Rama i shkruan Bashës: Të pres në orën 11 te Kryeministria; Kreu i PD: Flasim pas 1 Qershorit

May 27, 2016 13:25

Rama i shkruan Bashës: Të pres në orën 11 te Kryeministria; Kreu i PD: Flasim pas 1 Qershorit

Kryeministri Edi Rama e fton kreun e opozitës, Lulzim Bashën, nesër në orën 11:00 në selinë e qeverisë për të diskutuar Reformën në Drejtësi.

Rama ka komunikuar zyrtarisht me selinë e PD nëpërmjet shefes së Kabinetit dhe në shkresën e Vali Bizhgëz, drejtuar Shefes së Kabinetit të PD, Greta Deljanit.

Ja letra e plotë:

Drejtuar: Znj. Greta Deljani Drejtori i Kabinetit Partia Demokratike e Shqipërisë

E nderuar zonja Deljani

Duke marrë shkas nga shprehja publike e gatishmërisë së zotit Lulzim Basha për t’u takuar me Kryeministrin, zotin Edi Rama, jam e autorizuar t’ju komunikoj se ftesa që Kryeministri i ka dërguar zotit Basha mbetet gjithmonë e hapur.

Kryeministri është i gatshëm të takohet me Kryetarin e Partisë Demokratike që nesër në orën 11:00. Zoti Basha është sigurisht i mirëpritur të caktojë orën e takimit në çdo rast.

Duke qenë se vendi i takimit është lënë në zgjedhjen e Kryeministrit, ai mund të zhvillohet në Sallën e Hartave, në godinën e Këshillit të Ministrave. Kryeministri do të jetë i shoqëruar nga Kryetari i Komisionit parlamentar për Reformën në Drejtësi, Z. Fatmir Xhafaj, si edhe nga Kryetari i Komisionit parlamentar për Reformën Zgjedhore, Z. Bashkim Fino. Zoti Basha është mëse i mirëpritur të vijë i shoqëruar sipas dëshirës së tij.

Në kuadër të këtij takimi, Kryeministri do të dëshironte të trajtonte sëbashku me Kryetarin e Partisë Demokratike, çështjen e Reformës në Drejtësi, atë të Reformës Zgjedhore dhe çdo çështje tjetër me rëndësi dhe interes të përbashkët.

Për rëndësinë e posaçme të këtij komunikimi, kjo letër do të publikohet në faqen zyrtare të Kryeministrisë.

Duke ju falënderuar për mirëkuptimin dhe bashkëpunimin, mbetem në dispozicion për çdo detaj të organizimit të këtij takimi.

Me konsideratë, Vali Bizhga Drejtori i Kabinetit

 

 

Leter_drejtuar_Drejtorit_te_Kabinetit_te_Partise_Demokratike_te_Shqiperise_(1)

 

 

 

Kreu i PD-së, Lulzim Basha i ka kthyer përgjigje kryeministri Edi Rama për letrën në lidhje me takimin e nesërm.

Në përgjigjen e tij, Basha shprehet se deri të martën e ka axhendën e zënë.

Deri të martën e kam axhendën e zënë. Nga e mërkura e tutje mund të takohemi. Për vendim e takimit të gatshëm të negociojmë, mësohet se është përgjigja e kreut të PD-së, Lulzim Basha për Ramën.

leta

May 27, 2016 13:25
Komento

9 Komente

 1. l May 27, 13:53

  Po te flisja per meazhin qe percjell lajmi,nese edoni troç,
  Eshte tallja me e madhe qe mund t’i bejne politikanet e ketij shteti popullit te vet.
  Per mendimin tim te sanksionohet me ligj,qe kreret e partive parlamentare pozite opozite te bejne plan takimesh ne çdo tre muaj te vitit per rrahje mendimesh , dhe nese dikush mban qendrim mosperfilles ofendonjes apo nuk e pranon nje gje te tille te ndeshkohet ligjerisht.
  Personalisht po deshet dilni beni mundje ose zihuni para Skenderbeut,per problemet e vendit takohuni si BURRI ME BURRIN.
  Ju pershendes miqesisht djem!

  Reply to this comment
 2. Arben May 27, 14:24

  PO SALIU, CFARE MENDIMI KA VALLE????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  DING DONG, LULUSHI ESHTE AGJENT ME DOSJE, DHE NUK MERR DOT KURAJO TE DALE KUNDER SALIUT, PRANDAJ U ZGJODH.

  NDERSA TE DJATHTET QE VAZHDOJNE TE VOTOJNE PD, LE TA MBAJNE GISHTIN NE B….

  Reply to this comment
 3. Juri May 27, 16:26

  Saliu po e shk….dhen rilindjen shkrim nga Bledi Mane.
  Nuk ke ca ti thush me, Rames me shoke. Po nejten tu prit akoma Saliun me Lulushin, nuk do ta kene te gjate ne qeveri.

  Reply to this comment
 4. alphade May 27, 16:38

  Vaj vatani,mjere mileti !
  Ku e lame e ku na mbeti !
  Nje milion shuplakat e ketij Edi !
  Moj Shqypni e mjera Shqypni,
  Kush te qitun me kry ne hi,hale ?….

  Reply to this comment
 5. dash May 27, 16:48

  A te negociofsha une ty pa….nuk di cfare te thuash,nje popull i tere pret kete reforme ,pret ndryshime pret permiresime qe kishte enderuar Luli tallet.Nuk e kuptoj k.m. Shpresoj qe k.m.di dicka me shume se ne qe nuk reagon……ca te thuash

  Reply to this comment
 6. Asi May 27, 16:58

  Po normal qe nuk mund te shkoje dot basha perpara se do festoje 1 Qershorin me pare.

  Reply to this comment
 7. ALBAN DEGA May 27, 18:49

  NUK ESHTE KOHA PER PISEDIME ZOTI RAMA!

  – Reforme ne drejtesi sot… Ose zgjedhe te parakoheshme e referendum mbarepopullor per Reformen ne drejtesi nje minute e me pare
  – Enough to it’s enough…. Boll me !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Populli nuk te votoi te lutesh Edi Rama! Kemi boll hoxhallare, prifterinj, popa, dervishe ..,,
  Te votoi te qeverisesh . Qeveris ! Po si mund te qeverisish?
  Nuk ka pase edhe nuk mund te kete qeverisje demokratike pa Drejtesi e shtet ligjor ashtu si nuk mund te kete as sovranitet pa shtet!
  Nuk behet as reforma, as Drejtesia, as shteti me lutje ndaj atyre qe rrenuan e zhbene te pakten pese here kete shtet ne 25 vjetet e fundit…
  Nuk behet e as mos te shkoje ndermend qe kusare qe kane vjedhe, jo 250 , por te pakten 500 milione euro te Autostrades se Kusarise se Kombit, atdheshites si Sali Berisha apo Lulezim Basha, Arben Imami e co. te kapur ne flagrance nga Gjykata Kushtetuese, vrases perserites te 4 shqiptareve me 2 prill 1991, te atdhetarit Remzi Hoxha ne vitin 1995, te mijera shqiptareve ne 97-en, te 26 viktimave te Gerdecit, te 4 protestuesve te 11 janarit 2011… te rrenimit dhe kalbezimit te cdo hallke te shtetit shqiptar te pranojne heqjen e parzmores se Impunitetit per kete Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit.
  Minave me sahat qe ka lene ne cdo hallke e ne cdo hap te shqiptareve, kjo “bande gangsteresh” po i shtojne cdo dite mina te reja!
  Grushti institucional i shtetit i javes se fundit ku u mobilizua cdo gangster politik, familjar, mediatik i ” kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit”. ofensiva komplotuese e cdo skalioni te saj me nje agjent te UDB-s se Milloshevicit qe beri prokurorin e Ministrit te Brendshem me te suksesshem te kesaj qeverie Saimir Tahiri, krahmarrja sa e trashe edhe cinike e kapterr Nishanit ne bashkepunim me Ajazin e Llallen, te gjithe nen komanden e Mareshallit te Beogradit, Moskes…. jane ” Flamuj te kuq”, sic thone amerikanet, alarm e kushtrim per cdo shqiptar qe e do sadopak ate vend te bukur e ate popull pa shtet ligjor e pa Drejtesi!
  Nuk ka shqiptar e nderkombetar…. edhe lopa e sheh dhe e di se kush dhe perse po e saboton, po e vonon me cdo mjet e me cdo cmim Reformen ne Drejtesi!
  Sali Berisha e ka emrin dhe mbiemrin qe cuditerisht kane frike t’ia permendin edhe Ambasadoret!
  Banda e gangstereve, ceta e atdheshitesve, lukunia e atdherrenuesve, skalionet e atdhekalbezuesve te cdo pori te tij, Mafia qe ka korruptuar edhe vete korrupsionin si fjale e si koncept jo vetem ligjor por edhe gjuhesor, arrin deri aty sa me nje pafytyresi te pashoqe te akuzoje qeverine dhe mazhorancen se e ka vonuar Reformen ne Drejtesi!
  Kesaj i thote populli me ta lene kopilin ne dere!
  Gjysma e se keqes! Cinizmi dhe arroganca, shejtanbudalleku dhe idiotesia donkishoteske e liderit de jure te saj Lulezim Basha kalon cdo kufi te aresyes njerezore kur ben thirrje per ta vonuar edhe me shume se nje vit tjeter reformen, pra impunitetin e kesaj Mafia te cmendur nga frika dhe paniku i ndeshkimit ligjor te krimeve te saj madhore ndaj shqiptareve dhe Shqiperise!
  Zot ruajna nga marrezira te tilla te diktuara nga Padrinoja i saj!
  Hajde te fitojme kohen e humbur dhe vonesen e qeverise per Reformen ne Drejtesi duke e vonuar edhe mbi nje vit tjeter… Eshte mesazhi me i fundit i SHQUP-it.
  Edhe Don Kishoti i Mances do te cohej lugat dhe do te kerkonte titullin Akademik perballe kesaj cmendurie te Lugatit te Vicidolit, te recituar keq nga Shvejku i tij Lulezim Basha. Aq shume e kane kalbezuar shtetin shqiptar sa virusi i kalbjes u ka depertuar edhe ne qelizat e trurit te vet!
  Ja pse Reforma ne Drejtesi eshte nje emergjence Kombetare.Sot!
  Neser eshte vone!
  Ja pse Reforma ne Drejtesi eshte jetike per shqiptaret dhe Shqiperine!? Sot!
  Neser eshte kurre!
  Pa drejtesi e shtet ligjor nuk ka e nuk mund te kete qeverisje!?
  Pse!?
  Nje shembull per shkelqimin e Zi te antishtetit Dosja Fullani…
  Banka e Shtetit Shqiptar i blew qeverisje ( Shtetit te Saliqit ) Hotel Dajtin, prone e shtetit shqiptar, per te cilin askush nuk ofroi as 5 milione dollare per ta blere…. Taksapaguesve fakira shqiptare iu vodhen me mashtrim, fallsifikim, shperdorim te shumefishte e shume palesh te detyres ne bashkepunim kriminal te mirefillte ne vlera shume te nedha me shume se 6 fishi i vleres se tregut te nje prone shteterore.
  Fullani mori me qera sa Frengu pulen per vite te tera hapesira tek familja dhe klientit e saj per Banken e Shtetit Shqiptar qe do te kishte kushtuar shume me pak po te ishte ngritur e re nga themelet. Shperdorim i dyfishte ne vlera te medha e ne bashkepunim kriminal safi!
  Bankes se Shtetit Shqiptar i vidhen diten per Diell e naten per hane, nen hunden e nen kembet e karrikes se zyres dhe nen kembet e krevatit te zyres, Lexo q… Ihanes se tij gati 8 milione dollare vlera monetare dhe policia me te drejte e ndalon per shperdorim detyre.
  Prokuroria nis hetimet dhe e arreston me burg , sic e parashikon Ligji. Cfare ndodhe?!
  Mafia Politiko- Financiaro- Mediatike e Padrinos cohet ne alarm. Ne skene futet Maliqi, Luigji i 14-te, domethene Saliqi dhe minat me sahat qe i ka lene te gatshme ne cdo hallke te Drejtesise shqiptare…
  Gjykata e nxjerr te pafajshem! Prokuroria “harron” me porosi apourdher te beje apel!
  Kryeprokurori Adriatik Palla i zgerlaqur keq nga ” Zeri I Amerikes” belbezon ” tani eshte shume vone… Nuk mund te bejme asgje”
  Hajde kryeproku-hor krimi hajde!
  Po a nuk ta mundeson Ligji Shqiptar dhe nderkombetar qe ta rihapish dosjen nga e para ore proku-hor Plepash!?
  Jo vetem kete , por edhe dosjen e “Beut te Saukut” ku Fullani ka pase dore deri ne supe dhe e shpetoi jo vetem nderhyrja e nje poltbyroisti por edhe roli si hafije e Sigurimit te Shtetit!
  Cfare ndodhe tani… Oreksi vjen duke ngreje… Zollumi keputet prej se trashi, thote sovrani!
  Fullani kerkon jo vetem rikthimin ne vendin e meparshem te Kusarise masive mbi 50 milione dollareshe por edhe demshperblimin prej 500 000 dollaresh ” sepse i ka ikur oreksi”, sic mashtrim mjekja e udhezuar nga Kryeavokati i Fullanit.
  Nje shembull i gjalle I filozofise Popullore : krimineli kthehet gjithnje ne vendin e krimit…
  Nje gabim fatal I Fullanit…
  Nje rast i mrekullueshem per prokurorine per te rifilluar hetimin nga raporti mjekesor qe eshte denoncuar publikisht ne media si fiktiv, mashtrim dhe eshte dorezuar edhe ne Gjykaten Administrative te Tiranes!
  Tani as Adriatik Llalla nuk ka me shfajsim “nuk mund te bejme asgje”!
  Sa qindra milione dollare pagoi e po paguan Qeveria juaj dhe zoti kryminister per borxhet e pashlyera ndaj bizneseve vetem per rruget qe mburret Berisha e ju i paguat!?
  Po per CEZ- in e Albprtrolin, per ARMO-n, per prona te tjetersuara nga gjykatesit e Baba Dokut dhe pagesat per vendimet e Strasburgut?
  Po per Shendetesine e sakatuar e aresimin e Plepave e Akademive te Domosdoves?
  Po per…. E di qe nuk Jane paret e tua e as te Ilirit por te taksapaguesve shqiptare, por jetoj jo vetem me hallet e tyre edhe me kokecarjet tuaja…
  Deget i kemi te perhapura ne pese kontinente por rrenjet i kemi ate ate toke e ne ate truall flori e perle natyrore!
  A ka shembull me te qarte se cfare sjell mungesa e Drejtesise dhe Shtetit ligjor!
  A ka kushtrim me te madh per qeverine dhe Kuvendin e Shqiperise per te miratuar nje ore e me pare Reformen ne Drejtesi!
  Si?
  Me konsensus?
  “Keshtu” ” sic themi ne e asesi ndryshe” eshte diktat jo konsensus!
  Me lutje!?
  Moresine, lutjet, tolerancen Padrino I sheh si dobesi, e i SHKEL me kembe!?
  Cila eshte zgjidhja!?
  Zgjedhje te parakohshme, ka thene Pandeli Majko para disa muajsh dhe analisti mendjemotehte Andrea Stefani ne nje analize para dy ditesh tek gazeta ” Dita”!
  Majko e quajti kete zgjidhje si Plani B!
  Mendime te aresyeshme, por jo zgjidhja e plote!
  Zgjidhja e plote e ketij ngerci politik dhe ligjor, pervec zgjedhjeve te parakohshme Parlamentare kerkon ne te nje jeten kohe edhe Referendum mbarepopullor per Reformen ne Drejtesi!
  E vetmja e “keqe”qe mund ti vije Shqiperise eshte se ato do te shumezonin me zero opoziten destruktivr e shtetrrenuese te Mareshallit
  Cdo lutje per bisedime ( pazarlleqe ) te reja politike do te sillte jo vetem vonesa te reja, por edhe cenim te metejshem te thelbit dhe qellimit te saj madhor per Drejtesi e shtet ligjor ne Shqiperi, sic ka ndodhur te pakten kater here gjate ketyre 15 vjeteve te fundit!
  Enough it’ s enough, thone miqte dhe aleatet tane strategjike amerikane!
  Edhe durimi kinez i Ambasadorit te nderuar amerikan, Shkelqesise se tij Donald Lu ka nje kufi!
  Enough it’s enough!
  Boll me!
  Eshte koha per veprime jo per pisedime!
  Pisedime… nuk eshte gabim ortografik. Nje fjale e re shqip per pazarlleqe te felliqta, per bisedime te pista pa bereqet, per te vra kohen e te ardhmen e shqiptareve dhe Shqiperise!
  Shkurt e shqip: Jo me pisedime!
  Le te flase sovrani me voten e tij te lire!

  Sent from my iPhone

  Reply to this comment
 8. Lori May 28, 09:47

  Thone qe Basha i eshte pergjigjur kerkeses se Ramushit por duke i ndryshuar vendin e takimit duke i ofruar dy variante :Takohemi ne SHQUP dhe une do te paraqitem ne takim ose me Saliun ose me Kinezin,ti hajde me ke te duash i eshte pergjigjur ai!Ramushi e ka refuzuar kete takim pasi e ka menduar holle kete kurth duke menduar se pas saj do te kurdiset ndonje banket e Saliuiu iu iu iu iu iiiiiiiiiuuuuuuuuuuuuu e ka me vehte “barin qe bene çudira ketu e 32 vjete” e per pasoje gjithçka mund te ndodhe!

  Reply to this comment
 9. info analitike May 28, 10:33

  hahaha paska rene ne kontradiket kryerilindjoti. Plasi duke e tallur Lulin si “kryetar ne detyre” ndersa tani i lutet si kreu i opozites. Pse nuk paska thirrur Berishen por kopjen. Rama sikur nuk merrej me kopjet. Vajmedet rilindje kashte e koqe. Jepi Rama se je ne drejtimin e duhur qe te shkaterrosh cdo gje ashtu sic ke bere ne gjithe jeten tende.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

Mendoni se Shqipëria është gati për një organizim të ri përballë gjithë klasës së sotme politike?