Rama: Injorantët do ikin nga drejtimi i shkollave, nuk duam t’ia dimë a janë me PS

October 14, 2017 10:05

Rama: Injorantët do ikin nga drejtimi i shkollave, nuk duam t’ia dimë a janë me PS

Një nga pikat e tjera problematike që kryeministri Rama nënvizoi nga mbledhja e Qeverisë në Vlorë, theksoi se do të ketë lëvizje të rëndësishme në arsim, konkretisht në drejtimin e shkollave në vend.

“Është hapur loja dhe është bërë baltë me drejtorët dhe nëndrejtorët e shkollave, sidomos në ato raste kur konstatohet nivel shqetësues injorance i drejtuesve, që janë nën nivelin e mësuesve, e për këtë arsye 300 mësuesit më të mirë do të ftohet të drejtohen shkollat në vend në vend të 300 drejtorëve më problematikë, as duam ta dinë ne se për kë votojnë mësuesit dhe a e duan a se duan partinë tonë, fare zero”- tha Rama.

Sipas tij, mësuesit më të mirë janë yll në ballë për qeverinë dhe ata duhet të jenë në drejtim.

October 14, 2017 10:05
Komento

5 Komente

 1. Novruz Taip Vishanji October 14, 10:43

  HE MER TRUTHARE

  perseri do nisesh me aventura te tipit “Reforma Universitare”, me ndonje agjensi angleze te turnit, me vendbazim ne ndonje stalle lopesh te Uellsit, per te reformuar edhe arsimin e ciklit te ulet dhe te mesem ne kete vend qe nuk eshte e s’ka per te qene kurre i yti.

  Pa tjewter nje pastrim radikal, i bere me konkurse per çdo vend pune duhet ti paraprije çdo lloj reforme arsimore ne vend, por gjithnje duke u nisur nga nje programim fillestar i hollesishem dhe real, per te bere si qe familja e motrave Kokemedha te rritet ne numur, e ajo e kodosherve hollandeze te shndrohet ne nje koshere grerezash te mbipopulluara si burgjet e amerikaneve te jugut.

  Parii numur nje duhet te jete dhenja e dijes se plote e bashkekohore, ntyrisht nga dashamires e dashamirese te sprovuar te dhurimit te saj. Pak a shume kjo aproçke mund te krahasohet me ato qendrat e dhurimit te gjakut, ku atyre te infektuarve u tregohet dera e qenefit, ne cep te hyrjes se godines laboratorike.

  Mos fluturo me presh ne bythe e syte e fashuar me gjethe hithrash, sepse çeshtja e diturimit te brezave te se ardhmes shqiptare, nuk eshte as pothuaj se art, si ato shkarravinat tuaja, nuk eshte as sporty si ata dy koshat qe perdor sipas rastit ne zyre, ate te plehrave me toptha letre e ate me rrjete mbi dere me topa llastiku ere formaldehideje.

  Mos e katranos Shqiperine me idete tuaja pas debores se strishuar mbi tryeze, sepse nuk te kane asnje borxh shqiptaret, ne te kundert sa i ke ti me te tut’te qe kur ju dhame mundesine te strehoheshit ketyre trojeve dikur.

  Reply to this comment
 2. moko October 14, 11:51

  Po vazhdon avazi i kater viteve me pare.Kerkon te mashtroje edhe nje hete arsimtaret.Vete ka vendosur injorantet ne drejtimin e shkollave,vete ministrja i ka mbrojtur dhe sot sikur nuk di gje kerkon ekselencen ne drejtim.Ekselenca te ka lene ghurmet e ka dale ne Kanada,Gjermani,Itali,France,se e injorove me nje injorante ministre qe mbushi gjithe shkollat me mirditore,te pa sholle(se te kishin shkolle hallall),po mblodhi idjote e barinj shitesa e kamarjere dhe i beri drejtues.O KRYEMINISTER,e di qe nuk do ti lexosh,as do qe ti degjosh,por mos mashtro me.Para kater vjetesh ke hapur garen per drejtuse te arsimit ne gjithe rrethet,e ne nje rreth te veriut,u habit i madh e i vogel,u largua i deleguari i ministrse se pa injoracen te urdheroje pa injorantet ta urdherojne,pa nivelin skandaloz te njerezve te qarkut,partiake,servile,mashtusa.Fitusi ishte me 96 pike,i dyti me dekumenta te dyshimta 63 pike,i treti me radhe nen 50 pike.I Pari ishte ekselence,me medalje,me dy fakultete,te nbaruar per gjuhe,ruse dhe Anglisht,master anglisht,eksperience 10 vjet drejtus shkolle,trenime ne Poloni,Magjedoni,Mal te Zi,por…….O Kryeminister fitoi ai qe kish 60 pike???? E perse do besohet kete vit se do kete drejtesi????Arsimi dhe instituti i sigurimeve shoqerore qe nuk e permend askush jane gangrena e shtetit she fataliteti juaj.MJAF,dolet se po beheni me keq se SALIU.

  Reply to this comment
 3. populli socialist vlonjat October 14, 18:16

  I hiqni injorantet ,por mos i zevendesoni me injorante te tjere,qe dine vetem te blejne karrigen e drejtorit.Deputetet e Vlores te kene kujdes ne emerimet e drejtuesve se Vlora ta kendon kengen

  Reply to this comment
 4. mesuesit D.V. October 14, 18:21

  Po Albana Hodaj ,dr. e DAR Vlore pse nuk e shkarkoni,ajo e ka yllin e korrupsionit te shkruar ne balle ,si nuk e shihni,apo e ka majmur shume Linditen e per kete e mbani. Me c,fytyre u del perpara mesuesve qe kane paguar per punesim,kjo Lindita ministre e korruptuar.Nuk i falet Rames emerimi i kesaj mostre.

  Reply to this comment
 5. drini October 15, 03:09

  Drejtore shkolle injorante pas kater vjetesh qeverisje nga ana e juaj,me duket si autogol Zoti Rama. Do ishte mire qe drejtoret ti trajnoni para se tu jepni celsat e zyres se drejtorit. Jo automatikisht nje mesues i mire eshte nje drejtues i mire. merr psh Termet Pecin kryetarin e baskise se tepelenes qe e levdojne per menaxhimin dhe punet qe ka bere por jo per rezultatet e larta te notave te provimeve. Drejtori me teper se me note te larte ne testet e ministrise arsimit duhet njeri me integritet dhe i trajnuar per te drejtusr nje shkolle qe eshte ne nje fare menyre nje kompani ose nje biznes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim