REFORMA NË DREJTËSI / Rama dhe Meta shtrëngojnë duart pas takimit në ‘Vilën 30’

December 26, 2015 15:22

REFORMA NË DREJTËSI / Rama dhe Meta shtrëngojnë duart pas takimit në ‘Vilën 30’

Pas ligjit të dekriminalizimit hapi i radhës së mazhorancës është reforma në drejtësi.

Kjo duket se ka qenë edhe shkaku që kryeministri Rama dhe kreu i Kuvendit Meta janë takuar mesditën e sotme. Ata janë takuar në ambientet e “Vila 30”.

Në takim marrin pjesë edhe kryetarët e grupeve kuvendore të dy partive të koalicionit, Gramoz Ruçi dhe Petrit Vasili si dhe ministri i Drejtësisë Ylli Manjani.

Më vjen keq që keni pritur kaq gjatë por nuk ndihem fajtor se nuk ju lajmëroi njeri. Por dëshira dhe pasioni për punën ka dhe kosto. Bëmë një takim për të diskutuar për një sërë çështjes, që është mbyllja e nëj viti dhe fillon një vit i ri. Një ndër objektivat kryesore është çuarja përpara e reformave në drejtësi. Ndamë kënaqësinë që trenit të reformës iu bashkua dhe PD. Jam i kënaqur se kaluan shumë kohë që të ndajnë trenin por i hipën. Duhet të finalizojmë këtë proces duke shfrytëzuar dhe rekomandimet e Venecias. Të gjithë së bashku të marrim përgjegjësinë që ti japim vendit reformën e shumë pritur prej shumë vitesh”, tha Rama..

“Duhet vlerësuar puna e madhe. Do falenderoj dhe ekspertët vendas dhe ndërkombëtarë. Do të falenderoj dhe angazhimin e Komisionit të Venecias.

Rekomandimet e Komisionit të Venecias janë të rëndësishme.  Uroj që në 2016 të jetojmë një vend më të sigurtë dhe në një shtet sa më ligjor”, theksoi Meta. 

Në fund nuk mungoi edhe një shtrëngim duarsh midis dy liderëve të së majtës.

December 26, 2015 15:22
Komento

9 Komente

 1. [email protected] December 26, 16:34

  REFORMA NE DREJTESI ,DUHET TE QUHET REFORMA NE SHTREMBESI 1

  Reforma ne drejtesi ,u pazareps se si te mos denohen ata qe duhen denuar !

  Psh ; Sali Berisha dhe i gjithe rangu i larte i perbere nga kriminelet dhe hajdutet e kusaret me te medhenj….T.E M.O.S ..T.E. P.R.E.K.E.N…..!

  KETE NUK MUND TA QUAJME DREJTESI !

  TE KAPEN DHE DENOHEN FUKARENJTE ME DHJETERA VITE BURGE ,DHE KRIMINELET E VERTETE TE MOS LEJOHEN QE TE KAPEN…….
  ME NJI FJALE ,I JEPET PRAPE Amnisti kriminelit Sali Berisha me banden e tij !

  [o Shqiperi te kam dhjere se nuk te kuptava asnjihere …..]

  Reply to this comment
 2. korçari December 26, 17:36

  Shtrohet pyetja:A ka nje shqiptar te ndershem i cili mund te besoje se Meta mbeshtet reformen ne drejtesi ?Te pakten zoti Rama duket t’i kursesh popullit kete lloj talljeje dhe sidomos per Krishtlindje ,naivet te cilet mund t’a besojne kete PERRALLE mund t’i mumerojme me gishta,nuk mundet hajduti te arrestoje HAJDUTIN eshte non sens.

  Reply to this comment
 3. Arben December 26, 18:32

  ZOR SE NJEREZIT E THJESHTE PERFITOJNE KUR SHTRENGON DOREN ILIR META.

  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG

  DHE SEKUESTRIM PASURIE

  PER ILIR METEN DHE GJITHE LSI.

  Reply to this comment
 4. shqiptar sharri December 26, 19:57

  vfdfzjhztlik-

  Reply to this comment
 5. Shqiptar i Ndershëm December 26, 20:00

  -SHARLATANIZËM I PARTIVE POLITIKE (-PËRGJEGJËSE-).
  -SHARLATANIZËM I MEDIAVE KRYESORE (-SERVILE TË POLITIKËS-).
  -SHARLATANIZËM I SISTEMIT TË DREJTËSISË (-VASAL I POLITIKËS-).

  NUK DO TË BËHET – Reforma e Sistemit të Drejtësisë në Shqipëri.
  NUK MUND TË BËHET – Reforma e Sistemit të Drejtësisë në Shqipëri.

  -Nga (ata dhe ato) që Kanë Gllabëruar dhe Gllabërojnë 25 vjet Shqipërinë.
  -Nga (ata dhe ato) që i Servilosen Politikës për Interesa të Veta Personale.

  Reply to this comment
 6. xhimmy shipkovica December 26, 20:08

  te nderur.

  Reply to this comment
 7. Rezi December 27, 10:29

  SHTRENGIMI I DUARVE TREGON SE NGERCI ESHTE ZGJIDHUR E PER PASOJE NUK DO TE PREKET ASNJE FIJE FLOKU NGA KJO OLIGARKI TASHME E CIMENTUAR NE SHQIPERI!RAMA DO TI JETE DREJTUAR METES SE:PERSE SHQETESOHESH KUR DREJTESINE DO TA BEJME NE E JO TJETERKUSH,NE S’DO DENOJME VETVEHTEN NDAJ MBESHTETE KETE REFORME DHE HYP PERPARA XHIXHI PER REFORMA TE TJERA!

  Reply to this comment
 8. elio December 27, 10:36

  Shtepia digjet e Ku..at krihen i thone kesaj!!!

  Reply to this comment
 9. era December 27, 16:29

  Sot do fle e qete!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?