Reagon Rama: Shqipëria s’lufton me arkmorte, turpëruan flamurin e tyre

November 8, 2018 19:59

Reagon Rama: Shqipëria s’lufton me arkmorte, turpëruan flamurin e tyre

Ditën e sotme në fshatin Bularat është përcjellë për në banesën e fundit minoritari grek Kostandinos Kacifa, i cili u vra nga forcat RENEA rreth një javë më parë.

Mirëpo prania e personave që kishin ardhur nga Greqia për ceremoninë e varrimit në Bularat dhe që kënduan në kor thirrje antishqiptare ka irrituar qytetarë të shumtë, të cilët i kanë shkruar dhe Kryeministrit Edi Rama.

Një prej tyre i ka shkruar Ramës duke i kërkuar të ndërhyjë me patjetër sepse ata kanë përdhosur vlerat tona, dhe ai duhet t’ ju tregojë vendin.

Mesa duket Ramën nuk e ka “mbajtur” vendi dhe i ka kthyer përgjigje menjëherë, pasi i ka shkruar se vend ynë nuk lufton me arkmorte dhe as me provokatorë varrimesh.

“Kush erdhi per te provokuar, hyri, turperoi veten e flamurin e tij dhe iku… Shqiperia nuk “flliqet” nga ca te pagdhendur, qe jetojne si hiena e kendojne si korba! Jane qenie te mjera qe perdhosin te vdekurin qe medemek respektojne dhe ulin dinjitetin e flamurit te kombit te tyre”, ka shkruar Kryeministri Edi Rama nddër të tjera.

v.l/ Dita

November 8, 2018 19:59
Komento

19 Komente

 1. Dibrani November 8, 20:16

  O qelbesire ato korba dhe provokator varrimesh qe ti thua duhej treguar se ketu eshte Shqiperi.

  I le te hyjne ne Shqiperi te kendojne kenge te Vorio Epirit me flamuj Grek.

  Asnje uniform policie,..e bere jugun si meqen Mitrovica e veriut.

  Mediat Shqiptare deboheshin nga ekstremistet ,.policia asgjekundi te mbroj mediat.

  Te bllokuan rrugen

  Normale i quan keto o kungull kryeminister.

  O Ram ti nuk ke ndryshim nga Saliu-Meta dhe gjith llumi aty

  Reply to this comment
 2. te flasim si njerez November 8, 20:39

  Aaaa, ti Dibran duhet te jeshe kusheriri çizmes, nuk ben mire. Edi Rama eshte i pergjegjshem per ato qe thote ne kohen qe jetojme dhe ligjerimin e tij nuk ka burre ne Shqiperi sot ta formuloje; ne interes te kombit, ne interes te tolerances, por dhe te pergjigje te çfaredo kakofonie qe degjojme rendomte brenda dhe jashte vendit , bile der tek Dibrani. Besoj se me kuptove dhe po ndodhi ndryshe…. s’ka rendesi: sa ka ne kete bote dhe mbi kete toke te ururar!

  Reply to this comment
  • Dibrani November 8, 21:01

   Kur nuk ke breg veshur,..toleranca ,..eshte justifikimi i nje deshtaku
   Kurse ti je fshirsi i kepuceve te Ed Rames ,..dhe po mudohesh te fshish sadopak deshtimin e tij si burr shteti ,…hahahahaha me mir do thuhej nje pinjoll pa breg

   Pe gje tolerance ne Bularat o cmendur ???

   Apo pe shtet ne Bularat ???

   Ti je nje ushtar i politikes,..sic jan keto te Bularatit.

   Me njerez te bler kot te komentosh,..me shum e bej qe publiku te kuptoj se me cfar qelbesirash jeton ky vend

   Reply to this comment
 3. demo November 8, 20:46

  Shko or pirdhu,frikacak,Je mesuar te terbohesh brenda familjes! Fatkeqesi qe te poshterohet ky popull ne shtepi te vet me nje kryeminister Rajonal,.

  Reply to this comment
  • edi November 8, 21:05

   demo ,
   po dil ti o trim ,
   etj si ty qe pellasin medieve .
   Shqiperia nuk eshte vetem e Rames ,
   eshte edhe jotja ,nqs je Shqiptare

   Reply to this comment
 4. edi November 8, 21:19

  demo ,
  po dil ti o trim ,
  etj si ty qe pellasin medieve .
  Shqiperia nuk eshte vetem e Rames ,
  eshte edhe jotja ,nqs je Shqiptare

  Reply to this comment
 5. popull November 8, 22:01

  Edhe Edi te pakten “te pellase” ne medie me nje status me dinjitoz, jo as mish as peshk, e jo duke relativizuar sjelljet skandaloze antishqiptare te grekeve.

  Reply to this comment
 6. Amerikani November 8, 22:46

  Z. Kryeminister na nxive faqen!

  Ti dhe gjithe te tjereve para teje;

  Ju falem kur e moret Shqiperine pa pronare dhe e privatizuat per vete dhe miqte tuaj.

  Ju falem kur degraduat gjithe pasurite e shtetit per interesat e serbeve e grekeve.

  Ju falem kur na i hodhet prinderit ne rruge te madhe te papune derisa u detyruam te marim rruget e botes.

  Ju falem kur shperthyet nje lufte , qe per pak nuk degradoi ne nje lufte civile veri-jug.

  Ju falem per korrupsionin galopant deke vjedhur me keq se armiku parate e buxhetit te shtetit.

  Ju falem ne lojrat tuaja te pista politike ” here ne here ju” per pushtet.

  Ju falim per fukarallekun,

  POR !

  Qe te na i nxish faqen ne kete fare feje nuk ta kemi per borxh.

  Njeriun po e le pa dinjitet dhe pa identitet , automatikisht e ke kthyer ne kafshe.

  Tani na ngarkoni dhe me nga nje thes me mut ne kuriz dhe nuk do kemi me turp.

  Do ta pranojme dhe kete pune se nuk kemi me turp.

  Nazistet dikur ne kampet e perqendrimit , ata te cilet nuk i eleminonin, u mernin dinjitetin. I perulnin dhe i perbuznin deri ne ate pike , sa te humbisnin dinjitetin.

  I kthenin ne kafshe…

  Ti zoteri mund te thuash : ” Po çfaj kam une, per te tjeret para meje ?”
  ” Çfare te bej une ?” ” Si duhet te sillem se na duhet integrimi?” “Me integrimin une fitoj vota dhe i bej mire Shqiperise!”

  Faji eshte i gjithi i joti Edi Rama.

  Ata qe ishin nuk jane sot. Sot je ti. Ti ke dhe pergjegjesine per ta. Nqs nuk e shkarkon dot baren e pergjegjesise se tyre per ti çuar aty te vendi qe u takon, ne Reç a diku tjeter te pakten mos be pazare me ta dhe me fatet e vendit dhe me dinjitetin tone.

  Nuk e duam integrimin Edi Rama duke humbur identitetin dhe dinjitetin.

  Nuk na duhet pusheti jot na duhet Shteti yne.

  Mos na i ngarkoni ne baren e mutit tuaj. Vertet qe ky popull ka mbajtur shume per qindra shekuj por te tille turp qe pame sot , nuk besoj se e kane pare te paret tane.

  Te vine ne tokat tona greket dhe te bejne ligjin pa nje pushke ne dore.

  ” Fitorja” e Kacofas duke u shpallur hero prej tyre, nuk eshte asgje perpara fitores se ketyre te sotmeve.

  Nqs ai i pari, dha shume per tu bere ” heroi i tyre” , keta te sotmit fituan pa u prekur nje fije floku.

  E pe sa te buzeqeshur largoheshin nga morti?

  A thua se po ktheheshin nga dasma !

  Keta Po qe fituan sot. Mu aty ku dikur ” Diktatorin” e prisnin me lule, vjoli e valle. Aq shume egzaltoheshin plebejte e zengjineve gjirokastrite sa kalonin ne orgazem kur ” diktatori” u thoshte ne gjuhen e tyre ” Ego Enveri dhen ksero elenika!”

  Sot plebejte , Ju tanet na i kthyet ne patrice.

  Ata sot na u kthyen mu perpara syve tane ne zengjinjte e tokave tona.

  Na treguan kufirim e ” Vorio Epirit”

  Aty e kishe dhe grekun Dule dhe grekun Barka, qe kur e ftojne neper studio Zhejet dhe Zhabat , e con zerin me shume se shqiptaret dhe Zhaba Zheji i ben respekt si minoritar. Ky minorotari Barka kur dikush ja perplas ne fytyre shovinozmim e tyre me “vorio Epir” thote: ” Une!?? Ju e thoni dhe e zini ne goje ” vorio Epirin” . ” Ju jeni nacionalistet ekstremiste” dhe sot ne kortezhin mortor, kur gazetaret i kerkuan tu perkthente britmat e turmes, Barka tha: ” Nuk di une. Une jam pjesemares ne varrim”. Dhe nga ana tjeter degjohej zeri i Barkes qe ulerinte per ” vorio Epirin” bashke me turmen.

  Tani, o Dule ne parlamet dhe Barkerat studiove o ne.

  Ke faj te madh o Kryeministri yne qe na i ben patriotin e madh nga ciu ciu.

  Perse i lejove shovinistet greke te kalojne kufirin ?

  Pse i lejove te shpallin ” vorio Epirin” si Zografi me 1914 ?

  Kush ta jep ti kete te drejte mo qen ti lejosh greket te na neperkembin dinjitetin dhe identitetin ne shtepine tone?

  Deri dje puna behej nen rogoz , sot greket e nxoren koken e gjarprit ne mes te dites ne tokat tona.

  Qe ketej e tutje dil e priti vete zombit ekstremiste neper varret qe na i bete peshqesh.

  Nuk ta kishim per borxh kete te sotmen.

  Shko ore pirdhu me gjithe sofizmat e ciu ciut e tua ne twitter e facebook.

  Sheshi e mejdani ishte aty sot.

  Sot do duhej ta kishe treguar ate ” patrotizmin” tend.

  Si ste vjen turp !? Ne vitin e Skenderbeut e lejove hasmin te na ndyje pragun !

  Dikur ne Amerike ne kohen kur shqiptaret i kishin pasaportat te arta dhe leviznin ne gjithe boten, ne lokale e restorante shkruhej: ” Ofrojme sherbim cilesor dhe pasterti. Ne lokalin tone nuk gjeni minj dhe greke!”

  Reply to this comment
 7. MH November 9, 00:35

  Z.Rama!!!
  Mbas gjithe ati komentit tolerues e dashurie i Shteti Shqiptare duhet te dije ti pergjigjesh jo arkmortes por te gjallve qe sillen rreth arkmortes tue mbajt qendrim dinjitoz mbi cfare permban kushtetuta ne mbrojtjen e dinjitetit dhe nderin e kombit shqiptare.Ose te rishikoni edhe njiher per nji kushtetute ma kombetare qe ti sherbeje qellimit ekzistencial te kuptimit te kushtetutes se nji shteti.Qe asht kryeligji themeltar i shtetit.

  Reply to this comment
 8. Dibrani November 9, 09:01

  I lirove o qen ekstremista greek qe hyn ilegal dhe thirrnin per gjak shqiptari !!!

  Kurse 23 Kuksiane i fute ne burg gjoja forca e ligjit.

  Ptuuu fare e keqe

  Ti e meriton plumbin ne ball

  Reply to this comment
  • Qytetari Shqiptare ne mbeshtetje te Shqiperise November 9, 10:03

   o lamash rrugesh ,

   kuksianet bene lojen e Grekut ,
   duke shkaterruar Shqiperine .

   O shpellar ,o bythqim Grek ,
   qe fshihesh nen shallvaret qe qelbin shuirre
   te “Dibranit”
   qenke shume i irrituar mbas vrasjes se grekut terrorit !

   per ju po pregatiten plumbat ,

   NE EMER TE POPULLIT SHQIPTARE

   ju a shkerdhefte shqiptari faren te gjitheve bashke

   Reply to this comment
   • Taku November 9, 11:02

    Ti je qytetari shqiptar ne sherbim te Edi Rames jo te Shqiperise.

    Ndersa ti Dibrani mos be paralelizem me kuksianet se dhe ata akt terrorist bene. Per pjesen tjeter jam dakort me ti.

    Reply to this comment
 9. valentina November 9, 11:07

  Kryeministri me legen dhe mashtrues qe ka pasur ndonjehere vendi,duke degjuar dhe deklaten e kryeministrit grek cipras dhene per nje medja ne greqi,na ben te dyshojme, se kjo qe ndodhi ne bularat eshte nje manover e piset midis dy kryeministrave per te matur pulsin e shqiptareve sesa fuqi kane per te reaguar ndaj krimit me te madh qe mund ti behet ne te ardhmen ketij vendi me firmosjen e marreveshjes se detit me mbeshtetjen e europianeve per ti dhene nje ndihme greqise qe te dale nga kriza ku eshte mberthyer,duke i falur greqise ate pjese te detit duke perfshire dhe ZEE,shqiptaret nuk duhet te presin reagime te sinqerta nga nje kryeminister mashtrues qe per pushtet dhe interesa te ulta,ka neperkembur dinjitetin e popullit tone kudo ne bote,duke ndjekur rrugen e sali berishes dhe ilir metes.

  Reply to this comment
 10. Jimi November 9, 12:35

  Mjafte me justifikime e me sofizma! Shteti do bythe e jo llafe. Kesaj i thone! Shtir dhe nje here pa te shoc!
  Keta derra e gomare qe thua ti dhe qe ti nuk i ndalon, sa here do tu doje qejfi do te sfidojne ne shtepine tende dhe do ta bejne vendin pershesh! Nuk ka dy standarte ne mardheniet dypaleshe. Ty greku nuk po te lejon shtetasit shqiptare, camet, qe jane lindur e rritur ne Igumenice, vetem pse ne pasaporte shkruhet vendlindja Cameri!? Ai te ka vene kusht per heqjen e ligjit te luftes, te mos permendet me ceshtja came!?
  Jo mor jo kjo nuk eshte politike e jashtme ne sherbim te kombit. Kjo eshte nje marreveshje shum e ndyre, qe neve shqiptareve nuk na intereson me kete cmim! Por doni apo nuk doni ju, duan apo nuk duan grekerit dhe jo greket sic do ti, ceshtja e trojeve shqiptare, brenda kufijve shteteror greke nuk fshihet me nje te rene te lapsit, me nje firme tenden apo te Ditmirit ! E vetmja gje qe do te mbetet ne ate karte te firmosur nga ju do te jete damka e zeze e turpit ! Shqiptaret edhe pse grekerit nuk e hoqen ligjin e luftes,tere keto vite kane bere hije mbi toke! Fati i shqiptareve nuk eshte i varur nga ajo cope pacavure qe ju mund te firmosni, pasi grekerit historikisht jane te njohur per poshtersine e tyre! Ata de juro edhe mund ta heqin ligjin e luftes, por de fakto ata perseri mund te jene ne gjendjer lufte me shqiptaret! E atehere cfare fitojme ne shqiptaret, qe edhe pse viktima tregohemi tolerante ndaj kesaj politike agresive monarkofashiste greke!?

  Reply to this comment
 11. Shqiptar i Ndershëm November 9, 14:02

  ZBATO LIGJIN!
  – Kryeminister i dobet.
  – Shtetar i papergatitur.
  – “Rilindas” ne thonjeza dhe Zero patriot.
  – Pra ke marre persiper vetem rolin e balerines se cirkut qe po bene ekuiliber mbi litar.
  – Pra ke vene veten ne mes te fashizmit agresiv grek dhe nacionalizmit defensiv shqiptar; qe nuk jane aspak simetrik.

  Reply to this comment
 12. Te gjithe bShqiptaret duam shtet ! Por Bota Shtetin nuk e beri vetem me nji Person o idiote te llapaqenerise pashpres ! November 9, 14:13

  Mentalitet llapaqensh Mesjetare .

  Gjysma e rropsive ne ate vend bashkpunojne me

  Grekun e Serbin ,
  dhe
  parazitet e perjetshme ,qe dikur benin zagarin e beut
  sot pellasin medieve kryeministrit shqiptare ,

  Perse nuk kemi Shtet ?!!!!!!!!!!!!!!!!

  Harrojne se vet bejne sehirxhiun llapaqen e s’ndihmojne
  asnjiher ne asgje .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*