Receta elektronike, nga shtatori do të aplikohet në Tiranë

August 15, 2016 18:12

Receta elektronike, nga shtatori do të aplikohet në Tiranë

Nga muaj shtator do të fillojë të aplikohet receta elektronike shëndetësore edhe në Tiranë. Pas projektit pilot në Durrës kjo recetë do të përdoret në të gjithë vendin.

Drejtori i IT pranë Fondit të Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor, Arjan Qoku, është ndalur në avantazhet që ka ky projekt. Por si çdo projekt tjetër dhe ky i recetës elektronike ka disavantazhet e veta, raporton Scan.

Një nga këto ka të bëjë me moshën e madhe të mjekëve, gjë që vështirëson procesin e trajnimit të tyre. Receta elektronike është një projekt i iniciuar nga Ministria e Shëndetësisë por që ndiqet dhe do të zbatohet nga Fondi. Ndërkohë që shpenzimet e tij mbulohen nga buxheti i shtetit.

August 15, 2016 18:12
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*