Reforma në drejtësi, Kushtetuesja rrëzon prokurorët

January 17, 2018 15:45

Reforma në drejtësi, Kushtetuesja rrëzon prokurorët

 

Gjykata Kushtetuese nuk ka arritur dot kuorumin e nevojshëm duke rrëzuar kërkesën e Unionit të Prokurorëve.

Unioni ankimoi si antikushtetues një nga ligjet më të rëndësishme të reformës në drejtësi.

Ligjin që ka të bëjë me kontrollin e punës hetimore të prokurorisë nga gjykata.

Ky ligj, sipas Unionit të Prokurorëve cenon pavarësinë dhe atributet e Prokurorit, që ia garanton Kushtetua, duke i dhënë gjyqtarit atribute që Kushtetuta ia njeh Prokurorisë.

Por trupa e Gjykatës Kushtetuese, tashmë prej 7 anëtarësh, mori një vendim 4 me tre në favor të kërkesës së Unionit.

Por, që vendimi të quhet legjitim duhen minimalisht 5 gjyqtarë të jenë pro kërkesës.

Drejtues të Unionit të Prokurorëve janë shprehur se me këtë vendim u lind e drejta, që kur të plotësohen vendet vakante në Gjykatën Kushtetuese ta ribëjnë edhe njëherë kërkesën me shpresën e miratimit nga të paktën 5 anëtarë të trupës.

January 17, 2018 15:45
Komento

2 Komente

 1. Drejtesia do te behet,duan apo nuke duan mijte e kenateve dhe avoketerit ,prokuroret apo gjykatesit keto mbrojtes te ligesise. January 17, 22:01

  PO,ishte shansi se kjo gjykate nuke kishte 9 gjykates,se po ti kishte ata prokuroret perseri do te dilnin te fituar,duke pare qe ne shumice ata palo gjykates e diktuar nga plopolitikat bastarde ja dhane te drejten prokurorise,si organ i pa prekshem nga ligji,por qe nuke rriten te triumfojne.Turp,marri e bashkefajesi sebashku per ata 4 gjykates qe votuan ne favor te prokuroreve te superkorruptuar e binjakezuar me boten e krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne te tre pushtetet dite e vite deri me sot.Dirdhuni e perdridhuni,po vjen minuti qe nga trasta peme e kalbur jasht do t’hidhet,doni apo nuke doni ju o mije kenetash e mizakali qe perdhoset tempullin e Dretesise.

  Reply to this comment
 2. alphade January 17, 23:19

  85-90 perqind e prokuroreve dhe gjyqtateve duhet ata vete t’i drejtohen burgut te Recit ! Jane kaq te korrup-
  tuar sa qe nuk ka kurrefare dyshimi per vete faktin e
  organizimit ne bllok te nje rrezistence te eger,te pa pare
  ndonje here,ne asnje vend te botes demokratike. Nje zot
  e di sa jane abuzimet dhe krimet e tyre korruptive dhe
  zbulimi i krimeve dhe pasurise se tyre marramendese do
  te kerkoje nje kohe te gjate investigimi. Rruga do te jete
  vertete e mundimeshme por shqiptaret kane besimin e
  vetem te CIA dhe FBI-ja amerikane . Vetem keto dy insti-
  tucione mund te zhbirosin lemshin makuavelik te grabi-
  tjes dhe te fshehjes se pasurise te gjyqtareve,prokurore-
  ve,politikaneve si Sali Ram Berisha, Ilir Cepani Meta ,Lul
  Basha,pa perjashtuar edhe anen tjeter te politikaneve te
  majte ,por tash per tash eshte e domosdoshme te merren
  me peshkaqenet e kaluar sepse do te kete kohe qe te
  merren me keta te fundit ,i kemi taze,ne sofer dhe eshte
  lehtesisht investigimi i tyre. E them kete sepse nje nje in-
  terviste te atij buzeshtrmtit D.Shehi qe tha si “kalimthi” se
  s’ka pse te merremi me investigimin e atyre qe s’jane me
  ne pushtet por te merremi me keta qe jane aktualisht ne
  pushtet . Kjo fraze qe i “shpetoi” te “mencurit” Shehi,ne
  fakt perben quintesencen e gjithe zallamahise dhe zhur-
  mes,protestave dhe rremujes ne parlament sepse pike-
  risht kete lufton banda e Saliut e Co. e cironkave particka
  qe te kthehet fleta e kaluar e librit dhe te fillohet me gjue-
  tine e socialisteve. Shume rralle permendet kjo shprehje
  publikisht . Por kjo eshte ” thembra e Akilit” per Saliun dhe banden e tij. Nje here edhe Bylyku – i Bashit e tha si
  “shkarazi” se s’kemi pse te merremi me te kaluaren e poli
  tikaneve por ta fillojme tani e tutje …! Sa te mencur ! Sa
  pjell mendja ketyre batakcinjeve politikane te sojit te Sali
  kryekriminelit,kryehajnit,kryemafiozit ,antishqiptarit me te
  madh qe ka njohur historia e Shqiperise qe quhet Sali-
  Serb Berisha. Jo, ziterinj, do te investigohen te gjithe jo
  vetem prokuroret,gjyqtaret,por edhe politikanet nga i pari
  deri tek i fundit,pavaresisht se kujt krahu i perket dhe kete
  per fatin e lumtur te shqiptareve nukmdo ta bejne politika-
  net shqiptar dhe as drejtesia e korruptuar shqiptare sepse po te ishte per ta kurre as per nje mije vjet nuk do te behej drejtesia tek ne,por ate po e ben dhe do ta bejne
  SHBA dhe BE-ja ,prandaj eshte me vend te nenvizoj ketu
  faktin e pamohueshem qe ne kete epope te madhe “vikinge” nje rrol vendimtar dhe merite e vecante u takon
  ambasadoreve te nderuar,miqve te medhenj te popullit
  shqiptar: LU dhe VLLAHUTIN … ,!!! Mirenjohje e perjete-
  shme te ketyre figurave emblematike qe me punen dhe
  luften e tyre pakompromis e cuan Reformen ne Drejtesi
  dhe Vettingun drejt drites ne fundin e tunelit te gjate shqip
  tar …….!!!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*