Reforma territoriale, Basha i ka shpresat te Nishani: Fjalën e kanë institucionet e pavarura

August 1, 2014 14:58

Reforma territoriale, Basha i ka shpresat te Nishani: Fjalën e kanë institucionet e pavarura

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e cilëson ndarjen e re territoriale, e cila u miratua një ditë më parë në Kuvend, “një hartë të interesave të errëta të kryeministrit Rama”.

Në një deklaratë për mediat një ditë pas miratimit të reformës territoriale, në të cilën opozita nuk mori pjesë, Basha tha se ajo rrit pushtetin e qeverisë në dëm të interesave të qytetareve.

Basha akuzoi maxhorancën për pazare të ulëta, duke iu referuar votës pro të deputetëve të artisë së dytë opozitare.

“Reforma e shumëreklamuar u katandis dje në një hartë të interesave të errëta të Edi  Ramës, Ilir Metës dhe  kujtdo tjetër  që u përfshi për kocka dhe thërrime në këtë farsë. Kjo është torta e çifligjeve të ëndërruara,  që oligarkët e shumicës kanë guximin dhe paturpësinë ta shesin në publik, me etiketën false të reformës administrativo-territoriale.  Duke i sfiduar hapur miqtë dhe aleatët me pazaret e ulëta deri kriminale që bënë në një Parlament ku bota e  krimit përcakton shumicën dhe ka çelësat e vendimmarrjes, dikton kryeministrin dhe ushqehet nga kryeministri për të votuar aktet e tij anti-kushtetuese dhe anti-kdemokratike”, deklaroi Basha.

Ligji i miratuar një ditë më parë tashmë duhet të kalojë nga Presidenti, tek i cili opozita shpreson për nj rikthim të dytë në Parlament.

“Harta anti-kushtetuese e shumicës Rama-Meta është e papranueshme dhe nuk do të pranohet kurrë. Fjalën e radhës e kanë institucionet e pavarura që kanë funksionet e gardianëve të Kushtetutës, që janë thirrur sërish në provën e qëndrueshmërisë së sistemit të përhershëm demokratik përballë  akteve anti-kushtetuese të qeverisë së përkohshme. Fjala e fundit është e qytetarëve që kanë të drejtë të ngrenë gishtin e akuzës ndaj qeverisë oligarkike që refuzoi t’i pyeste, kur Kushtetuta i urdhëron t’i pyesë e të mos vendosë pa ta”, shtoi kreu i demokratëve”, tha Basha.

August 1, 2014 14:58
Komento

9 Komente

 1. Tarrasi August 1, 15:21

  Gjalle eshte Nishani se eshte zhdukur fare nga vemendja!!!???

  Ah po harrova ai behet gjalle kur PD-ja e komandon te kundershtoje qeverine me ose pa arsye ska rendesi.

  Nishani ky “enuk” i perkryer i PD-se ta puthi baca ne mes te qeroskes se eshte i mrekullueshem.

  Reply to this comment
 2. Naci August 1, 15:25

  Bashuc mendoj se pas zgjedhjeve po ngelesh pa bashki pa kryetar dhe shkelmin e fundit besoj ta jap Gita e babit…shikojme dita po te afron nje fraksion se shpejti do leviz ne P.D qe ti te dalesh pa breke.

  Reply to this comment
 3. Andrea August 1, 15:58

  Te degjosh kete njeri per here te pare thua lum si ne per kete kretar opozite qe kemi i cili flet per rregulla edhe per drejtesi.Haron ky Qivur,ky tradhetar i kombit qe megjith banditin e Vicidolit i falen grekut hapesiren detare ne juge pa ju dridhur dora.Eshte po ky sharlatan qe vodhi po te njejten menyre ne autostraden rruga e kombit,eshte po i njejti njeri qe me manipulimet Berishiane zuri vendin e k/bashkiakut.Ky vrases i 4 martreve me duar ne xhepa duhet te gjykohet per te gjitha keto poshtersi,prandj edhe populli votoi unanimisht me 23 qershor 2013 qe ky llum i kombit,kjo mafje shteterore te jape llogari per ate qe i kane bere ketij kombi keto 23 vjet.

  Reply to this comment
 4. alfade August 1, 16:40

  Nishani institucion i pavarur ?! Nishani eshte i varur plotesisht te koqet e rryshkura te
  Sali Berishovicit , o zoti Bashic. !!!

  Reply to this comment
 5. lulush baroni August 1, 16:55

  te dy horra bulevardi te pashpirt kriminele edhe luli edhe nishani

  Reply to this comment
 6. shpatar August 1, 17:41

  Basha po me pelqen shume si politikan .Duke qene ne opozite ai po jep nje ndihme te jashtezakonshme Mazhorances qe dhe vete nuk po e kuptone .Te kundershtosh pa shtruar obsjone eshte njesoje sikur nuk ke folur ose pajtohesh duke kundershtuar .
  Jane te lexushme pikpamjet e opozites kur e di qe nuk ka forcen e kartoni.Eshte njesojne sikur te thone :Beni cte doni .Ne nuk biem dakorte edhe kur kini te drejte .Ky nuk eshte faji i Mazhorances por pasoje e ndeshkimit qe populli i beri ne 23 Qershor .Ajo qe nuk shkon tek Pd eshte se po shkaterrojne dhe ato pak vlera qe ju kane mbetur .
  Nje gabim tjeter qe e pret Pd eshte ndeshkimi qe mund te marri Presidenti nese del kunder shumices se cilesuar te Parlamentit.Tani duket qarte se dhe Idrizi do ti bashkohet vullnetit te Mazhorances .Ne keto kushte Pd ska me goje por eshte si kufome ne kuvend .Kjo duhet ti vere ne levizje burrat e zgjuar te Pd per ti dhene nje drejtim te ri te ardhmes se saje .Berisha e Luliu nuk mund te presin me koka sic kane prere .Rruga e Shqiperise eshte percaktuar dhe ska me asnje force rregersive qe ta ndali .

  Reply to this comment
 7. qerosi August 1, 18:16

  o lul kurva kur flet dhe ti mor kriminel futeni ne burg pleheren

  Reply to this comment
 8. alfade August 2, 02:00

  Bashici po vdes nga cmira , aseti, zilia ! 88 votat e kane bere t’i ike petulla Bashicit !
  O tempora , o mores. ! Quo vadis ?

  Reply to this comment
 9. lejleku August 2, 08:43

  Zaten injorantet per te mos u diktuar per te ruajtur fytyren nuk flasi duke qendruar hijerende para te tjreve ,dhe me nje fjale e kupton mem ke te besh . Naivet flasin me pasion ato qe ja u thone te tjeret pa i menduar fare dhe dalin bllof dhe FYL.
  Luli del bllof gjithmone me fjalimet e tij pasionante ….
  Naiviteti eshte gje e bukur kur eshte personale se eshte pazarar , por te nje POLITIKANi madh si Luli na bie si rende kur e degjojme …se edhe nuk cirret dot i shkreti……!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim