Referendumi i (pa)mundur për reformën në drejtësi

January 15, 2016 14:17

Referendumi i (pa)mundur për reformën në drejtësi

Deputeti i Partisë Socialiste, Pandeli Majko tha në komisionit parlamentar të drejtësisë se reforma në fjalë do të këpucë lidhjet midis politikës dhe institucioneve të drejtësisë. Majko tha se nëse nuk do të ketë konsensus do të shkohet në referendum.

“Edhe nëse do biem dakord të mos biem dakord kemi një rrugë të fundit të ndershëm shkuarja te publiku, referendumi, kjo është e natyrshme për t’i dhënë fund cdo skenari se diku po gatuhet grusht shteti për të marrë në duart e një partie sistemin e drejtësisë, cdo jurist, por edhe kush nuk kupton shumë nga diskutimet që dëgjon, kupton se një parti me 62 vota nuk bën grusht shteti në Shqipëri”, tha Majko.

Ish-kryeministri deklaron se konsensusi politik është shumë i rëndësishëm, por shton se ky konsensus shtron edhe një pyetje që ka të bëjë me integrimin e vendit në Bashkimin Evropian.

Ai tha se ishte dakord që t’i drejtohej Komisionit të Venecias në lidhje me votimin e gjyqtarëve me 3/5 apo 2/3.

“Në vazhdim edhe të opinionit të kolegut të PD lidhur ndoshta me mostrajtimin shumë të qartë të vërejtjeve të Venecias nga ekspertët, ne po i drejtohemi asaj për t’u shprehur ajo se si janë reflektuar ato që ka shprehur pikërisht komisioni.

Ekspertët me shumë të drejtë po na propozojnë që ne t’i drejtohemi Venecias për reflektimin e propozimeve të tyre. Edhe unë e kolegët do i drejtohemi, edhe me një reflektim nga Venecia për shumicën me 2/3 apo 3/5, ne në fund duam sistem funksional, e jo në marrjen e drejtësisë në duart e politikës”, tha Majko.

Ndërkohë, deputeti i Partisë Demokratike, Arben Ristani thotë se referendumi është i pamundur me ligjin aktual.

“Me ligjin aktual nuk mund të bëhet referendum për reformën në drejtësi. Nëse keni ndërmend të ndryshoni ligjin për referendumet atëherë po, por me këtë ligj ekzistues nuk mund të shkoni sepse ligji kërkon 1/3 e listës zgjedhore, pra 1.3 milionë, që të jetë pro dhe pjesëmarrjen e dyfishit të tyre në votime, pra 2.6 milionë votues. Ju e dini që kjo është e pamundur sepse në Shqipëri numri i votuesve pjesëmarrës është 1 milionë e gjysmë”, deklaroi Ristani. /Dita/

January 15, 2016 14:17
Komento

5 Komente

 1. Shqip January 15, 16:21

  Keshtu eshte o vellezer shqipetare, kur keta zagare, pe perjashtim, te te gjithe kraheve politike, kane futur be listat e votimeve jo vetem eigrantete qe kan 25 vjete qe jane te larguar, e per cudi
  votojne e cdo kohe zgjedhjesh, por edhe te vdekurit qe padyshime votojne gjithmone ne Shqiperi sebashku me deshmoret e luftes dhe Enver Hoxhen. E mos llogaritur ketu ATA qe vijne nga Serbia e Kosova per te votuar te Xhemal Mziu……. Ky Ristani I di mire keto PUNET e listave dhe numrave 1.3, 2.6 milion votues se I ka bere me doren e tij keto krime, dhe me miratimin e krimineleve te PS e LSI…..

  SHQIPTARE MOE DEGJONI ME CFARE THONE KETA KRIMINELE! LIGJIN KRIMINAL LE TA MBAJNE PER VETE ATA QE E KANE SHKRUAR DHE VULOSUR LIKE, SALI, BASHA, NANO E KOMPANI SEBASHKU ME ALEATET E TURE PERENDIMORE…..

  POPULL MER NE DORE FATET E TUA DHE KERKO ARESTIMIN E KRIMINELEVE TE KOMBIT TE TE GJITHA NGJYRAVE.

  REFORMA ESHTE POSHTERSIA E RRADHES.

  MOS PRISNI TE MIRA PREJ SAJ. E GJITHE LOJA BEHET TE MOS DENOHEN MOATRAT, E PARLAMENTIT SHQIPTARE SEPSE JAN TE LIDHUR ME MAFJEN NDERKOMBETARE.
  KETE NA E THA HAPUR I NDERUARI GERI KOKOLARI.

  RAMA TE DEGJOJE POPULLIN OSE TE SHKOJE….TI LERE LEPIRJET DHE TE MBAJE REFERENDUMIN.

  KRIMINELET ME IMUNITETE KANE BERE KRIME TE PA PARA….
  POPULLI PERSE DUHET TE VIHET NEN ARITHMETIKEN E KRIMIT DHE TE MOS MBAJE REFERENDUMIN?

  SHQIPTARE ZGJOHU,

  Reply to this comment
  • adri January 16, 00:34

   Shikoni se cfare ka bere Sali krimineli dhe ligjin per Referendumin e ka bere te tille qe te mos behet kurre. Domethene i kane hequr popullit cdo gje cdo mundeis. Prandaj bredhin dhe fryhen si kaposhet ata deputet e gjyqtaret plehra sepse e kane kurdisur cdo gje qe te mos ekte mundesi populli ti rrezoje nga pushteti. Keta jane te gjithe pushta.
   Referendumi eshte gjeja me e domosdoshme per te shpetuar shqiperine nga krimi qe po e shakterron perdite.

   Reply to this comment
 2. perla January 15, 16:34

  asnje shqipetar nuk duhet te votoj ne zgjellet parlamentare,po su be reforma ne drejtesi me referendum,persa i perket votusve populli i ka hapur rrugen deputeteve ne parlament,se i ka votuar.prsa i perket reformes eshte gjithe perfshirse nuk ka ngjyra politike eshte nje reform qe i takon popullit dhe jo politikes,boll ju deputet keni sakrifikuar per popullin,tani lerjani popullit te sakrifikoj per ju,se bull se tew mirat qe i keni sjedhur ju po i dalin nga hundet.

  Reply to this comment
 3. Arben January 15, 20:01

  REFERENDUMI ESHTE GJEJA ME NORMALE,

  PERSE QENKA E PAMUNDUR, TUA LEME KRIMINELEVE KETE VEND????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 4. aqo January 16, 05:50

  Ah Ristan qen e bir qen, s’ta mban nge referendum…………….Me 100% reforma do te votohet me voten e popullit ,me referendum,pastaj le te hane mut sa te duan politikanet e ndyre te te gjitha ngjyrave.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*