Reforma në Drejtësi, PD vendos tre kushte për të marrë pjesë

August 19, 2014 15:56

Reforma në Drejtësi, PD vendos tre kushte për të marrë pjesë

Partia Demokratike kushtëzon pjesëmarrjen e saj në reformën në drejtësi me 3 kushte, të cilat duhet të pranohen nga mazhoranca. Në një kohë kur pritet që Kuvendi të nisë sesionin e ri parlamentar me reformën në drejtësi, demokratët propozojnë që ky process të udhëhiqet nga ekspertiza ndërkombëtare, të jetë gjithëpërfshirëse dhe konsensuale.

Deputeti Eduard Halimi thekson se këto 3 kushte janë plotësisht në frymën e standardeve europiane.

 “Reforma në drejtësi duhet të bëhet nën udhëheqjen e Komisionit të Venecias dhe ekspertizës ndërkombëtare. Të jetë konsensuale dhe gjithëpërfshirëse”, shprehet ish-ministri i Drejtësisë gjatë qeverisjes së Partisë Demokratike.

Brenda pak javësh Partia Demokratike do të bëjë publike para qytetarëve një dokument të hollësishëm strategjik mbi reformën në drejtësi. Sipas demokratëve, ky dokument synon që të garantojë sistemin e drejtësisë të pavarur nga politika, sikundër ministrit të Drejtësisë t’I hiqet e drejta e kërkesës për të shkarkuar gjyqtarët.

Në këtë kuadër, Halimi sqaron se këtë të drejtë duhet ta ketë Prokurori i Përgjithshëm, Kryetari i Gjykatës, Dhoma e Avokatisë.

“Sa më shumë të ketë monitorë që do të monitorjmë aq më shumë do të kemi identifikim të gjyqtarëve të korruptuar”, shprehet ai.

Gjithashtu demokratët kërkojnë që pjesa më e madhe gjyqtarëve të rekrutohen në sistem nëpërmjet Shkollës së Magjistraturës, duke i prerë në këtë mënyrë rrugën emërimevë të individëve politik.

“Kuota prej 75 % duhet të jetë brenda sistemit. Duke qenë brenda sistemit mundësia e kapjes së politikës është shumë herë më e vogël”, thotë më tej ish ministri i Drejtësisë.

Demokratët synojnë dhe shëndërrimin e Gjykatës së Lartë në gjykatë karriere.

“Asnjë anëtar i Gjykatës së Lartë nuk mund të bëhet anëtar pa kaluar në shkallën e parë, të Apelit dhe më pas në të Lartën. Pra të mos ketë kapërcime dhe forcimi i llogaridhënies”, tha Halimi.

August 19, 2014 15:56
Komento

9 Komente

 1. andrea August 19, 16:21

  Po keta sikur kane shumicen???,S’merret vesh cfar kerkojne..si ne kopesht femijesh me edukatore Lulen e pronar xhaxhi Saliun!!!-Une propozoj qe keta ti hartojne projekt ligjet dhe shumica ti miratoje!!!???Rrofte s.b*tha!!!Me kete mendje qe kane mazhoranca do shkoje me 93 kartone dhe pd me gjithe oficerin do shkojne keq e me keq!Po le qe cfar presim me nivelin e perfaqsimit qe u katandis pd???Lesh arapi thuaj!!!Une i lutem shume Palokes si me i zgjuari i grupit parlamentar,te shohe me larg se deri tani…me kusht te heqe syzet!!

  Reply to this comment
 2. ani hodri August 19, 16:44

  Dmth ish ministri kërkon:
  1. konstatimin një për një të gjitha shkeljeve te gjyqtareve
  2. largimi i përhershëm i tyre nga sistemi i drejtësisë
  3. sekuestrimi i të gjithë pasurive të paligjshme deri ne qindarke
  Pastaj jepjani zotit Halimi për të mbushur sheshet e protestave.

  Reply to this comment
 3. Emigrant USA August 19, 17:03

  Nuk besoj se Ju duhet ky miu I haleve per te bere reformen ne drejtesi shkatroni kete kupole te keqe qe asnje standart democratic nuk ka Ju Natyrisht assistencen e komisionit te venecias duhet ta keni marre parasysh Ndersa per te tjeret nuk ju duhet asnje Mbas drejtesise zevendesoje dhe ate mustaqen ne presidence sepse nuk ka asnje gje te per basket me ate vend ku eshte ulura

  Reply to this comment
 4. materia August 19, 18:37

  -Nje mendim te vogel kam…ata qe nuk e justifikojne pasurine majtas dhe djathtas te mos jene pjese e hartes ne reformen ne drejtesi.Halimi e kishte kohen e mjaftueshme per reformat e ngelura ne tentative dhe meqe nuk ka pushtetin[VOTEN] ta mbaje mire me presidentin per duet rastesor..Europa ka kushte te tjerra.

  Reply to this comment
 5. Pëllumb zaimi August 19, 18:56

  “Pd vendos kushte për reformën në..” thotë titulli? Titulli duhej të ishte: “Pakica vendos kushte..” që kështu njerëzit të gjykonin se kjo pakicë minon parimet themelore te demokracisë duke e kushtëzuar vullnetin e shumicës..!? Me këtë logjikê edhe se çfarë duhet të shkruajë gazeta “Dita” duhet ta kushtëzoj unë lexuesi Pëllumb zaimi ??? Thonë gjithashtu “ta udheheqë Komisioni i. Venecias…”Unë them gjithashtu që, “edhe pd-në ta udhëheqë Eduard halimja ose…ose… Fazlliçi” ??? Ku është e keqja te logjika ime e tipit halimist? Sipas halimit edhe unë duhet te kem të drejtë apo jo? Kushtet janë të pakicës,vendimet janë të shumicës por,unë nuk i zbatoj këto vendime n.q.s nuk implementohen “kushtet halime”? Kështu thotë zonja halime dhe kjo është pun’ e dhime!?? Tung!

  Reply to this comment
 6. Jimi August 19, 20:47

  Nu paska P.D.” nje burre me mjeker” ne magjistrature qe te kete eksperiencen dhe moshen per te dhene mendje per reformen ne drejtesi?

  Reply to this comment
 7. Biku August 19, 20:57

  O Halim o Halim
  qe nuk di as shkrim e kendim.

  Tani te ra ndermend zotrote se duhet bere reforme ne drejtesi? Je teper i vockel per tu marre me gjera te tilla. Kjo pune ne radhe te pare do atdhetarizem, do dashuri e respekt per publikun. do mendje akademikesh, njerez te afte dhe jo piciruke si puna e jote.Ju nuk i kini keto cilesi. Ore zotri (qe nuk je zotri po nje rrugac), me ke kujton ti se tallesh? Me popullin shqiptar?Ti i di shqiptaret si vetja tende? Pse nuk u thua shqiptareve se pse nuk e bere ti per 8 vjet kete reforme?Dhe tani kerkon te vesh kushte? Populli shqiptar ne shumice dermuese ka zgjedhur nje qeveri qe e ka ne program reformen ne drejtesi. Kaq. Rrini aty ku jeni dhe tu vije shume turp se si e katandiset kete milet.

  O halim more Halim
  shko meso shkrim e kendim

  Het i Molla Sylos nga Shkodra ne nje dasem i u drejtua me bejte njerit si puna e jote, me keto vargje:

  Dasma ne mes te oborrit
  Marre me i thane kujt
  Kur i kruhet bytha horit
  I kruhet ma shume se gjithkujt

  Ec aty…….

  Reply to this comment
 8. Sela August 19, 21:12

  Keto jane kerkesa nga ata qe krijuan “kursin e plepave “per te shkateruar drejtesine Shqipetare,jane kerkesa nga ata qe kerkojne deklarata qe Sali Berisha nuk do te shkoje asnjehere perpara dyerve te drejtesise.Halimi eshte lexuesi i ketyre kerkesave se tjeter kush i ka formuluar.

  Reply to this comment
 9. selmani August 20, 00:19

  o ju… kina ne bithe te gjith ju o zyrtare b… te Pe-De-se, po ju qe e shkaterruat drejtesine kerkoni te beni reformen e saj….??!!!! vallahi e bilahi Moni çuditet me ju se ju ose boni sikur ose jeni tamam gomere, ptu fare e keqe….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*