mbiemrin duke e fenomenalizuar. Tanime eshte vone. Ketu e 28 vjet me pare ky fenomen shte prezent sa nuk mbeti njeri pa e mesuar, eshte hajdarizmi. Hajdarizmi u leshua per te shretuar e prishur, per te djegur e permbysur ne emer te Demokracise. Hajdarizmi u priu turmave vandale per te zhvatur plaçke si mongolet e Xhenxhis Khanit kur rrafshuan Pekinin duke inoruar e neperkembur principet themelore te shtetit dhe repubilkes. Pa denuar hajdarizmin si banditizem me mantel politik do kemi gjithmone hapesire per ngjarje te ketij tipi. Po si denohet hajdarizmi? Me kembengulje dhe logjiken e ftohte te fakteve te denoncohet skema e banditizmit politik, qe u be motori levizes i PD. Hiqni titullin deshmor i Demokracise personit qe u be viktime e maskarades qe e mbolli vete, qe nuk u vra ne ndonje demonstrate si Arben Broci, por thjesht ne nje perplasje bandash.

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN July 29, 01:13

   DEKRET
   Per heqje dekoratash e tituj nderi;
   ne mbeshtetje te nenit 28, pika 15 te ligjit 7491, date 29.04.1991 “per dispozitat kryesore kushtetuese si dhe me propozim te shume organizatave dhe shoqatave
   DEKRETOJ
   neni 1
   U hiqen te gjitha dekoratat dhe titujt e nderit per AKTIN KRIMINAL TE GENOCIDIT TE USHTRUAR NDAJ POPULLIT SHQIPTAR GJATE VITEVE TE DIKTATURES KOMUNISTE , SHTAZEVE(PERSONAVE) TE ISH NOMEKLATURES KOMUNISTE
   kryeshtaza ENDHJER HOXHA,
   kuçedra Nexhmije Hoxha
   shtaza SHefqet Peçi
   shtaza Hysni Kapo
   shtaza Gogo Nushi
   shtaza Spiro Koleka
   shtaza Haki Toska
   shtaza dhe debili Haxhi LLeshi

   Neni 2
   Ky dekret hyn ne fuqi menjeher.
   firmos; Presidenti i Republikes SALI BERISHA

   ja pra ti quni hitlerit, kte dekret njohim ne, se andej nga partia jote, vetem dekrete konçesionesh dini te firmosni 😛
   dhe nje keshille miqesore, mos harroni asnjeher qe iket me …çorape neper kembe nga ..hajdarizmi …besoj se nuk duhet te ngaterroheni me nga ajo ane …

   Reply to this comment
   • N.VJOSA July 29, 10:06

    Lulushe, Verushe, SWAN-ushe,
    Nga hajdarizmi, e thënë troç ne nuk e rruanim fare…!
    Sa per ta kuptuar ti , po te donim vetem me 2000 djemt e Shkolles se Bashkuar, te gjithe oficere te pregatitur ne shkallen me te larte,
    ( pa vene ne levizje Ushtrine g j y s ë m m i l i o n s h e te Popullit shqiptar, )
    pa levizur asnje qime ,
    moj zemra ime,
    por vetem me ata varvatët e Shkolles se Bashkuar, tu vinim ne rresht…. sepse,
    të armatosur deri ne dhembe, ju benim ju
    ballisteve,
    zogistve,
    pulastrenisteve,
    salistve,
    Hajdaristve
    bashibozukisteve,
    me qylaf e pa qylaf,
    te iknit nga syt kembet, …tu dukej qytë e Kallaçit si Grykë Topi….
    Por, ne e dinim dhe ishim te ndergjegjem se kohe te tjera po vinin,
    tjeter erë po frynte,
    se po te qe per Hajdarizmin, ate e vinim te na i bënte masazh Hajdarit, ndersa juve zonjave te hajdarizmit , sipas deshires,
    ju vinim te kercenit mbi Hajdarin duke bere balet…
    Kjo ishte pergjigja per ata qe mendojne si ty …
    …se ty do te kurseja, se te respektoj si gocë e zgjuar, por qe rrembehesh nganjehere nga euforia…Dhe nga dashuria…
    Mos i ngaterro librat…
    Kjo eshte pergjigja ime , besoj se çuni hitlerit do te jape nje pergjigje me te moderuar si gjithnje…

    Reply to this comment
    • BLACK SWAN July 29, 13:11

     e di Neti e di, nga ju ka dale ajo shprehja ‘e rrinja une e rrinja, ti ta mbaje une ti binja’
     po sidoqofte, Hajdari ju vuri para,dhe i vdekur ju vuri para.
     po sikur mos te mjaftonte Hajdari , del dhe Saliu ju heq dekoratat e babes . po si ju mban dheu juve njeher ??
     ju me 2000 mij djemte e shkolles se bashkuar dhe me ushtrine e leckosur ashtu armatosur e beni te vdekur Saliun ?? he pra ç’prisni ??
     çuni hitlerit nuk flet kur flet ti , ka respekt per ata me andropauze, dhe sidomos kur i del ndonje partizane si Lilua qe e hap gojen aq shume …per ta falenderuar 😛

     Reply to this comment
     • gjermani i fundit July 30, 00:01

      black swan, ne te verteten qe thua ha pak debat, se hajdarizmi u perdor si gogol antikomunist nga segmente te diplomacise amerikane dhe sherbimet e fqinjeve. Sikur hajdarizmi te ishte trim self made man do i hiqja kapelen, por jo, ishte mashe dhe hordhi mercenare e 80 leksh i disa agjenturave.Sa per trim qe vertet trim i madh, boll ta dish qe shkoi per lesh si qeni ne vresht. Trimat qe shkojne per lesh nga anet tona i quajne trapa dhe koqe kandari. Megjithate hajdarizmi pati kohe ta kthente vendin ne rrumpallhane.

  • LILOLABJA July 29, 10:03

   Faleminderitttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt
   Gjermani i fundit.

   Reply to this comment
 24. ETHEM July 28, 17:29

  TE LUMT Z.VIKTOR.GAZETA D I T A ME JU KALEMXHIJT E SAJ PO I BENI NJE SHERBIM TE MADH KETIJ VENDI,PER TE NDARE SHAPIN NGA SHEQERI,SE KUSH JANE ATA QE E DUAN KETE VEND ME SHTET LIGJOR DHE KUSH LUAN ROLIN E GANGESTERIT DUKE TREGUAR MUSKUJT NE RRUGE,KUVEND,KOMISIONE E KUDO,QE TREGON SE PD ESHTE NJE MAFIE E MBUSHUR ME IDJOT,HAJDUTESH E KRIMINELESH ME NE KRYE SHPIFSIN PROFESIONIST,GOJE SHTHURURIN BOTEROR SALI RAM BERISHA I VIÇIDOLIT,KETIJ FSHATARI TE PAGDHENDUR QE NA E BERI PESHQESH ELEZ BIBERAJ ME BEKIMIN E RAJERSONIT AMERIKAN TE ORIETUAR NGA UDB-JA JUGISLLAVE.
  POPULLI THOT SE “..DERRI DO PLUMP ” DHE KJO PERDOREJ NE DIKTATURE.KETE E DI MIRE SALIU,I CILI QENDROI PER NJE KOHE TE GJAT ME BLLOKMENET BYROIST.
  POR KM RAMA ESHTE NJERI PAQSOR.AI ESHTE ZENE NGUSHT PASI NUK ESHTE NGRITUR DREJTESIA QE I PREMTOI POPULLIT PARA 2013.TASHME BERISHIZMI ESHTE NE GRAHMAT E FUNDIT TE JETES SE VET,PASI PO SHEH SE ATA QE E MBRONIN SI A.LLALLA ME SHOKE PO IKIN NJE E NGA NJE SI LEPUJT FERRRAVE NGA VETINGU I PAMSHIRSHEM QE PO BEHET.NDAJ JANE BERE SI DERRI PLAGOSUR DHE KERKOJNE TE SHQYEJNE KEDO QE DEL PERPARA.
  NE KETO KUSHTE MAXHORANCA DHE SIDOMOS KM RAMA DUHET TE RUAJNE QETESIN E DUHUR NGA PROVOKIMET ABSURDE TE SALIZMIT PER REVOLUCIONET,GRUSHTET E SHTETIT,RUSPAT,SHPIFJET E PERDITESHME,PASI KA MBESHTETJEN E 95 % TE POPULLIT,SHBA & BE..PER REFORMAT E BERA NE KETO 5 VITE.MEGJITHATE KM RAMA DUHET TE KET PARASYSH EDHE VREJTJET QE JU BENE KETO KOHE NGA GAZETA D I T A,ME QELLIM QE BERISHIZMI TE MOS KTHEHET KURRE NE PUSHTET,PA REFORMIMIN E PD PA SB,LB DHE SHPURES SE TIJ VRASTARE TE MBI 6OOO NJEREZVE TE PAFAJSHEM DUKE FILLUAR NGA 2 PRILLI NE SHKODER E DERI TE S.OLLDASHI.

  Reply to this comment
 25. Lexuesi i durueshem July 28, 18:53

  Perfekt!
  Shkrim dhe analize shume e sakte per fenomenin, qe ndeshim cdo dite te jetes tone te trazuar nga keta bandite e parazite, te cilet kerkojne te vijne ne pushtet, per te bere hakmarrje.
  Nuk jane asgje me pak dhe asgje me shume se sa ishin dje bashkepunetoret me pushtuesit, eterit e tyre te djeshem kunder Shqiperise se varfer.
  Sot realiteti tregon qarte se cfare perfaqeson kjo rrace e zvetenuar totalisht.
  Te gjithe keta jane nje: brutale, te dhunshem, injorante, te paedukuar, te rrjedhur, pa shpirt, miope, egoiste, mburravece, krenare e te menderosur, mosperfilles te ligjit, te rendit dhe te shtetit si institucion legjitim, pa ide, pa vizion, pa alternative. E si mund te vijne keta ne krye te qeverisjes se vendit me kete sjellje halabakesh?
  Ne gjirin e pd duhet te ngrihen intelektualet e vertete dhe te marrin situaten ne dore, te flakin kete fryme antikombetare dhe minuese per vendin, qe perfaqesohet nga halabaket, te zgjedhin njerez te devotshem, te kulturuar, te mencur dhe vizionare ne krye te partise dhe t’u tregoje vendin karrieristeve, cubave dhe injoranteve, qe flasin dhe krekosen ne emer te PD.
  Demokratet e vertete nuk jane keta si: luli, luciano, murrizi, paloka, isa toska, elmaz harruni, sali vicidoli, bujar mavria, strazimiri, bardhi, salianji, nuli apo muli i nokes, spahia e te gjithe me radhe. Keta nuk perfaqesojne PD. Keta jane turpi i PD dhe i tere Shqiperise e shqiptareve.
  Me ka habitur dhe vazhdon te me habise fakti se si nuk reagon institucioni ligjzbatues ndaj ketij elmazit, qe poshteron, fyen dhe kercenon policet ne krye te detyres?! Si nuk ndalohet e te vihet perballe ligjit(?), kur njerezit presin te shikojne ndeshkimin sipas drejtesise demokratike.
  Mosndeshkimi i fajtoreve te tille eshte nje shembul shume negativ, keqedukues dhe me pasoja fatale, mbasi i hap rruge te keqes, dhunes, pasigurise, hakmarrjes, vetgjyqesise, korrupsionit etj. dhe per kete ka pergjegjesi edhe qeveria aktuale.
  Edhe nje here falenderim per z. Viktor Malaj dhe per te gjithe komentuesit objektive ne lidhje me kete shkrim.

  Reply to this comment
 26. info analitike July 28, 21:32

  Shoku Malaj te kujtohet fenomeni Tahorri: https://www.youtube.com/watch?v=jeO7iWh7G2k
  Shiti dengla derisa kur e mori pushtetin u kthye ne kapobande te mafies se hashashit bemat e te cilit arriten deri ne Ameriqi.
  Tahorrizimi si simbol i rilindjotizmit te vendit!!!
  Te qendrosh ne krah te nje partie qe promovoi kriminele, trafikante, e hajdute ordinere te heq cdo te drejte per te bere moral o shoku Malaj. Berishizmi dhe Ramizmi jane dy faqe te se njejtes medalje.

  Reply to this comment
 27. Zgalem July 28, 21:55

  Vijon Revolucioni berishist
  Ajo , qe pame ne videon , ku gramshoti Harun , ofendonte policin ne sherbim , eshte vijim i njohjes se dhunes , si institucion i komunikimit kolektiv . Njerezimi ka krijuar kulturen solide te komunikimit , kur ka njohur tmerret e e dhunes , te luftes , te revolucioneve . Vendet me kulture te spikatur komunikimi, jane vendet e Europes , ku njerzit , dikur kane perjetuar situatat e llahtareshme te luftes , kane pare njerez qe hiqeshin me zorre zvarre , vareshin ne karamanjolla dhe u pritej koka ne giotina . Vazhdimi i ketyre mizorive ishte Aushevici dhe Hollokausi hitlerian , kur njerzit digjeshin si insekte . Pra dhuna , ka nje histori . Ka ardhur duke u pershkallezuar . Feja kete pershkallezim e ka simbolizuar me kryqezimin e Jezusit . Kete e quan kulmin e dhunes , por nuk ishte ky kulmi i dhunes , ishte Holokausi . Monizmi perdori dhune te eger , por te maskuar , me emrin diktature e shumices , por shumica nuk u pyet kurre , per dhunen e ushtruar mbi nje pjese te popullsise . Ishte dhune e pakices, e kamufluar me emrin e rreme proletariat . Historia na meson se huna me eger njerezore , eshte cfaqur, kur eshte ndezur lufta per pushtet . Kjo lloj dhune nuk njef kufij te arsyes , as merr parasysh mesimet e histohirise . Format e dhunes t’i quajme te mbyllura , deri te karta e Helsinkit , mbi te drejtat dhe lirite e njeriut . Ligji boteror , nepermjet organizmave te posacme , kontrollon nje legjilacion te rrepte , kunder dhunusve te te drejtave themelore te njeriut . Shtetet e krijuara , pas renies se murit te Berlinit , presupozohej , qe te kishin ne bazen kushtetuse , karten e Helsinskit , per 4 lirite themelore . Shteti shqiptar , pas renies se monizmit , presupozohej , qe te kishte ne themal kete karte , por ai , qe mori nismen , per krijimin e shtetit , shqiptari Sali Berisha , gjenetikisht i perkiste kultures se dhunes dhe kete kulture e instaloi ne te tera qelizat e shtetit . Bashkepunetoret e tij te afert , u mesuan me stilin e tij te punes , perfhire shtetaret dhe militantet partike , qe presupozohet se kishin sakrifikuar , per pushtetin demokratik , qe u instalua , pas shtetit monist “gjakatar “ . Dhuna shteterore mori formen qeverrisese . Qeverrisia u shndrua ne sulltanat . Sejcili shperblehej me para te thata , me ofiqe , me prona , me grada . Ky lloj sulltanati duhej te mbahej ne kembe , me besim te verber te Sulltani , qe ishte burim i privilegjeve te pa merituara . Shperblej kushdo , qe hapte vatra zjarri . Me emerime te pa meritura , drejtesia ra ne humnerren e pa ndeshkushmerise . Revolucioni berishist eshte i pa nderprere . Sulltani Berishe , nga c’do institucion , ka bere thirrje , per revolucion . Qendrimi i sotem dhe i ka hershem , ndaj parlamentit , eshte pjese e revolucionit , qe ka nisur , qe ne 1990 , me shkaterrimin e prones publike te Shqiperise . U zbatua neni famkeq 24/1 , qe ishte dhune dhe mbi dhune . U larguan njerzit nga puna , qe e kishin ushtruar me dekada dhe u shkaterruan e tere ekonomija . I gjithe populli shqiptar , me perjashtim te idhtareve te Saliut , u hodh ne rruge . U krijua papunesi e pergjithshme . Kjo lloj dhune , nuk gjendej diku ne histori . Pa mbaruar efekti i kesaj dhune , u krijuan firmat piramidale , qe ishte dhune financiare mbi emigrantet , qe luftonin te amortizonin disi dhunen brenda vendit . Nje dhune me e tmerreshme , u pergatit ne zyrat e larta dhe u zbatua me hapjen e depove te ushterise . Ata shqiptare, qe mbeteshin gjalle , nga dhunat ekonomike , te vriteshin , per pronat , per hasmerite , per grindjet e vjetra , per ngacmimet fqinjesore . Dhuna u be “kulture “ , mjet jetese , hakmarrje , vend pune . Gjithcka e zgjidhte dhuna , qe buronte nga koka e shtetit dhe zbriste ne qelizat e njerzve te mesuar me hakmarrien primitive . Zotesia , partishmeria , intelegjinca , mateshin me termometrin e dhunes . Per ta legjitimuar dhunen , u krijua kursi i plepave . Dhuna e iniciuar si ekonomike , u be politike , u armatos dhe u legjitimua me plepat . ne bashkeveprim keto forca cenipetrale majten ne pushtet iniciusin , Sali Berisha , qe me te drejte , ka marre emrin lider historik , i partise dhe modelit te shtetit , qe u quajt demokratik , por eshte shteti i dhunes centripete , qe ka eliminuar nga jeta disa dhjetra mije njerez . Nje prej partiakve te dhunshem ishte Haruni gramshot , qe ushtroi dhune rrugacore , mbi shtetin , qe e mban ne pune , e ushqen , ruan rregullin , per familjen e tij , perpiqet te krijoi nje kulture tjeter te jetes kolektive , ndryshae nga ajo e dhunes , qe rrenjosi theklle ne Shqiperi , lideri historik i PD . Sa i me i dhunshem , aq me besnik i sulltanatit . Murrizi dhe gramshoti Harun , ne nje rrast te vecante , PD mund t’i shpalli heronj , sic u shpall Prendi dhe kriminelet e gardes , ne 21 Janar . Revolucione dhe revolucionare ne bote ka shume . Revolucionar si Berisha – Basha dhe pasusit partike, jane te rralle dhe te pa njohur nga historianet . Kane 28 vjet , qe ne shumicen e vokapolarit , kane shprehjet : Revolucion, lufte civle , mos bindje civile , djegie mandatesh . Ne c’do ore te hapesh ekranin televiziv : Do te degjosh Bashen , qe uleret : Thyeni dritaret , shponi gomat , godisni me grusht . Keto thirrje jane platforme pdiste . Kete kane degjuar Murrizi dhe gramshioti Harun , qe urrejne shtetin , ligjin , policin . Jane revolucionare berishiste me merita te medha , ne fushen ku militojne . Keta jane model imitimi nga antaret e Partise Demokratike . E gjithe kjo Parti , eshte helmuar ne gjen , me ideollogjine e dhunes , nga e cila burojne te tera veset e nje sulltanati klasik , sic jane dembeleku , arroganca , injorimi i rregullit publik , hakmarria primitive , marria ne mbrojtje e njerzve qe kryejne krime . Kjo eshte opozita e sotme , qe ka 28 vite , qe jeton pa asnje pune , qe arrogancen e kane kryefjale t e bisedes , qe mbrojne gjyqtaret e qe skualifikon vettingu , qe shajne me te tera dialektet , qe kane cvleresuar gjuhen zyrtare e te tjera veprime , qe s,kane asgje te perbashket me kulturen shoqerore te komunikimit .
  Po qeverria Rama , ka ndonje karakteristike te sulltanatit te instaluar ne Shqiperi keto 28 vite ? Pa dashur te beje apollogjine qeverritare , duke qene perballe nje opozite te degjeneruar , nuk bien ne sy te metat qeverrisese, qe gjithsesi ekzistojne . Eshte e sigurte se nuk ka ngjyra sulltanati , deri sa gjendet ne pune te dobishme , per Atdheun , respekton kopetancat e demokracise liberale . Te dyshuarit ja dorezon Drejtesise , qofshin ata edhe me pozita dhe merita te vecanta ne Partine ne pushtet . Qeverria dhe te funksionaret e Partise , nuk kane kryer krime . Opozita , paturpesisht akuzon Gramoz Rucin , se vjen nga strukturat moniste . Eshte politik\ani me korrekt , me punetor dhe qe ka pastruar figuren me gjyq . Krimet e kesaj opozite te evidentuara , jane me te shumta se ato te monizmit . Ne punen e Qeverrise Rama , predominon pozitivja . Eshte si Dita me naten , me platformen opozitare te themeluar nga Berisha dhe te drejtuar prej tij , ne te tera kohrat , me dore te hekurt . Qendrimi 28 vjecar i PD dhe krereve te saj meritojne te gjykohen nga gjykata e re , qe do te dali nga reforma ne Drejtesi , reforme e iniciuar dhe e monitoruar nga aleatet tone te medhej ne Perendim . Ne se nuk do te gjykohen krimet e anashkaluara , PS dhe Qeverria Rama , do te konsiderohen ortake te kesaj opozite , me skede multikriminale .Pa pastruar duart nga gjaku shqiptar , kjo opozite nuk ka sy e faqe te kerkoi pushtet . Edhe po tja falin , duhet ta refuzoi . Posht revolucionaret e pa korigjushem ! Zgalem

  Reply to this comment
 28. socialisti July 29, 14:12

  O Viktor a Bedri, nuk calon Shqiperia nga nje Harun i Gramshit por nga ky Majmun Rama kryeministri qe e anulloi rritjen e pages per buxhetoret dhe mezi miratoi nje rritje qesharake pensionesh!
  Kete shih or Viktor a Bedri se nga bemat e Majmunit Rama vuajne shqiptaret jo nga historite me Harun Gramshi.

  Reply to this comment
 29. çeço Selimi July 29, 19:14

  Kur gerthet me terbim Lulzim Basha per thyerje xhamash,shpuarje gomash te makinave, per terheqje zvarre , per venie minash e tritoli , PERSE TE MOS BERTASIN MURRIZET, ELMAZET , etj per rrugaçeri e mosperfillje te ligjit ! Vajmedet me keta pasardhes te Berishes , por mos harroni :BERISHIZMI KA HEDHUR RRENJE KANCEROZE !

  Reply to this comment
 30. Alban Dega July 30, 17:21

  Replike miqesore me eruditin Malaj

  AS ZEUSI NUK ESHTE MBI LIGJIN !

  – Si veprimi kriminal edhe mosveprimi ndaj tij jane krime !

  – Kush eshte frymezuesi kryesor i veprimtarise kriminale ne Shqiperi !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Analisti me i mire shqiptar eruditi Viktor Malaj botói dje nje analize si ai per Harrunet dhe Harrunizmin ne Shqiperi, ne gazeten “Dita “..
  Do shtoja vetem nje hollesi shume te rendesishme qe jam i bindur se Viktor Malaj nuk ka pase kohe as durim ta ndjeke !
  Ne kohen qe policet po keshillonin si shoferin dhe Harunin te zbatonin rregullin dhe ligjin, nje kamikaz i Partise Babale po filmonte nga jashte me telefonin e tij.
  Me gjithe se asnje polic nuk po merrej as po i afrohej atij, ai i provokonte policet me thirrjet “ Mos me prekni…!” “ Mos mu afroni ! “ sikur te ishte Zoti vet e jo nje cope rrugac gati sa edhe sterrrugaci Haruni !

  Nje mesim nga Amerika !

  Cfare do tu ndodhte Harrunit, shoferit te tij dhe filmuesit te pautorizuar po te ishin me SHBA, nenes se lirise dhe demokracise boterore ?
  Ne momentin qe polici do te afrohej tek makina dhe hapte dritaren shoferi duhet ti mbante te dy duart ne timon !
  Po ti levizte nga timoni pa urdherin e policit, sic e thote edhe Viktori, e hante jo kokrren e plumbit por kokerrat e plumbit ne cacke te kokes sikur te ishin karamele qumeshti !
  Sapo te kerkonte celesat e makines te marre nga policia i viheshin prangat ne duar dhe perfundonte ne burg per nje kohe jo fort te shkurter !
  Do ti hiqej patenta per te pakten dy vjet dhe do paguante nje gjobe prej te pakten 1 000 dollare !
  Po Harrunit !
  Qe ne momentin qe do te kundershtonte policet, jo po te ishte kryetar i Partise Republikane apo Partise Demokratike amerikane per nje miniqyteze, por kryetar kombetar i tyre, qe nuk i njohin mbi 85 per qind te amerikaneve as si emer, por edhe Kongresmen apo Senator federal i tyre , arrestohej ne flagrance ….
  Po ti ofendonte, shante, kercenonte….Larg qofte ! Ia benin shpinen me te bute se barkun!
  Po filmuesi i Harrunit !? Jo vetem ja thyenin celularin per koke po e shtrinin si lope ne mes te rruges dhe pasi ta benin peshk, e perplasnin ne burg per kohe aq te gjate sa nuk do te guxonte ta filmonte me as vetveten as per ditelindje e as per Krishtlindje!

  Kryefrymezuesi i krimit ne Shqiperi !

  Jo vetem Partia Babale por edhe mediat banale te Kazanit dhe Mafias mediatike si Ballkanweb, Panorama, Gazeta Shqiptare, …Ora News paten guximin dhe pafytyresine ti botoniIn videot e tij sikur te idhin filmime reale te Marsit apo Jupiterit e jo antiligj e rrugaceri prej te fortish qe duhet ta kishin vendin ne burg per krime flagrante !
  Pra nuk eshte vetem Opozita Babale por edhe mediat Babalo- Banale qe nxisin, frymezojne, provokojne frymen antiligj, antidrejtesine, antimoralin e rrugecerve politikane dhe politikaneve rrugecer e vrases !
  Kur Kryetari de facto i PD-se ish- Presidenti i Republikes dhe ish- Kryeministri I Shqiperise Sali Berisha merr guximin te kercenoje me ze e figure perpara milliona shqiptareve e nderkombetareve se “ une do ta kisha ekzekutuar me snajper liderin e opozites ne ate kohe sot kryeminister i Shqiperise Edi Ramen, cfare mund te presish nga mini- rrugecer e mini- halabake si Harruni i Gramshit e co !?
  Kur Kryeministri ne detyre ne ate kohe Sali Beerisha pa u thare akoma gjaku i kater protestuesve krejt te pafajshem te ekzekutuar barbarisht para dritareve te zyres se tij me urdherat e tij me 21 janar 2011, deklaroi se do te kisha edhe 300 te tjere cfare mund te presidh nga vrasesit dhe kriminelet ordinere ala Harruni e co.!?

  Pse !?

  Sepse brenda pese minutash Sali Berishes duhet ti ishin vene prangat ne duar nr flagrance ne syte e teleshikuesve me urdher te Kryeprokurores se Shqiperise , kryeprokurorit te Krimeve te Renda apo kryeprokuririt te Tiranes po te kishte shtet ligjore ne Shqiperi.
  Pandeshkueshmeria, paprekshmeria, pacenueshmeria e kryebanditeve politike ka degjeneruar, ka rrenuar drejtesine dhe ligjin, shtetin ligjor!
  A e dine keta kryeprokurore se mosveprimi perballe nje krimi i cfaredo lloji qofte eshte krim, shperdorim detyre, qe sapo te vendoset shteti ligjor ne Shqiperi mund dhe duhet ti coje para ligjit edhe ata !?
  Askush nuk eshte mbi ligjin !
  As vete Mbreti i Zotave Zeusi nuk eshte mbi Ligjin, thoshin greket e lashte!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim