Reforma në drejtësi, aleatët bien dakord për t’i ofruar konsensus PD

May 25, 2016 16:05

Reforma në drejtësi, aleatët bien dakord për t’i ofruar konsensus PD

Dy aleatët në qeverisje, Edi Rama dhe Ilir Meta u takuan paraditen e sotme kokë më kokën, në takimin e së mërkurës, që për shkak të agjendave respektive ka munguar prej javësh.

Burimet të Ora News konfirmojnë se temë e diskutimit mes kryetarit të Kuvendit dhe Kryeministrit ka qenë veçanërisht reforma në drejtësi, për të cilën tashmë politika ka hyrë në një fazë kritike ku I duhet të gjejë dakordësi për çështjet që Komisioni i Venecias ka kërkuar konsensus prej vetë partive.

Mësohet se dy aleatët, janë dakordësuar për të mos e vonuar më reformën në drejtësi  me gatishmërinë për të gjetur konsensus me PD për çështje e mbetura pezull, në mënyrë që vendi të mos humbë shansin për hapjen e negociatave për anëtarësim në union.

Takimi zgjati rreth 60 minuta.

May 25, 2016 16:05
Komento

10 Komente

 1. adeci May 25, 16:10

  Konsensus? E cdo te thote kjo? Pazar?

  Reply to this comment
 2. TJ May 25, 16:41

  Ku ishe ti Adam! Asgjekundi! Te roje Berisha dhe PD.Long life Metes dhe “te befsha mutin” Edi Rama!

  Reply to this comment
 3. spata May 25, 17:13

  Pazari apo konsensusi shtrohet vetem se si do te veproje ligji per ish te inkriminuarit .Saliu pranon me nje kushte. Per deri sa kohe te jem ne politike te mos denohem (me do nje pjese e popoullit ) .Po keshtu dhe per te tjeret .Te mos u preken pasurite qe kane vene. Nese nuk i justifikojne te tatohen duke ikthyer shtetit detyrimin . Perfiton Ilir Meta dhe te gjithe ata qe jane perfolur Per skandalet (korrupsjoni pasiv ose i drejte perse drejti )gjate kryerjes se detyres te shkarkohen ose te gjobiten.
  Kreu i Partise ne cfardo monenti te mos merret nen hetime vetem ne rastin kur eshte i perfshire direkte ne nje veper penale si krim i rende .Dosjet me te shkuare te korruptueshme te mos gjukohen si veper penale por administrative .Reforma :Miratohet .
  Keshtu ne sigurojme procesin e hyrjes ne BE.Me miratimin e reformes Shqiperia perfiton menjehere ndihme finacjare e projekte zhvillimi nga BE dhe Amerika. Kush nuk i kertype dote le te beje durim .

  Reply to this comment
 4. Hani pak mos hani shume m.... May 25, 17:22

  Pazaret i leverdisin edhe Ilir Kokekatrorit, do te kete “konsensus” me PD qe nuk e do reformen, pra nuk do te kete reforme, si gjithnje ecen plani B i Berishes, petulla me uje.

  Reply to this comment
 5. ??? May 25, 17:34

  Fajin e kane ata qe votuan Meten dhe Saliun. Pa votat e tyre do kishim reformen ne drejtesi dhe do ishin ne burg te gjithe ata qe kane ngrene keta 25 vite. Prandaj ne vend qe te qaheni ketu per Ramen, vejini gishtin kokes e mos votoni me per plehrat e Ramiz Alise dhe UDB-se.

  Reply to this comment
 6. Merita May 25, 17:56

  Cili është koncenzusi? Të amnistohen kriminelët, dhe të lihen të vazhdojnë të merren me politik deri në fund të jetës së tyre!
  A nuk u bë mjaftë me këto lojëra të pista politike! Kur bota mendon si të shkon në planetet tjera më shpejtë, në shqipëri ende kërkojnë si të merren veshtë për të mos u marrë vesht…! E turpshme është kjo vones e reformës në Drejtësi, sepse këto vite dhe dekata të humbura nuk kthehen më,…!

  Reply to this comment
 7. arbri May 25, 19:31

  Sala i ka shptuar lekuren Lilos tani e ka radhen Lilua t’ja shpetoj lekuren Sales. Keto jan pazaret qe po behen por e din keta se jan me te zgjuar se Sh.B.A-ja apo B.E. edhe njeher populli shqiptar ngeli ne vend numero.Mos prisni te hapen negociatat me europen apo SH.B.A

  Reply to this comment
 8. rolando May 25, 19:46

  Si more ??? e paskan fajin ata qe paskan votuar Saliun dhe Meten.Sipas teje duhet te votonim vetem rilindjen tuaj qe reformen ta bente Rama si te donte ,qe te kthenim dhe nje here monizmin qe me zor e zhdukem.apo per ty eshte me mire monizmi se ndoshta ti apo njerezit tuaj kane humbur ndonje post.

  Reply to this comment
 9. SHPRESEHUMBURI May 25, 21:47

  PUNEN ME TE POSHTER DHE ME TE URRYER , QE MUND TE KETE KRYER DERI TANI PSIKOPATI EDI RAMA ! ? ESHTE KAQ IDJOT , SA NUK KA KUPTUAR ASGJE NGA POSHTERSITE DHE HILETE E KANIBALIT BERISHA . BERISHA NUK FIGURON NE LISTEN E NJEREZVE ME LOGJIKE NORMALE . AI KURRE NUK I KA DHENE KUPTIMIN E VERTETE FJALES “KONSENSUS” .ME KETE FJALE , AI NUK KA LEVIZUR KURRE , ASNJE mm NGA POZICIONI I TIJ ANTIKOMBETAR . TI BERE KOSENSUS ME TE , PER NDRYSHIMET KUSHTETUESE ,PER ZGJEDHJEN E PRESIDENTIT PER REFORMEN ZGJEDHORE, PER KLD, PER VISHO AJAZIN, PER KRYEPROKURORIN E GJYKATAT DHE NE TE GJITHA RASTET KE PERFITUAR P… E SAT EME , ASHTU SIKURSE E KA PESUAR , PER 25 VJET KY POPULL . EDHE NARD NDOKEN , SIKUR TE KISHIM NE KRYE , ME SIGURI DICKA DO KISHTE BERE , POR TI NUK JE PER POLITIKE E PER PUSHTET . NA U HIQ NGA SYTE NJE ORE E ME PARE , ME KETO PAZARE TE PISTA QE BEN ME ARMIQTE E BETUAR TE KETIJ VENDI !
  O EDI RAMA , TE DHJEFSHA NE REFORMAT….. , TY , NE RADHE TE PARE DHE PASTAJ , TE GJITHE ATA PLEHRAT QE KE RRETH VETES . HARROJE VOTEN TONE , SE SHQIPTARET , SI ME TY , SI PA TY , SI TE VOTOJNE SALIUN , SI TE VOTOJNE KUNDER TIJ ,KA 25 VJET QE E MBAJNE NE QAFE ATE KRIMINEL DHE IDJOT, SI PUNA E JOTE ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

  Reply to this comment
 10. aqo May 26, 07:31

  Mos e shani kot Edin.Iliri eshte politikani me rrufian ne historin e plotokes shqiptare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*