Reagimi për “Vorio Epirin”: Po sikur të brohorasim “Çamëria është Shqipëri”?

November 8, 2018 20:54

Reagimi për “Vorio Epirin”: Po sikur të brohorasim “Çamëria është Shqipëri”?

Shoqata Çamëria ka reaguar pas thirrjeve nacionaliste të grekëve gjatë ceremonisë së varrimit të Kostandino Kacifas në Bularat të Gjirokastrës.

Përmes një deklarate, Shoqata Çamëria ngre pyetjen se çfarë do ndodhte nëse në Greqi do brohorasin shqiptarët se “Çamëria është Shqipëri”?.

Shoqata kërkon gjithashtu nga shteti dhe politika të  reagojnë ashpër përballë një rasti të paprecedent të rrezikimit të integritetit territorial të Shqipërisë.

 

Reagimi i Shoqatës Çamëria:

Po sikur të marrim flamujtë shqiptarë dhe të shkojmë në Çamëri e të brohorasim të vërtetën “Çamëria është Shqipëri”?

Qëndrimi aparatit,  i të gjithë aparaturës shtetërore është shenja më e qartë se shtetarët shqiptarë s’kanë dinjitet, burrëri, aftësi e mbi të gjitha nuk kanë atdhe. Lejimi i shpërthimit të “vorioepirotizmit” brenda territorit shqiptar, ku policia dhe diplomacia i bën sehir, vërteton atë që kemi thënë përherë: çdo cedim ndaj Greqisë, çdo varrezë që lejohet, sa herë heshtet për çështjen çame, hap orekset e sëmura të nacionalizmit grek. Shtetarët shqiptarë, po u ka mbetur më e vogla cilësi, sot duhet të reagojnë ashpër, përballë një rasti të paprecedent të rrezikimit të integritetit territorial të Shqipërisë.

Ndaj çdo deklarate qesharake të këtyre apatridëve që duan të relativizojnë ngjarjen, ne i pyesim: Po sikur të marrim flamujt shqiptarë dhe të shkojmë në Çamëri e të brohorasim të vërtetën “Çamëria është Shqipëri”? Do na mbështesni? Apo do i bëni fresk “vorioepirit” të injorancës suaj?.

v.l/ Dita

November 8, 2018 20:54
Komento

13 Komente

 1. Shqiptar i Ndershëm November 8, 21:09

  Komenti im ende i papublikuar ne Editorialin e sotem te Gazetes Tema: Mero Baze, xhaxhai im grek.
  @[Mero Baze, Botues i Gazetes Tema]
  SHKRIMET E TUA NE LIDHJE ME GREQINE NUK JANE PROFESIONISTE.
  JU NUK JENI SOT NJE FEMIJE, POR NJE ADULT QE MUND TE ANALIZONI FAKTET.
  JU NUK JENI SOT NJE HISTORIAN FEMIJERIE, POR NJE PRONAR, GAZETAR DHE ANALIST FAKTESH.
  Ti shqiptar minoren ndjeheshe pra normal prane xhaxhait tend grek qe edhe ne regjimin komunist shqiptar ishte financier i fermes se vetme te qytetit.
  Por si ndjehen miljona arvanitas vellezer te Aristidh Koles dhe çame ortodokse ne Greqi qe kane rreth 200 vjet pa asnje shkolle fillore shqipe dhe asnje te drejte identitare???
  Por si ndjehen rreth 500.000 emigrante shqiptare qe sipas statistikave greke jane ne vendin e fundit krahasuar me çdo kombesi tjeter per pune ne bordet drejtuese publike dhe private ne Greqi???
  Çeshtja e problemeve te akumuluara dhe te shumta dhe ngjarjeve aktuale Greqi-Shqiperi nuk jane thjesht nje çeshtje korrupsioni se si jane perdorur fondet e Ministrise se Jashtme te Greqise.
  Pse si mendon ti femije nostalgjik i xhaxha Dhimitrit, se mbledhjet sistematike te pakten prej 28 vjetesh te Ministrise se Jashtme te Greqise me sillogjet e paligjshme vorioepiroton dhe financimi mujor i paligjshem i homogjeneve dhe te shnderruarve ne homogjene ku shume banojne ne Shqiperi, a nuk jane shovinizem shteteror, a nuk jane irredentizem shteteror, a nuk jane financim shteteror i Greqise i te gjitha drejtimeve politike qe kane qene dhe jane ne pushtet, por qe nuk ndodh midis asnje çifti tjeter shtetesh te Europes!!!
  SHËNIM:
  NATYRISHT SHKRIMI JUAJ AKTUAL NUK KA SHKAK MUNGESEN E PJEKURISE NJEREZORE, POR SIGURISHT DIÇKA TJETER.
  PUBLIKONI KOMENTIN TIM!

  Reply to this comment
 2. Drinzi Bardhi November 8, 21:17

  Tregohuni realistë ju që pretendoni se përfaqësoni një komunitet. Nuk zgjidhen problemet duke bërë incidente apo të ngrihet zëri kur ka incidente, besoj kjo është gjëja më e thjeshtë për tu kuptuar. Apo morët zemër nga “heshtja” e shtetit që ishte një taktikë e mrekullueshme. Sot u lejuan qentë të lehnin për tu kuptuar se kush është shqiptari dhe kush janë trupvegjëlzinjtë aziatikë. Ata që lehin sot nuk është as populli grek, as minoriteti grek dhe as qeveria greke. Ata ishin ca zagare që kujtuan se e zunë lepurin, por kurthi që ngritën i zuri ata brenda.
  Ju mos u merrni me këto vogëlsira se tregoni një nivel mediokër dhe miopi për të realizuar të ardhmen. Nuk di kush u a përgaditet këto fjalime, të cilat nuk kanë asnjë vlerë, janë fjalime që duket sheshit që doni të dukeni, kur nuk ju kërkohet kjo lëvizje.
  Këshillë për të arritur të gjeni vetveten se keni humbur si gjylpana në mullar byku.
  Drinzi Bardhi

  Reply to this comment
  • Taku November 8, 23:39

   Po kur populli ta shperfille dhe Ramen. Mos i dale ne votime fare. Ku do e maresh rrogen e miut te gazetave ti pastaj?
   Ik ore mos na be te zgjuarin ti ketu se jane pune te kombit keto , jo pjata tende e supes qe te jep Rama.

   Reply to this comment
 3. Mos e beso po deshe November 8, 22:10

  Qe CAMERIA eshte Shqiperi kjo nuk vihet ne dyshim, po pse durojme pordhet e Greqise qe brenada kufijve shteteror te na cajne karin keta me gjasme grek (arxhinj, turq dhe arabe qe jetojne ne trojet e ish grekerve).
  Shteti yne ka ikur per lesh, fatet e vendit t’i marrin ne dore vete qytetaret dhe t’u shkerdhejne nonat te ashtequjturve grek, plumbin ballit kush krijon trazira dhe destabilozim ne Shqiperi, te veprohet me gjithe se jemi teper te vonuar.
  Te shkerdhefsha BE para Shqiperise.

  Reply to this comment
 4. MH November 9, 00:11

  Greku i ka kthye ne kufi trashigimtaret Came vetem e vetem per emrin e mbiemrin qe mbante ne Pasaporte si dhe vendin e lindjes ne Cameri.
  Ndaj diplomacia Shqiptare duhet te ndergjegjsohet per te drejtat e qytetarve dhe autoktonet e vet kudondodhur ti marrin ne mbrojtje mbi ligjet e te drejtave nderkombetare as ma pak e as ma shume qe gezojn gjithe shtetaret e botes.E pse Camet Jo!!!

  E jo ma ti lejojne te marrin pjese ne ndonji lloj ceremoni me parrullla e flamurin kombetar Shqiptare.

  Reply to this comment
 5. Aleksander Thana November 9, 00:19

  Drinzi drinmavia, ose flet percart, ose je korofillaket.

  Reply to this comment
 6. Lavdosh Isufi Chicago November 9, 02:07

  CAMERIA

  Po shkruaj me dhimbje shpirterore
  Per nje tragjedi te rende njerzore
  Zbatuar me forma me mizore
  Te shpikura nga mendje djallzore

  Nate e zeze me plote horrore
  Ne Cameri beri terrore
  Ngulen thiken ne kraharore
  Kokat prene ne obore

  Kriminel dhe mercenare
  U versulen si barbare
  Dolen naten si kusare
  Genocid i pa pare

  U sulen si ujku i kermes
  Cane me thonj barkun e nenes
  Femijet hodhen ne driten e henes
  Sikur ishin kopsa e menges

  Gra e Pleqe u masakruan
  Me violence u dhunuan
  Nga Cameria i larguan
  Kethim mbrapa nuk lejuan

  Krahu tjeter i Shqiponjes
  I priti si djemte e zonjes
  Dolen si plumbe para gezhojes
  Ndane me ta kafshiten e gojes

  Plage e vjeter e zbuluar
  Edhe sote nuk eshte sheruar
  Politika eshte koruptuar
  Turpi I Botes se qyteteruar

  Cameri dhe Laberi
  Motra jeni ne Toskeri
  Jeni bija ne Shqiperi
  Mbesa jeni ni Iliri

  Do vi dita dhe nje here
  Do cele lulja ne pranvere
  Do kalosh mbi Ylbere
  Do te zgjohesh ku ke lere

  Reply to this comment
 7. Pellazgos November 9, 07:27

  Camet ose ishin shtets turq,ose me kombesi osmane te ardhur ne kohen e pushtimeve,ose kane qene Orthodhoks dhe u bene turq ne Identitet.
  Cameria nuk mund te njehet se banoret e saj jane me te vjeter se krijimi i shtetit shqipetare,shume e thjesht.
  Mire do ishte qe per interesat e dy popujve dhe te 1000.000 shqipetareve qe kaluan nga Greqia dhe sot jane 400.000 te bashkepunojne dhe jo te beni cfare ju thote turqia.
  Eshte ne doren tuaj.
  Pse lengoni Greqine per 12 milje?
  Apo nuk beni pa turqine?

  Reply to this comment
  • Babalja November 9, 10:38

   Ta qifsha racen. Po camet ortodokes turq ishin qe nuk u debuan? Bete spastrim etnik mbi baza fetare o plehra.
   Sa te peshtire jeni. Te vjen ndot te bisedosh me njerez te nivelit kaq te ulet sic je ti.
   Mendje perverse mesjetare qe nuk dini te bashkejetoni si njerez.
   Po cfare mund te presesh nga qe popull qe nuk i dihet fara ? Ju te gjithe futeni poshte sqetulles te klerikeve tuaj mesjetare se ne te kundert nuk e gjeni dot veten, kush jeni , nga jeni dhe clope ju ka pjedhe. Te sqetullat bashkoheni e beheni bashke ju.
   Race e ndyre bastardesh.

   Reply to this comment
 8. Arben November 9, 07:32

  Policia shqipetare do tju godase, lere me tutje.

  Kjo eshte shqiperia uropiane ooooo milet.

  Reply to this comment
 9. MH November 9, 12:41

  Lavdosh Isufi Chicago
  Pergezime Lavdosh.Me dhe shume e shume mall.
  Nji vargezim teper i sakt ne historine e dhimbeshme te popullit teper te vuajtun Cam.Por Krenar.

  Reply to this comment
 10. Karten qe shkruan kalemi November 9, 19:41

  Mblidhni menden dhe kockat greke nisni per Greqi ose do te keni probleme te medha me fqinjin armiqesor shekullor.
  Cajeni barkun e kalit te Trojes (Janullatos dhe varezat greke ne Dragot).
  Po nuk keni burreri ta beni bejni thirrje Enverit tu jape pak e tua nxjerre friken.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin