Reforma territoriale, vendorët: Mazhoranca të na dëgjojë dhe ne

June 23, 2014 12:34

Reforma territoriale, vendorët: Mazhoranca të na dëgjojë dhe ne

Reforma territoriale do të jetë pjesë e disa tryezave të shoqatave të të zgjedhurve vendor, ku konkretisht sot stratoi debate mbi një çështje të tillë. “Zgjerimi i autonomisë vendore, reformë e qëndrueshme territoriale”, ishte tema e tryezës që u organizua sot, ku morën pjesë kryetarë komunash e bashkish, ekspertë dhe grupe interesi. Në qendër të këtij diskutimi është pikërisht kërkesa e përfaqësuesve vendorë për një konsulencë të gjerë për reformën territoriale. Në vlerësimin e tyre, rritja e autonomisë dhe decentralizimi janë më të rëndësishme se sa kufijtë dhe hartat.
Nga ana e tij, kreu i Bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha e cilësoi skemën e propozuar nga mazhoranca si një ndarje territoriale të njëjtë me atë të Enver Hoxhës.
“Kjo skemë nuk do të funksionojë për qytetarët, nuk është e qëndrueshme dhe nuk kursen para. Përkundrazi do të hajë më shumë parë, e kjo jo për t’i kthyer në investime. Qytetarët nuk e gjejnë veten te kjo ndarje. Qeveria e zotit Rama dhe Meta i është nisur detit më këmbë, do të dalë tek modeli me 36 njësi, modeli Enver Hoxha.
Ndaj le ta ndalim sa nuk është vonë, le ta ndalim me forcën e arsyes. Ta konsiderojmë këtë seminar dhe dy konferencat si thirrje të arsyes për këdo që është me të vërtetë i intersuar për këtë proces. Nëse thirrja e arsyes nuk funksionon ne të zgjedhurit vendorë nuk do të rrimë duarkryq e të heshtur. I bëjmë thirrje qeverisë t’i përgjigjet thirrjes së arsyes të ulet të dialogojë me ne përfaqësuesit e pushteteve vendore, në të kundër me Kushtetutë do të dalim në rrugë”, deklaroi Basha.

June 23, 2014 12:34
Komento

9 Komente

 1. dada June 23, 12:45

  ahahahaha idoli droga ketij tani qe nuk ka lazarate thote hajde te punojme.

  Reply to this comment
  • Devolliu June 23, 18:22

   Ik mor hajdut e kriminel vrasës, mor spiun i sërbit ndaj UÇK-së, mor tradhtar i Kombit që i fale Detin grekut.
   Ti e ke vendin në burg megjith kryekriminelin e Shqipërisë, të çmendurin e Viçidolit.

   Reply to this comment
 2. As June 23, 13:04

  Po dil ne rruge kush te mban, pse rri po duku

  Reply to this comment
 3. SALI MUSHKA June 23, 13:27

  he banditi i vogel sa kile ke perfitu ti nga lazarati more smerlap

  Reply to this comment
 4. . June 23, 13:44

  =========================================

  Shikoni si lef “qeni-biresuar” i Oborrit Droges Ali Bisha.

  =========================================

  Reply to this comment
 5. ty June 23, 13:48

  ore e ka seriozisht ky ,se nuke kane bese keta kriminelat

  Reply to this comment
 6. eglantina June 23, 16:35

  Tashi te ra ndermend per reformen territoriale ??? tashi qe po mbaron reforma???
  http://goo.gl/2y3EdX

  Reply to this comment
 7. I.lir June 23, 18:04

  Lulushi si kofini pas te vjeli.
  Kujdes se po kercenon lulushi ! Dhe kur kercenon ai behet. Nami.
  Ku ka qene deri tani qee kerkonin te vinte ne komision !
  Tani te erdhi veza luli ? Shko se ne komision i ke vendet akoma.

  Reply to this comment
 8. Pena June 24, 08:43

  Ti je nje zagar i neveritshem i kryebanditit S.Berisha,qe meriton peshtymen ne fytyre.Ne,te gjithe jemi deshmitare te felliqesirave tuaja ne diten me diell e ne sy te shqiptareve.Ne kemi pare me syte tona,se ju,si plehra qe jini,po perpiqeni me thonj e me dhembe te beni gjithecka per te fundosur me themel kete vend.Na thuaj z. zagar sa muaj ju lut mazhoranca qe te beheshit pjese e grupit te punes per ndryshimet territorjale dhe ju hidhnit vetem balte,deri sa mazhoranca u detyrua te hedhe hapat njerinj pas tjetrit ne menyre te nje aneshme,duke ua lene deren te hapur te ktheheshit ne cdo moment.Kurse ti,si idjot e kriminel ne duart e Beogradit,ben te pa dituren sot,duke kerkuar t`iu degjojne.Keshtu ju thelloni hendekun qe iu ndan me popullin.Keto i beni se jeni tmerruar nga vendosja e shtetit ligjor dhe shkuarja para bankes se te akuzuarit,zoti bandit qe i ke duart te gjaksura me 21 janar.YYYYYT ….PLEHRA !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim