Reforma në drejtësi, miratohen projektligjet me 84 vota

July 31, 2014 17:14

Reforma në drejtësi, miratohen projektligjet me 84 vota

Miratohen në Kuvend disa projektligje që kërkojnë shumicë të cilësuar. Pasditen e sotme, në përfundim të diskutimeve për reformën territoriale, janë miratuar me 84 votat e maxhorancës disa shtesa në Kodin Penal dhe në atë të Procedurës Penale.

Po me 84 vota u votuan dhe ndryshimet në ligjin “Për organizimin dhe funksionimin e Gjykatave Administrative dhe gjykimin e mosmarrëveshjeve administrative”, si dhe shtesat në ligjin “Për organizimin dhe funksionimin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë”.

Një tjetër pr/ligj i miratuar me 84 vota është dhe ndryshimi në ligjin “Për dhënie amnistie’; ndërsa Kodi Doganor i Republikës së Shqipërisë u miratua me 89 vota.

Këto pesë ligje ishin mbartur nga seanca kaluar për shkak të mungesës së kuorumit prej 84 votash, i domosdoshëm për miratimin e tyre.

 

July 31, 2014 17:14
Komento

2 Komente

 1. Enkel July 31, 20:44

  Kjo nuk eshte reforme.Keto jane arnime ligjesh.

  Reply to this comment
  • andromeda July 31, 22:20

   Ekzakt Enkel. Reformat duhet të jenë radikale, sidomos ajo në drejtësi. Pa një reformë të thellë në drejtësi nuk do të kemi një shtet ligjor por do vazhdojë avazi injë presidenti ulok dhe kukëll dhe një KLD që ndihmon krimin, korrupsionin dhe abuzuesit me pushtetin.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*