UGSH: Kërcënimi ndaj Shehut, ekstremizëm politik mbi gazetarët

November 19, 2018 19:23

UGSH: Kërcënimi ndaj Shehut, ekstremizëm politik mbi gazetarët

Publikimi prej gazetarit Xhevdet Shehu i komunikimit me kryetarin e partisë së Ballit Kombëtar zotin Adriatik Alimadhi, në gazetën Dita, përbën një akt kërcënimi të një politikani mbi gazetarin, për shkak të detyrës. Zyra e shtypit e Unionit te Gazetareve Shqiptare e informuar prej kolegut dhe e njohur me aktin e denoncimit te tij pranë organeve te Policisë se Shtetit, shpreh solidaritetin me kolegun dhe e konsideron sjelljen e politikanit Alimadhi një akt kërcënimi dhe ekstremizmi verbal mbi gazetarin në detyre dhe ndaj fjalës së lirë në përgjithësi.

Kërcënime të tilla rikthejnë në marrëdhëniet mes gazetarisë dhe politikes shembuj dhe tensione të së shkuarës, të cilat e përfshinin Shqipërinë ndër vendet me konflikte dhe agresion mes pushtetit mediatik dhe atij politik për shkak te diversitetit te bindjeve dhe raportimit.

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë shpreh mbështetjen ndaj kolegut dhe u kërkon përfaqësuesve politike që ndajnë përkatësi të ndryshme të ruajnë gjakftohtësinë dhe të pranojnë realitetin e pluralizmit politik dhe shoqëror në vend, si brendi që mishërohet në Kushtetutën e vendit si dhe një e drejtë themelore në demokraci.

Politikani Alimadhi përmes agresivitetit te tij verbal, është larg se qeni një qytetar korrekt dhe aq me tepër drejtues partiak e politik qe pretendon te fitoje mbështetjen qytetare në vend.

Unioni i Gazetareve Shqiptare pas këtij rasti apelon për distancim të çdo drejtuesi apo përfaqësuesi politik nga ekstremizmi dhe agresiviteti në marrëdhëniet dhe komunikimin me mediat dhe gazetarët e vendit!

Zyra e shtypit

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë

 

November 19, 2018 19:23
Komento

15 Komente

 1. Nje grek me pak, nje bastard me pak November 19, 19:46

  E ça pastaj ? Rrini ore urte, kaloni diten bukur dhe mbare me pamje 3D te unazes se re, apo te nje bulldozeri qe pastron kanalet kulluese.

  Reply to this comment
 2. MH November 19, 19:52

  Na ngopet me llafe propogande dhe politike.
  Qe te biem ne ujdi.Futuni ne praktike.Kercnoi.Perballeni me ligjin.Fjale pak e pune shume.
  Mbushni faqet e gazetave se kush del ma i kendushem e berr berr berr pa pushim.Ligji zotri ligji vetem drejtesi.

  Reply to this comment
 3. Zani i shqipes November 19, 19:54

  Ju lumte juve te unionit. Qendroni te lidhur sa me forte me njeri-tjetrin sepse ujku mjergull do. Shkurtojani gjuhen qelbesires perpara se ai t’ja u mase pulsin dhe ta beje kercenimin zakon. Pas viktimes se pare e ka radhen e dyta e keshtu me radhe. Kercenimi me jete ndaj kujtdo, dhe jo vetem kunder nje gazetari ne detyre, perben shkelje flagrante te kushtetutes.

  Neni 3 i saj percakton qarte se:

  Pavarësia e shtetit dhe tërësia e territorit të tij, dinjiteti i njeriut, të drejtat dhe liritë e tij, drejtësia shoqërore, rendi kushtetues, pluralizmi, identiteti kombëtar dhe trashëgimia kombëtare, bashkëjetesa fetare, si dhe bashkëjetesa dhe mirëkuptimi i shqiptarëve me pakicat janë baza e këtij shteti, i cili ka për detyrë t’i respektojë dhe t’i mbrojë.

  Reply to this comment
 4. Ju flet Radio Lodra: November 19, 20:00

  Alimadhi ka dal ne mal!
  Ka marre pushken per me luftue dhelpnat,sepse ato jane tue ua paksue pulat ballistave….
  Neser do te japim kamunikaten e plote te betejave.
  Do tju flasim edhe per aleancen me neoballistin Edvin Kri Rama,megjithese informacion te plote per kete do te gjeni edhe ne ERTV….
  Radio Lodra

  Reply to this comment
 5. Titulli November 19, 20:06

  Union???!/ Kjo nuk eshte fjale shqipe.
  Po shoku gazetar Xh. Shehu ka pergjegjesi apo ka vetem liri?

  Reply to this comment
 6. xxx November 19, 20:08

  jo or jo tensionet e se shuares dhe tashmes mes gazetaris e politikes i sjellin nje takem i caktuar kokash ndac ne opozite ndac ne maxhorance. Sic edhe ne te tashmen po ato koka ngaterronin ne te shkuraen e thjeshte, po ato ne te shkuaren e kryer , e gjithnje historikisht. Jane te njejtit njrerz qe duan ta shkruajn historine si u pelqen jo si eshte bere.
  Mallkuar qofsh o rame qe i ngjalle se hape kutine e pandores.

  Reply to this comment
 7. Natyrisht November 19, 21:10

  u solli Kumandarin dhe tani kush i mban me Trimat
  ha ha ha ha …
  Ishin tre vare, i biri i Kristaqit i beri kater. Jam kurrjoz te di se per varrin e katert i ka kerkuar leje zyrtare bashkise apo … edhe qi ka than. “toke e zanun nga kryeministri”.

  Reply to this comment
 8. info analitike November 19, 21:30

  Qy Unioni reagoi ndonjehere kur kriepsikoja sillej harbutce me gazetaret? Po Xhevua tha ndonje llaf?

  Reply to this comment
 9. XXXL November 19, 21:47

  AliBytha do Mehemet Shehun dhe pastaj te dale e te bej trimin, me ndonje pule ne goje si dhelpra.
  “info halenitike” si te kam thene mos fol pa bere gojore o kokrra e bytheqirit, grua e moter-qire

  Reply to this comment
  • info analitike November 19, 23:22

   O shoke te Dites ndonje ilac oer keto maniaket seksuake si qy XXXL keni ju apo te bej dhe une si Xhevua e te shohim nese reagon Unioni 🙂

   Reply to this comment
 10. Dori November 20, 01:38

  Gjyqi e ndan shapin nga sheqeri; Koqemadhi duhet te paguaje fuerjet dhe kerkcenimet me vdekje dhe parate t’u jepen pleqve te azileve per vitin e ri!

  Reply to this comment
 11. Aliu nga Selenic November 20, 01:41

  Keta jan “trime ” me vllejzerite tyre.Keshty ben edhe gjat luftes , u bshkuan me Nazizmit dhe vriteshin vllejzerit e tyre. Keta jan kriminela ne gen.Kurre mirsi shqiparia nuk ka pasur nga ket Alimadhea dhe kurre nuk do te ket shqiperia Mirsi nga keta kriminel.!

  Reply to this comment
 12. Arben November 20, 08:16

  Litarin sigurimit te shtetit.

  Vetem keshtu mund te behet shqiperia.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim