Reforma në Drejtësi, rekrutohen me urgjencë 50 magjistratë

September 1, 2016 09:57

Reforma në Drejtësi, rekrutohen me urgjencë 50 magjistratë

Ndryshe nga varianti i depozituar në Kuvend me 67 nene, të martën në seancën plenare projektligjit të vetingut i ishin shtuar dhe edhe 4 nene të tjera në fund, të cilët janë vendimtare për afatet të cilat bëjnë të mundur nisjen e procesit të rivlerësimit të prokurorëve dhe gjyqtarëve.

Një nga detajet më pikante, është kërkesa e ligjit, që brenda këtij viti, menjëherë dhe jashtë radhe, Shkolla e Magjistraturës të pranojë me një konkurs ekstra 50 magjistratë të rinj, të cilët duket se janë menjëherë të nevojshëm pas mundësisë që një pjesë e mirë e gjyqtarëve dhe prokurorëve të japin dorëheqjen për të shpëtuar nga vetingu.

September 1, 2016 09:57
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim