Reciprociteti, Vuçiç: Zoti Kurti, gjërat nuk janë aq të thjeshta sa duken

February 7, 2020 16:06

Reciprociteti, Vuçiç: Zoti Kurti, gjërat nuk janë aq të thjeshta sa duken

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç, në një intervistë televizive duke iu drejtuar kryeministrit Albin Kurti në lidhje me heqjen e taksës 100% për eksportet serbe në Kosovë dhe zëvendesimin e saj me parimin e reciprocitetit në marrëdhëniet me Beogradin, tha se “gjërat nuk janë aq të thjeshta si jesh në opozitë dhe të flasësh pa përgjegjësi.”

Presidenti i Serbisë tha se njoftimi për heqjen e taksës për mallrat nga Serbia ishte një lajm i mirë sepse ajo ka shkaktuar dëme të mëdha si për Serbinë ashtu edhe për Kosovën.

“Kjo është diçka që pritej, – tha Vuçiç, – Kurti po përmirëson pozicionin e tij politik  në sytë e ndërkombëtarëve.

Ai tha gjithashtu se nuk është zgjedhja e Beogradit me kë do të ulet në tryezë, por është e atyre që e zgjodhën për t’i përfaqësuar, e shqiptarëve të Kosovës.

Vuçiç tha se do të ishte më e lehtë për të, të mallkonte dhe kështu të fitonte pikë politike, por kjo nuk ishte punë e tij.

Presidenti serb tha se ishte delirante dhe nuk i frikësohej një procesi të mundshëm gjyqësor ndaj Serbisë për genocid të paralajmëruar nga Kryeministri Kurti, por sipas tij më e mira për Albin Kurtin ishte të hiqte taksën dhe të uleshin për të folur për të ardhmen.

Duke folur për parimin e reciprocitetit, të prezantuar nga Kurti, Vuçiç tha se Kryeministri i ri i Kosovës duhet të gjejë diçka për t’i ofruar popullit të tij.

Ai tha se, megjithatë, ai parim nuk mund të zbatohet sepse Beogradi nuk e konsideron Kosovën shtet.

“Ata duan vetëm marrëveshje që janë të përshtatshme për ta. Ka probleme në lidhje me marrëveshjen e diplomave, me Mitrovicën, me energjinë, dhe që duhet të zgjidhen”, tha Vuçiç.

Ai tha gjithashtu se Kurti duhet të kuptojë se gjërat nuk janë aq të thjeshta sa duken dhe se kryeministri i ri i Kosovës nuk mund të flasë pa përgjegjësi, si të ishte në opozitë.

Presidenti serb tha se ishte krenar që nuk ka pasur luftë në tetë vitet e fundit dhe se ka pasur pesë herë më pak incidente dhe konflikte me ngjyrime nacionale, por që ai ende nuk është i kënaqur.

Ai tha gjithashtu se Kurti duhet të kuptojë se gjërat nuk janë aq të thjeshta sa duken dhe se kryeministri i ri i Kosovës nuk mund të flasë pa përgjegjësi, si të ishte në opozitë.

Presidenti serb tha se ishte krenar që nuk ka pasur luftë në tetë vitet e fundit dhe se ka pasur pesë herë më pak incidente dhe konflikte me ngjyrime nacionale, por që ai ende nuk është i kënaqur.

j.l./ dita

February 7, 2020 16:06
Komento

10 Komente

 1. mirel February 7, 17:24

  Po Ramuti premtoi qe do njihej shtet…nepermjet Shengenit serb!!??

  Reply to this comment
 2. LORA February 7, 17:40

  Dakordesohem me Aleksandrin.

  Reply to this comment
 3. Ethem Lalaj February 7, 17:56

  D I T A : Kjo deklarate e SERBIT – VUÇIÇ duhet petkthyet mire nga KM A.Kurti.Kurti e di mire se pas Sebise ndodhe Rusia dhe shume vende te tjera te BE qe nuk e njohin Kosoven si shtet.Ndaj me zgjuaresi duhet gjetur radha e kerkesave ndaj Serbise e jo drejte e ne thela qe Serbia te njohi Kosoven qe diten e pare te takimit.Duhet thene se edhe Vuçiçi ruan koken e tij se e pson si Zoran Xhinxhiç.
  -Ne desherojme qe Kosova te njihet si shtet nga te gjitha vndet.Por kete nuk e ben dot Kurti pa marre OK nga SHBA+BE.Se Kosova dhe Ballkani ka qene dhe eshte “, Fuçi baroti “-Ka thene xhaxhi Enver qemoti.
  -Me pare se KM Kurti te shkoi ne Beograde,duhet te takoi 55 vjeçarin Edi Rama si KM i Shqipetise Meme dhe drejtues i OSBE.Nese i mban syt nga Saliu siç veproi R.Haradinaj,do e kete shume te veshtire problemin me ortakun e Kremlinit.
  -Ne si shqipetar purro kemi 2 sy-njerin ne Shqiperi e tjetrin ne Kosove.Urimet tona shkojne çdo dite per Kosoven tone.
  -FLM-DITA.

  Reply to this comment
 4. jari February 7, 18:49

  Don te dali Kurti me i mencur se Haradinaj
  Diplomacia serbe eshte me nje eksperience shume te vjeter dhe nen mbrojtjen dhe kujdesin e filozofeve shume te medhenj boterore sllav dhe ti o kurti para tyre je nje hic prandaj ndigjoje HARADINAJ se ka eksperience shume te thedhe dhe shume te pjekur

  Reply to this comment
 5. Niku February 7, 19:06

  Shqiptaret duhet te bashkohen ne nje mendjen dhe t’ja dhjesin ketij megallomani. Vetem keshtu mund te kuptojne reciprocitetin, ndryshe nuk kuptojne. Historia e ka treguar qe nuk mund te lidhesh miqesi me ata qe I kane rrenjet tek bogosalet e mesjetes.

  Reply to this comment
 6. Cobanaqi arixhi Aru munaq February 7, 22:11

  Kosoven me shume e dermoi tradhetari i te gjitha koherave rama sesa serbi kriminel vucic ..Taksen mundesisht 120 % serbit e mundesisht edhe Shqiperise derisa te ike dinaku e zgjebja e vendit rama ..Fshataret nuk po shesin dot qumeshtin ,nuk mbjellin me grur ,asnje agrum nuk shitet me ne Shqiperi ,edhe mishi ne tenxhere nuk zjen me .Te gjitha keto jane produkt i tradhetarit e hajdutit te pangopur rama ..Kosova nuk duhet te bisedoje me Tiranen nga momenti qe SERBI RAMA ndodhet ne krye ..Sa me larg i dashur patriot Albin Kurti nga ai tradhetar i gjithe Shqipetarizmit.

  Reply to this comment
 7. Pellazgos February 8, 00:13

  Serbia nuk do ta njohe kurren e kurres Protektoratin amerikane te quajture Kosovo.
  Kosoven e kane patur pushtuesit Sllave 1000 vjet perpara se pushtuesit Angleze ameriken apo Mikra Asine Greke pushtuesit Osmane.
  Po te flasim qiqera ne hell,te considerojme Tur-qine vend strategjik kur ne historine tone dhe ate Ballkanike e dime shume mire se cfare na kane bere Turqit per 500 vjet.
  Greket,Arvanitasit,Epirotet e Kastriotit nuk kane lidhje me ata qe u turqizuan,ndruan me deshire apo me dhune Emrat,gjene me te Shtrenjte te nje Kombi,Besen Orthodhokse Greke te Lezhes.
  A nuk eshte tradheti te vendosesh Fene e Arabit mbi Kombin duke festuar Festat per Allahun,Barjamin,Namazin Novruzin etj.
  Dhe ceshte me hipokrite eshte se ne Kishen Greje Orthodhokse te Albanistanit eshte nje Greke!
  Po Greke ka qene Kisha Orthodhokse e Kastriotit qe nga krijimi i Fese se Krishtere ne 380A.D. deri sa u nda ne 1054 ne Orthodhoks dhe Katolike dhe per 1000 vjet te tjera sa u be “Auto-Qefale nga rastesia.
  Dhe ceshte me e rendesishmja,myslimanet turq qe sot vetequhen Albanians nuk martoheshin me ata qe i thonin Stambollit Kostandinopoleos para pushtimit Osmane,ua moren tokat,i perbuzen,i luftuan sa moren dhene.
  Kurse ata qe mbeten dhe nuk u quajten Arvanitas apo Arberresh u bene Rajadhes dhe skllever te Pashallareve te ndyre.
  Mburruni akoma ju myslimanet turq me privilegjet,avantazhet,postet,qe gezonit nga Sulltani se keto i paguan sot gjithe populli i ashtuquajture Al-banas.
  Kurse ne qe nderojme Epirin,Vorio Epirin,Ilyrine etj jemi bijte e Kastriotit Epirote.Njesoj sic beren komunistet e mallkuar me kundershtaret qe donin liri dhe gjithe popullit fukara.

  Reply to this comment
 8. Arber iliri February 8, 02:24

  Sllavet e veriut dhe jugut po shfaqen si nacionalistet me primitive te globit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim