Reforma në drejtësi / “Kontrollin s’mund ta bëjë një komision i krijuar nga parlamenti”

November 7, 2015 15:40

Reforma në drejtësi / “Kontrollin s’mund ta bëjë një komision i krijuar nga parlamenti”

Për gjyqtarin e Krimeve të Rënda, Luan Hasneziri , reforma në drejtësi rrezikon të cënojë rëndë pavarësinë e pushtetit gjyqesor, nëse disa nga propozimet e komisionit do të miratohen. Gjyqtari Hasneziri i referohet kapitullit për krijimin e një komisioni të posaçëm për verifikimin e pasurisë dhe aftësisë profesionale.

Unë jam plotësisht dakord që të gjithë gjyqtarët të vlerësohen aftësitë e tyre profesionale dhe aftësitë e tyre apo lidhjet e tyre të supozuara me krimin e organizuar nëse ato ekzistojnë, por këto vlerësime të kryhen nga institucione kushtetuese, që garantojnë minimalisht garancinë kushtetuese që është pavarësia, sepse aktualisht ekzistojnë institucionet që mund ta bëjnë këtë gjë. Unë jam kundër përbërjes së këtyre komisioneve pasi anëtarët e këtyre komisioneve do të vijnë e miratohen nga Kuvendi, çka do të thotë që gjyqësori vendoset nën pushtetin e politikës”, tha Hasneziri.

Por cilat janë problemet që konstaton gjyqtari i shkallës së parë tek këto komisione? “Nuk mundet që këta komisionerë të miratohen nga politika e më tej të bëjnë vlerësimin e gjyqtarëve apo prokurorëve apo edhe shkarkimin e tyre”, tha ai.

Luan Hasneziri

Luan Hasneziri

Gjyqtari Hasneziri shprehet kundër edhe për ndërprerjen e mandateve kushtetuese për anëtarë të KLD dhe prokurorit të përgjithshëm tre muaj pasi ligji i diskutuar të hyjë në fuqi. Argumenti që paraqet gjyqtari ka lidhje me qëndrimin që është mbajtur në vitin 1991 dhe në 1998 atëherë kur janë kryer ndryshime të rëndësishme kushtetuese. Nga ana tjetër duke u shprehur pro tjetërsimit të KLD në këshill të lartë gjyqësor, gjyqtari shton edhe dyshimet e tij në këtë pjesë.

Është parashikuar të rrudhet numri nga 15 anëtarë në 11, shtohen kompetencat ndërkohë që numri pakësohet. Ajo që shoh me dyshim është se zbret numri i gjyqtarëve ndërkohë që ky organizëm është institucion i vetëqeverisjes së gjyqtarëve, ndërkohë që i përfaqësuseve që vijnë nga politika mbetet sërish po pesë”, vijon Hasneziri për TCH.

Duke u bashkuar me propozimin për ngritjen e tribunalit disiplinor të drejtësisë, gjyqtari kundërshton pjesëmarrjen në të të Prokurorit të Përgjithshëm dhe të Ministrisë së Drejtësisë, për të parin me argumentin se ka konflikt interesi për rastet kur ndaj tij do të merren masa, ndërkohë që për të dytin sepse është figurë politike dhe luan rol nëse gjyqtarët dhe prokurorët do të ankohen kundër vendimeve të Këshillit të Lartë të Gjyqësorit.

November 7, 2015 15:40
Komento

10 Komente

 1. LOVE November 7, 16:10

  po mire e ka ky Luan Haznedari
  keta rrezikojne te jene nen pushtetin e politikes
  po pse nuk jane mire nen pushtetin e parase ?
  pastaj ku ka ndryshim ,paraja ,politika ,gjyqesori aty ?

  Reply to this comment
  • Vlora1912 November 7, 20:36

   Ptuuuuu

   Rrace e ndyre njerzish..

   Ju bastard gjyqtar,
   bashke tufen e ndyre te prokurorve,
   bashke me tufen seksere te avokateve qe luajne perhere me dy porta,

   te gjith ju bashke, i keni ber kaq dem vendit sa edhe po tju djegim te gjithve, nuk shlyhen ato qe i keni ber qytetarve te ketij vendi;

   1-Keni liruar kriminel kundrejt pageses,
   2-Keni burgos qytetar te pafajshem, se nuk kan patur te paguajne apo qe nuk kan pranuar te paguajne se ishin te pafajshem.

   3-Keni pushuar ceshtjet me te medhaja te Korrupsionit shteterore me vlera miliarda euro, nderkohe qe se kini per gje te manipuloni dhe denoni qytetar per 10 mij leke.

   4- Keni krijuar nje Shqiperi ku per cdo m2 siperfaqe, rezultojne te pakten 4 pronar, fal gjyqeve tuaja.

   Dhe ankoheni per reforme ne drejtesi!!!!!!

   Por kini te drejte qe ankoheni…keni shum te drejte..

   Sistemi i drejtesise, nuk ka nevoje per reforme, JO.

   Sistemi i drejtesise, te gjith ju baske, edhe godinat biles, kane nevoje per disa ton trotol…

   Te zhdukeni bashke me godinat, sepse dhe ato(godinat) transmetojne korrupsionin tuaj edhe po qe se ju zhdikim te gjithve qe andej..

   Bile godinat e ndyra tuaj, para se te prishen, duhen dizinfektuar thelle.

   Ptuuuuuuu rrace bastardesh

   Reply to this comment
  • toni November 8, 08:19

   Pushteti me i larte ne shqiperi eshte Parlamenti. Shqiperia eshte Republike parlamentare eshte parlamenti ku misherohet vullneti i popullit dhe paralmenti do ta beje ligjin dhe do tju vere ju ne rresht se keni 25 vjet qe e rropet dhe e shkaterruat Shqiperine duke vjedhur e korruptuar.
   Gjyqtaret te kontrollohen nga Nje komision i parlamentit dhe Pike.
   ju lumte atyre qe e kane vene kete nen ne ligj.

   Reply to this comment
 2. Haliti me gernet November 7, 16:48

  Po komisioni Venezias si te duket o “LOVE” se prej andej po vijne rregullat ,,ty si te duket,,Apo edhe ai eshte nen pushtetin e politikes..Per ne Shqiptaret mjfton te hiqet qafe pushteti i ndyre i malokve te SHQUP-it dhe i disave si ky Hasn-dari..Po u hoqen qafe keta reforma ka prespektive te jet e rregullt.Po komisjoni duhet,, se kush do ta miratoje e beje reformen..?? Apo te therrasim SAaliun ,,with LoVe ?? si thua??

  Reply to this comment
 3. fteri November 7, 16:56

  Keto duhet te shkrihen, gjysma e gjykatsve dhe prokurorve pa pike dyshimi duhet te jene ne pranga, gjysma tjeter te shkarkohen pa te drejte ushtrimi profesioni .GJendja e rende ne drejtesi ,kerkon masa te jashtezakonshme ndeshkimi ,jo ndrrime pozicionesh gjykatesish e prokuroresh si futbollistet ne fushe te lojes para ndeshjes. Keshtu vazhdon rituali I kesaj organizate kriminale duke genjyer popullin ka 24 vjet se po bejme reforme ,por edhe aktualisht , zhurma qe po behet per reformen ne drejtesi eshte false ,nje mashtrim nga keto segmente teper negative e kriminale.Zevndesimi me te rije ,me organizim te ri,me reformim te ri ,dhe pershtatje te iigjeslacionit ,me vendosjen e ndeshkimit dy fishe me te rende per ata gjykates e prokuror qe korruptohen ,te vendoset sistemi i plot i trasparences se gjyqeve te zhvilluara ,jo skutave prapa krahve.Ndeshkimi per gjykatesit eshte detyra e pare numer nje kur korruptohen.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~##

  Reply to this comment
  • Arben November 7, 18:02

   KE HARRUAR KRYESORET OR MIK,

   DEPUTETET.

   TE ENJTEN PARA PARLAMENTIT TI DJEGIM TE GJALLE KRIMINELET, BRENDA.

   Reply to this comment
 4. Arben November 7, 17:47

  PO PRITEM NGA PARLAMENTI I DEGJENERUAR, TE LEJOJE NDERTIMIN E NJE GJYQESORI, QE TE MUND TE QUHET I TILLE DUHET NE RRADHE TE DENOJE PO KETE PARLAMENT TE DEGJENERUAR,
  ATEHERE FAJTORE JEMI NE DHE JO PARLAMENTI I DEGJENERUAR.

  TE ENJTEN TE GJITHE PARA PARLAMENTIT TI DJEGIM TE GJALLE KRIMINELET BRENDA.

  Reply to this comment
 5. Pirro November 7, 18:33

  Mund te jesh i pavarur, por jo i pakontrollueshem, sidomos ne kete vend te degraduar.

  Reply to this comment
 6. i ri November 7, 21:40

  Po ke quan institucion kushtetues ky pisi Hasneziri,,,,,,.?Gjin Gjonin,kerkon ky maloku i korruptuar,,,? Akoma kerkojne te fshihen e te fshehin keta plehra te neveritur,,,,?
  Si nuk I pelqen parlamenti ketij,si organi me I larte I zgjedhur direkt nga populli,,,?Keshtu u bastarduan keta legenë,ashtu si u be edhe partia qe I mbeshtet,,,,,,,,!

  Reply to this comment
 7. Shqiptar i ndershem. November 8, 03:06

  E VERTETA.

  Reformen ne drejtesi s’mund ta bejne ata qe 25 vite, kane vene pasuri te zeza per familjet e tyre,si saliu,meta,luli,etj. Ruci deklaroi :Kam 25 vite ne politike, medemek, ne komunizem ai luante balet?
  Curcilli thosh: Sa here nje problem duam te vonojme, ngrehim nje komision per te.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*