Rebelët e rinj në PD-në e vjetër

May 30, 2017 12:25

Rebelët e rinj në PD-në e vjetër

 

Nga Sadik Bejko*

Reagimi i zonjës Topalli ishte në përputhje me staturën e saj prej zonje të fortë të politikës.

Sipas saj, kjo PD e listës së Bashës nuk është më PD e 1990-tës. Historia e kësaj Partie na thotë se në PD flakjet poshtërsisht nga politika kanë qenë normë. PD nuk ka qenë prej kohe parti e ’90-tës, por parti personale e Berishes, e Njëshit. Sipas saj, Basha nuk ka respektuar strukturat, statutin. Njëshi statutin e PD e ka pasur si paçavure .

Zonja Topalli dhe të tjerët i kanë ditur këto dhe, deri sa ata nuk prekeshin, nuk ndiheshin.

PD ka pasur Meksin, Arbnorin, L. Toton, A. Spahinë, Zhulalin etj, etj… të gjithë të flakur. Disa prej tyre dhe vdiqën shpejt (mbase nuk e gëlltitën flakjen si leckë).

Këta burra e gra që sot flasin si të përjashtuar duhet ta dinë mirë se si u zgjodh Basha. Atij (Olldashit) që për të u bë kurban… mbase po i lëvizin eshtrat andej matanë. Një grua që ishte me të kur vdiq, nuk foli kurrë. Motër ministri, ish-grua ministri ajo u respektua më shumë se ai që vdiq. Këta karrigethyerit I dinë gjërat po nuk flasin. E kanë pranuar që politika e përfshin edhe këtë aspekt (vdekjen), jo vetëm shkelmin në prapanicë.

E ashpër kjo politika, ashtu me zemër të ashpër si vetë zonja Topalli.

Dhe… dhe këta të përjashtuarit e mëparshëm, të 1990-tës, (Topalli s’ ka qenë e ’90-tës) nuk u ngritën të kërkojnë rrëzimin e kryetarit… në ditët e fushatës.

Nëse ndodh që nga këta karrigethyer si zonja Topalli, në se ndodh që prej tyre (siç pretendojnë) të rrëzohet kryetari Basha, të flaket nga politika Berisha… atëherë mund të themi se PD pa këto dy figura, është PD e re.

Derisa kjo nuk ka ndodhur, karrigethyerit e rinj kot ankohen. PD e Bashës është në traditën e PD-së së vjetër, e liderit të vjetër, e ligjit të vjetër….

 

*Ish-deputet i PD-së

May 30, 2017 12:25
Komento

9 Komente

 1. Haruni May 30, 14:56

  Nje karrige thyer si ky qe shkruan, demagog. Asgje nuk merr persiper te thote nga vetja. Thuhet ish deputet i PD, qe nuk i mbahet mend as emri. Sipas saj, sipas saj…. Kujt i duhen kto shkrime o lum miku qe Berisha sot i keq per ty te paska bere dhe deputet e qe hajrin ja sheh me rogen qe merr sot dhe neser.

  Reply to this comment
  • we people May 30, 16:19

   zoti Sadiku dhe pse ke rene dy here nga fiku si ne kohen e PPSH dhe kesaj te PDerrave..perseri te mungon guximi per te thene te verteten.

   .Kryetari (mender me then Basha) nuk duhet vetem te rrezohet dhe Saliserbi vetem te flaket nga partia…
   .
   Ato duhet te perplasen ne burg te perjetshem per

   TRADHETI & VRASJE

   dhe populli shqiptar kurre nuk i ka besuar ketyre monstrave…por gjithmone kane dale ca rajesone nga beogradi…ca mengeperveshur si arvizuja dhe ca komike si donald luja qe ja pshurren dekriminalizmin qe perfundoi te alfred peza dhe shukri xhelili dhe u ‘harrua’ lul debili.
   .
   KU ESHTE “FORCA” E SALI LESHIT ?

   1-Sipas dokumenteve te CIA-s te koheve te fundit…ilegalisht rajersoni me berishen kur behej gjyqi i kafeve negociuan pe FLORIRIN E LONDRES…biles ne nje mbledhje per kete ne KM berisha pyeste sa miljone dollare ti japim Rajesonamerikane per pronat qe i mori Hoxha pas 1945…..PSE JU GAZETARE NUK HULUMTONI PER KETE PANAMANE E RAJERSON BERISHES
   .
   2-Ne rrugen e kombit eshte vjedhur mbi gjysem miljardi dollare me firmen e Lulit dhe Olldashit ku jane te perfshire ambasdorja MR ne shqiperi dhe Delli ne Kosove…..kerkoni PANAMANE TE RRUGA E KORBIT/KOMBIT
   .
   3-Armatimi shqiptar ne 1991 kapte vleren MINIMALE per materialet e shiteshme rreth 30 miljard dollare….KUSH E MORI

   Ne nje interviste dhene vone Bill Rajersoni ambasdori i pare amerikan (qe u kthye dhe nje mbret i plotfuqishem pas 22 marsit 1992) deklaroi se i kerkova Ramiz Alise qe te bente dekomunistifikimin sic bene gjermanet per de-nazistifikimin pas 1946..
   Besoj se ketu eshte thelbi i kesaj teorie dhe praktike THELLESISHT antishqiptare ( sot mund ta quajme dhe antiamerikane) qe e rrezoi ate shtet dhe perdhosi ate komb…
   Pikerisht kete detyre kreu “Toger Baba” i tyre duke:
   -i ngrene kockat enverit si kanibale (bashke me kadarenjte)
   -poshtroi luften nacjonal clirimtare ( ish aleate me USA)
   -injoroi meritat e rindertimit te vendit
   -perdhosi varrezat e deshmoreve
   -diskretitoi veteranet
   -shkaterroi ushtrine shqiptare
   -reabilitoi ish fashiste
   -e beri hero kombetar zogun
   -aplikoi teorine e shock-ut
   -na islamizoi dhe arabizoi

   -pranoi kolonelin janullatos
   -furnizoi me nafte milloshevicin
   -flirtoi me perversin Damir fazllic
   -poshtroi Fan Nolin..
   -ktheu shqiperine i Kolumbi te droges
   Pra keta me lart ishin KRIME KOMBETARE pa permendur krimet naziskine si 21 janari..remzi hoxha..gerdeci..haklajt etj etj
   ++++++++++++++++++
   Nga sa me lart konkluzioni eshte se ” nderkombetaret” mbrojne Sali kriminelin pasi ai ne menyre” te shkelqyer” duke vepruar si DEMON,SHTRIG,DEVIL,TRADHETAR,VRASES,KRIMINEL,PERVERS,MANJAK realizoi ate qe thame me lart..defuckomunistifikimin qe ishte me me shume se DIRTY JOB….dhe keto nderkombetaret jo vetem duhet te kerkojne falje per Salimonstren e tyre…duke gjetur gjetur menyra per pranga apo egzekutim..por dhte te demshperblejne ate popuul moralisht per demet e Devilit Viqidolit.
   .
   Pra ka ardhur koha qe nga donaldi i vogel i tiranes deri te donaldi i madh i washingtonit ti kerkojne falje shqiptareve per tolerimin e pabesueshem te sali satanait dhe lul devilit

   the game is over !

   Reply to this comment
 2. Vedi May 30, 15:54

  Tamam, eshte P – prone e Berishes; me te ai u be nga bolshevik “me luge ne brez” ne pasanik i neveritshem.

  Reply to this comment
 3. G.Karagjozi May 30, 16:17

  Shkruar sakte. Por kujt ja shkruan? Elektorati i PD-se eshte i Doktrinuar;ne mase te madhe fanatike injorante qe dhe konceptin Demokraci e kuptojne Dhune; pjesa tjeter jane karierista pa personalitet,qofshin edhe te ashtuquajtur Intelektuale. Jane servila,pa parime,enderojne per kocka e karige e lepijne e peshtyjne nga mengjesi ne darke. Pd-ja dhe Shqiperija do te behet sic ka thene Zt. Nazarko kur te gjendet “Qerestea”( d.m.th. njeriu,i mencur,i mesuar ,i edukuar)…..

  Reply to this comment
  • guri shabani May 31, 09:02

   we people te dhena ekzakte qe i kemi lexuar dhe here tjeter,por perse gazetaret mirnjohur si A.Thano,B.Fefziu,Mero Baze,Nazarko etj pse nuk behen bashke dhe ti dokumentojne keto gjera ne prokurri tashti qe dhe vetingu po mer rruge.

   Reply to this comment
 4. NR 2 May 30, 17:59

  Zoti moderator /e

  Ju lutemi lirojeni ate “celsin” e bllokimit apo te ster-vonimit te komenteve..

  .
  Pas gerdecit dhe sidomos pas 21 janarit dyshja kriminale 2B nuk eshte me problem i shqiptareve por i dipllomateve & strategeve amerikane qe merren me shqiperine.
  ..
  .Jane qindra dokumente qe tregojne se Lul Berisha tolerohet hapur fare nga “miqte”

  Sot kryesorja qe eshte denimi i berishizmit si doktrine dhe burgosja e Sali Qenit per veprat kriminale te tradhetise,vrasjes me paramendim,shkaterrimin e shtetit dhe perdhosjen e dinjitetit shqiptar.
  .
  1-I pandehuri Sali Qen Berisha duhet i merret i pandehur si kriminel ne inskenimin 2 prillit 1991,me prishjen e qeverise stabilitetit dhe pjesmarrjen e denueshme te ambasdorit amerikan Rajerson ne votimet e 1992 per te cilen shteti amerikan duhet ti kerkoje falje shqiptareve dhe per kete veprim ilegal te Rajersonit por dhe gradimin qe i beri Sali qenit.
  .
  2-I pandehuri Sali Qen Berisha duhet i merret i pandehur si kriminel per masakren e sheshit skenderbej 1996,me luften civile te 1997,dhe me pucin e shtetit te 14 shtatorit 1998.Perseri segmente jo te sinqerta te dipllomacise amerikane duhet ti kerkojne falje shqiptareve sepse ne vend qe te kerkohej zbatimi i ligjit per krimin shteteror te pucit shtetit nga Sali Qeni “merret ne pyetje” brenda mureve te ambasades nga nje prokurore amerikane.Pra ne kete rast jane perseri dipllomate amerikane qe jo vetem shkelen ligjin por dhe mbrojten nje kriminel qe ka parametrat e Agusto Pinocetit.
  .
  3-I pandehuri Sali Qen Berisha duhet te merret i pandehur si kriminel per holokaustin e Gerdecit,vazhdoi me masakren fashiste te 21 janarit dhe vjedhja me llereperveshurin ne krye te bashkise Tiranes dhe duke i quajtur 2 kriminele njerin burre shteti dhe tjetrin yll ne qitje.
  .
  Jane dhe shume akte terrori dhe tradheti te thelle antikombetare ku me kryesoret jane ne vazhdim:
  4–Tradhetia kombetare me Janullatosin.
  5–Tradhetia kombetare me varrezat greke
  6–Tradhetia kombetare me detin Jon
  7–Tradhetia kombetare me naften e Milloshevicit
  8–Tradhetia kombetare me sabotimin e UCK
  9–Akt terrorist ne zhdukjen e R.Hoxhes*****
  10-Akt terrorist ne genocidin ndaj Haklajve
  11-Akt terrorist ne vrasjen e F.Xhindit
  12-Akt terrorist ne vrasjen e k/komunarit Kukes
  13-Akt terrorist ne djegjen e oficerit shikut Durres
  14-Akt terrorist ne vrasjen kuliciane te K.Trebickes
  15-Akt terrorist ne egzekutimin mafjoz te gjyqtarit te Vlores
  16-Akt terrorist ne lincimin te Edi Rames
  17-Akt terrorist ne djegien te gazetes Koha jone 1997
  18-Vdekje misterioze e Gramoz Pashkos
  19-Vdekje misterioze e Pjeter Arbnorit
  20-Vdekje misterioze e Safet Zhulalit
  21-Vdekje misterioze e Ali Spahise
  22-Vdekje e pilotuar e gjyqtarit Xhelal Elezi*****
  23-Vdekje e pilotuar e doktorit Shik-ut Ylli Xhagjika*****
  24-Vdekje e pilotuar e zyrtarit Shik-ut Pirro Visari*****
  25-Vdekje e pilotuar e prokurorit Xhevat Hana*****
  26-Vrasje e pilotuar e Azem Hajdarit
  27-Vrasje e pilotuar e Sokol Olldashit
  28-Krim ekonomik me rrugen e Kombit
  29-Krim ekonomik me Albetrolin
  30-Krim ekonomik me Kromin
  31-Krim ekonomik me Albetrolin
  32-Krim ekonomik me shitjen e h/centraleve
  33-Krim ekonomik me borxhin e jashtem mbi 67%
  34-Krim ekonomik me super drogen e Lazaratit
  35….vazhdon rromani i krimeve
  .
  Por qe te behet kjo duhet thene e verteta shume e hidhur qe eshte:
  .
  Dipllomacia amerikane dhe europjane dhe sherbimet e tyre inteligjente dhe strategjike te tyre pa harruar dhe fushen e biznesit jane pergjegjeset kryesore per katandisjen e kombit shqiptar ne kete katastrofe biblike morale dhe ekonomike.

  Reply to this comment
  • Nr -1 May 31, 13:50

   Gjithe sa ke renditur jane perralla te treguar nga Erion Brace kur ishte ne opozite. Sot ke PS prej 4 vjetesh ne pushtet, ke Edi Ramen kryeminister, ke Erion Bracen kryetar te komisionit parlamentar te Ekonomise.
   Pse nuk marrin keta sikur Nje nga kjo lista jote e ta dergojne Lulzim Bashen ne gjygj? E ke pyetur vehten? I dhimbset Basha apo i dhimseni ju militantet budallenj qe mbeteni pa ushqimin shpirteror, Rrenat e Rilindjes?

   Reply to this comment
   • republika ambasadoriale e SALBANISE nr-3 June 1, 15:56

    i nderur Nr-1

    Faleminderit qe ke lexuar komentin por me lejo te bej ca verejte:

    .
    verejtja e pare eshte se paske “sindromin Aleksarvizu” qe ka te beje me barazimin qe i behet nje vrasesi me viktimen si ne 21 janar 2011.
    .
    verejtja e dyte eshte se ngaqe dukesh si kamikaz i portaleve te Xen -berish-incestit po te sqaroj se PS nuk e arreston sali kriminelin sepse ai mbrohet hapur nga berishistet dje lulbashistet e washingtonit dhe brukselit.
    .
    RASTI ME KRIMINAL:ESHTE ME POSHTE:

    gjeneral Luan Hoxha sipas dokumenteve orgjinale te amb.amerikane deponon te A.A.A se eshte kerrcenuar me vdekje nga Xen Berisha se i ka thene:

    Qepe sqepin se do te vras si Kosta Trebicka.
    .
    NQS DO ISHTE NORMAL ALEKSARVIZU duhej ta padiste Xenin si terrorist….

    por kjo nuk ndodhi..biles i dhane vize gjeneralit….
    ,
    Kjo eshte nje figure krimi e arvizuse dhe te atyre qe jane pas tij…..E KAP NENI:

    MOSKALLXIM KRIMI..
    ===========================

    JO VETEM QE ARVIZU MBROJTI XEN KRIMINELIN DHE GJASME LUFTONTE ME BERISHEN ME FISHEKE MANOVRE POR….

    Del pyetje vetvetiu: Ku e gjen kete force ky monster berishe & sons ??
    ..
    Dihet nga te gjithe se mender me thane Berisha eshte nje ‘TIGER LETRE” qe u fuqizua pasi ai zbatoi luften kunder nje sistemi qe kishte vdekur ne ate kohe..pra ishte ishte nje kanibal i nje lloji te papare ne historine e njerzimit.Me nje fjale me berishen armiqte e kombit pasi hodhen gjasme enverhoxhen ngriten lapidaret e zogut,xhaferr deves,hamit matjanit dhe gopit somes kush i mban mend se eshte lista e gjate.
    Le te analizojme nje shembull PIKANT :Shkerdhen berishen me ermal ilir enver hoxhen
    Ndersa i pari ka bere krime te dokumentuara ku dhe ambasada amerikane i ka publikuar here ps here…..i dyti pra nipi enverit eshte arretuar per aresye banale dhe deri tani nuk asnje akuze nga drejtesia..pervec nje raportimi te nje prokurori gjerman anonim qe ndoshat eshte nipi adolf hitlerit.
    Vone shqiptaret e kuptuan hilen e anti ambasadorit Arvizi i cili i la Edi RAMES celsat e kashtes..nje shtet te falimentur dhe nje plantacjon droge 28 mije km katrore dhe nje PUSHTET PARALEL I SALI MONSTRES QE NUK KA RAME AS OBAME TA SHKULE NGA VENDI
    1-PRESIDENTI
    2-K/PROKURORI
    3-KRYETARI SHIKUT
    4-KLD
    5-KLSH
    6-70% E ADMISTRATES
    7-VOA E ELEZ BIBERISHES
    8-VATRA
    9- GJYKATAT SHQIPTARE
    10-DONALD LULUSHI
    11-ish HELMUTI ALEMANIES
    12-KRERET E BANKAVE KRYESORE
    13- MIJRA INVADUESIT E BATHORES
    14-KALI TROJES ILIR MUTA
    15-BANDITET MEDIATIKE 2F (FRANGAJ-FEJZIU)
    .
    Pra me thjeshte Shqiperia eshte e pushtuar nga KOQET E SHKERDHEN BERISHES dhe eshte menxyre kombetare qe kemi nje kryeminister te tredhur ,hallatet e te cilit jane ne bodrume ambasadash

    Reply to this comment
 5. demo June 1, 13:46

  Le ta formoje partine e saj kjo jusepina dhe ta provoje forcen sa e hekurt,apo prej bajge eshte!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim