Fukarenj dhe maskarenj

Arben Duka August 5, 2015 14:00

Fukarenj dhe maskarenj

Kurrë s’do dënohen,
këta maskarenj,
dhe burgjet do jenë,
plot me fukarenj!

Lutja dhe mallkimi,
nuk bën punë mbi ta,
sepse ujku-ujkun,
kurrë nuk e ha!

Reformë s’do ketë,
kurrë në drejtësi,
po dokrra pa fund,
dhe demagogji!

Si e zënë në punë,
politika hiqet,
po këtu-në fakt,
nuk mungojnë ligjet!

Dhe aspak nevojë,
s’kanë të maturohen,
ligjet janë të mira,
po thjeshtë nuk zbatohen!

Korrupsioni-thasët,
i mbush me para,
ndaj s’ka ligj në tokë,
që t’i prekë ata!

Thasët i mbush plot,
me para të thatë,
me një pjesë të tyre,
blihet çdo gjykatë!

Se asnjë gjykatës,
s’ka qëlluar murg,
ndaj asnjë të pasur,
s’kemi sot në burg!

Se dot korrupsionin,
s’e bëjnë fukarenjtë,
po njerëzit e kamur,
dhe zyra-mëdhenjtë!

Pa bekim të tyre,
askush s’bën dot gol,
pa pasur mbështetje,
gjer lart në kupolë!

Edhe që t’i vëmë,
kokë muhabetit,
korrupsioni bëhet,
në zyrat e shtetit!

Nëse ti atë,
denoncon “pa frikë”,
veten e ke futur,
në hall e rrezik!

Ka hajdutëria,
zinxhirin e sajë,
që fillon në fund,
e mbaron në majë!

Kuptohet në fund,
ca qindarka ka,
po kush vjedh qindarka,
pa dyshim e ha!

Kush vjedh ca qindarka,
pa dyshim e ha,
jo maja ku bëhen,
vjedhjet e mëdha!

Asnjë nga të Majës,
në birucë nuk gjen,
sepse vetë sistemi,
zinxhirin ushqen!

Sistemi siç shihet,
është i babëzitur,
se mbi korrupsionin,
i gjithi është ngritur!

Në fakt e gjithë Bota,
vjedh me terezi,
po këtu tek ne,
ka shumë babëzi!

Dihet kush i vjedh,
gjithë paratë tona,
ata që kanë vila,
dhe shumë e shumë prona!

Në poste të larta,
janë e kanë qënë,
me para publike,
të gjitha i bënë!

Ata bënë para,
me para buxheti,
ndaj në korrupsion,
strumbullar është shteti!

Strumbullar është shteti,
që ngre megafonin,
ndaj s’ka Zot ta shkuli,
këtu korrupsionin!

Arben Duka August 5, 2015 14:00
Komento

17 Komente

 1. andromeda August 5, 14:15

  Ke vënë pikën mbi ‘i’, o lum miku.

  Reply to this comment
 2. vezhguesi August 5, 14:29

  Keto vargje jane nje thirrje kunder te pasurve te korruptuar. Cilet jane ata dihen , por nuk denohen , se paguajne gjyqtaret e ja hedhin drejtesise te padrejte shqiptare.

  Reply to this comment
 3. intelektuali August 5, 14:35

  BUKUR E KE SHKRUAR VJERSHEN O POET MAVRIA
  PO A E DI TI PSE NUK BAHET DHE VUAN SOT SHQYPNIA
  DHE NUK REAGON FARE PUBLIKU E GJITHE SHOQNIA?

  ja ta thote intelektuali qe kur te shkruash here tjeter vjershen e radhes ta dish dhe ta implementosh ne poemen tende kritike pa fajtor:

  SEPSE ME 29 NENTOR ENVER HOXHA DHE PARTIA
  MBOLLEN MURTAJEN E KUQE DHE PASOI BATERDIA
  ME PASOJA FATALE QE S’I KA PAS NJOHUR HISTORIA

  Reply to this comment
  • oo August 5, 16:26

   SEPSE NE 2 PRILL 1991 FILLOI NJE INVAZION I RI SI NE 7 PRILL 1939….

   NQS SE MIDIS MERITAVE TE MEDHA KOMBETARE QE KISHTE AI XHAXHI I MADHERISHEM ISHTE SE

   -HAJDUTET
   -SPIUNAT
   -NASTRADINET
   -KURVARET

   OSE I KALBTE NE BURG..OSE I FUSTE PLUMBIN

   Reply to this comment
   • Komiti 3 August 5, 17:54

    “oo” ? Plumbi ishte me i miri . Plumbit i duhet bere monument per meritat e medha ne luften kunder maskarenjve qe kishte e ka Shqiperia ! Ku ha pyka i ligu me lajle e lule saliste apo ediramiste ?Ku pyet i ligu per padite e Mimit apo te kembores Kumbarore ? I ligu i lig mbetet ne cdo sistem. Derri do plumb, rilindjet duan bythe dhe politika shqiptare e sotme investimin e madh,-sjelljen e firmes “Huri” e cila t’ja u fuse ne sume ne mengjez dhe t’ja u heqe kur perendon dielli ! Nderime per Duken dhe per ju !

    Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 August 6, 07:08

   boll mor debil,boll mor nastro idioti!!
   na çmënde mo njeri i tredhur në tru!!mu bëre si turkosuma dhe ti!!asnjë ndryshim nuk ke.në një vrimë i fryn fyellit!!
   mos ndrysho pseudonimet sa herë të ha bitha!!nastro të shkon,kurse këto intelektual e dipllomat!’pirdhi në të!!i qut ske qënë asnjëherë!!i arsimuar po ashtu!di një italishte shatra patra!sa për dipllomat,lëre mos e piet!!të bënë thejsht se jeshe gomar!të nxorrën nga burgu e të çuan në itali e më pas në bullgari!!atje të bënë lavazh truri,bullgari më shumë!!në itali të morën me shkelma bythësh kur flisje për komunizmin!apo jo nastro??
   VK nastro!shkruj ndonjë gomarrllëk për ato 3 mijë gra ruse që vrau enveri!ato fakte ti i njeh shumë mirë!!i ke me shkrim e këndim!!

   Reply to this comment
 4. Baba Ali Tomori August 5, 14:39

  Mos o Arben Duke
  Se te zu veremi
  Ketu, o i dashur
  Eshte kalbur Sistemi.

  Eshte kalbur Sistemi
  Helmuar ne rrenje
  Edhe Zoti lart
  Nuk ka se c’tu beje.

  Na duhet Enveri
  I biri Anese
  Ndersa ti dhe une
  I bjeme teneqese.

  I bjeme teneqese
  Bejme kot gam-gam
  Rri o Arben Duke
  T’u befsha kurban.

  Reply to this comment
 5. iliri August 5, 14:41

  Shyqyr qe hoqe syzet mavi dhe po shikon qarte se c’behet ne Shqiperi!

  Reply to this comment
 6. Monika Kryezeza August 5, 15:15

  SA SHQIPETARE KANE 25 VJET QE VOTOJNE KRIMIN E KORRUPSIONIN,E NE VEND TE BUKES FEMIJEVE U THONE TE SHOHIN FEVZI TELEVIZIONIN!?

  Reply to this comment
 7. perkthyesi August 5, 16:56

  Tani po u iken koha fjaleve. Situaten duhet ta marre populli ne dore, duke rrembyer hunjte, dhe zbuar nje sahat e me pare kete klase politike krejtesisht jashte kohe, te babezitur, gjakpirese, kriminele, tmerresisht te korruptuar e te paafte!

  Reply to this comment
  • andi August 5, 17:14

   Te presim dhe Vjeshten e te shikojme se cbehet? Po me Ilir hajdutin drejtesi nuk vehet. Se i vetem Rama se lufton korrupsionin se iliri ja dhjet kartonin.

   Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 August 6, 07:15

    “Se i vetem Rama se lufton korrupsionin se iliri ja dhjet kartonin”
    të jesh kaq idiot mor njeri??
    rama luftoka,por iliri ja prishka!?
    ma va,si thotë talioni!!
    a je tu na tregu legjenda me kalanë e rozafës?apo thjesht flet në jerm??
    më duket se je në vazhdën e budallallëkut popullor”enveri nuk dite gjo,të tjerët ishin ata që persekutuan!saliu është i ndershëm,por të gjithë rreth vetes i ka hajdutë!tosi është i qut e i mirë,por rakija se len të kuptojë ndonjë gjë nga politika!rama po bo namin kurse të tjerër po shtojnë dhjamin”!!
    ecni mor budallenj,nxirreni kokën nga rëra se ju çau çakalli!!hapni sytë dhe mos gënjeni vetveten!mjaftojnë gënjeshtrat e ndyrësirave me në krye ramën!!

    Reply to this comment
 8. e ke shume drejt August 5, 17:09

  Perkthyesi jam shume dakord.

  Situaten duhet ta marre populli ne dore, duke rrembyer hunjte, dhe zbuar nje sahat e me pare kete klase politike krejtesisht jashte kohe, te babezitur, gjakpirese, kriminele, tmerresisht te korruptuar e te paafte!

  Por jo si ne Greqi qe u krijua nje parti e re si Syriza me elemente te PASOK. Duhet dicka e re nga njerez te pa perlyer, me integritet dhe qe i duan njerezit e vendin. Te punojme te gjithe per kete. Vjeshta po afron dhe rrenimi bashke me te.

  Reply to this comment
 9. aqo August 6, 05:24

  Po bini dakord me thirrjen e vule-humburit per ” Revolucionin Demokratik te masave” dhe t’a udheheqe Sali Vici-doli.

  Reply to this comment
 10. SHPATI August 6, 12:04

  aqo te duhet nderuar emri sali vicidoli dhe edin do i mbill me burg e mos ta shohin driten e diellit me se ja nxine jeten poppullit e ropne te gjalle.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim