Reforma në drejtësi kushton 1.8 miliardë

September 28, 2016 14:47

Reforma në drejtësi kushton 1.8 miliardë

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj, bëri të ditur se “sot është kaluar financimi i plotë i reformës në drejtësi nga ana e qeverisë“. Sipas Ahmetajt, kjo reformë kushton 1.8 miliardë lekë.

“1.8 miliardë shtesë do të jenë në funksion të të gjithë elementëve që duhen përmirësuar në drejtësinë shqiptare. Rritje pagash, rritje numri të punonjësve dhe mbi të gjitha kosto e ngritjes së institucioneve të reja”, shpjegoi Ahmetaj.

Deri më tani nuk ishte folur për kostot financiare të Reformës që ka shkaktuar shumë përplasje politike.

Një letërkëmbim mes MF dhe Kuvendit botuar nga DITA në muajin gusht zbulonte shqetësimin e Financave për kostot e papërballueshme të Reformës, sidomos në zërin e pagave dhe shpërblimeve për gjykatësit dhe prokurorët.

Drafti ka patur një rishikim të këtij zëri, por pagat dhe benefitet në Drejtësi do jenë gjithsesi më të lartat në vend, krahasuar me Arsimin dhe Shëndetësinë.

 

*****

FOTO:  Ministri Ahmetaj, gjatë ceremonisë së mireseardhjes së Ambasadorit Amerikan në Tiranë, Donald Lu

September 28, 2016 14:47
Komento

5 Komente

 1. Biometri September 28, 15:07

  Zoteria ngjitur me Lun ne kete fotografi eshte drejtuesi i Dhomes Amerikane t Tregtis.

  E dini cfare kane bere keta te dy me drejtorin e albpetrol per punen e kalimit t pronesise se Transatllantikut?

  Eshte nje skandal se si ne po u marim frymen trehtareve te vegjel per taksat kurse kto zoterinjt i kerkojn ktij t Albpetrol t anashkaloj 29 milion dollar taksa t papaguara shtetit shqiptar

  Secili shef interesin e vet, mjere kush nuk e kupton kete. Por kur ky i Dhomes s Tregtise meqe nuk i firmoset kjo del e thote “Ketu nuk behet biznes” “Qeveria eshte dobet” etj, kjo quhet shantazh publik dhe dikush duhet ti sqaroje njerezit qe keta tipa jane “beni si them une, mos beni si bej une”

  Reply to this comment
  • Al September 28, 15:59

   Si ne cdo vend tjeter edhe tek ne reforma ne drejtesi ka koston e vete dhe eshte reforme me rendesi te madh nese duam te ecim perpara, vleresime min.ahmetaj per menyren e menaxhinit tfinancave pasi permiresimi filtet nga raporte nderkombetare

   Reply to this comment
  • Rina September 28, 16:04

   Duhet shume pune dhe investime per kthimin ne rruge te drejte te drejtesise shqiptare, kosto eshte e pashmangshme nese duam nje sistem drejtesie efektiv

   Reply to this comment
 2. Kapter baba nga burgu i Lezhes qe u ... September 28, 17:00

  Shqiperia eshte bere vendi i Ali Babes dhe 40…..000 hajdutet, vetem nje Republike Presidenciale me President si ne Filipine, Albanistan behet SHQIPERI.
  Bojaxhiu Edi me Perendimoret kujdesen qe te majmin me shume Mafiozet e Padrejtesise se sa te merren me hallet e qytetareve e te hapen vende pune, shqipetaret jane shperndare neper bote njesoj si “Cifuti ne shkreterire”

  Reply to this comment
 3. Adih September 28, 18:16

  Zoti Ahmetaj ,kjo shume katastrofike do rendoje mbi te gjitha mbi pensionistet e mjere ,qe po beni sikur i pagoni . Rogat e larta nuk influesojne .,per te regulluar drejtesine , nga njera ane doni te justifikoheni popullit fukara ,prandaj kemi pasur korrupsion dhe seshte fai i politikaneve por eshte i rrogave te ulta te drejtesise qe ju bukur e keni dirizhuar sot e 25 vite .Ju kam postuar nje leter . legal ,ju dhe majanit per regullimin e drejtesise , Pa prekur pensionistet , ku ne tironsit i themi punon kali e ha gamori..E konkretisht ju kam shkruar , drejtesia ne shqiperi do rregullohet , ku cdo humbje , pra kunder shtetit shqiptar ne Strasbourg ti ngarkohet gjygjtyreve ne fjale qe kane dhene vendime te gabuara . Kete fjali po e shoj tani , tu rripet edhe skalpi. . Pse prap do na shtohen ,e do paguajme me taksat tona , kesaj radhe e me vone miliardat , per rogat e ketura ushtareve te juaj ne drejtesi, plus edhe pronaret kunder shtetit shqiptar , ne miliona euro qe kane dale nga gjykata strasbourgut deri tani me pikatore , por prisni se skeni pare gje akoma , jane ne stasbourg mbi 450 dosje e sa te tjere presin radhen , ku ju ne bashkepunim me keta ushtaret tuaj te drejtesise, keni kohe qe spo mbyllni as edhe nje gjygj per keto probleme .Ju jeni dhe te majte ,dhe te majtet punojne per vegjeline e varfer e jo kundra tyre . zoti min pa dipllome .. Nuk dua te ofendoj, por nuk ka , ne te gjithe boten edhe ne zambja , nje minister ekonomie e finance , te mos jete ekenomist..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*