Replika e Artanit për apelin e kryeredaktorit të Ditës, Adrian Thano: Pse nuk kërkoj ndjesë për Breçanin

Nga Artan Hoxha January 18, 2014 14:04

Replika e Artanit për apelin e kryeredaktorit të Ditës, Adrian Thano: Pse nuk kërkoj ndjesë për Breçanin

Artan Hoxha më ka nisur këtë replikë të gjatë pas shënimit tim të para disa ditëve, të cilin mund ta lexoni këtu:

SHËNIM: Lajthitja e Artanit

 

*************

Pse nuk kërkoj ndjesë për Breçanin

Nga Artan Hoxha

Si një lexues i rregullt i gazetës “Dita”, dhe ca më tepër si një bashkëpunëtor i saj, sa herë më është dhënë mundësia apo ka pasur çështje për të cilat unë kam investiguar, mbeta po aq i befasuar me “befasinë” e një redaktori apo dhe redaksisë së gazetës.

Së pari e falënderoj “Dita”-n që më rezervon gjithnjë mundësinë e publikimit, vëmendje dhe një vend në faqen e parë të saj, për çdo shkrim, opinion apo intervistë timen. Madje edhe për rastin konkret (në fakt, të jem krejt i sinqertë), mendoj se nuk e meritoja vendin në faqen e parë të Dita-s në numrin e së enjtes, jo thjeshtë për atë që kam deklaruar, por për problematikën e vërtetë që ka rendi dhe siguria publike sot në Shqipëri.

Titulli i i gazetës ishte: “Befason gazetari Artan Hoxha: Erzen Breçanin nuk duhej ta largonin nga Policia”. Titulli i referohet një opinioni që unë kam dhënë për një radio në lidhje me rendin dhe sigurinë gjatë katër muajve të parë të qeverisë “Rama”. Nga intervista ime, e gjatë, më shumë se 30 minuta, ku bëja një pasqyrë të zhvillimeve që kanë të bëjnë me kriminalitetin dhe reformën në Policinë e Shtetit, ishte shkëputur, (madje dhe nga konteksti) pikërisht pjesa ku përmendja Erzen Breçanin.

Nuk e kuptoj pse befasoheni, nga një opinion personal. Unë nuk jam i zgjedhur nga votuesit, apo i emëruar në administratë, për të mbajtur apo kthyer në detyrë Breçanin. Prandaj, kolegë të gazetës, mos u trembni. Erzen Breçani, pavarësisht opinionit tim, është në lirim dhe jashtë radhëve të Policisë së Shtetit.

Më tej, në shkrimin tuaj, përmendesha për merita si “gazetar investigativ që dekonspirova profesionalisht planin ndyrësisht dhelpërak të Berishës për fajësimin e opozitës si vrasëse e protestuesve më 21 janar”.

Nuk jam tërhequr qoftë dhe një presje nga ato që kam thënë dhe nga ato që kam bërë në vijimësi, për të hedhur dritë, jo thjesht mbi 21 Janarin dhe ata që i lyen duart me gjak shqiptarësh të pafajshëm, por për t’ua plasur surratit çdo pushtetari (nga më i madhi deri tek më i vogli), çdo politikani (nga më i madhi deri tek më i vogli), çdo polici, eksperti kriminalist, gardisti, prokurori apo gjyqtari, që kanë fshehur provat, kanë penguar hetimet dhe kanë marrë në mbrojtje vrasësit.

Më mirë se askush tjetër, këtë qëndrim për 21 janarin, besoj se e njohin lexuesit e gazetës tuaj, pasi aty kam shprehur vazhdimisht opinionin tim. Madje duke u vënë në shënjestër të presioneve dhe kërcënimeve pikërisht për këtë qëndrim të shprehur publikisht.

Mbi Ndjesën time

Nëse kryeredaktori i Dita-s më sugjeronte të kërkoj ndjesë, për deklaratën që Breçani nuk duhej të largohej nga radhët e Policisë së Shtetit, po jap argumente se pse nuk e ndjek dot këshillën e tij.

Në opinionin tim personal, Breçani, për shkak të bindjeve të tij politike, të cilat ai nuk i ka fshehur kurrë, të qëndrimeve që ai ka mbajtur në disa ngjarje më konotacion politik, duhej të largohej nga poste drejtuese të policisë, por jo të mos i jepej mundësia të shërbente në radhët e policisë. Së paku në radhët e forcave speciale apo forcave të ndërhyrjes së shpejtë ku ai ka punuar për më shumë se një dekadë e gjysmë.

Në punën time si gazetar jam përpjekur vazhdimisht, të pasqyroj sukseset, vështirësitë dhe heroizmin e oficerëve të policisë, që kanë rrezikuar jetën e tyre në përballjet me krimin, pavarësisht rangut të tyre, pavarësisht bindjeve të tyre. E kam bërë këtë gjë kur PD erdhi në pushtet në 2005-ën dhe fshiu me fshesë të hekurt ajkën e policisë shqiptare, duke i flakur tej si të pavlerë, për t’i mbushur radhët e uniformave blu me militantë të saj.

Të njëjtën gjë jam duke e bërë tani dhe do ta bëj dhe në të ardhmen. Gjatë 8 viteve të qeverisjes së PD-së kam investiguar inkriminimin dhe korrupsionin e krerëve të Policisë së Shtetit. Përfshirjen e tyre direkte dhe implikimin që nga seriali i vrasjeve në Tropojë, rrafshimin e kullave me lëndë eksplozive e deri te dhunimi i varreve, sapo PD erdhi në pushtet.

Kam denoncuar kultivimin dhe më pas trafikimin në mënyrë të organizuar dhe nën mbrojtjen e strukturave policore të lëndëve narkotike në Lazarat. Mbrojtjen policore që iu sigurua disa grupeve kriminale për motive të qarta politike dhe korruptive. Se si Policia dhe sidomos drejtues të lartë të saj, u implikuan në fushatat elektorale duke falsifikuar listat e votuesve, duke vjedhur votat dhe duke ushtruar presion ndaj opozitës.

Për të ardhur më vonë, te masakra barbare e 21 janarit dhe dhunës shtazarake të ushtruar ndaj protestuesve të pafajshëm, me pamje filmike, të cilat mund dhe duhet të përdoren si prova sot dhe në ditët që vijnë për të vendosur në vend drejtësinë e munguar.

Më është dashur të denoncoj me prova para publikut korrupsionin e drejtuesve të lartë të policisë që dërguan para vdekjes 4 oficerët e policisë në Durrës gjatë aksionit për arrestimin e Tan Dajtit. Vrasjet e njëpasnjëshme të komisarëve dhe kryekomisarëve, sidomos gjatë dy viteve të fundit, për faj të paaftësisë së drejtuesve të tyre. “Tavolinën e çiftelisë” që bënte sehir vrasjet e kolegëve policë dhe hante e pinte me lordët e botës së errët. Madje edhe tejkalimin e kompetencave apo dhunën e ushtruar në disa raste nga policia e Tiranës, kur Breçani ishte shef komisariati apo nëndrejtor policie.

Shumë prej lexuesve të gazetës, madje dhe prej qytetarëve nuk e njohin karrierën e Erzen Breçanit, dhe mbase nuk duan as ta njohin. Por me që e kam ndjekur për më shumë se 16 vite me radhë punën e repartit special RENEA, ku ka bërë pjesë Erzeni, nuk mund të rri pa i përmendur dy fjalë, kur mendoj se ato duhen thënë.

Më është dashur dhe herë tjetër të përmend Breçanin, jo si fenomen, por si efektiv policie. Në të vërtetë qëllimi im në intervistë nuk ishte të merrja në mbrojtje Breçanin, sepse besoj se ai nuk ka nevojë për një gjë të tillë dhe i del për zot vetes, në të mirë dhe në të keq.

Lexuesit e gazetës DITA dhe ndoshta qytetarët, e njohin Breçanin nëpërmjet kronikave të medias në lidhje me disa ngjarje me sfond politik të dy viteve të fundit dhe deklaratave të disa politikanëve të opozitës së djeshme, që sot janë në pushtet.

Ka një ndryshim të madh mes Erzenit efektiv për 16 vite i forcave speciale RENEA që njoh unë dhe kolegë të mi, si gazetar që na është dashur të mbulojmë për vite me radhë kriminalitetin. Erzenit oficer policie që njohin qytetarët në kryeqytet, për katër vitet e fundit dhe Erzenit, polic militant me bindje të djathta, të akuzuar publikisht nga politikanë të rëndësishëm të së majtës.

Mazhoranca e sotme, kur ishte në opozitë, fajësonte sistemin dhe kupolën drejtuese të Policisë së Shtetit për degradimin e rendit dhe sigurisë në vend. Erzeni apo “baca” siç e emërtojnë shumë ish-kolegë të tij, nuk ishte as pjesë e zinxhirit komandues të sistemit të para 23 qershorit dhe as pjesëtar i rëndësishëm i kupolës drejtuese të Policisë së Shtetit. Nëse rezulton se ka përgjegjësi morale, etike apo ligjore, gjatë kohës që ka qenë pjesë e organizatës së policisë, Policia e Shtetit dhe Ministria e Brendshme i kanë të gjitha mundësitë për ta provuar dhe dërguar para drejtësisë si shkelës të ligjit.

Nëse kanë prova për Breçanin dhe nuk e kanë çuar deri tani para drejtësisë, është totalisht përgjegjësi e tyre. Çfarë presin? Nëse dikush shkel ligjin, sidomos kur është oficer policie, e ca më tepër drejtues i saj, duhet të vihet para ligjit, kushdo qoftë ai. Rasti konkret nuk ka pse përbën përjashtim.

Lajthitja ime pa thonjëza

Pak orë më vonë nga shkrimi i parë, në faqen online të Dita-s u publikua një qëndrim i dytë në lidhje me këtë çështje. Këtë radhë ishte kryeredaktori i DITA-s, Adrian Thano, i shqetësuar për reagimin e komentuesve të gazetës dhe më kërkonte që “të kërkoja ndjesë për lajthitjen(pa thonjëza) time”.

Adi, në punën time, jam përpjekur gjithnjë të ndajë qartë profesionin nga bindja personale. Në rastin konkret më duket se nuk ke mundur ta dallosh këtë gjë. Duke iu kthyer ngjarjes që i je referuar edhe ti, 21 janarit të vitit 2011.

Në emisionin “Xhungël”, kam publikuar filmime, prova dhe fakte që dokumentojnë qartësisht jo vetëm kush janë autorët e vrasjeve në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, por dhe kush ka tejkaluar ligjin duke dhunuar barbarisht qytetarët. Personalisht kam menduar se këto filmime, prova e dëshmi, të miat dhe të kolegëve të mi, që rrezikuan jetën atë ditë janari janë të mjaftueshme për çdo gjykatë në botë (këtu bën përjashtim drejtësia shqiptare) të ndëshkonte organizatorët, urdhëruesit, vrasësit dhe dhunuesit e qytetarëve të pafajshëm.

Në këto filmime gjendet dhe Erzen Breçani, në atë kohë shef i komisariatit numër 2 në kryeqytet. Nuk kam kursyer askënd që ka gjakosur qytetarët e pafajshëm atë ditë. Gjithçka është paraqitur para syve të shqiptarëve.

Adi, nëse di ndonjë efektiv garde apo policie, të filmuar nga kamerat tona atë ditë, që ndodhet në burg si shkelës ligji, ma thuaj. Unë nuk di asnjë. Asnjë për be. Madje edhe ata qe i kam nxjerrë me armë në dore duke vrarë Ziverin dhe Hekuranin, Faikun dhe Aleksin, i shoh të lirë e rrugëve.

Aq sa më duket sikur fajtori për atë që ka ndodhur, të jem unë që kam publikuar vrasësit dhe jo ata vet, që derdhën trutë e protestuesve të pafajshëm dhe lanë me gjakun e bashkatdhetarëve të tyre bulevardin. Adi më thua se “Ky profesionisti që përmend, ka kryer këto arrestime dhe ka drejtuar këto tortura”. Në ngjarje të tilla ka përgjegjësi individuale dhe jo kolektive.

Nuk i jam referuar Erzenit, për 21 janarin, sepse për këtë ngjarje siç kam shkruar dhe më lartë e kam deklaruar qartë qëndrimin tim. Më poshtë thua se “Për profesionistin në fjalë, kriminelët që duhet të ndjekë e të arrestojë, janë ata qytetarë shqiptarë të cilëve nuk u pëlqen surrati i Saliut. Për të, ky është kuptimi i uniformës që ka mbajtur veshur e ndoshta do ta mbajë prapë kushedi”.

Prapaskena e një zanati të vështirë

Këtu Adi, hyjmë tek pjesa që nuk e njeh as ti, as lexuesit e gazetës dhe besoj as shumica qytetarëve. I jam referuar Erzenit si polic, si oficer i RENEA-s, si drejtues i forcave speciale, madje dhe si shef komisariati në komisariatet nr.5 dhe nr.2. Për bindjet politike, kjo është punë e tij edhe pse unë nuk ndaj të njëjtin mendim.

Madje i kam sugjeruar kur më është dhënë mundësia, gjatë kohës që shërbente si shef komisariati, t’i qëndronte larg etiketimit nga politika dhe konflikteve me politikanët e opozitës. Për bindjet politike, liberale apo ekstremiste, secili i del zot vetes dhe përgjigjet për faturën që i takon. E kam njohur Erzenin si efektiv i forcave speciale RENEA për 16 vite me radhë. Nuk ka qenë te miqtë e mi mes trupave speciale.

E kam parë të jetë ndër të parët, në mos i pari, tek hynte në Lazarat mes breshërive të plumbave, aty ku edhe sot Policia e Shtetit nuk e ka ndarë mendjen se çfarë duhet të bëjë. Gjatë 8 viteve, kur e majta drejtoi shtetin, nga 1997 deri në 2005-ën, ka kryer disa nga operacionet më të vështira, duke marrë pjesë në kapjen e disa prej personazheve më të frikshëm të botës së krimit. Nga Lazarati, në Tropojë e Shkodër.

Drejtori i sotshëm i Policisë së Shtetit e njeh më mirë se askush tjetër se e ka pasur vartës për katër vite me radhë. Madje në vitin 1999, Artan Didi si komandant i RENEA-s dhe Bilbil Mema si Drejtor i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit e kanë titulluar oficer. Erzeni ka mbaruar dy fakultete, Universitetin e Sporteve dhe Akademinë e Rendit.  Në konkurrimin për gradën kryekomisar në vitin 2009, mes 250 kandidatëve, rezultoi i dyti. Për gjatë 16 viteve si pjesëtar, oficer dhe shef shtabi i repartit special RENEA, pa ndërprerje, gjatë qeverisjes së PD-së dhe PS-së, është shpërblyer për punën e kryer me 56 rroga shpërblim, që në vlerë monetare shkojnë 40 milionë lekë të vjetra.

Pjesa më e madhe e tyre janë akorduar pas aksioneve të suksesshme dhe të një rrezikshmërie të lartë gjatë qeverisjes së PS-së në vitet 1997-2005.

Pas disa aksioneve të një vështirësie tepër të lartë, për kapjen e disa nga eksponentëve më të rrezikshëm të botës së krimit në vitet 2002-2004, është dekoruar me urdhrin e “Mirënjohjes për shërbime të rrezikshmërisë së lartë”, në vitin 2004 nga ish-presidenti Alfred Moisiu. Gjatë qeverisjes së PS-së, nga ministrat e saj të brendshëm, është dërguar dy herë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për trajnim special në luftën kundër terrorizmit në Nju Meksiko në vitin 2001 dhe në Uashington në vitin 2003.

Skuadra prej 7 efektivash të RENEA-s e drejtuar nga Breçani, ka zënë vendin vendin e parë në konkurrimin e forcave speciale të vendeve të rajonit për menaxhimin e situatave të pengjeve në vitin 2004 në Bullgari. Kjo certifikatë gjendet ende në zyrën e komandantit të repartit RENEA.

Qeveritë socialiste të Fatos Nanos, Ilir Metës dhe Pandeli Majkos, kanë harxhuar miliona lekë për ta trajnuar me skuadrat speciale elitë GSG-9, në Nurenberg të Gjermanisë, me skuadrat speciale elitë, Kobrat në Austri etj. Nëse mban mend operacionet për të arrestuar personat më të kërkuar në Lazarat, nga Gate Mahmutaj që kishte qëlluar helikopterin e Inter-Force, e deri te Sabri Shurdhi, Breçani ka qenë në krye të skuadrës që mësynte në zemër të fshatit, e tërhiqej andej duarplot.

Më është dashur të shkoj herë pas here në Lazarat, pas aksioneve të shkëlqyera të RENEA-s, ku PD dhe drejtuesit e saj merrnin në mbrojtje personat me precedentë penalë të arrestuar nga Breçani dhe kolegët e tij. Nëse pyet kush i ka drejtuar skuadrat e RENEA-s gjatë arrestimit të disa nga kapot e bandave më të frikshme në kryeqytet, të akuzuar për dhjetëra vrasje, e që tashmë janë sërish të lirë falë sistemit të korruptuar të drejtësisë shqiptare, është serish emri i tij. Nga Altin Lame deri tek Emiljano Shullazi.

Ditën e fundit të punës, ndërsa largohej nga radhët e Policisë së Shtetit, pistoleta e cila iu dorëzua magazinierit të armatimit të Drejtorisë së Policisë Dibër, ishte ajo e Emiljano Shullazit. Kjo pistoletë i ishte kapur këtij të fundit gjatë aksionit për arrestimin e tij, vetëm pak orë pasi kishte kërcënuar tre deputetë socialistë dhe kishte prishur një takim me elektoratin e majtë.

Besoj se këto nuk i ke lexuar ndonjëherë në gazetë, Adi. Në asnjë gazetë, sepse as unë që i kam marrë vesh nga kolegët e tij, dhe as kolegët e mi, nuk i kemi shkruar.

Kupola dhe streha e saj e re

Ne kemi publikuar sukseset, si merita të gjithë repartit, ku sigurisht sekreti policor nuk lejon publikimin e emrave të efektivëve të RENEA-s. Por nuk e kemi kursyer Erzenin, që nga unë i pari, kur ka tejkaluar kompetencat, ka shkelur etiken profesionale apo ka ushtruar dhunë ndaj qytetarëve, madje dhe ndaj një kolegut tonë.

Sot, kur qeveria e Edi Ramës ka ardhur në pushtet me verdiktin e rëndë të votës së 1 milionë shqiptarëve, ne shpresojmë të nisë një epokë e re për vendin, ku sigurisht Policia e Shtetit është në vijën e parë.

Por nga veprimet e deritanishme më rezulton se personat e vërtetë përgjegjës për degradimin e policisë, për inkriminimin dhe korrupsionin në radhët e saj, nuk janë ndëshkuar. Ata janë të lirë, madje të emëruar në pozicione po aq të rëndësishme sa më parë.

Adi, të dy së bashku dhe në gazetën Dita, kemi harxhuar me qindra e mijëra shkrime për të denoncuar me prova e fakte autorët e vërtetë të 21 janarit. Sot, tre vite pas asaj masakre live faqe gjithë shqiptarëve dhe botës mbarë, Sali Berisha, nuk është më kryeministër. Por është deputet i Kuvendit të Shqipërisë, dhe politikani që harxhon kohën më të madhe në foltoren e parlamentit. Lulzim Basha nuk është më Ministër i Brendshëm, por është kryebashkiaku i qytetit ku jetojmë unë dhe ti. Familja ime dhe jotja. Madje është dhe lideri i opozitës, kandidati numër një për kryeministër i ardhshëm.

Ndrea Prendi nuk është më komandant i Gardës, por është i lirë dhe pranë familjes së tij. Agim Llupo nuk është më shef shtabi i batalionit special të Gardës, por është i lirë dhe në familjen e tij. Gjergj Lezhja, nuk është më njeriu hije i kryeministrit dhe përgjegjësi për zhdukjen e pamjeve filmike të serverit të kryeministrisë, por është këshilltar i Presidentit të Republikës Bujar Nishani.

Agron Kuliçi, nuk është më numri dy (por që në fakt ishte shefi i vërtetë për 8 vite me radhë i Policisë së Shtetit) i policisë shqiptare, por është këshilltar i grupit parlamentar të opozitës në Kuvendin e Shqipërisë, dhe paguhet sërish nga paret e taksapaguesve shqiptarë.

Dhe pas gjithë kësaj rezymeje të gjatë që të bëra, duke u kërkuar ndjesë dhe lexuesve të gazetës “Dita” për kohën që u kam shpenzuar, a kam të drejtë të pyes: A është vërtetë Erzen Breçani e keqja më e madhe e policisë së Berishës? A duhet hedhur tej, puna e tij në radhët e forcave speciale dhe dhjetëra miliona lekë që shteti shqiptar ka shpenzuar për ta trajnuar e shpërblyer për sukseset e tij?

Duke qenë se është oficeri drejtues i forcave speciale në tre aksionet e fundit në Lazarat që kanë rezultuar të suksesshme, a nuk mund të shfrytëzohej përvoja dhe eksperienca e tij, mbase jo si drejtues, por si oficer i repartit RENEA? A duhet nxjerrë para drejtësisë gjithë pjesa e inkriminuar e zinxhirit komandues(po ia huazoj shprehjen ish-kryeministrit Berisha) të makinerisë kriminale të pushtetit të para 23 qershorit? ….

Në fund Adi, po të them se do të mbështes, pasqyroj apo do të jem krah çdo polici, që ka veshur uniformën e shtetit tim dhe ka sakrifikuar deri dhe jetën e tij për t’u ofruar rend dhe siguri, mua personalisht, familjes time, fëmijëve të mi dhe bashkëqytetarëve të mi! Cilido qoftë ai polic, cilado qoftë bindja e tij, e majtë apo e djathtë, ekstremisht e djathtë apo ekstremisht e majtë, boll që në punën e tij peshorja të ketë anuar nga e mira dhe jo nga e keqja.

Historia që përsëritet

Për të ilustruar me konkretisht për lexuesin e DITA-s, se çfarë ka ndodhur pasi PD-ja mori pushtetin tetë vite më parë, po u sjell një shkrim të datës 15 nëntor 2005. Në atë kohë mu desh të udhëtoja së bashku me tre oficerë të lartë të Policisë së Shtetit, të cilët qeveria demokratike e sapo ardhur në pushtet, nuk u mendua dy herë por i hodhi në rrugë.

Cili ishte motivacioni? Shumë i thjeshtë, njëri kishte arrestuar Sali Berishën gjatë kohës që ishte shef opozite. I dyti, kishte shoqëruar dy here rresht djalin e shefit të opozitës Sali Berisha, në komisariat, pasi ai kishte tentuar të bllokonte zhvillimin normal të mësimit në fakultetin juridik, duke dashur të organizonte një protestë të paligjshme.

I treti, akuzohej se kishte bindje të majta. Ky shkrim edhe pse është botuar më 15 nëntor 2005, më shumë se tetë vite më parë, nëse do ti ndryshoja emrat e personazheve duket gati i ngjashëm me disa(sigurisht jo me pjesën më të madhe) prej lëvizjeve që janë bërë së fundi. Niko Brahimaj u flak në rrugë padrejtësisht dhe politikisht sapo PD mori pushtetin. Arben Dashi dhe Arben Ruçi, po ashtu.

Askush nuk pyeti për punën, profesionalizmin apo sukseset e tyre. Mjaftoi një e rënë e lapsit dhe 6 ish-drejtorë policie përfunduan “në bazë”. Komisar Niko Brahimi oficer informacioni në Krumë, Komisar Arben Ruçi, inspektor i policisë kriminale Krumë, Komisar Arben Dashi, komandant i grupeve të gatshme në Kukës, Komisar Islam Qibini, inspektor qarkullimi në Dibër, Komisar Remzi Qerimi, inspektor i policisë kriminale në Tropojë, Komisar Bujar Laze, referent në komisariatin e Burrelit. Dhe vetëm pak javë më vonë përfunduan në lirim.

Pas 23 Qershorit me të drejtë këta oficerë të lartë të policisë, jo vetëm u thirrën për të ndihmuar, por dhe morën detyra të rëndësishme, pasi karriera e tyre ishte ndërprerë padrejtësisht.

Nëse sot, Niko Brahimaj është drejtor policie në qarkun e Lezhës, askush nuk mund të thotë se ai nuk e meriton. Madje me karrierën e tij të gjatë, meriton dhe më shumë se aq.

Kryekomisar Niko Brahimi, në Nëntor të vitit 2005, duke u paraqitur për të marrë detyrën tek porta e Komisariatit të Krumës, i "internuar" menjëherë pas ardhjes së Berishës në pushtet

Kryekomisar Niko Brahimi, në Nëntor të vitit 2005, duke u paraqitur për të marrë detyrën tek porta e Komisariatit të Krumës, i “internuar” menjëherë pas ardhjes së Berishës në pushtet

Arben Dashi tashmë është emëruar drejtor kundër narkotikëve dhe trafiqeve, dhe askush s’mund të thotë se ai nuk e meriton. Kështu ka ndodhur edhe me shumë drejtues të tjerë duke përfshirë këtu dhe Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit Artan Didi, të cilin PD sapo erdhi në pushtet në 2005-ën, fillimisht e uli në detyrë duke e çuar Pedagog dhe Shef i “Seksionit të Shërbimeve të Policisë” në Akademinë e Policisë.

Ndërsa pak muaj më vonë, në detyrën e komandantit të grupeve të gatshme në Komisariatin e Policisë në “Bajram Curri” edhe pse mbante gradën Kryekomisar.

Që të mos përsëritet e njëjta gjë, sa herë ka ndërrim pushteti, nuk duhet të hedhim tej oficerët e policisë, për të cilët shteti ka investuar miliona lekë për ti trajnuar. Duhet të ndahen qartë ata që kanë shkelur ligjin, janë korruptuar, kanë bashkëpunuar me krimin, nga ata që janë akuzuar për militantizëm partiak.

 

 

 

Nga Artan Hoxha January 18, 2014 14:04
Komento

67 Komente

 1. Profesori January 18, 14:33

  Duke publikuar CV e Erzen Brecanit gjate viteve te pushtetit nte PS, me aq pasion e imtesi sa as ai vet nuk e ka publikuar nga frika se mos Saliu e quante spiun te komunisteve (Brecani eshte familje e thekur komunistesh e spiunesh te sigurimit gjate dikatures), ti Artan (pelivan) konfirmove plotesisht se e ke mbeshtetur me bindje Breacnin ne deklarimin tend. Por nese na permend anen profesionale, perse nuk permend CV e tij morale. perse nuk thua qe ai me forcen e pushtetit si kryepolic ka ngritur nje polici private te cilen e mabnte ne aktivitet duke urdheruar dhe kercenuar bizneset qe te sigorheshin prej tij. perse nuk thua, qe banda e tij e skesere kriminleve shkonte ne cdo biznes dhe detyronte me presione qe te benin abonim per sigurim alarmi tek policia “Brecani”. perse nuk thua qe Brecani bente biznes me klubet e nates duke thyer ligjin mbi qetesine publike, duke i lejaur te zhrumonin Tiranen, Durresin, Kavajen, Shengjinin dhe mbare Tiranen. Perse nuk thua qe ky njoftonte kriminelt para se te nsinin aksionet. Perse nuk thua qe ky emerotne dhe shkarkonte polici e kryepolic e shefa krimesh ne shkembim te pagesave. Perse nuk thua qe ky mbulonte krimet dhe trafiqet e shume banditeve me te cilet kishte lidhje fisnore, poltike, familajre, krahinore e trafikuese.
  Artan (Pelivan) Hoxha, ky ka edhe bashkepunim ne shume trafiqe me shefin tend Irfan dhe ti je ushtari i bindur dhe i specializuar e i sponsorizuar mediatik i Irfanit. Ne kete bashkepunim Brecan-Irfan e ka pikenisjen misioni yt i sofistikuar dhe me i hapuir me kete deklarim, ne mbrojte te Erzen Brecanit. ka dhe shume fakte te tjera. Ti Artan i di me mire se ke ngrene shume dreka e darka me Erzenin dhe me grupin Ciftelia, madje deri ne Valbon. NUk besoj se nuk te kojtohet qe edhe ato xhunglat per Tropojen ei ke pergatitur duke patur ‘regjisor e skenarist Brecanet dhe grupin Ciftelia. Dhe ti e di qe ai grup nuk le askend pa shperblime, nga ata qe u sherbejne. ti je nje prej tyre. Tani erdhi koha te deklarosh i detyruar pozicionin si sherbetor i tyre. Po munde ma kthe pergjigjen ketu….

  Reply to this comment
  • . January 18, 20:57

   O Artan ti po thua qe rasti i Niko Brahimit dhe dy te tjereve qe u debuan nga policia se kishin shoqeruar ne polici Berishen apo djalin e tij, qenka njesoj me rastin Brecani qe u debua nga policia se ka torturuar protestuesit e 21 janarit???

   Si mund ti krahasosh??? E para komplet personale e Berishes per familjen e vet hajdute, e dyta komplet e kundert, sepse ka te bej em nje popull te tere te perdhunuar neper qelite politike te 21 janarit.

   a je ne terezi mor djale qe krahason te pakrahasueshmen??

   Reply to this comment
   • . January 18, 21:07

    zoti A.Hoxha, respekte! Mbështes z.Thano, shumë e gjatë replika! Sikur xhevahire të thuash për Breçanin, kakërdhi bëhen. “Shteti garnizon” S.B., më 21 Janar vrau 4 protestues dhe ky oficer ishte specialisti i dhunës. Ju thoni të qëndrojë në polici?! Nuk bëhet stan me dhi të egra, o Tan. Se ditën punon për policinë, natën për Salinë. Zoti na korrigjoftë. Skifteri, Tiranë.

    Reply to this comment
    • . January 18, 21:07

     Përshëndetje Dita. Tek opinioni i Artan Hoxhës mbi gangrenën “Breçani” me citime të tipit “shiko Adi se këta janë si gurët e dominosë, edhe unë shikoj anën bardhë, ndërsa ti anën e zezë të tyre”. Mirëpo me çfarë “konotacioni” ka reaguar ky? Dhe shumë faqe ka harxhuar për të na i thënë. Z.Hoxha, vërtet shteti ka investuar për këta “Van Dama”, por jo për prapaskena. Një oficer e kupton dobinë e urdhërit të dhënë nga urdhëruesi dhe e kryen me përkushtim dhe zell çdo detyrë që i ngarkohet, por nuk i bindet asnjë urdhëri me anë të të cilit eprori synon t’u hedhë hi syve shefave të tij, ose të duket para të tjerëve. Tek e fundit, ky ushtar Zeni të jep përshtypjen se ndëshkimet i bënte duke u gëzuar dhe mirësitë apo drejtësinë me turi të varur. Pra janë gangrenizuar aq shumë sa nuk ndihet si qelizë e shtetit. I nderuar z.Hoxha, një i urtë thotë: “Ai që kupton popullin është i mësuar; ai që kupton vetveten është i mësuar më të vërtetë!”

     Reply to this comment
   • Devolliu January 19, 02:36

    O Artan ; po ti e di or burrë i dheut se breçani, kuliçi e qindra tropojanë të Saliut të Viçidolit nuk punonin për Policinë por për bandën kriminale të Sali Kriminelit. Shumica e këtyre talebanëve të Saliut në Polici, si ky Breçani, kanë qënë edhe injorantë, bile mezi e flisnin shqipen.
    Edhe një idiote si ajo laura e vorpsve arriti të kërkojë ndjesë për një idiotizëm që tha, e jo ti o TANI që je një nga yjet e Gazetarisë Shqiptare.
    Një fjalë e Popullit thotë: ” Nuk shitet kali me një të penguar”, prandaj edhe ne që e dijmë dhe e vlerësojmë punën tënde, për një shkarje goje, nuk do të të futim ty në stanin e çilërve, çimërve, çupërve, ballinjve, fevzinjve e plot faqezinjve të merhum Saliut.
    Sa për Ardian Thanon, edhe ai një yll i ndritshëm i Gazetarisë Shqiptare, kritikën ta kishte bërë me shumë kujdes e me shumë dashuri.

    Reply to this comment
  • tropojani January 18, 21:48

   E ke gabim mor cun . Kompania :”BREÇANI” eshte prone e Ferit Breçanit , burrit te mbeses se Sali Berishes , ( Shpresa Breçani qe ishte revizore e Prudentinove ne Vlore ). Erzeni ka qene ne IKLF ” Vojo Kushi ” me pas ka punuar me RENEA-n. Si pjestar i RENEA-s ka marre pjese ne aksionet me te rrezikshme qe ka kryer ky repart. Z. Artan Hoxha ka te drejte . Kur te futet ne burg pergjegjesi i vertete i 21 Janarit ILIR META dhe bashkpunetori i tij ne vjedhjet masive te shqiptareve SALI BERISHA e me pas Grupi ÇIFTELIA , atehere merrruni me bemat e e Erzenit .

   Reply to this comment
 2. Loku January 18, 14:45

  .Te mbrosh nje oficer policie qe ben thirje per rezimin e kryeministrit te vendit i zgjedhur me voten e popullit kjo nuk eshte lajthitje por eshte kriminale.Ne nje shtet demokratik ai dhe ata qe e perkrahin duhet ti ishin dhene DREJTESISE.

  Reply to this comment
  • . January 18, 21:07

   Replikë me gazetarin A.Hoxha. Ushtaraku ka kod profesional. Ngatërrimi i profesionit me politikën të degradon. Krahasimi i E.Breçanit me sjelljen e tij profesionale para 2005-s, me veprimet e tij mbas këtij viti, edhe ty të bëjnë përshtypje. A është e drejtë të shkruash “HISTORIA PËRSËRITET” duke e krahasuar me A.Didin dhe N.Brahimaj etj.? Kujdes në krahasime.

   Reply to this comment
 3. xhonson January 18, 14:46

  Artan Hoxha!!!
  Si ish ushtarak madhor me AKADEMI USHTARAKE DHE FAKULTETE CIVILE,po te jap nje keshille shoqerore:
  -Erzen Brecani mund t’i kete te tera DIPLLOMAT dhe CERTIFIKATAT plotesuese,pjesmarrjet e shumta ne aktivitete te ndryshme brenda e jashte vendit,por ato NUK VLEJNE ASNJE GROSH,sepse ky Brecani yt i ka SHERBYER JO POPULLIT,JO RENDIT PUBLIK,POR KLIKES KRIMINALE TE Sali Berishes!!!
  Dukesh se te ka hyre VETJA SHUME NE QEJF!!!
  CARCAFI,QE KE SHKRUAR SOT,NUK TE MBRON,PER ATO,QE KE SHKRUAR PER KETE PERBINDESH TE Berishes,perkundrazi,kjo verteton ate qe te ka thene edhe zoti Thano:
  -KERKO NDJESE,SE E KE DHJERE!!!
  Ne se vazhdon te ngulesh kembe si MUSHKA,kjo tregon se te KANE VENE DY KEMBET NE NJE KEPUCE,OSE TE KANE VENE PISTOLETEN NE BALLE!!!
  KRIMET E SHUMTA Sali Berisha nuk i ka bere vete,por me KRIMINELE TE TIPIT BRECANI,qe pervec ketyre KRIJOI EDHE NJE POLICI GJIGANDE PRIVSATE TE ARMATOSUR,qe kryente PUNET E FELLIQURA FSHEHUR,si ato te QINDRA ARRESTIMEVE DHE TORTURIMEVE TE PROTESTUESVE PAS MBARIMIT TE PROTESTES SE 21 JANARIT!!!
  Erzen Brecani,jo vetem nuk duhet te veshe me uniformen e policise,por AI DUHET T’I JEPET DREJTESISE PER KRIMET E BERA PREJ TIJ!!!
  Sidoqofte,ti e mbylle me TURP karieren tende te “NDRITUR” te AVENTURIZMIT POLICOR”,si investigues SHARLATAN!!!

  Reply to this comment
  • grethizi January 19, 10:49

   me falni xhonson…por kur erzeni fuste ne burg lazaratasit, qe mqs ra llafi hynte ne mes fshatit dhe i kapte si lepuj e se ka bere kush, sali berisha i pari dilte dhe mbronte lazot.
   hoxha ben te qarte, nderime per punen shume te madhe se ka bere, denim pa meshir per shkeljte qe ka ber si militant

   Reply to this comment
   • xhonson January 19, 13:11

    @grethizi!
    Per cfare lazaratasi e ke fjalen,o grethizi???
    Mos e ke fjalen per ata “lazaratasit” nga Berati???
    Pale na e mburr kete Brecanin gjasme bente ca pune TRIMERORE kunder lazaratasve ,nderkohe,qe Sali Berisha i mbronte!!!
    HaHaHaHaHaHa!!!
    Kur ka ndodhur kjo HATA,o grethiz ,se na HAPE BARKUN???
    Po Lazarati,qe nxirrte fitime 8 miliard euro ne vit me kanabisin,mos valle i mori per vete ato????
    Cfare POLICIE paska patur ky banditi Berisha,qe ne Lazarat na paska derguar kete “RAMBON” e Tropojes dhe prap LAZARATI NGELI “KOLUMBIA” e Europes dhe TURPI I SHQIPERISE????
    Me thuaj nje emer te vetem,nga ata LEPUJT qe paska kapur ky Erzeni jot per veshi dhe cfare ka bere me ate lepur me vone????
    I punesuari si gazetar,Artan Hoxha,me kete mbrojtje TURPI,qe i ka bere ketij KRIMINELI,tregoi se e kane vene me SHPATULLA PER MURI!!!
    Ai mbuloi veten me turp dhe i ka hedhur ne HALE te gjitha te mirat,qe ka bere!!!

    Reply to this comment
 4. sopiqoti January 18, 14:46

  Artan Hoxh ! Te heq kapelen per punen tende investiguese.Vecanerisht per raste te tilla si 21 Janari.Ke patur shume guxim.Na kane terhequr vazhdimisht shkrimet tuaja por ne rastin konkret per Erzen Brecanin nuk ke te drejte.Nje oficer policie me detyre te larte t’i u sulet demostruesve me egersi ne nje manifestim krejt paqesor, i frymezuar nga bindjet e tij politike,as qe duhet bere fjale per te qendruar ne radhet e policise.Te rahish dhe te torturosh demostrues se pse ata ngrejne zerin ndaj nje pushteti mafiozesh,kjo nuk eshte detyra e nje oficeri policie ne detyra komanduese.Nje oficer i tille ne radhe te pare nuk ploteson kushtet e qenies efektiv ne radhet e policise prandaj si per Erzenin duhet vepruar edhe per te tjere qe e kryejne detyren duke u nisur nga bindjet politike.

  Reply to this comment
 5. astrit January 18, 14:55

  “Profesor” na le pa fjale. Bravo, cdo koment tjeter nuk ka me vlere.

  Reply to this comment
 6. John Locke January 18, 15:30

  PERSHENDETJE ARTAN HOXHA. E KAM PARE ME SHUME KENAQESI PROGRAMIN TUAJ XHUNGEL TEK NEWS24, EDHE ME KE PELQYER SI GAZETAR.

  POR NE KETE RAST E KE SHUME GABIM. PO I DEL NE MBREJTJE NJE KRIMINELI. ERZEN BRECANI MUND TE KETE SHUME CERTIFIKATA APO VITE PUNE NE POLICI, POR ROLI TIJ NE POLICI GJATE QEVERIS SE SALI BERISHES DHE NE 21 JANAR, KA QENE KRIMINAL. KA PROVA TE PA MOHUSHME KU ERZEN BRECANI KA DHUNUAR VERBALISHT, MORALISHT, MENTALISHT EDHE FIZIKISHT PROTESTUSIT.

  ERZEN BRECANI ESHTE IDEATORI I POLICISE SEKRETE NE KOHEN E SALIUT QE TERRORIZONTE POPULLATEN, ATA QE SHPREHESHIN HAPUR KUNDER SALIUT EDHE KETE TI E DI FORT MIRE….

  SI MUND TE GLORIFIKONI NJE INDIVID TE TILLE…??

  Reply to this comment
  • grethizi January 18, 15:43

   john locke…un e kam votuar saliun deri ne 2005, por mbas gerdecit jo. se nuk mund votoj ke ka duart me gjak fmijesh shqiptare.

   po ta rilexosh me vemendje artikullin, z. hoxha nuk kursen erzen brecanin per militantizmin dhe per marrinat qe ka bere kur ish drejtues ne nje nivel qe edhe ai e di se nuk ehste per ate pune.

   por me fal, erzen brecani ka arrestuar me duart e veta 70% te krimineleve me te medhenj te ketij vendi

   eshte i vetmi qe ka hyre ne lazarat e ka dal si thote hoxha me duar plot…ndersa hyrja e realizuar nga did, ka qene nje nga faqet me te turpshme te historis se shtetit shqiptar.

   pra mqs ve re se keni ende vizionin e demaskimit ne mbledhjet e frontit….rilexonje me gjakftohetsi.
   plus nuk permendet rastesisht pistoleta e emiljano shullazit, qe erzen brecani e ka rrah shpulla si legen sa her ka dash…
   tashi rezulton se shullazi eshte mik e sponsor i nje anetari te qeveris rama cuditerisht ai qe e urren me shum brecanin….dinamike e cuditeshme….

   Reply to this comment
   • xhonson January 18, 16:34

    @grethizi!!
    Nuk ka nevoje per spjegime folklorike,se kuptohesh qe larg se bie ere M.T berishe!!!
    Per cfare Lazarati e ke fjalen o DALLKAUK???
    Ne se paska arrestuar 70% te krimineleve,po veten e tij PSE NUK E KA ARRESTUAR ,me qenese eshte KRYEKRIMINELI???
    Per cfare “shpullash” thua o kelysh i Berishes,qe ky banditi Brecani i paska rene Shullazit???
    A e di ti se rrahja e te burgosurve eshte i denueshem penalisht???
    E ku ta dish ti,nje cope INJORANTI SHPELLAR!!!
    Po ata 30 % te krimineleve per cfare i paska lene pa arrestuar???
    Mos u duheshin per te VTARE E VJEDHUR PER VETE???

    Reply to this comment
    • grethizi January 19, 10:52

     o xhonosn un po te flas si njeri spo te them dallkauk. ti qenke pak si trap qe nje diskutim ku ti spo di te argumentosh vec te cirresh me histerizem, dhe kalon me terma fyes. nqs ste pelqen kendveshtrimi im, shume mire, ky eshte vend i lire e secili mban mendimet e tija. nekete faqe ne nuk po i imponojm e sduhet ti imponojm kujt mendimet, thjesht i shprehim ato. te thash nuk jemi ne mbledhje te frontit te lagjes ketu

     Reply to this comment
 7. shqipari January 18, 15:34

  i nderuare artane veteme pere masakrimin e popullite pas vrasjeve te 21 janarite nuk tolerohete ky teroriste e di ti cka bere ky teroriste i pameshirsheme ci kane bere populite te pafajsheme maskra qe si bene asnje tjetere veteme nje bande teroriste komuniste te ciles i perkete ky mije pusetashe dhe bosite te tje berisha e kulici nene drejtimine serb

  Reply to this comment
  • grethizi January 18, 15:45

   shqiptari qe sdi te flas shqip…..vrasjet e 21 janarit i ka bere garda.
   policia ehste sulmuar dhe eshte eprgjigj por jo me arme zjarri.

   riots apo somosa, dmth perplasjet me polcin ne kuptimin perplasje pa arme zjarri jan gje shum normale ne nje dmeokraci. se edhe protestuesit e 21 janarit nuk para ishin shum paqsore….por ska te bej as policia as brecani me vrasjet.

   pastaj….me fal po po protestohej kunder nje hajduti ordiner si ilir meta….do te vesh ne vend 21 janarin? fut ilir meten ne burg…..plus 3 vrasesist jan te lire….
   mos ngaterro kekun me byrekun

   Reply to this comment
 8. alb.gunsmith January 18, 15:37

  xhonson….

  mund te jesh kunder mendimit te zotit hoxha, por as un as ti e asnje ketu ska byth sa artan hoxha….mos harro kush denoncoi vrasesit e 21 janarit, pra po flet si ne mbledhje te frontiti.

  “profesor”

  do te te them sa funskionare te PS sot kan polici private? kshu funksionon nga ne, spo them se eshte ok.

  ater, se ca kan bere brecanet ne koh te ko,unizmit, kane bere ate qe ka bere pjesa me e madhe e ktij populli. per kete nuk eshte pergjegjes individi brecani.

  por askush nuk mun mohoj se erzen brecani, bashke me artan didin jan mbase oficeret me te afte e qe kan sherbyer me me vetmohim ne policine e sotme.

  si mendoni ju se didi sdo mbroje interesat e PS neser per zgjedhje? apo mendon ti se nuk i ka mbrojt ne 2001?????
  qe ky vend eshte dallash e mbrapsh koke e kembe e brecani ska nga te dale burr me i mire jam dakord.

  por me duket e neveriteshme te mohosh respektin atij njeriuq e ka tregu me shum kuraje se gjysma e policise e marre sebashku.

  per dijeni nj arsyetim te ngjashem e kam bere ne 2005 kur ju shkaterrua karriera artan didit….edhe pse ish plagos ne krye te detyres.

  nje komb qe harron mbrojtesit e vet eshte i destinuar te harrohet.

  Reply to this comment
  • xhonson January 18, 18:38

   @albgunsmith!
   Lere denoncimin,qe ai i ka bere 21 janarit,por kjo nuk e justifikon kete Artan Hoxhen investigues,te mbroje nje polic kriminel,qe ndonese nuk paska vrare njeri ne bulevard,KA RRAHUR E GJAKOSUR ME QINDRA NE KOMISARIAT!!!
   Nje polic,qe ben thirrje per mbeshtetjen e nje ish kryeministri kriminel,qe populli e shporri me 1 milion vota,per te rrezuar me force nje QEVERI E DALE NGA NJE VOTIM PRO PLEBISHITAR,jo vetem eshte turp te perkrahet,por duhet te shkoje para gjyqit!!!
   Ne se mbrojtjen e tij e ben nje gazetar,qe krekoset se paska bere NAMIN kunder Berishes,atehere ai e ben si LOPE,QE MBUSH KUSINE DHE E DERDH!!!
   Edhe Enver Hoxha,zoteri e ORGANIZOI,UDHEHOQI DHE FITOI LUFTEN NACIONAL-CLIRIMTARE,NDERTOI RRUGE E HEKURUDHA,NGRITI SHKOLLA,UNIVERSITETE,SPITALE,STADIUME,UZINA,FABRIKA,KOMBINATE,HIDROCENTRALE,USHTRI MODERNE etj,etj,pot pas 90-tes u quajt DIKTATOR!!!!
   KY ARTAN HOXHA E MBYLL “LAVDINE” E TIJ PA NDER ,NE SE NUK U KERKON NDJESE LEXUESVE TE GAZETES DITA!!!

   Reply to this comment
   • grethizi January 18, 20:22

    degjo, mendoj se jemi ne nje linje si ju, si zoti hoxha si une.
    per ca ka bere shkelje militantizmi te denohet dhe jam ok.
    te pranojme ndershemrisht qe fenomeni i militantizmit eshte semundje e bashkelindur e shoqerise sotme shqiptare.

    por vallait sa ka bere erzen brecani per kete vend ka pak polic qe e ka bere sa ka qen te renea….kaq.
    me 21 janar mos i bjer me qaf policis. kan ngrene dru policet si dreqi.

    vrasjet kan qen turpi me i madh ne historin tone pas vrasjeve ne kufi. ta thot nje qe e ka votuar berishen deri ne 2008….

    Reply to this comment
   • grethizi January 18, 20:28

    enver hixha nuk ka organizuar asgje por e ka pervetsuar. e para komunistet me 7 prill benin palle ne mes tiranes. filluan te degjoheshin vetem pas \i u sulmua bashkimi sovjetik. po te me thuash per qemal stafen, vojo kushin, mehmet shehun, jam dakord. te gjith i qeroi enveri dhe pike….nejse. ne shqipet aftesin per te pare ne menyr objektive e kemi shume te kufizuar e po fus edhe veten.

    perseris qe integriuteti e kuraja e artan hoxhes jan vite drite perpara shum gazetareve shqiptare. mos harro se kur artan didi, nje legjende e policise shqiptare e njeri me integritet jashte cdo dyshimi, trajtohej saktesisht si brecani sot, ishte po ky artan hoxhe qe kish kurajen ta mbronte figuren e didit duke i njohur meritat sepse ka derdh gjak per kete vend.

    nuk mund akuzohet artan hoxha qe eshte vegel e sali berishes!!!!

    shiko emisionet qe ka bere per haklajt qe berisha i masakroi apo vete fakti qe nxorri te palarat e 21 janarit…..

    brecani sa ka qen te renea eshte nga ata shum por shum pak polic shqiptar qe meriotn respekt.

    Reply to this comment
 9. Euro Maloku January 18, 16:01

  PO MOS U SHQETESO KOT PER ERZENIN…SHIKO SA MILJONA PASKA MARRE NGA TAKSA-PAGUESIT QE KA MASAKRUAR…MADJE AI TASHME ESHTE DUKE SHIJUAR TE MIRAT E SHKELXENIT E TE ARGITES…!

  Reply to this comment
  • grethizi January 19, 10:53

   nuk ka marre miljona, ehste shgperblyer e dekoruar sipas ligjit sa her ka bere detyren. dhe e ka ber mire, ka arrit te arrestoje ata qe pjesa me e madhe e trimave ne kete faqe skan kuraj tu thon miremengjes

   Reply to this comment
   • TJ January 19, 13:14

    Me falni , Grethizi ! Pse nuk mesoni te shkruani shqip me pare se te komentoniose ,te pakten,e korrigjoni para se ta postoni.

    Reply to this comment
 10. anarkisti January 18, 16:34

  Nje pyetje kisha per zotin gazetar.Personazhin doktor Jekyll e mister Hyde si e konsideron pqzitiv apo negativ.Mbetem ne pritje te pergjigjes faleminderit.

  Reply to this comment
 11. BJORN January 18, 16:36

  Per Niko Brahimaj duhet te pyes nje cike o Artan se cfar ka bere kur ka qene komisar ne Elbasan ne menyre demostrative ndaj nje tregtare qe bente transport mallrash nga Turqia,per te favorizuar nje tjeter se e paguante me shume.Ndersa per mendimet e tjera eshte e drejta jote,por edhe po te jesh zoti,po bere pislliqe nuk kane rendesi meritat,dekoratat eccc

  Reply to this comment
 12. studenti January 18, 17:04

  Artan e ke dhjere me cfare ke thene per Bercanin dhe e dhjeve fare kur permend Niko Brahimin. Te dy shemmbuj negativ te policise shqiptare majtas e djathtas. Ne se polici Erzen ne vend qe te shterngonte rripin e freskonte mendjen ne zbatim te ligjit shkroi ate qe ti se permend fare. Donte te bente nje lufte cubash kunder vullnetit te popullit ne ne udheheqjen e atij qe populli e denoi me vote.
  Pyetje e cfare duhet te beje me shume dikush qe te mos i zene kembet ne polici e pikerisht ne polici????
  Niko Brahimi??? Kujt ja mbush mendjen ky POLIC qe ka heqe dore nga veset e trafikut dhe eshte nje polic profesional. Une vete nuk besoj dhe per Nikon sic nuk besoj per Brecanin.
  Per shembull ke merre dy ekstreme negative.

  Reply to this comment
 13. Ali ASLLANI.. January 18, 17:10

  po cna grini sallat kot me brecanin le te kete qen cte doj per mua ,menyra si fliste para nji deputeti gjith prepotenc imagjinoje cfar i ka bere nji qytetari te thjeshte..

  Reply to this comment
  • grethizi January 18, 20:29

   deputetit i tha qofsh shendosh, jeni i mirpritur ne zyre. deputeti e provokoi. deputeti ehste politikan e do bej politike….deputeti ish me 21 janar ne protets per te cuar ilir meten ne burg ate ilir mete qe sot e coi ne pushtet. me ndjej por nuk mendoj se mund perdoret morali i nje politikani si njesi matese….

   Reply to this comment
 14. XHEVATI January 18, 17:12

  O Tan Hoxha, investigatori, o djali me zemer te madhe !
  (Eshte edhe nje tjeter Tan Hoxha qe desh na u be president, por shyqyr na ruajti zoti)
  Deshiroj qe te shkrimi yt te bej nje “ndreqje gabimi”, per te cilin mendoj se eshte lapsus i yti.
  Konkretisht, ne fund te shkrimit tend thua: “…..përfshirë këtu dhe Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit Artan Didi, të cilin PD sapo erdhi në pushtet në 2005-ën, fillimisht e uli në detyrë duke e çuar Pedagog dhe Shef i “Seksionit të Shërbimeve të Policisë” në Akademinë e Policisë..”.
  Z. ARTAN DIDI – sot Drejtor i PPSH, a s n j e h e r e nuk ka qene pedagog e aq me pak shef seksioni sherbimeve te Policise ne Akademine e Policise “Arben Zylyftari”.
  Ai vertet ka qene brenda rrethimit te atij vendi qe njihet si Akademia e Policise “Arben Zylyftari”, por ne nje institucion tjeter qe quhej Shkolla njevjecare te policise. Madje, dikur, tek ajo shkolle ka qene edhe shef i madh, pergjegjes.
  Akademia e Policise “Arben Zylyftari”, e cila pergatiste oficeret e Policise, sipas ligjit per “Arsimin e Larte ne RSH” ishte shkolle e larte. Pedagoget dhe i gjith stafi akademik perzgjidhej dhe caktohej sipas kritereve rrigoroze te normuara ne ligjin per Arsimin e Larte.
  Ndersa Shkolla njevjecare e Policise, e cila ndante te njejtin teritor me shkollen e larte, pergatiste punonjesit e policise te rolit baze, nuk ishte institucion i Arsimit te Larte. Personeli mesimdhenes ketu cilesohej instruktor dhe per rekrutimin e caktimin ne detyre nuk i nenshtrohej kritereve akademike si pedagoget.
  Ne Shkollen nje vjecare te policise,kane punuar shume nga oficeret e sotem e te djeshem te policise, per te cilet une kam respekt, nje pjese te te cileve z. Didi e ka marre afer vehtes ne DPPSh.

  Reply to this comment
 15. prenge sherri January 18, 18:36

  e lexova me shume vemendje artikullin dhe nuk jam fare dakort me ty Artan ai mund te jete polic shume i mire por sic duket personi ne fjale ka pasur lidhje mafioze per shume probleme tani qe u nderrua pushteti ndryshojne edhe punet sic duket mafiozeve po i ngushtohet laku dhe po bejne te pamunduren per te mbrojtur pislleqet e tyre une nuk e di ku ka shkelqyer ky brecani apo tek shkolla B.Curri qe desh te nderronte kutite e votimit kete e di shume mire,bindjet ti mbaje per vehte por puna nuk behet duke pasur bidje te nje partie,kete ti artan e di shume me mire se une.

  Reply to this comment
 16. Denim me vdekje January 18, 18:57

  Ta kishe lene me aq mor Artan, do vazhdoja te besoja tek ajo “lajthitja” e mundshme, per te cilen mendoj se nuk do ishte dhe aq keq ne krahasim me kete vulen qe i vure kesaj here me kete “perle” qe ke shkruar.

  Adriani: Mati i dyte!!

  Reply to this comment
 17. Pjetri January 18, 19:26

  Perkushtimia Juaj ne ngjarrjene 21 Janarit ku per mua e kedo qe sheh me sy e ndegjon me veshe eshte nje thesar i gazetarise ,pa te cilen sot kryeopozitari i asaj kohe e kryeministri i sotem do te qe prapa hekurave si urdherdhenes per vrasjen e kater viktimave te rregjimit krimina Berishjan ku nje nga sherbetoret e zelleshem ka qene edhe polic Berçani,jo si polic por si nje vegel e pushtetit Berishist.Eshte e pa mohueshme kontributi Juaj e profesionalizmi i asaj dite sikunder edhe talenti ,mençuria e niveli gazetaresk i z.Thano qe kontribuat ne shembjen e ketij rregjimi rastar qe per ironi te kesaj shoqerie e Shteti jo vetem qe nuk ka dale akoma perpara drejtesise ,por nuk eshte ndonje habi qe te mos paraqitet kurre fale atyre segmenteve qe u ka sherbyer deri me sot.Nuk me vjen mire kur gjej tek lartesia e detyres Tuaj nje miç mash te kote per thenie e pergenjeshtrime te dyaneshme nga dy udhetare te te njejtes rruge ,vertetesise gazetareske.Sa per bindjet e tua ndaj policit Berçani do te dja te keshilloja qe fare mire Ju mund ti mbanit ato brenda vehtes e mos te na i servirnit neve lexuesve e okulareve te kesaj kupole vrastare si engjell mes krimit te organizuar ku siç diet nga te gjithe edhe e provuar qe te ishe kundra vijes se perbindeshit Berisha do te dilje prej saj minimumi me sy te mavjosur e ç’ka policit Berçani jo vetem qe nuk i rezultonte nje ge e tille por perkundrazi Ai u ngrit deri aty sa tu drejtohet fansave te tij e bandave qe te ngrihen per te rezuar nje regjim Hitlerian e Enverian qe kishte arre pushtetin.Kjo beso se do ti mjaftonte kerkujt qe minimumi edhe sikur ti kerkohej nje prononcim per kete polic te trajnuar si edhe padrni i tij ,ti shangej pavaresisht opinioneve personale.Z.Artan qe per mua mbetesh tek ata qe jo ete me karieren e nje investigatori gazetar por per ç’ka i ke dhene demokracise se ketij vendi nje njeri i perkushtuar per te ndertuar nje gazetari profesionaliste larg ndikiit politik .Uroje qe perkushtimi Juaj te vazhdoje e termi “Lajthitje e Artanit” te te sherbeje per mbaresi ne punen e perkushtuar te ketij pushteti qe mungon ne kete vend prej mese 23 vjetesh e qe disa gazetare si puna Juaj,e Adrianit e perse jo edhe e M.Bazes te sherbejne si fillesa te nje niveli te larte gazetaresk per te bere nje shkolle jo gazetarucesh,por gazetaresh me dinjitet e profesionalitet.Ju uroj mbaresi.

  Reply to this comment
 18. Shqiptari "fed up" January 18, 19:36

  As mos kerko fare ndjese.

  E kapem Idene.

  Brecanit ti japim dhe 40 rroga te tjera shperblim per sherbimet ndaj Republikes.

  [p/s/ cdo officer i policise se shtetit, qofte dhe ne vende jashte Unionit Europian, do ishte pezulluar per 1/50-ten e perflitjeve ndaj z. E.B. Per shtetet-me Stan ne fund, Bangladesh dhe Chad si dore ”e forte” eshte OK! Prandaj -Tano- se keni kuptuar akoma ligjin, zbatimin dhe detyrimet ndaj tij. Nuk jua ka fajin Europa]

  Reply to this comment
 19. dhori January 18, 19:49

  Zoti Artan!
  Une jam nje nga lexuesit qe, pas nje medyshje per shkak te respektit qe kam per punene tuaj, bera nje koment mospajtues me konceptin.
  E lexova kete shkrim nga i cili mesova shume per karrieren e Brecanit. Une besoj plotesisht ne gjithe sa ke shkruar dhe Breshani mund te meritonte nje trajtim tjeter ne qofte se nuk do kishte bere ne Face book thirrjen patetike qe te permbyste me dhune qeverine e dale nga zgjedhjet e qershorit 2013.
  Ju nuk e permendni kete fakt. Ky fakt nuk ka shkaktuar derdhje gjaku, nuk ka paksuar buxhetin e shtetit dhe as gjendjen e arkes se ndonje firme private, por eshte jashtezakonisht i rende. Per flakjen e kontributeve te tij, te karrieres se tij eshte vete Breshani dhe askush tjeter. Nes ju do ta kishit mbajtur parasysh ate deklarate do ta kishit formuluar ndryshe ate qe thate per redion. As ne kete shkrim nuk e keni bere pjese te parashtrimit tuaj deklaraten e rende. Nese do ta kishit marre parasysh problemin edhe ne kete shkrim do ta kishit pozuar pak me ndryshe shqetesimin tuaj te drejte qe profesionistet nuk duhen flakur per shkak te bindjeve politike, sepse ne rastin e deklarates se Breshanit nuk kemi te bejme thjesht me bindjet politike.
  Me nje fjale, une e quaj te gabuar qendrimin tuaj dhe jam i bindur se gabimi e ka bazen ne shmangien nga analiza juaj e deklarates se Breshanit.
  Por ky gabim nuk e zhben punen tuaj te jashtezakonshme ne ruajtjen e rendit, dhe absolutisht nuk e perligj mllefin qe derdhin ketu disa lexues qe pertojne ta vene arsyen ne pune.

  Reply to this comment
 20. enri January 18, 20:05

  prandaj nuk i ka hyre gjemb ne kembe ketij gazetari?!habitesha me guximin qe kishte kur pregatiste emisionin xhungel dhe thoja si nuk i ndodh gje?shiko nga i buronte guximi.dhe sigurisht familjen dhe ate vete i mbronte brecani.po ti kishin rahur ndonje anetar te familjes ketij gazetari ate diten e 21 janarit do isha kurioz si do shkruante?kaq vjet ne profesion si gazetar dhe vjen nje moment dhe e tregon fytyren.cfare vlere do te kete tani emisioni xhungel?

  Reply to this comment
 21. andi January 18, 20:12

  Une jam ne nje linje me Artanin per te pasqyru e vertetu te verteten ne cfaredo rasti, dje dhe sot. Shkrimi i sotem i Artan Hoxhes eshte nje analize e nje kohe mjaft te gjate, pasqyrimi i punes se tije qe e kemi ndjek permes kesaj gazete ne vecanti. Puna e tije ka qene aqe e lavderushme mendoi une sa pak ka shoke. Kritika per Arben Brecanin qe i bahet mendoi se qendron, po dhe mendimi i tije per te eshte ashtu sic edhe ai e pershkrun. Ketu mendoi une Artani duhet te dalloje ate qe Brecani bani me jo profesionalizem por me militantizem te thyeksum me 21 Janar Dhe ketu shihet komprementimi i tije nga Sali Berisha e kaq mjafton qe ai te mos jete ma nje oficer Policije. Artani ka mendim tjeter e une i jap te drejte, se duhen pastru te tjere perpara e ndoshta i fundit Brecani. Nuk jam me shume shprehje te komentusve militant kunder Artanit pamvarsisht kush eshte Brecani, gazetari ka te drejte te japi mendimin qe ati i duket me i drejti e i verteti. Gjithmone cdo mendim nuk eshte prefekt i drejt, po dhe jo prefekt i shtrembet. Per tu pastru Krimi e Pislleku ne Shqiperi duhet fillu nga Sali Krimineli i cili eshte kapoja i organizimit e drejtimit te krimit ne Shqiperi e Kosove

  Reply to this comment
 22. Kely J. Andress January 18, 20:24

  Z. Hoxha te pershendes per punen tuaj si gazetar investigativ. Sepse kemi pak gazetare te tille. Por ne kete rast nuk do ju jepja te drejte. Populli thote ne nje fjale te urte qe ” mendja ben hata, mendja ben kala”. Per rastin e z.Breçani ne nuk pa flasim per “muskujt” e tij, pasi ai me te vertete mund te jete I zoti, dhe une prirem qe t’ju besoj juve. Por ne kete rast ne po flasim per “mendjen” e tij dhe do te thoja qe mendja e tij nuk mund te beje kurre kala por vetem hata. Meqe e nisa komentim tim me nje proverb, do ta mbyll po me nje thenje te mençur franceze qe thote ” Heroi I vertete e pret vdekjen, ndersa fanatiku I shkon pas asaj”. Morali I komentit tim eshte qe Breçani nuk eshte hero, por FANATIK.

  Reply to this comment
 23. meri January 18, 20:25

  Zoti Hoxha me gjithe respektin qe kemi per ju ,per sherbimin qe i bete vendit ne 21 Janar te 2011 ,kjo nuk ju jep aspak te drejten per te na e kaluar Breçanin si nje njeri te pa zendesueshem .Qe Breçani nuk eshte profesionist kete e di dhe bufi dhe jam ne nje njejten mendje me zotin Thano qe ju keni pasur nje moment lajthitje ne prononcimin tuaj per kete “preofesionist”.Zoti Hoxha mos luani rolin e Cilit per te na shpelare trute dhe eshte nje fyerje qe i bene intelektit te 1000000 shqiptareve duke na e shitur kete maskara per “profesioniste” .Do desha te dija ku fillon dhe ku mbaron “profesionalizmi i ketij monstre zoti Hoxha ?Profesionalizem eshte te besh thirrje anti kushtetuese per te rrezuar pushtetin e bekuar nga 1000000 shqiptaret ?Profesionalizem eshte te akuzoje k/m Rama si Enverist e Hitler? Profesionalizem e quani ju kur dhjetra te arrestuar me 21 Janar, torturoheshin nen urdhrat e Breçanit ? Apo po u trenove ne Amerike per ju zoti Hoxha, quhesh “profesionist ” pamaresisht se per çfare e perdor kete” profesionalizem” .Zoti Hoxha profesionist jane vetem ata police ,qe jane depolitizuar dhe per ta zot eshte vetem ligji dhe nuk besoj qe ky Breçani te jete ne kete ane ?Ju keni gjithe te drejten ta mbroni Breçanin por dhe ne kemi gjithe te drejten tju kujtojme ju, se jane keta Breçane te instaluar ne te gjitha instancat e institucioneve ne shtetin Shqiptar qe na kane marre penge ketu e 23 vjet lirine dhe demokracine.Kemi te drejten e zotit te mendojme qe vertet ju keni pasur nje moment lajthitje dhe nqs ju nuk e quani lajthitje atehere çfare tjeter eshte ?
  LILOLABJA

  Reply to this comment
 24. luli January 18, 20:28

  AVOKATUR E PRETENCE BASHKE PO NE SHQIPTARET KEMI NJE SHPREHJE : JO SI KE QEN PO SI JE .
  KA PUNU MIRE ESHTE SHPERBLY TANI TE PUSHOJ PAK SE I VIJNE MENDET ME MIRE

  Reply to this comment
 25. grethizi January 18, 20:37

  degjoni te gjith po grijm sallate e un i pari me ju.

  zoterinj bej dy pyetje te thjeshta, dhe do deshiroja vec dy pergjgje te thjeshta

  1- sa prej jush-perfshi mua- kan rrezikuar jeten 16 vjet me renean duke marre pjese ne operacione kunder vrasesve, terroristeve nderkombetare, krimineleve e cfaredolloj rrace funderrinash? sa prej jush kan hy ne lazarat e kan dal me nga 3-4 lazo te lidhur si vica…?

  2- sa prej jush kan pas kurajen te bejn emisione e artikuj akuzues si artan hoxha????

  sipas meje z. hoxha ehste objektiv.

  1- ben ndarjen e erzenit ne fazen 16 vjecare te renea ku meriton nje vlersim te nivelit maksimal dhe nga faza ku ka qen zv drejtor qe ne fakt se meritonte….ska kellqe per ate pune.

  2- nenvizohet se akuzohet gabimisht per 21 janarin. kriminelet e 21 janarit, qe nga 3 vrasesit, te ilir meta, sali berisha e lul basha jan te lire…..

  3- z. hoxha pen nje paralelizem te drejte mes z. did e z. brecani qe jan shume miq dhe qe jan nder policet me te mire e te perkushtuar qe ka pas ky vend ndonjehere…..

  4- z. hoxha nuk mohon madje kerkon denim te z. brecani per hskeljet qe ka bere.

  5- shperblimet e medaljet dhe gradat i ka fituar ne terren….ne 1998 ne shkoder erzen brecani ju ka shpetuar jeten 5 punonjesve te reneas qe po qelloheshin nga krimineli qe partia socialiste e emeroi me von shef komisariati, i njejti qe vrau pas shpine arben zylyftarin dhe pastaj egzekutoi nje te pafajshem si autor…..

  eshte vend i ngaterruar ky te nderuar zoterinj

  Reply to this comment
  • nino January 19, 17:25

   grethizi une nuk kuotoi nje gje…e nuk dua te bej polemike ..ju me permendni lazaratinsi suksese te ketij brecani por sa vite ka lasarati qe eshte qeveri me vete e nuk hyn dote as ushtria e jo polizia…nuk mendoj se ka 4 muaj te qeveris rama

   Reply to this comment
 26. MARKO January 18, 20:46

  Nuk ka mbetur gje tjeter, Artan Hoxha ti ngreje nje bust Breçanit dhe tja vendose ne hyrje te Tiranes. Por me perpara si jabanxhi qe eshte Brekçari, duhet te mare vize ne kosullaten e Laura Vorpsit.

  Reply to this comment
 27. Kris January 18, 20:48

  Edi Rama tha Berisha ka bere te mira por e beri si lopa…(jo vrases) dhe sot berisha eshte fytyra e nderuar e opozites,
  kur ne nderojme usta berishen cfaj kane brecanet .Ne cdo ndrim pushteti ne shqiperi preken nga ndryshimet qytetaret por Jo familjet e politikaneve

  Reply to this comment
 28. Jashar kuca January 18, 20:57

  Po te mos kishe shkruar kete artikull shume njerez nuk e besonin se Ti ishe shprehur ashu per ate lloj “MODELI” por me keto qe po lexojme e ke dhier fare. E kujt mundohesh t’i mbushesh mendjen me keto profka?Lere Artan se ke gatuar nje corbe qe ma do mendja se as vete se besoj ta hashe! Te te vije turp,se hodhe tere punen tende ne ere me keto profka qe po shkruan per kete plehre.Shume keq!! Mezi prisnim emisionet e tua! Mezi prisnim ne ndonje emision televiziv! Mezi prisnim ndonje shkrim tendin! Tani do te jete e veshtire te fitosh perseri audjencen….E hodhe ne ere punen tende sic hedh Brecani shtyllat me tritol!!!

  Reply to this comment
 29. Palla January 18, 21:11

  Eshte e drejta e gazetarit te jape opinionin e tij per persona apo ngjarje, pamvaresisht se une nuk jam dakort me perfundimin ku arrin Artan Hoxha. E vleresoj punen e Artan Hoxhes dhe nuk mund te hidhet poshte kontributi i tij ne gazetarine investigative. Nuk duhen pare gjerat bardhe e zi. Ai mbetet nje nga gazetaret me te mire, gjithesesi. Persa I perket Brecanit, nuk ja njoh Cv, keshtu qe jam dakort me ate qe thote gazetari, por nuk jam dakort me perfundimin. Brecani si oficer policie i perfshire ne politike nuk duhet te rrije me asnje dite as si polic i thjeshte, pavaresisht nga investimi qe ka bere shteti. Nje here e pergjithmone duhet gjithesecili duhet ta kuptoje se kur ben pjese ne polici apo ushtri , mund te kesh bindjet e tua politike, por asnjehere nuk mund te marresh ane apo ti besh publike ato kur kryen funksionin shteteror. Si brecani ka edhe te tjere dhe te gjithe duhen fshire plus kush ka bere veper penale duhet te perballet me drejtesine.

  Reply to this comment
 30. N. London boy January 18, 21:16

  O z.Artan me CV qe i ke bere BREK CAMIT PO NA MBUSH mendjen se ky ka qene nje engjell.po duke lexuar carcafin tend ti kontradikt veten qe thua BREKCAMI ka keqtrajtuar njerez madje dhe gazetare dhe mos gaboj thua;qe kur u lirua dorezoje ne diber pistoleten e emiliano ZHULSIT qe e mbante si [TROFE].KYshumtire asnje second nuk i ka sherbyer rendit dhe qetesise publike por PADRONIT[ SALI SHPELLARIT].Turp per ty qe e mbron.

  Reply to this comment
 31. lexusi January 18, 21:48

  Artani eshte gazetari me i mire investigativ dhe ka rolin kryesor per te vertetat e 21 janarit si dhe per emisjonet e tjera ne ‘xhungel’ dhe nuk mund te hidhet poshte per Brecanin qofshin te verteta edhe ato qe thone komentusit.

  Reply to this comment
 32. bishtpalla January 18, 23:14

  Flm zoti Artan per rezymene qe na dhe……!!!! Me gjithe respektin qe kam per ty mendoj qe ata qe populli vendosi per te qeverisur e zgjedhin vete stafin qe do te punojene…Le ti pi lengun te gjithave atyre specializimeve se per sa kam pare ne medja ai mund te jete trim…!!!por ai ishte dhe eshte nje ultra militante…Le ti veri ne pune ato medalje kur te vi luli ne pushtet…

  Reply to this comment
 33. geni January 19, 03:56

  Artan te pershendes….sot te flas nga Usa.Nuk e diskutoj,si njeri shume i lire dhe djale kurajoz ti thote te verteten.Edhe Brecani eshte ashtu,sic thua ti.Mirepo keto kohet e fundit ai e beri me keq se Sala,nuk i ra vetem koves se qumeshtit qe mblodhi ne vite,por zuri me shqelma gjithe fshatin si lope xanaxare.Une nuk bashkohem me pjesen e Thanos qe te thote e dhjeve…kurre nuk e them.Vazhdo te shkruash dhe te investigosh si gjithnje.Pa ty,sot do kishim nje 21 Janar me te burgosur politike.Ata zhduken te gjitha gezhojat,por jo kameren tende.Je Brilant more djale.Nese te kujton gje ky emer…mi dergo te fala mikut tone te perbashket.Me erdhi keq qe Drejtori i ri,nuk i besoj ndonje post atij djali qe e kemi mik te dy.Pershendetje nga Usa.

  Reply to this comment
 34. lad mezini January 19, 10:09

  po ky ERZENI bante si cub edhe me s.TAHIRIN

  Reply to this comment
 35. Dy fjale January 19, 10:40

  Artan si paranteze gezon rrespektin maksimal!
  Ne parim une jam qe njeriu duhet te jete ne rradhe te pare njeri e me pas zanatci dhe per mendimin tim Brecani nuk ishte njeri. Nuk di per shkollat e trajnimet qe ka bere por di qe Saliu i ka shpeblyer gjithe sherbetoret e vete dhe kjo eshte sjellje normale per nje kryeminister anadollak e krahinor sic ishte ai por kjo nuk justifikon qe njerez pa njerzillek te mbajne postet qe kane patur. Nuk besoj se jemi akoma ne vitin 1997 ku per te kapur banditet duheshin police bandite dhe horra se e degjoj shpesh qe policin e mire e bejne vetem verioret se qenkan “te forte”. Besoj se nuk ka strukture me te specializuar se FBI dhe ata nuk jane as veriore dhe as jugore e per me teper horra, por jane thjesht profesioniste!!!!

  Reply to this comment
 36. hosteni January 19, 10:59

  shtet rrumpalle -komentues rrumpalla,,,,,,,,,,,,, lepires te politikaneve -lepires te gazetareve,,,,,,perfundimi ; shtet lepiresish !!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 37. Malo January 19, 12:11

  Z. Hoxha, duket se ke lajthitur me kete mbrojtjen pasionante te Breçanit. Ti duhet te jesh i ndergjegjshem dhe i pergjegjshem se pikerisht se jane marre me politike, jane larguar nga Policia, sherbimi informativ dhe ushtria, kuadrot me te pergatituira profesionalisht. Ndoshta ne shume raste edhe me te pa drejte dhe nuk u be kjameti. Po si mund te mbehet ne polici nje person qe shprehet hapur kunder kryeministrit dhe ne favor te Sali Berishes i cili per shume kend eshte, ose ka ndjekur nje kurs antishqiptar. Po sa njerez ka lenduar Berisha? Deri dhe guret e kulles u rrezoje Haklajve. Pastaj, per te thene te verteten te jesh i forte fizikisht, te shfytezosh postin per perfitime personale, te krijosh tarafe brebda radheve te policise, nuk do te thote se je profesionist. Edhe ne shkolle nje person poshte mesatares ka qene. Pra Breshani eshte police i mire per nje shtet rrumpall. Po per kete eshte vertet i mire. Po kjo shkon ne kundershtim me gjithe mundin dhe djersen tende per emisionet e mirepritura dhe shume te mirepergatitura qe na ke dhene. Urojme te shikojme emisione te mira si ato qe ke bere me perkushtim edhe ne te arthmen. Lapsuse bejne te gjithe. Simpati personale kane te gjithe. Edhe qendrimet e tua per Breshanin, po i marre ne kete kuptim.

  Reply to this comment
 38. al January 19, 12:45

  o tan le nam po dhe hitleri para nazismit burre i mire ka qene po dhe ti na dole gazetar i kapur ne fund dhe cfare replike duke treguar CV tende hahhaaa qesharak

  Reply to this comment
 39. Tarzani January 19, 13:51

  O Artan Pelivani, pse nuk e thua hapur se aksionin per rrembimin e parave te kambisteve te Durresit e ka komanduar Erzen Brecani?!

  Reply to this comment
 40. gjermani i fundit January 19, 16:08

  o Artan,me vjen keq por kur je me uniforme te harrohen lavderimet kur ben ndonje paudhesi.Ti le menjane militantizmin e Breçanit,pa kete militantizem ai nuk do arrinte ato poste,madje kur ben thirrje ne statusin personal ne FCB “na pri Berisha…te rrezojme Edi Ramen(dmth kryeministrin legjitim)”,eshte antikushtetuese,eshte sjellja me e palejueshme per nje ushtarak,ekuivalent me dezertimin ne front,dhe me keq,eshte njesoj si te shtiesh ndaj te tuve.Po jo ta fluturosh nga policia,por dhe ti hapesh nje çeshtje gjyqesore per nxitje antikushtetuese.Tani,se une s’e njoh me kafsherine anarkike qe ka sunduar e po sundon kaq vjet,une per vete jam i dale ne reforme nga qeveria e saliut te pare;mjaft specialiste te mirefillte te sektoreve ne ushtri e polici u larguan pa arsye,une i perkas armatimit qe besoj ti e di qe mbulonte si ushtrine ashtu edhe policine dhe ne vendet tona sollen ushtare me spaleta dhe kollaj qe ushtaret me spaleta te beheshin oficere siç pretendon ti qe eshte bere Breçani.Ti e thua vete qe Breçani ishte ushtar dhe u be oficer me vone,ndersa Shqiperia ishte me oficere me tepri,madje po ke harruar po te kujtoj se vetem shkolla e bashkuar ka nxjerre kuadro zbulimi(prej andej per repartet speciale)disafish me nevojat qe ka vendi.Artan Didi eshte njeri prej tyre,por shume te tjere i nxorri PD e Berishes me reforme,se do punesonte banditet e sjelle nga kryebanditi Azem Hajdari,ish kryetar i komisionit te Mbrojtjes.Harrova qò edhe Azemi ishte shkencetar,figure e shquar.Je dakord me mua apo jo?Dhe s’po te ndjek ne kalendarin e trimerirave;te thuash qe RENEA do dekoruar sa here kap ca kriminele debila te organizuar si komite, mos u bej qesharak.Forcat speciale kane ne dotacion arme dhe pajisje qe bejne te mundur ta kapin gjithmone lepurin me qerre,nese nuk kane qene ne gjendje,problemi s’eshte i tyre,por i drejtuesve te larte dhe politikaneve qe dekonspirojne keto operacione.Forcat speciale perdorin plumba neuroparalizues,gaz dhe aparatura iperteknologjike,nuk them se perballja e tyre me kriminelet eshte loje kalamajsh,por edhe Vaterloo nuk eshte.Nese kuadro te pazevendesueshem si Breçani kane mbaruar nga tre fakultete ne periudhen kur edhe gomari im eshte diplomuar per ekonomist atehere eshte tjeter gje.Fakultetet ia mesuam,sigurohu nese Breçani ka mbaruar te mesmen,se ndposhta s’ka pasur kohe per kete.

  Reply to this comment
 41. Aliu nga Selenic January 20, 00:40

  Artan.! A mos kerkon te bllancosh ndonje gje me grupin Ciftelia.? Mjaft o burr ka vuajtur ky popull nga ky grup!. Dy gjera jan,Ose te kane bere presion per sa ke bere per 21 Janarin dhe kerkon ta kopesoshe ose
  Ke pazare me ta .Zgjidh e merre njeren nga keto!
  Me vjen keq qe kete radhe ke bere bumerag .Sa do te perpiqesh ta mbrosh e ke te pa mundur.!.

  Reply to this comment
 42. Horri i Bulevardit January 20, 13:21

  Eshte me te vertete e cuditshme qe gazetari me i mire investigativ dhe me trimi me duhez te them, te kerkoje rehabilitimin e mje prej besnikeve me te medhenj te Sali Berishes.
  Adrian Thano kryredaktor i Ditas-s, i ka bere nje kerkese te ligjshme, kerkese qe ja bejne edhe shume qytetare.

  Reply to this comment
 43. "BALASHI" January 20, 13:33

  Pra del se Breçani, sipas Hoxhes, eshte oficer i zoti, me trajnime te specializuara jashte shtetit. Per kete ka marre rrogen per punen e bere dhe madje qenka shperblyer aq shume sa u çudita. Po ju Artan duhet te kuptoni nje gje. Ka nje status te veçante per ushtaraket. Nuk po ti them te gjitha, por me kryesoren. Ata me ligj jane te departizuar e te depolitizuar. Atere pse duhej te ngaterrohej me gjithe ato gjera ky Breçani? Vertet kete ligj nuk e zbatoi kurre politika jone e semure per 23 vjet, por kush ka tru nuk futet ne vorbullen e politikes, por i sherben vendit, pavaresisht se dhe ne kete rast politika do ta ndeshkonte qe nuk u sherbente. Vetem kjo eshte shume e rende dhe duhet ta beje te pakthyeshem. Une nuk nisem nga shume fakte te renda qe ka bere e qe i lexova ketu.

  Reply to this comment
 44. fidaho January 20, 14:06

  ARTANIT !

  Natyrisht dhe Artani ka te drejten e tij te percjelli nje opinion,sikurse te kete dhe preferencat e tij personale,lidhur me veprimtarine e punonjesve te veçante te organeve policore.

  Problemi qendron te fakti se Breçani u veteperjashtua me deshire nga radhet e policise se shtetit.
  Eshte fakt se Breçani i tejkaloi detyrat qe i ngarkonte ligji ne rastin e qendres se votimit prane shkolles “B.Curri”.
  Eshte fakt se Breçani ne faqen personale ne f.b beri thirrje per rrezim me dhune te qeverisjes se dale ne 23-qershor.
  Eshte fakt se Breçanit ja ndalonte statuti qe rregullon veprimtarine e policise se shtetit, te kryente veprime te tilla, ne kundershtim me detyrat funksionale te policit te shtetit.
  Eshte fakt se Breçani sikurse thoni ju z.Artan, eshte pjese e policise se shtetit prej 15-16 vjetesh,pra dhe kur ka qeverisur P.S-ja para vitit 2005.
  Ky fakt tregon, se kur Breçani sa kohe zbatoi ligjin e policise nuk u perndoq,por per cilesite e tij u gradua ne detyren e Shefit ne repartin Renea nga qeverisja Socialiste.
  Ne castin kur, ai pretendoi te ishte oficer i policise politike te P.D, dhe jo oficer i policise se shtetit shqiptar, duhet te mendonte dhe per fundin e karrieres se tij ne policine e shtetit.
  Eshte fakt se ai, mund te kete kryer trajnime speciale jashte shtetit, por eshte po fakt se keto trajnime nuk i kreu me shpenzimet e P.D, por me shpenzimet e shtetit dhe kishte detyrimin ti sherbente shtetit shqiptar dhe jo P.D.
  Ne keto rrethana une si taksapagues 23-vjeçar i shtetit shqiptar mendoj se perjashtimi eshte kryer ne perputhje me ligjin,dhe te sherbeje si mesim per koleget e Breçanit qe para ineresave te partive politike ti sherbejne rendit dhe popullit te tyre.

  Vo : Sa i perket aftesive te tij personale, dhe diplomave qe ai zoteron, ka plot kompani te “sekuritas” ku ai mund t’i shpalos cilesit e tij personale.

  Reply to this comment
  • gjermani i fundit January 20, 14:55

   fidaho,kete te fundit do e kesh me kunj,ose mbase nuk e di,por Breçani eshte prej kohesh president i kompanise private”Breçani security”duke qene njekohesisht efektiv ne polici;kete superparadoks alla shqiptar vetem ne Shqiperi e gjen,kur ka shume mundesi qe ligji nuk lejon konflikt interesi e sidomos me efektivat e forcave te armatosura.

   Reply to this comment
   • fidaho January 20, 20:22

    Gjermanit te fundit !
    Faleminderit per informacionin qe ju deklaroni.Nese eshte e vertete se ai disponon nje shoqeri te tille,atehere eshte nje fakt me teper qe verteton se z.Thano ka te drejte ne repliken me Artanin. Nje fakt i tille per konflikt te paster interesi, nuk ka sesi ti shpetoje nje gazetari te mirefillte investigativ. A, ndoshta Artani, pikerisht per kete fakt i del ne mbrojtje,mbase Brecani i ve ne dispozicion rojet e tij,gjate veprimtarise se tij investigative.

    Reply to this comment
 45. Bocari January 20, 14:26

  @Artan Hoxha
  mbeshtes mendimin tend ne lidhje me Brecanin dhe te jaop shume te drejte per cka shkruan sidomos ne pjesen kupola e re.
  Duhet te shtoj qe me vjen shume keq qe kuadro kaq te mire per te cilet eshte investuar kane bidje partiake, sepse per shkollimin e tyre dhe funksionimin e policise eshte i gjithe populli taksapagues, PS,PD, apo cdo lloj tjeter.E them kete sepse njeriu nuk duhet te shesi cdo gje njerezore per hire te vendit te punes apo detyres. Jam deshmitare e nates kur forcat e RENE ne oren 17.00 te dates 21.Janar morren urdherin per te sulmuar nje grusht njerez qe kishin mbetur akoma para kryeministrise duke bere muhabet, pa asnje aktivitet dhune. Forcat e RENE-s u sulen mbi ne duke qelluar me shkopa gome, me sa fuqi qe u kishte krahu godisnin cdo njeri qe u dilte para, qofshin edhe kalimtare. Aksioni u perserit 2 apo tre here duke hyre edhe ne ambientet e brendshme te kullave binjake. Me kujtohet se ne kohen qe ata hyne me vrap duke qelluar cdo njeri qe u dilte para, u futa mbrapa xhamit te deres qe te mos me merrte para forca e tyre. Aty me pa nje nga ata, ngriti doren te me qellonte, por ne vend te shkopit te rende qe prisja te me hapte koken, ndjeva vetem nje te shtytur te lehte ne koke. Me ka lene nje pershtypje te jashtezakonshme. Nuk e di si mund ta gjej kete polic qe ta falenderoj qe vuri ndjenjat njerezore mbi ato te detyres. I shkrova keto te gjitha qe te them se cdo njeri, sidomos polic, eshte mire te jete i xhveshur nga simpatite partiake dhe te mendohet se detyra e tyre eshte siguria e njeriut. Ne rastin konkret te kesh simpati dhe ti sherbesh Sali Berishes, ne vitin 1991 edhe mund ta kuptoja, por ne 2011 fatkeqesisht duhet te them se o eshte i verber nga trute, ose i llojit te tij. Pra ne parim te mbeshtes komplet, por ne rastin konkret kam rezerva. Nqs. Brecani do distancohet nga simpatite e tij personale dhe mban nje qendrim kritik ndaj Bajlozit Sal, eshte per te ardhur keq qe nje kuader i tille te mos i sherbeje rendit.

  Reply to this comment
 46. Vezhguesi B January 20, 19:40

  I tmerrshem ky vershim urrejtje, ky revansh drejtesie popullore e lexuesve te Ditas qe me siguri do ta kishte çuar Artan Hoxhen ne litar si ne linçimet qe vihen re ne vendet afrikane. Ku po e çon Dita-n o Adrian? Hapni syte mor njerez. Por si more kerkoni ju demokraci me keto komente fjalor e instikte shtazarake ndaj nje gazetari qe fundi i fundit opinionin e vet shprehu? Dhe lirine e fjales po na vini tani ne pikepyetje, me keq se ne kohen e Enverit dhe te Saliut? Por c’jane keto menxyra more Adrian qe i kerkon kolegut gazetar A. Hoxha te pendohet per ato ka shkruajtur e te kerkoje ndjese , si ne kohen e nenes Parti kur u kerkohej kolegeve te benin autokritike para organizates baze? Turp te na vije te gjitheve qe te vime mbrapa ne keto lloj deliresh per kerkim falje publike. Lerini njerezit te shprehin opinionet pa i ofenduar e kercenuar siç e bejne lexuesit e tu pasi i nderseve vete kundra Artan Hoxhes. “Nuk e kuptoj pse befasoheni, nga një opinion personal. Unë nuk jam i zgjedhur nga votuesit, apo i emëruar në administratë, për të mbajtur apo kthyer në detyrë Breçanin” te thote i varferi Artan Hoxha. Shqip eshte , a nuk e kuptoni dhe ju qe keni lene gjithe keto komente lebetitese? Merruni me qeveritaret o njerez, jo me gazetaret se po e masakroni Ditan dhe po e ktheni ne nje tablloid ku vetem vrer villni. Por dhe ti Artan Hoxha e ke nje faj. Filmi i pare i historise se filmit titullohej “Lagesi qe lagu veten” “l’Arroseur arrosé” (28 dhjetor 1895). Sot, ty, dhe mua bashke me ty ne keto qe po shkruaj, na vjen keq perse e trajtojne keshtu nje gazetar, nje opinionist si ty qe e dha nje opinion , paçka se e pelqejne apo s’ pelqejne. Por a te kujtohet o Artan Hoxha gjemen qe i bere Henri Cilit sepse dhe ai guxonte dhe jepte (dhe jep) opinione ne favor te se djathtes e te liderit te saj legjendar Sali Ram Berisha? Fjalori, eksitimi, urrejtja me te cilen ti e trajtove me kutjojne kete urrejtje qe shpaloset ne keto komente ndaj teje. Te te sherbeje si mesim; Nje gazetar , por dhe nje njeri i lire qe jep nje opinion i lire, nuk ka asnje te drejte te perçnudohet sepse dha nje opinion i cili na pelqen apo s’na pelqen. Po kete gjueti shtrigash kane nisur lexuesit e Ditas dhe ndaj Mustafa Nanos sepse guxoi te shkruante se nuk mund te arrestohet Sala me kete sistem drejtesie per te vene kunjen. Cjeni bere keshtu or njerez? me sfurqe ne dore si ne kohen e revolucionit francez, gati per t’i prere koken çdo opinioni qe nuk shkon ne sensin e mases te etur per gjak. Adrian qeteso gjakrat se po te merr gazeta kot. Mbyll komentet qe nxisin urrejtje ndaj gazetareve siç e ben moderacionin cdo gazete serioze ne bote. Do ta kesh nje dite peng ne zemer nese nje nga te marret qe lene komente te papergjegjshme shkon deri ne akt dhune ndaj gazetarit po ta kryqezoje ate ne rruge e t’i njohe fytyren. Gjera qe kane ndodhur, ti e di… Si perfundim, Artan Hoxha dhe Adrian Thano ngulitni Volterin ne koke dhe beni paqe : “Nuk jam fare dakord me ate qe thua, por do te luftoj deri ne fund qe ti ta thuash”. Sigurisht Dita eshte ne kete vazhde pasi boton çdo opinion, por sa vlere ka? Kjo gazete duket sikur i trajton si gladiatore opinionistet me nje pazar pervers qe u ben : bujrum shkruani, por nuk jam pergjegjese si gazete per skudet qe do merrni nga lexuesit e mi superradikale. Superradikale u thençin, se asnjerit nuk po ja mban deri me sot t’i kthehet vençe Rames, Tahirit dhe ministrit te drejtesise qe nuk po ngrejne asnje gishtin me te vogel ndaj Berishes e kompani. Pse s’merresh me kete pune o Adrian dhe ju o lexues te Ditas, por merreni me nje Artan Hoxha qe fiton jeten ndershmerisht dhe pa llukse si gazetar ne nje kontekst te ndyre? O Adrian, a s’qe ministria e mbrojtjes ajo qe çoi nje dosje ne prokurori kundra Imamit?Hape pra gazeten : “C’pret Rama te çoje ne prokurori dosjen e Berishes?” Apo u englendise me ate kopertinen “Antinjeriu i vitit 2013”, qe as thojin e gishtit te vogel te kembes nuk i ngacmoi Berishes? Kerkoi Rames dosje ne prokurori per Berishen si ajo per Imamin nese ke b..le dhe mos u merr me nje koleg qe te ka dhene sa e sa scoop-e kundra qeveritareve duke i shtuar ymrin gazetes tende te re. Apo Dita ka ndonje pakt sekret me qeverine qe arrestimin e Berishes dhe qelbesirave rreth tij ta kerkoje keshtu ne hava por asnjehere atyre qe e kane vertete ne dore? Rama e ka ne dore t’i çoje provat ne vend te duhur , jepi Adrian dhe Dita jote po jua mbajti, po ta fal une titullin pa te drejte autori : “Edi Rama : jep dosjen kundra Berishes ose jep doreheqjen” !!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim