Reforma në Drejtësi, Lu apel politikanëve

June 21, 2016 13:04

Reforma në Drejtësi, Lu apel politikanëve

Ambasadori amerikan në Tiranë, Donald Lu i ka bërë sërish apel politikanëve shqiptarë që të përmbyllin Reformën në Drejtësi.

Gjatë fjalës së mbajtur në eventin me të rinjtë, “Historia amerikane në sytë e të rinjve”, Ambasadori u shpreh se Shqipëria po kalon në faza shumë të mira ndryshimi, duke përmendur Reformën në Drejtësi, për të cilën Lu tha se po punohet.

“Shqipëria po kalon në faza shumë të mira ndryshimi. Këtu mund të përmend Reformën në Drejtësi, për të cilën po punohet. Shpresoj që të mbani shënime, t’i mbani në mendje këto, të punoni ditë e natë, muaj e vite, për ta ndërtuar dhe zbatuar këtë reformë, për të patur ndryshime në të ardhmen. Këtë gjë ua drejtoj edhe politikanëve shqiptarë”, tha Ambasadori Lu përpara të rinjve.

June 21, 2016 13:04
Komento

11 Komente

 1. sander June 21, 14:05

  Z. Lu juve e keni ne dore tia hiqni friken opozites per nenin 88 te Venecias. Jy lutem bejeni kete ne menyre te qarte qe ta kuptoje dhe publiku.

  Reply to this comment
 2. PSE KJO POLITIKE ANTIAMERIKANE ZOTI DONALD LU BASHA June 21, 14:21

  Ceshte ky apel per politikanet ne pergjithesi..

  pse kjo APEL-KINEZERI qe barazon RAMEN qe eshte pro reformes i cili nuk ka bere asnje krim apo tradheti

  pse kjo KINEZERI qe amniston kry-kriminelin berishe qe eshte kunder reformes

  pse kjo KINEZERI qe mbyll syte para kalit te trojes ilir meta qe ju e perdorni si gur (koqe) kandari si ne 2005-2009-2013

  Edhe me proamerikani dhe me anti-enveristi ne shqiperi dhe gjetke me keto kinezerirat tuaja per kete pseudo reformen ne drejtesi…sinqerisht jo vetem eshte i pakenaqur por mendojne se je bere i neveritshem.

  Te kerkosh nje reforme drejtesie apo dekriminalizim si puna juaj duke ju lutur (gjasme) 2 super krimineleve eshte me keq se pushtimi fashist eshte me kea se ai komunizmi i vdekur qe ju e bete cope-cope ate kufome kur na prute XHEBRAILIN BERISHE.
  jo shume larg ne kohe FRED ABRAHAMS e thote hapur qe Amerika e pruri dhe e fuqizoi ne shqiperi monstren berishe..prandaj keto veprimet tuaja quhen nga shqiptaret si serite e filmave te PITKINIT…KE MBIRE NE TV-GAZETAT-DHE INTERNET dhe je bere shume komik duke prishur imazhin e USA-s qe deri tani shqiptaret akoma kane besim..por ne qofte se vazhdoni te mbroni kaq hapur dyshen kriminale 2B…PA FRIKE MUND TE THEMI SE KRAHAS ANTISHQIPTAREVE DHE ANTIAMERIKANEVE RAJERSON -ARVIZU…ju do te jeni nje nga arkitektet ME TE MEDHENJ te ringritjes te monumentit dhe shenjterimit te enver hoxhes..edhe pse nxirrni ca kamikaze shtypi si andrea stefani..pellumb kulla..spartak ngjela ete etj qe kane zevendesuar kermat bledi fejziu dhe fari balliu & company

  PRA KU ESHTE “FORCA” E SALI LU LESHIT ?

  1-Sipas dokumenteve te CIA-s te koheve te fundit…ilegalisht rajersoni me berishen kur behej gjyqi i kafeve negociuan pe FLORIRIN E LONDRES…biles ne nje mbledhje per kete ne KM berisha pyeste sa miljone dollare ti japim Rajesonamerikane per pronat qe i mori Hoxha pas 1945…..

  2-Ne rrugen e kombit eshte vjedhur mbi gjysem miljardi dollare me firmen e Lulit dhe Olldashit ku jane te perfshire ambasdorja MR ne shqiperi dhe Delli ne Kosove…..kerkoni PANAMANE TE RRUGA E KORBIT/KOMBIT

  3-Armatimi shqiptar ne 1991 kapte vleren MINIMALE per materialet e shiteshme rreth 30 miljard dollare….KUSH E MORI PANAMANE E ARMATIMITSHQIPTAR ??

  Ne nje interviste dhene vone Bill Rajersoni ambasdori i pare amerikan (qe u kthye dhe nje mbret i plotfuqishem pas 22 marsit 1992) deklaroi se i kerkova Ramiz Alise qe te bente dekomunistifikimin sic bene gjermanet per de-nazistifikimin pas 1946..
  Besoj se ketu eshte thelbi i kesaj teorie dhe praktike THELLESISHT antishqiptare ( sot mund ta quajme dhe antiamerikane) qe e rrezoi ate shtet dhe perdhosi ate komb…

  Pikerisht kete detyre kreu “Toger Baba” i tyre duke:
  -i ngrene kockat enverit si kanibale (bashke me kadarenjte)
  -poshtroi luften nacjonal clirimtare ( ish aleate me USA)
  -injoroi meritat e rindertimit te vendit
  -perdhosi varrezat e deshmoreve
  -diskretitoi veteranet
  -shkaterroi ushtrine shqiptare
  -reabilitoi ish fashiste
  -e beri hero kombetar zogun
  -aplikoi teorine e shock-ut
  -na islamizoi dhe arabizoi

  -pranoi kolonelin janullatos
  -furnizoi me nafte milloshevicin
  -flirtoi me perversin Damir fazllic
  -poshtroi Fan Nolin..
  -ktheu shqiperine i Kolumbi te droges
  Pra keta me lart ishin KRIME KOMBETARE pa permendur krimet naziskine si 21 janari..remzi hoxha..gerdeci..haklajt etj etj
  ++++++++++++++++++
  Nga sa me lart konkluzioni eshte se ” nderkombetaret” mbrojne Sali kriminelin pasi ai ne menyre” te shkelqyer” duke vepruar si DEMON,SHTRIG,DEVIL,TRADHETAR,VRASES,KRIMINEL,PERVERS,MANJAK realizoi ate qe thame me lart..defuckomunistifikimin qe ishte me me shume se DIRTY JOB….dhe keto nderkombetaret e donaldlulit,vlahutines dhe helmutit jo vetem duhet te kerkojne falje per Salimonstren e tyre…duke gjetur gjetur menyra per pranga apo egzekutim..por dhte te demshperblejne ate popull moralisht per demet e Devilit Viqidolit.

  Reply to this comment
 3. alphade June 21, 15:07

  Zoterinj ! Heqja qafe nenin 88 shenon hapin e pare drejt
  vendosjes se drejtesise se vertete ne kete vend qe quhet
  Shqiperi qe ka 27 vjet qe po lengon nen thundrren e gan-
  stereve te Sali Vicidolit, fatkeqesia me e madhe e kombit
  shqiptar pergjate 27 vjeteve. Deri tash berishovizmi ka te
  gjitha organet e drejtesise nen daren e hekurt te urdherit
  dhe te zbatimit te tyre sipas interesave te klanit berisha.
  Neni 88 nuk ben gje tjeter vetem se bunkerizon dinastine
  berisha,prandaj edhe myteberet e kryekriminelit Berisha
  si bashet e bylyket insistojne ne nenin 88 duke ia atribuar
  M kete Venecias dhe se gjoja keta pergjerohen per
  te vendosur kete nen i cili nuk ben gje tjeter vetem se
  vendos pazarllekun e partive te medha dhe propozimi eshte i PD qe 4 anetare te jene zgjedhur prej saj si mino-
  rance dhe 4 t’i kete mazhoranza dhe kjo nen pretekstin se mos kapet Drejtesia nga mazhoranza dhe i bie qe
  koalicioni i mazhorances PS-LSI te kene nga 2 te zgjedhur nga ana e tyre . Dhe Bylyku na e thote kete ne
  interviste me kaq natyralizem sa cdo njeri me dy pare mend shtron pyetjen: Ore zoterinj me gjithe mend e keni
  kete propozim ??? Po kjo eshte nje fyerje e rende per
  intelektin e qenjes njerezore ku pakica te kete super te
  drejtea ndersa mazhoranza e zgjedhur nga populli me vote t’i imponohet pakica e degdisur nga pushteti .Sali
  Vicidoli praktikisht e bunkerizoi Drejtesine ne doren e tij
  duke filluar nga uloku tashme i njohur e duke perfunduar
  deri te prokurori i fundit dhe tash lufton t’i kete perseri
  pushtetin e drejtesise dhe prandaj tash e gjithe drejtesia
  eshte leshuar si langoj e ujq te uritur per denuar cdo po-
  likan e deputet te shumicas parlamentare ,ndersa mbron
  me nje arrogance te papershkruar njerezit e saj,si psh.
  mulet ,kete agjent te UDB-s se Rankovicit e Miloshevicit
  sepse e gjithe banda e Saliut jo vetem eshte hajne e vra-
  sese por edhe vegel agjenturore e UDB-s se Milloshit.
  Ndersa nga ana e mazhorances nuk ka asnje reagim ne
  mbrotje te te sajve kur ata denohen kot se koti si psh
  djalishi i Kavajes Roshi qe ju sajuan gjithe ai llum shpi-
  fjesh vec per faktin se ky djalosh jo vetem qe nuk ka
  mbeshtetje ,por qe sfidoi Berishen qe zgjidhej me 99
  perqind e votave te vjedhura te kavajsve . Kjo nuk mund
  te pranohej nga plaku i permjerrur Mere dhe prandaj
  gjithe ai sulm ndaj nje djaloshi dinamik e aktiv,idem
  Veliaj, ja ka ndryshuar faqen qytetit te Kavajes ndryshe
  nga c’ishte Kavaja ne kohen e Vicidolit, ku mbante
  ndonje fjalim nje here 4 vjet ne Kavaje dhe pastaj i kthente kurrizin kavajseve duke i nxjerre edhe gjuhen
  me mosperfillje .
  Por vicidolasi nuk ka kuptuar asgje nga populli i Kavajes
  i cili ta mat koken me pe. Ne kohen komunizmit ishte
  pikerisht populli i Kavajes qe dha sinjalin e pare kunder
  mosperfilljes ndaj tyre nga ana e regjimit te atehershem.
  Kjo ndodhi ne vitet 78-79 , ne mos gaboj . E para ishte
  Kavaja qe mori anen e demokracise dhe kjo iu mohua
  nga larot e bandat e vicidolasve .. Kjo eshte pra ,Kavaja.

  Reply to this comment
 4. fteri June 21, 15:30

  ****Futi këta të PD-së në parlament ,kushë nuk votonë reformën në drejtësi është armik i drejtësisë së reformuar ,llogritë ti bëjnë mirë me popullin ………..Por edhe ju dhe ambasadorët tjerë të jenë në një kërkesë KRYERJEN E REFORMËS në drejtësi rrugë tjetër nuk ka.

  Reply to this comment
 5. LORA June 21, 16:02

  Mire ky Lu-ja me keto deklarimet publike,,,,,por nuk e kam marre vesh ndonjehere se cfare u thote shqup-save kur u ben frequently vizita.

  Reply to this comment
 6. Katan Trebeshina June 21, 16:13

  Premtove reformë .
  Na premtove rregull .
  Po dole usta .
  Që hedh kasht mbi tjegull .
  .
  Premtove përmbysje .
  Edi çnuk premtove .
  Po jashtë zyres tende .
  Asgje srregullove .
  .
  Bere kabinet .
  Dhe unë mirë e prita .
  Po sot mu hap bytha .
  Me çpo thot Lindita .
  .
  Premtove o trim .
  O Edi bandilli .
  Reforma dot sbëre .
  O Haxhi Qamil .
  .
  Porosit Linditën .
  Reformat ju thanë .
  Na ka në dorë sytë .
  Ka fëmijët tanë .
  .
  Edi është momenti .
  Nuk të flas përçart .
  Duhet ta pranosh .
  Ngriji duart lart .
  .
  Ty të shpëton shurra .
  Sa herë flet Iliri .
  Rreh çtë del përpara .
  Ikën nga fiqiri .
  .
  Dil ystifikou .
  Thuaj u përpoqe .
  Smunde nga Iliri .
  Të ka zënë për koqe

  Reply to this comment
 7. Syrja Qarri June 21, 17:04

  Pertej te gjitha atyre qe jane thene per Reformen ne drejtesi.
  A nuk j’u duket sikur z.LU e ka marre si shume PERSONALE kete pune ?
  A me te vertete duhet te besojme se kaq shume “I digjet barku” per Shqiperine dhe shqiptaret ?
  A nuk eshte mire qe njeriu te tregohet here-here Skeptik, Dyshues dhe Mosbesues ?

  Reply to this comment
 8. perkthyesi June 21, 17:26

  Zoti ambasador, po na habisni me qendrimin tuaj! Ndoshta gaboj, por nuk po tregoheni konsekuent ne zbatimin e idese suaj per kryerjen sa me pare te reformes ne drejtes Dhe sa do presim, pasi shpresat perfundimtare jane te ju dhe qeveria e Sh.B.Ai! Ju lutem, Mos u shqiptarizoni!

  Reply to this comment
 9. petriti June 21, 18:17

  Eshte domosdoshmeri te bashkohen burret me dije me persnalitet,me vlera ne shoqeri dhe jo te flasin bec e bec,qe tu bashkangjitet masa e guère e popullit qe vuan nga keta gjoja politinan,por jane hajdut te babezitur.

  Reply to this comment
 10. Arben June 21, 20:23

  CFARE LODHESH KOT OR MIK,

  POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK, MEZI PO PRET ZGJEDHJET E ARDHSHME, PER TE SHITUR VOTEN PER NJE THES MIELL, TI SHKERDHEN TRUTE ME KETA NJEREZ.

  RRI O SHOKU SE JANE REHAT.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*