Reformist apo konformist? Rama, një vit nga mandati i dytë…

July 9, 2018 01:46

Reformist apo konformist? Rama, një vit nga mandati i dytë…

Një vit kaloi nga fillimi i mandatit të dytë të kryeministrit Edi Rama. Kur shikon masën e reve të zeza që po i grumbullohen mbi kokë si para një shtrëngate, pyetja shtrohet a do të rezistojë edhe tre vjet të tjera?

E megjithatë, gjërat mund të kishin shkuar më harmonishëm sepse disa arritje pozitive nuk mungojnë, siç është rënia drastike e deficitit publik apo pajtimi me hir apo pahir i shoqërisë shqiptare me detyrimet fiskale si në të gjitha shoqëritë moderne. Por Rama ka artin të krijojë probleme aty ku s’duhej të kishte probleme. Le t’i shohim “gafat” me radhë.

1-Një paralele e pushteteve Berisha-Rama

Është e habitshme sesi ky pushtet po përsërit gabimet e atij që zëvendësoi me aq bujë e entuziazëm pesë vjet më parë. Edhe Berisha me fillimin e mandatit të dytë e kujtoi veten zot të paprekshëm dhe i shumëfishoi provokimet e panevojshme ndaj qytetarëve, medieve dhe opozitës. Nuk e kuptonte sa shumë shokonte duke u përkujdesur vetëm për interesat e klanit dhe rrethit të tij të afërt. Natyrshëm iu vunë nofkat “kupola” apo “familja”. Më 2011 Berishës i ndodhi natyrshëm “gjëma”.  I verbuar nga fuqia e një pushteti pa limite qëlloi mbi turmë dhe vrau 4 të pafajshëm, pa dhënë shenja as dje dhe as sot se është i ndërgjegjshëm për atë marrëzi. Edi Rama po ecën fatalisht në të njëjtën dërrasë të kalbur. Po pëson fatalisht të njëjtin tundim dehjeje nga pushteti pa kufi. Nëse ai nuk zbret shpejt me këmbë mbi tokë, nëse nuk vihet shpejt në diapazon me normat minimale të bashkëjetesës në demokraci, nëse nuk dëgjon aspiratat e thella të njerëzve në bazamentin e të cilave qëndron nevoja për t’u respektuar, Rilindja do të ketë pashmangshmërisht të njëjtin përfundim si me ish pushtetin e Berishës, një tragjedi.

Edi Rama shpreson që historia ta mbajë mend si reformist. Ai ëndërron për epitetin Rama shtetbërësi. Kryeministri kujton biles për këtë se është koherent me ndërgjegjen e tij dhe me premtimet që i bëri elektoratit. Mandati i parë, na thotë ai, i shërbeu për të mbjellë reformat, në të dytin, na garanton ai, do të ketë  korrje fenomenale.

Është këtu “stonimi” i parë me elektoratin  që e priste gjetiu gjeniun Rama. Elektorati i të majtës e hipi Ramën mbi kalë dhe e bëri nuse për një mision kryesor: shkëputjen definitive dhe radikale nga sistemi berishian i të kaluarës. Të gjithë ata që e votuan Ramën në 2013 dhe që e rikonfirmuan me 2017 në emër të “deberishizimit’ të Shqipërisë, ngrenë sot të habitur supet.

Ç’na ngatërron ky kryeministër me këto diversione pa kuptim, me këto beteja pa aq sens sa dhe idiote si rrafshimi i një teatri kombëtar apo armiqësimi me artistët, shtresa më “budiste” e Shqipërisë?

Edhe para dosjes së teatrit, me sa beteja të tjera pa bereqet humbi kohë, energji e réputacion duke u zhytur në polemika të shëmtuara? Ramës i ishte besuar një mision kryesor: fundi i pandëshkueshmërisë që ishte ngritur në sistem në kohën e Berishës. A kishte rast më të mirë t’i fillonte kurbanët nga vetja në mënyrë që t’i binte më pas edhe më fort kundërshtarëve? Po bisedat ordinere pa fund me kuçin dhe maçin në facebook ku herë zgërdhihet dhe herë hakërrohet, çfarë dobie i sjellin në raport me misionin kryesor? Më rëndë akoma, pse e ul veten ai të merret me menaxhimin e koncesioneve, të të gjitha koncesioneve, që nga plehrat, tek ilaçet, tek kullat në Tiranë, duke shkuar deri në ligje të turpshme speciale, kur fare mirë mund të kish qëndruar mënjanë këtyre tymnajave dhe t’a linte po të donte monitorimin e koncesioneve, nën kontrollin e parlamentit, opozitës apo grupeve të qytetareve të zgjedhur me short?

Pse ne analistet ashtu si dhe opinioni i gjerë detyrohemi të humbasim kohën sot për ta gjykuar Ramën për tema kaq të padobishme kur fare mirë mund të përqendroheshim tek rezultatet në ekonomi, arsim, shëndetësi etj? Askush nuk  i dëgjon më shifrat mbi papunësinë, rritjen ekonomike, numrin e turistëve etj, pasi po na e marrin kohën tema e polemika të panevojshme.

Si duhet interpretuar kjo mënyrë e të qeverisuri që sa vjen dhe po e ftoh opinionin me këtë mazhorancë?  Duhet parë thjesht si dehje nga pushteti, si një ndjenjë supérioriteti në kushtet e një mazhorance absolute siç i ndodhi Berishës?

Apo ashtu si dhe tek Berisha në të kaluarën, gjërat për Ramën janë më shumë pragmtatike sesa psiko-analitike, domethënë thjesht, apo shqeto,  një vënie graduale por e pandalshme e interesave të vetes dhe kastës për-rrotull mbi interesat e njerëzve që e sollën në pushtet?

2-Rama një gjyle jo një xhoker në luftën kundra pandëshkueshmërisë

Rama s’po e kupton që po i bën tradhtinë më të rëndë atyre që e votëbesuan dy herë. Me rënien natyrshëm në batakun  e afarizmave dhe të korrupsionit, Rama po e largon gati përgjithmonë perspektivën e ndëshkimit të atyre që kishin vjedhur e abuzuar si të babëzitur gjatë dy mandateve të mëparshme. Ai erdhi në pushtet nga vrulli popullor me betimin  për të ndëshkuar hajdutët, por ra vetë brenda, dhe sot ndodhet  në pozitat simetrike të atyre që supozohej të neutralizonte. Pesë vjet më vonë, Rama nuk ka më forcën morale ta udhëheqë  betejën kundër ish-abuzuesve. Rama është vetë sot në rolin e një abuzuesi me pushtetin. Me amatorizmin e tij, apo babëzitjen e tij, ai  ka arritur të paimagjinueshmen: ish hajdutët e perpara 2013-s thërrasin tani ditën me diell kapni hajdutin. Nga Rama, pritej të riparohej e kaluara që trashëguam nga ish ministrat e Berishës e jo të tregohej ai me gisht nga taborrët e Berishës si dhe më i keq se më të këqijtë e berishizmit…

Mitterrand thoshte: e majta ka ideale, e djathta ka vetëm interesa. Në Shqipëri s’ka të majtë e të djathtë, por një korporatë politikanësh që bëjnë rotacion në pushtet me idealin si të zhvasin sa kanë fuqinë në dorë.  Më pas, kur bien nga pushteti akuzojnë si të virgjër palën që hipën në fuqi, në mënyrë që mëkatet të neutralizohen e të harrohen.

Kësaj dinamike partikulare shqiptare po aq precize sa një orë zvicerane, është duke i shërbyer me devotshmëri pushteti i Edi Ramës. Pse të lodhej Rilindja të fuste Saliun në burg, kur fare mirë mund ta imitonte sistemin e tij për të futur edhe ajo sa më shumë pasuri në llogaritë e miqve e të afërmve të rilindasve?  Prova më e mirë për këtë është ngritja në piedestal e sistemit të koncesioneve që Rilindja ishte (stër)zotuar ta eliminonte si një atavizëm i ndyrë berishian.

3-Sabotimi i reformës në drejtësi

Prova tjetër më e mirë për këtë është dhe ngadalësimi i procesit të drejtësi-vënies.  Ndërkohë që PS-ja ishte zotuar për ndëshkime shembullore sapo të merrte pushtetin në 2013, sot 5 vjet më vonë, ndodhemi ende në fazën e reformimit të drejtësisë.

Ndodhemi ende në fazën ku parashikojmë të dënojmë jo politikanët mëkatarë, por ata që duhej t’i gjykonin, prokurorët dhe gjykatësit. Jemi në atë proces që quhet Vetting i personelit të drejtësisë. Sa për “vetingun” e vërtetë, domethënë gjyqin e politikaneve, me siguri Rama do na kërkojë që t’i japim një mandat të tretë. Prit gomar, të mbijë bar. Procesi është aq i gjatë, i koklavitur dhe shterpë, saqë vetë ata që e inspiruan këtë reformë (ambasadorët Lu e Vlahutin)  po largohen nga Shqipëria pa parë që të dënohet me burg të paktën një gjykatës e jo më një politikan. Do të ishte për të ardhur keq që një farsë e tillë t’i shpëtojë një ditë regjisorëve të Netfliksit.  Populli shqiptar që i besoi verbërisht në këtë pikë Ramës më 2013, doli rruar e qethur si cjapi te kasapi. Në burg jo vetëm që s’ka shkuar njeri, por reforma në vend që të asgjësonte individët mëkatarë ka paralizuar totalisht sistemin. Gjykata kushtetuese nuk funksionon më, pikërisht në momentin kur nevojitej ndërhyrja e saj për të këqyrur marrëveshjen aktuale me Greqinë, apo për të këqyrur ligjet speciale mbi koncesionet që po ligjërohen pa tendera. Edhe Gjykata e Larte eshte ne koma.

Ajo që romancierët e komplotit mund ta imagjinonin si fiksion, u realizua si një opsion. Në emër të luftës kundër korrupsionit u asgjësuan në fakt organet e luftës anti- korrupsionit dhe i jep vetes mundësinë ta shijojë dhe ai pa limit korrupsionin. Bravo artistit!

4- Ekonomia në pikëpyetje ashtu si zgjedhjet e ardhshme lokale

Pesë vjet më vonë, borxhi berishian, 62% i prodhimit të brendshme bruto, që Rilindja e konsideronte si katastrofik, jo vetëm që s’ka rënë, por është rënduar me 10 pikë më tepër. Borxhi publik i Shqipërisë, në masën 72% të PBB-së sot, është proporcionalisht më i larti në Europë. Taksat që në epokën berishiane ishin nën nivelin 25% të PBB-së, sot po rendin të gllabërojnë 30% të PBB-së ekonomisë shqiptare duke synuar t’i afrohen vendeve me taksim te lartë si Franca dhe Danimarka. Mbyllja e bizneseve është pasoja më imediate e kësaj politike makro-ekonomike të gabuar. Në 2017, mbi tre mije biznese, kryesisht të vogla, kanë mbyllur dyert. Ku shkojnë këta njerëz që falimentojnë? Pasoja tjetër negative imediate është emigracioni  i detyruar në kohë paqeje që ka pllakosur këtë vend si kurrë më parë që nga eksodi masiv i 1991-shit. Ngadalësimi i pritshëm i rritjes ekonomike  që qeveria e ka premtuar ne masën 5% këtë mandat por që sipas organizmave financiare ndërkombëtare  ka filluar fazën rënëse, do të ishte goditja fatale për Shqipërinë . Ashtu siç nuk diti kjo qeveri  të përfitonte tani nga hapja tani e negociatave për integrim , e jo pas një viti kur ndoshta kjo perspektivë do të futet në kllapa për një kohë pafundësisht të gjatë. Të gjithë sondazhet në Europë japin si  fituese për në zgjedhjet europiane të 2019-ës, grupin e partive ekstremiste anti-emigracion domethënë anti-zgjerim të BE-së. Vetëm naivet që besuan tek ndëshkimi i ish-sistemit berishian mund të vazhdojnë të besojnë se negocjatat do të hapen automatikisht në qershor 2019.

Mosrealizimi në kohë i reformës zgjedhore  do të jetë së fundi një tjetër vatër problemesh në perspektivë për këtë qeveri. Pa reformë zgjedhore qe mos të përsëritet farsa e drogës e zgjedhjeve legjislative të qershorit  të kaluar , vendi hyn në krizë në qershorin e ardhshëm, fill në momentin kur ai do presë dritën jeshile për hapjen e negociatave.

Rama dështoi, të paktën këto pesë vjet, në reformën në drejtësi. Lë t’i dhurojë vendit të paktën një reformë jo më pak të rëndësishme atë zgjedhore edhe sikur kjo t’i kushtonte në zgjedhjet e ardhshme lokalë. A s’do të kishte interes ai që bashkitë kryesore t i fitojë opozita në mënyrën që kjo të marrë pjesë në një formë ushtrimi të pushtetit  dhe të rivihet nën prozhektoret e kritikës ? Përtej Ramës, ajo që po bëhet më i padurueshëm sot , është toni inkuizitor i një Lulzim Bashe. Opinionit i nevojitet ta vërë këtë të fundit në provë, përpara se t’i teket t’ia punojë Ramës me 2021 si ajo shprehja “për inat të sime vjehrre, do shkoj me mullixhinë”. Nëse biem sërish një ditë në mullirin e kësaj PD-je të sklerotizuar, të pareformuar, të padënuar, të jemi të sigurt që të ardhmen që Rama po na e komprometon, mulliri i Lulzim Bashes do ta thërrmojë përgjithmonë.

Genc Burimi / Botuar sot në DITA, pjesë e forumit me bashkëpunëtorë të gazetës, analistë të jashtëm dhe lexues mbi analizën e 5 viteve qeverisje të Rilindjes

July 9, 2018 01:46
Komento

53 Komente

 1. *nga PRENG PJETRI* July 9, 01:55

  Zoti Burimi
  Te gjithe kane te “drejte”,te gjithe kane punuar dhe po punojne per
  popullin dhe atdheun ton te dashur!
  E para dhe e pa pertueshmja eshte politika ajo qe po coptohet lodhet
  dhe po flijohet si e qyshe te beje me te miren e mundeshme per
  qytetaret.
  Po ashtu edhe medja si pushteti i katert ne rradhe nuk pushon asnje
  dekik duke permbushur mbi100% detyren e saje ne te gjitha sferat dhe
  ne cdo aspekt.
  Komunitet e ndryeshme fetare ne kordinim te plot me dhjetra organizata
  dhe shoqata jo fitim pruese jane gjithemone dhe te kudo ndodhur ne
  sherbim te qytetareve.
  Gjithashtu edhe sindikatat ushtrojne plot kompetence rrolin e tyre ne
  mbrojtje te punetoreve duke e sprapsur here pas here qeverine nga
  nismat e saj dhe tentativa per te mbushur saducet e tyre duke futur
  duart ne xhepat e qytetareve.
  Drejtesia doemosdo eshte kudo dhe kurdohere pararoj duke shkaterrua
  cdo lamsh e nyje qe tenton te penalizoje qytetaret e mi!
  Mazhoranca si bleta punetore goje e bythe mjalta s’ve gjume ne sy dit
  as nate qe lume populli qe e ka.
  Ndersa opozita personafikon shqiponjen ne kuptimin figurativ duke ju
  versul si hute si skifter her -here si shqiponje kujdo qe merr guximin
  te cenoj jeten pasurine dhe sigurine e qytetareve.
  Ndaj na kane zili dhe hale ne sy kancelarite e Europes dhe me gjre.
  Nuk jane akoma te informuar popujt e kontinentit tim europe me gjuthe
  keto cilesi begati dhe risi suksesi qe po perjeton Shqipria dhe
  shqipetaret,ndryshe BE dote ishte shperber me kohe duke ju bashkuar
  vendit tim duke rrelizuar enderren SHTETET E BASHKUARA TE
  SHQIPERISE!!!
  C’enderr mbreselenese…!
  Epo fja s’ban mort thote populli ndaj edhe une ca fjale neper tym thash…!

  Reply to this comment
 2. Kris 1 July 9, 03:17

  Hera e pare qe dita boton n e analize qe nepermjet kritikes te ndihmohet kazanxhiu Rame te dale nga kazani .Eshte pune e veshtire sepse eshte perlyer keq.I ardhur ne pushtet me bekimin e mafies politike ai kurre nuk mund te realizoje ndeshkimin por do te vazhdoje te mashtroje duke kundershtuar reformat qe mbeshtesin lirine.
  Fundi tij do te jete me i turpeshem se i Berishes.Berishen e mbrojne Rama e Meta ndersa vizatimorin nuk do ta mbroje as llumi ku eshte zhytur.Nje send pa vlere

  Reply to this comment
  • deliranti July 9, 19:13

   Rama ka 8 vjet qe sundom dhe si i tille ai ka zhgenjyer mbi 1 milion shqiptaret se eshte kthyer ne diktator po aq i urryer sa edhe Berisha!
   Doemos kur lexojne keto rreshta militantet tru shplare te PS-se, qe ashtu si cecenet e Berishes te canin gurrmazin po t’u shaje bajraktarin e tyre edhe keta te nje prerje jane!
   Dhe kete e thote nje antar i PS-se, jo tru shplare,por nje idealist per nje Shqiperi te denje e te drejte per cdo shtetas shqiptar,qe e kam mohuar antaresimin ne PS deri sa te shporret Rama si kryetar!
   Rama se pari ka rrenuar vete PS-ne!
   Ai eshte kthyer ne pronar i vetem i saj,ka mbledhur rreth vetes njerez qe nuk e keshillojne dot per te kunderten pa le me ta kritikojne,apo mos o zot ta akuzojne!
   Rama i ka te gjitha cilesite e nje diktatori!
   -Ai komunikon me njerezit si harbut,nuk ka respekt per bashkefolesit dhe nuk e quan qytetarin te denje per t’i kthyer fjalen kryeministrit!
   Rama ne facebook komunikon njelloj sic komunikojne rrugacet me ate!
   Ai kurre nuk pranon nje ankese dhe kulmi qe hiqet sikur eshte kompetent per te gjitha fushat duke harruar se cinizmi , mendjemadhesia dhe arroganca kurre nuk jane aftesi dhe zgjuaresi!
   Rama e ka hequr nga praktika e administrates shteterore pritjen e popullit!
   Zyrat e ankesave,drejtorite e maredhenieve me publikun dhe ato te komunikimit me qytetaret,sherbejne vetem per te punesuar me rroga te majme militantet e partise e jo te punojne per shtetin!
   A mund te ndodhe kjo,ne nje gjykate ,qe gjate seancave gjyqesore drejtuesi i saj gjyqtar,ta pyese te pandehurin te akuzuar per vrasje qe te jape mendimin e tij ne se eshte ai vrasesi apo jo?
   Dhe kur ai te pergjigjet se nuk eshte ai vrasesi,atehere gjykatesi ta marre kete si prove te pakundershtueshme dhe te marre vendimin se i pandehuri eshte i pafajshem dhe ta liroje ate ne sallen e gjyqit!?
   Do thote dikush,se kjo eshte e pa besueshme dhe kurre nuk mund te ndodhe!!!
   Ha ha ha ha ha haaaaa!
   Jo more dikush-e,ashtu thoni ju,por ndryshe mendojne ne Bashkine e Tiranes,Avokatin e Popullit,ne kryeministri,ne emisionet investigative “Fiks Fare” dhe “Stop”, qe i japin te drejte “vrasesit” ne marrjen e vendimit te tyre!
   I ankohem kryebashkiakut Veliaj se UKT shkel Kodin Civil,vendimin e Keshillit Bashkiak per taksat vendore,duke i cituar ato fjale per fjale,por ky kryebashkiak,qe fiton cmime ne te gjithe boten,jo vetem qe nuk te pergjigjet vete,por edhe vartesit e tij qe ka me shumice ne Bashki per t’u marre me zgjidhjen e ankesave ,jo vetem nuk vleresojne e gjykojne ankesen time,por i drejtohen UKT-se,pra atij qe duhet t’i kerkohet llogari,qe te jape arsyetimin ne se ka vepruar drejt qe ka shkelur ligjet duke vjedhur qytetarin apo jo!
   Dhe UKT hazerxhevap i pergjigjet se fajtori eshte qytetari dhe me kaq mbyllet ankesa!
   Ja ky eshte shteti qe ka ndertuar Rama keto 8 vjet,qe nuk na vret si Berisha,por na vjedh,na perbuz,na tall etj njelloj si ai!
   Dhe kur i shkruan vete Rames se “UKT po vjedh qytetaret”,Rama pergjigjet se “UKT nuk varet nga qeveria”!
   Po Bashkia socialiste nga varet?
   Po ne qytetaret qe grabitemi a nuk do na mbroje qeveria?
   Ne se qeveria nuk na mbron ne qytetareve kur buka prodhohet me miell kanceroz,kur uji i piste shitet per uje te pijshem,kur UKT vjedh mijra e qindra mijra emigrante shqiptare ne shkelje te ligjeve etj,a nuk mban pergjegjesi qeveria?
   Ne se kaq nuk ben,por na drejton tek gjykatat,atehere perse e votojme dhe e duam ne kete lloj qeverie antipopullore?!
   Ja ky eshte Rama dhe shteti i tij antipopullor!

   Reply to this comment
 3. Edmond July 9, 04:15

  Genci ,te tjera thua ti, e te tjera ata qe dine.Pershembull te gjitha ato rete e zeza,qe paske grumbulluar ti me kaq perkushtim e saktesi mbi koken e Rames, ata qe dine i quajne qiell te paster. Po si ? Komisioni europian qe monitoron ne cdo drejtim me specialiste te mirefillte te gjithe gamen qeverisese thote se Shqiperia domethene Edi Rama ka plotsuar detyrat e veta dhe jep rekomandimin pa asnje diskutim per celjen e negociatave per anetaresim. Eshte tjeter pune se vetem tre vende (nga njezet e tete) qe per interesa krejt te tjera dhe qe s’kane lidhje me Shqiperine hezitojne per momentin. Dhe ti mendon se per kete e ka fajin Rama ? Lerini keto meselera me “analiza” se na hapet barkun ju gazetaleshet shqiptare. Bernt Kushner e vlereson se ne Ballkan Edi Rama po ben punen e Europes ju na derdellisni me avazin tuaj te perditshem. Meso pak para se te shkruash o Genc. Njerezit nuk jane me budallenj qe te thone” keshtu eshte se e tha edhe gazeta.”

  Reply to this comment
  • Lili July 10, 22:02

   Ah ah ah edmond,mbeten jashta. Te fundit per cdo gje te mire sepse na lavderuan aq shume mendon tij? Jeni nje shtet banditesh,ku maffia vendos kush behet ministri i mbrendshme e ku policet sherbejne per traffikantet deri sot,e ti mendon se evropen po e mashtron? Sikur te kishe veshet pak ma te gjata do kishe degjuar tjera gjera e jo vetem cka te thone altoparlantat e Rames apo veliajt.
   Di gje ti pse u permbyt biblioteka kombtare qe deri dje kur nuk eshte permbyt…pyt pak lalin Eri cfare plane kane per ´shembjen’ e bibliotekes tash se po merr uj,mos pengon gje ne kullat e ardhshme?
   Politikane qe vetem burgin meritojne,po te ishit popull si ka dhane Zoti.

   Reply to this comment
 4. alphade July 9, 04:25

  I dashur redaktor ! E kam nostalgji fjalen “redaktor” per nje milon aresye or nuk po i ekspozoj ketu aresyet, vecse
  ne fillim i mora seriozisht fjalet dhe “rezonancat” tuaja por
  kur arrita nga mezi e kuptova se ishte nje “fejton” satirik
  gerryes. Ashtu eshte,tamam sic e pershkruani ju situaten
  aktualisht ne Shqiperi. “Secili per vete, Zoti per te gjithe” !
  Deri tani i nderuari K/minister na duket ne shqiptareve te
  zakonshem,sic i pelqen atij t’na cilesoi ne duke suprimuar
  fjalen e dikurshme “te thjeshte”, me teper KONFORMIST
  se sa REFORMIST. Pse e themi kete ? Ne radhe te pare,
  VETTINGU po ecen me “hapat e breshkes” , se kur do te
  krijohen organet e Drejtesise nga qendra ne baze nje zot
  e di. Zonja Kalavera,me sa duket e ka joshur Shqiperia
  mesdhetare,idem Spanja, prandaj e ka marre me “dale me nga dale” ,si ajo kenga myzeqare dhe qe kercehet me
  “Vallen Dyshje” , por per shqiptaret koha nuk pret. Mjaft kane pritur dhe u eshte sosur durimi : Dhe ky durim ka li-
  dhje vetem me nje “Nyje Gordiane” ,ajo duhet prere sa me pare qe ky popull te marre fryme lirisht nga “kucedra”
  qe ne kuptimin metaforik ka lidhje me bandat mafioze qe
  i kane marre frymen ketij populli . Nga zvarritjet asgje e
  mire nuk vjen . Populli yne dhe shume popuj te tjere kane
  nje refran ku thote: “hekuri rrihet sa eshte i nxehte” ,ndry-
  she po u ftoh nuk kemi gje ne terezi. Ne fushen e Drejte-
  sise po ecet ,por kohet e fundit po veme re se treshja e
  vettingut qe investigon tre komponentet e gjyqtareve ka
  filluar t’i hedhe “mish dhie taves” : Shembull elokuent eshte per Kryetarin e Gjykates Kushtetuese,zotin Dede.
  Nje dite me pare u tha se nuk e justifikon pasurine dhe
  nje dite me vone doli se ky e kishte justifikuar pasurine ?!
  C’jane keto “tribulacione” alla kineze ?! I qendrojne apo nuk i qendrojne fakteve Treshja e jurise apo gjunjezohen
  para telefonatave te politikaneve ?!
  Nese kryeministri nuk eshte as konformist dhe as refor –
  mist atehere mbetet opsioni trete qe eshte shume me i
  demshem se sa konformizmi . Kemi te bejme me nje qen-
  drim INDIFERENT. Ky qendrim eshte i pafalshem per nje
  kryeminister. Ai duhet te nxise e pse jo te imponohet per
  perfundimin sa me shpejt te vettingut ne organet e drejte-
  sise dhe te hidhen ne vettingun te politikanet duke e per-
  qendruar vemendjen te politikanet e djeshem,kreret e tyre qe numurohen me gishtat e dores: shqiptaret duan te
  shohin si do te dalin nga vettingu politikanet si: Sali Beri-
  sha,Ilir Meta, Lulezim Basha, Edi Rama, …pastaj te zbri-
  tet te ish- ministrat pedeiste,ish- ministrat e leseiste,te mi-
  nistrat aktuale e keshtu me radhe dhe te mos fillohet sic
  ndodh vazhdimisht qe politikanet e fillojne nga “cironkat”
  sic kane vepruar deri me sot me te fameshmen “Forca e
  Ligjit” qe deri tani kjo force imagjinate s’ka bere gje tjeter
  vecse ka kapur aty- ketu ndonje grup qe s’ i dihen as
  emrat,as mbiemrat qe te kene lidhje me politikanet. Ata
  qe kane lidhje me politikanet shqiptare kane care ferren.
  Cekaj ne Gjermani,ndaj te cilit mbahet nje heshtje e plote, ” Toyota ” me 3.4 milion euro e ka mbuluar mjegu-
  lla politike, Llalla po nuk dihet ku ka shkuar familjarisht qe
  me siguri ben pushimet nen diellin e Antalias,etj.etj. Keto
  jane vetem disa shembuj qe tregojne se sa indiferente po
  tregohet politika shqiptare ndaj problemeve imperative,
  te cilet nese zgjidhen me prioritet mund te futemi vitin e
  ardhshem nje rrjedhen Europiane.

  Reply to this comment
 5. nora July 9, 06:05

  ky burimi mos rrjedh gje nga viçidoli?

  Reply to this comment
 6. Arben July 9, 06:14

  psikopat o psikopat

  Reply to this comment
 7. Çika July 9, 07:15

  E kush në Shqipëri nuk është i dëshpëruar , i zhgënjyer , i mashtruar , i neveritur nga politikanët tanë ?!
  Të gjithë ndihen të tillë , me perjashtim të turmave injorante!
  Per fatin tonë të keq , turma kemi shumë , popull kemi pak . Për të nxjerrë vendin nga balta duhet heroi , por , duhet edhe populli . Ne s’kemi as njerin , as tjetrin . Prandajë ne do vuajmë shumë për të arritur aty ku duam . Nëse do arrijmë ndonjëherë ?! Siç tregojnë bathët , janë larg pashkët – janë shumë larg !
  Haxhi Qamili , Esat Toptani , Zogu , Enveri , Ramizi , Saliu, Nano , Rama , janë njerëzit tanë , janë pjella jonë .
  Historitë e tyre janë historitë tona, ashtu siç janë , të zeza apo të bardha- për këtë s’dua të futem në polemikë .
  Dhe , të raskapitur nga e kaluara , na del përpara si alternativë shpëtimi PD me Lulushen në krye dhe Mone alabakja në krye të LSI !
  E tmerrshme , më mirë të mbytemi në Adriatik !
  Rama na zhgënjeu , na mashtroi , por , nga hiçja malli Birçja , kur s’ke pulën , ha sorrën .
  Analiza e Burimit është perfekte , por , jo e plotë .
  Atë tepsinë , që e donte të gjithën dhe ne ia dhamë , e ndau dhe po e ndanë si harbut dhe si maskara, si një batakçi . Turp të ketë , Rama dhe palaçot rreth tij , këtë janë edhe më të ndyrë !

  Reply to this comment
 8. PILO July 9, 07:23

  E ke qare o GENC BUR-IMI kete flete rrufe si ne monizem!Po me thuaj o Genc ne ke vend kolonial kryeministri ben perpara me vizioin e tij pa bere shpalljen e pavaresise.? Flet per mosndeshkim e qeverisje paralele te Berisheve burre shteti e yjeve ne ngjitje,s’permen toto Liken ku me siguri ose je nga Lezha e Monit ose je anetar i LSI-se .Pa na thuaj kush e vuri toto Liken president mos valle Rama???????,Pa na thuaj kush e vuri ate dranen kryeprekurore mos valle Rama,kush e çoi mekembesin e Gestapos se Berishes ambasador ,mos valle Rama:Eshte e vertete qe reformat jane ngadalesuar kjo fale vetshpalljes koloni por ama kthim mbrapa nuk ka!Edi Rama keni apo skeni vizion ju gazetarucet qe bashkoheni me zerat e mbytur te Luleve qe pergjirohen per “Teatrin Kombetar”kur dihet se defakto ate e kane transferuan ne godinen e Parlamentit ku aktoret me te spikatur Hollivudian duke filluar qe nga Saliu e mbaruar te Noket e Paloqet na sjellin ne skene ç’do te enjte nga nje drame!Mos valle edhe keta i ka sjelle e i skenon Rama???Ju bythe pambuket ose pjese e kazanit mediatik qe s’ju le rehat koha nuk e kuptoj se perse dilni nga kazani e i bashkoheni popullit kur nuk keni bere e nuk beni pjese ne te!Lereni popullin te gjykoje per formimin e shtetit Shqipetar nga vizionari i vetem sot per sot Edi Rama duke shkelmuar nje te keqe te instaluar ketu e 28 vite mes gjembash e hithrash djegese !Transormimin mos e prisni brenda dites or mjerane se populli kerkoi demokraci e ju iniciuat shkerdhatokraci !Shiperia doni apo s’doni ju spurdhjaket do te behet kur te jete instaluar nkehere e mire shteti i se drejtes ,kur te kete rifituar pavaresine e kur te mos mekembet e perçmohet nga ata qe e qajne neper konferenca shtypi e i ngulin thiken naten!Shqiperia po ribehet ,por triumfi i saj do te duket kur te kete larguarr te gjitha ferrat qe çfjerrin çdo dite trupin e saj!Populli per te cilin ju gjeni kohe e pergjiroheni shikon ç’do dite se si ka qene e si eshte ,se kush eshte pengesa qe nuk ecen me hapa te medha drejt stabilitetit te perhereshem !Pa u rezuar me ligje shteti paralel Berishjan Shqiperia do te lengoje.pasi qeverisja qe kemi kaluar ka ndertuar nje sistem mafioz qe ne kapitalizem quhet demokraci qe s’ka birr kurve qe e ç’instalon !Drejtesine e ka nen vartesi akoma Beri,parate e pronat i zoteron Baftiari ,opoziten Lule zari!Poshte diktatura e budallenjeve!

  Reply to this comment
 9. Ylli July 9, 07:37

  Qe DITA te bej kete editorial ,dmth thika ka arritur ne kocke.Por ka naivitet te ky editorial.
  Te mendosh qe Rama po habit me sjelljen e tij ,perveçese naivitet me duket edhe vetmashtrim.Rama do fuste ne burg Saliun ????
  Mos na beni me qesh.Me cfare modeli qeverises ??? Me ate te Sadri Abazit ,Arben Ndokes apo Elvis Rroshit.???
  Koncesionet ju bejne pershtypje ??? Mos se na bete me qarë .A mundet miku i ngushte i Vilma Nushit te bej ndryshe ???
  Objektivat qeverisese ??? A nuk jeni ju redaksia e gazetes Dita qe promovoni videot sedi do jene rruget qe do ndertohen ,projektet qe do realizohen Video ,video dhe vetem video.Rruge doni apo nuk doni jane te Saliut.
  Keni 10.vjet qe thoni Sala vodhi ne Rrugen e Kombit .Supozohet se vodhi ,jam dakort.
  Por kur ajo rruge 120 km, sipas jush mori 1 miliard € ,e gjitha mes maleve e ndertuar ,ju Sherlock Holmes e investigimit si e justikoni shumen 180 milion € per vetem 25 km rruge fushore Thumane -Kashar ,apo 30 milion € per vetem 4 km te rruga TEG – TUNEL I Krrabes ???
  Po ato ulerima qe ka1vit qe Saliu sben dot rrugen Lin – Pogradec dhe ne do ta bejme per 6 muaj e u bene 6 vjet e po i rruajne trapin rruges ,si e arsyetoni.
  Nena ime me Saliun e 2005 e e kishte pensionin 75 mije leke .Deri ne 2013 i shkoi 140 mije l.Me humanistin Rilindes Edvin nga 140 mije …..i.ka shkuar 150 mije.
  Qe mos ta zgjas shume ,mire beni qe jeni kritike ,por te habiturin mos e beni ju lutem.
  E gjitha kjo qe po ndodh eshte pasoje e propagandes skizofrenike pro Rames ,tek e cila gazeta Dita ka “meriten” e saj.
  Rama nuk eshte me mekatari ne politiken shqiptare ,por e ka kthyer jeten politike ne nje cirk ,ku ai eshte Tahir Baçova dhe te tjeret Arusha Mira apo Silva.
  Te pakten nen qeverisjen Berisha kishte jete politike antagoniste ,perplasje dhe debatuese.
  Po tani….80% e mediave me Qeverine.TURP.
  Per Ramen kam respekt por me duhet te them….NA ISHTE NJEHERE NJE ÇUN TIRONE !!!!!

  Reply to this comment
 10. N. VJOSA July 9, 08:14

  Eh, ore Burim,
  Qofsha i gabuar, por ky shkrimi yt se pse me ngjan me nje BURIM TE UJRAVE TE ZEZA TE OPOZITES SE SALI MONSTRES…por,
  me nje frazeologji skolareske, ku me fjale ti i ben malet fusha dhe fushat male…
  Kur e mbarova se lexuari shkrimin tend , mu krijua pershtypja se ti jo vetem genjen dhe shpif, por na jep direktiva nga Maje e Olimpit…
  Tipike kjo per nje palointelektual qe realitetin jo vetem e shikon me syze te zeza, por flet me nje megallomani cinike.
  Natyrisht, qeverisja e Rames, pas Katrahures qe gatoi Sali Katastrofa, nuk ish e lehte, sepse duheshin mbyllur te gjitha borxhet dhe plaget qe la Anarshisti dhe Mashtrusi klasik, Sharlatani dhe politikani me primitiv qe ka patur Shqiperia ndonjehere.
  Do ti merrja me radhe te gjithe “argumentat” e Burimit, ndaj ne nje koment tjeter do perpiqem te tregoj pse nuk ngjisin dhe nxijne Realitetin.
  Shqiperia ka veshtiresi dhe ndodhet sot me e percare se kurre sepse ajo ka nje Opozite destruktive, e cila ka jo hallin e Shqiperise, por hallin e vetvetes, per te ardhur ne pushtet dhe per te mos lejuar ndeshkimin e Megakorrupsionit dhe Kriminalitetit, te pengoje sa te jete e mundur e me shume reformat jetesore te ndermarra nga Qeveria e Rames.
  Rama nuk ka ne dore Shkopin Magjik, por po lufton me nje Llum qe perpiqet ta perbalte me te gjitha mjetet. Dhe pjese e kesaj perbaltje je dhe ti zoti Burimi i Ujrave te zeza…
  Edhe pse ne nje situate teper te veshtire kombetare dhe europiane, Shqiperia po perparon.
  Tregus eshte rritja e prodhimit por dhe reformat qe po kryhen, ndonse me veshtiresi, por po pershendeten fuqimisht edhe nga populli shqiptar, por edhe nga aleatet euroatllantik te Shqiperise.

  Hiqi syzet e zeza te Sali Monstres, z. Burimi, te cilin edhe pse ben sikur e kritikon, ti je avokati i tij, i sheqerosur…
  Sic thashe me lart, ne nje koment tjeter do perpiqem ti marr me radhe, te kater kapitujt e shkrimit tend tendencioz, per te ndricuar sadopak te Verteten, qe e dine dhe perkrahin shumica e shqiptareve.
  Po te ishin te verteta keto qe thua ti z. Burimi, atehere do ish e lehte fare:
  Shqiptaret te heqin Ramen dhe te vene ty Kryeminister o Burimi Zi i Babaleopozites…

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN July 9, 12:46

   eh Neti ,Neti,
   une s’gaboj asnjeher, shkrimet e tua duken si ato gjyqet ne keshillin e lagjes, ku demaskohej armiku .
   dhe e ke demaskuar mire kte Burimin, qe nga syzet e kuptove reaksionarin, qenka dhe avokat i sheqerosur… kto shprehjet vetem studentet e filoloqylit mund ti nxjerrin …

   nejse, mire ja ke ber, direktiva eshte ‘mos guxo te perdoresh mendjen tende – vetem duartrokit partine’
   ore Neti, se ti je i squar, a ma spjegon dot ti, se çfare prodhimi eshte rritur ?? ku e shikon praparimin ti mar shok, na ndihmo dhe ne ta shohim ??
   mos e ke fjalen te ai bari qe deri dje e hanit dhe sot e pini ?? jo se vetem ate prodhim po shohim qe vershon Europes, vetem bar e aziliant prodhon rrrrrrrrrilindja jote …

   aleatet euroatllantik ta dhane pergjigjen ke disa dite qe ta mbyllen deren te hunda me miell, ai muhabeti qe e nxoret si sukses te vitit tjeter,dhimbjen e kthejme ne force -ka thene partia, ne genjeshter sa me te madhe ka thene Makiaveli qe te duket e vertete …
   leri aleatet, se nuk po dine ku kane kokat e tyre me ate Trapin matane oqeanit e me doganat qe po vihen, hallin e halese tuaj kane aleatet, po shiko i beni derman kapitalizmit se ….dhe 6 dite buke keni

   Dita,
   duhet te hapni nje rubrike per Netin, lakrorin, nora me morra, e ca te tjere , ku titulli dhe fundi te jete
   ‘Rrofte udheheqesi – fajin e ka saliu 😛

   Reply to this comment
   • N.VJOSA July 9, 13:59

    Moj Sorra BLACK,
    Po ku ke humbur ti, mire qe u lajmerove se na kish marre malli…
    Qe te ka mbetur ora tek gjyqet ne keshillin e Lagjes, qe te kane mbetur ne mendje reaksionaret, prape, nuk ta kam fajin une!…
    Qe nuk gabon asnjehere, me krijon pershtypjen se nuk je qenie njerzore, por jashtokesore…
    Une edhe gaboj, se ndryshe nuk do isha njeri.
    Qe nuk e kupton gjuhen e figurshme dhe nuk te pelqen as fakulteti i Histori-filologjise, te kuptoj. Edhe Dhelpra ashtu tha per Rrushin, kur se arrinte dot: jane aguridhe, tha…
    Me sa duket te pelqejne keto universitetet e sotme qe kane bire si Kerpudha pas shiut…Po aty ne Bruksel, i mbarove studimet, e lexove Kapitalin e Marksit, apo te merren mendt dhe do ta shtysh per sezonin tjeter!?…
    Po plakesh dhe nuk u poqe po mbete…K…
    Ti tjerr lesh e grin sallate… as rritjen vjetore te Shqiperise ne perqindje nuk di?!…
    Lexo, lexo, se do piqesh.
    Qe Shqiperia po perparon, kete vetem Qorrat e Sali Selfo Qorrit nuk duane ta shohin.Q”e ka Probleme, eshte e natyrshme. Si edhe te tjeret.
    Te ndodhnin kaq shpejt ndryshimet, do te ishte mrekulli.
    Ja psh te marrim Reformen ne Drejtesi. Rama beri punen me te mire te mundeshme qe ua la inisiativen Europianve dhe amerikanve. Sepse me Kokeshpellen nuk do merrej vesh kurre, kur ketu e 3 dhjetvjecare vetem grindje dhe teater po na shohin syte…
    Verifikimi me Vetingun i bandes se Plepistave te Tano Karridit shqiptar, kerkon kohen e duhur. Ambasadori amerikan dhe kjo Kokekuqja e BE-se bene sa munden.Tani do nderrohen kuajt e Karroces.Shpresojme se Drejtesia do vihet.Prandaj Babale Saliu, Lulushi dhe Mona Cizmja bejne si te terbuar.
    Shqiperia eshte pjese e Kontinentit. Dhe problemet e Europes reflektohen edhe ne Shqiperi.
    Sa per keshillat qe i jep DITA-s , mos vere merak.
    Ajo boton mendime nga me te ndryshmet edhe me analiste si puna e ketij Burimit te ujrave te zeza, por ata qe dine te lexojne dhe gjykojne nuk pertojne ta thone te Verteten.
    Kaq, sa per sot.
    Qe te kenaqesh ti BLACK,
    une them qe shqiptaret ta heqin Ramen dhe te bejne Kryeminister Lulushin, ose Monen, ose fundja kete Burimin e Zi, se paskemi humbur kohe kot.
    Black,
    te them te drejten, me duket kohe e humbur te merresh me keta tipa skolastikesh dhe kritizeresh partiak, te cilet i ka zene Diarreja e Luftes se piste politike.
    le te kacafyten si Qente.

    Reply to this comment
    • Lili July 10, 22:10

     Ah neti reforma ne drejtesi sheh ti kur te perjashtuarit behen avokat fale ligjeve qe ky Parlament me shumice socialiste,dmth me votat per me vendos,vendos qe horrat te vazhdojne jeten ne drejtesi..
     Si nuk te vjen turp ,o neti..
     Po ke mendon ti me bind sot me mbrojtjen e skandaleve te Rames Erionit e Fusha shpk?
     Zgohu o neti, se shqiptaria me nuk bindet me idiotsite e propagandes,shqiptaret po shohin boten sot o neti e po shohin dallimet vete,pa pasur nevoje per ty,qe te va shpegojsh vijen e Partise…
     Free yourself ,use your brain.

     Reply to this comment
     • N. July 11, 11:07

      @Lili,
      Bej nje here shkollen fillore, para se te kuptosh dhe te spjegosh politiken!
      Se kush e krijoi Sistemin e degjeneruar te Drejtesise ne Shqiperi, kete e di dhe e kupton edhe Macoku im…!

  • anticensurë25642654 July 9, 17:34

   neto
   lexova vargjet e ben tradhëtarit dhe e pashë që skishte rrakëllyer ndonjë dopjo sot!!
   hudhi një sy dhe ti”Zoti i madh e me kurorë, pse s’më bën një shërbëtor?!”!!
   se nesër e dredh prapë ai!!
   ja fillon e mbron ramën e tahirin!!

   Reply to this comment
   • N. July 9, 18:11

    E lexova Ceno.
    Satire e forte.
    Nuk donte as zvendesminister, a deputet, por ato postet e larta, minister e larte!!…hahahaha…!
    Bota qe kur eshte krijuar keshtu ka qene o Ceno…
    Thoshe e ndiera Nena ime:
    Kush e pati ne dore e nuk e futi ne goje…
    (Beni nuk pi pije alkoolike, per arsye…Me pare nuk e di …)

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 July 10, 07:59

     atëherë paska problem tjetër!!
     “(Beni nuk pi pije alkoolike, per arsye…”,unë kujtoja se e kishte nga alkohooli!!
     qënka më keq se e mendoja!!
     “Bota qe kur eshte krijuar keshtu ka qene o Ceno…”atëherë nuk ja vlen me e lodh mëndjen!!
     indi hesapi?!
     dikush me hajdar në dorë dhe të tjerët me duar në bythë?!
     kuptohet duke i hequr mundimin atij të hajdarit të gjej vrimën??

     Reply to this comment
     • N. July 10, 09:33

      Ceno,
      Ty eshtë më mirë te mos pergjigjesh…
      Se e lakon e sterlakon muhabetin dhe krijon insituata…
      Ose,
      Here tjeter do te shkruaj shkurt:
      Ti Ceno, ke gjithnje te drejte….!

     • anticensurë25642654 July 10, 12:32

      neto ke të drejtë!!
      më mirë mos mu përgjigj!!se nuk më rrihet pa i nxjerr bisht gjërave!!ose ndryshe kur e ngacmon të qelb!!
      më injoro neto,as shkurt mos shkruaj!!dhe unë kur të shkruaj diçka e të kërkoj ti hedhësh një sa,nuk është se kërkoj mdneimin tënd me doemos!!thjesht ta sjell si fakt!!
      neto që dy jemi “xhentëllmenë”,dhe unë mendoj se ke ti gjithmonë të drejtë!!

 11. Niku July 9, 08:26

  Shifrat I ke gabim z. Burimi. Borxhi I berishes nuk ishte 62 perqind, por 68 perqind dhe rreth 700 milione dollare te fshehura. Rama ka te meta, por e ndihmon PD qe eshte ekstremisht negative. Duhet nje parti tjeter qe te jete me e mire se sa PS-ja qe gjerat te behen si duhet, por me PD, apo LSI-ne as mos e mendoni, sepse duke dashur qe te veni vetulla do te nxjerni syte.

  Reply to this comment
 12. betixho July 9, 09:32

  Genc Burimi nuk ka bërë asnjë kritikë analitike dhe shkencore përveçse,ka marrë gjithë zhargonin e opozitës dhe e rifokuson për ti dhënë ndriçim dhe vëmëndje të gjitha atyre çështjeve që errësojnë kompleksin e reformimit të ndërmarë nga këjo qeveri.
  Tendenca e Burimit dhe burimëve që qëndrojnë pas tij apo ndërgjegjes së tij,synon për një ndërhyrje të K/ministrit me dorën e një diktatori për të fshirë poltikanët zullumqarë me urdhër dhënie drejtësisë dhe si edhe për ta shtyrë atë të kapërxejë etapat reformuese dhe për ta nxjerrë nga shinat e mëdha qëndrore të demokracisë.
  Vetëm sharlatanët, idiotët dhe keqdashësit mund të bëjnë një parashtrim të tillë të politikbërjes të qeverisë Rama.
  Jam plotësisht dakort me komentuesin Vjosa.
  Rama do të mbetet në histori si Reformatori i madh,nëse,ecën me vendosmëri përpara pa djegur etapat.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 9, 13:29

   beti
   mos je gjë linda ti??
   nëse je linda!?
   do të të thosha se ke marrë një shëmbull të gabuar për ta mbështetur!!
   neti vlosën!?
   që thotë se rama është reformator i madh!?
   të dija më të mënçur o belinda!!

   Reply to this comment
 13. Claus July 9, 09:33

  Ja, ra dhe xhepanheja!

  Ou cfare e paska gjetur “Netin”, “Pilon” dhe nje takem si keta.

  Ky takem do te vazhdoje sot. Do te ulerasin, bertasin, shajne dhe fyejne me tere fjalorin e tyre “famemadh” qe si si ka mundesi qe “Dita” ka dy dite qe ka dale nga shinat dhe po kritikon Ramen!

  Do te dale si gjthmone edhe Bedriu, por Bedriu nuk kenaq asnjeren pale, se per njeren pale eshte bere bajat, per tjetren pale eshte bere i palexueshem dhe kesaj “plage” qe “Dita” ka hapur pas dy editorialeve te Erebares dhe sot te Burimit, balsami Bedriut eshte vetem nje top vazeline mbi plage qe jo vetem qe nuk sheron por perkundrazi vetem e majis ate me keq.

  Tani pres lukunine ramiste qe do te dale nga shpella dhe do te sulen ndaj cdo shkrimi dhe komenti racional.

  Dite me diell sot!

  Reply to this comment
  • Pilo July 9, 13:09

   Te keshilloj te lexosh “intelektuhalen” o Cllous dhe ma do mendja qe do te gjeshe vetvehten!

   Reply to this comment
   • intelektuali July 10, 16:24

    Ore po ti nga na polle more bylmez?

    PO C’KE ME INTELEKTUALIN TI MORE?

    Ty te replikon Claus gjermoni, ti hidhesh me fyerje tek intelektuali shqyptar duke u gajasur si nje fanatik budalla. Po ne vend te thuash qe shyqyr qe Bedri Islami e kuptoi me ne fund nje pjese te VERTETES more mavri bylmeze per Edvin Drogen dhe Taulant Xibraken e Rilindjes Enveriste te kanabisit dhe kokaines, ti fillon dhe fyen te tjeret duke u gajasur me intelektualin qe po pi thjeshte kafen e radhes tek Tajvani dhe qe s’do me ja dite fare nga Pilo-Neti Hajvani.

    PO PSE ME WC ALLA FRNGA DHE ME HALE ALLA TURKA DO TA BEJME DEBATIN KETU?

    Reply to this comment
 14. ETHEM July 9, 09:49

  KY BURIMI I PASHTERSHEM I SALIUT NA GAJASI SE QESHURI.G A Z E T A DITA BEN MIRE QE BOTON KETO MOSTRA.SE TIPA TE TILL JA BEJNE ME SY BERISHES TE QENDROJ AKOMA NE KARIGEN E SHPIFSIT FIXHITAL.
  POPULLI I MAJT E DI MIRE SE RAMA PO BENE ME TE MIREN PER TE.SE KRYEMINISTRI NUK BURGOS NJERI,NDONSE U SHOREH SE DO I DENONTE.SE REFORMEN NE DREJTESI NUK E DREJTON AI-POR ND/KOMERTARET.SE HAJDUTETNE KRIMINELET NE KETE DISTEM NUK LINDEN NE KOHEN E RAMES…POR TE SALIUT ICILI ISHTE DORA VET I HAJDUTERISE E KRIMITR.
  KY BURIMI DIÇ DUKET KA DASHUR NFONJE KOCKE NE SISTEMIN E DREJTESISE DHE. NUK JU DHA.

  Reply to this comment
 15. intelektuali July 9, 09:57

  EDI RAMA ESHTE THJESHT NJE KRYEMINISTER KAQOL PA SHKOLLE DHE DROGAXHI QE NUK DI SI TE ORGANIZOJE PRODHIMIN E NDERSHEM KOMBETAR

  Kete konstatim e konfirmoi para do kohe edhe administrata e Presidentit Trump nga SHBA pasi Edi Rama e cilesoi Presidentin amerikan si “Turpi i Botes” nga studioja e CNN.

  Edi Rama eshte i vetmi Kryeminister deri tani qe mbuloi Vatanin me kanabis dhe ngriti traun e doganave shqyptare per drogat e forta, kryesisht te kokaines nga Amerika Latine dhe me paret e droges filloi te blinte lobime ne BE dhe SHBA sic bleu edhe ambasadorin amerikan Lu dhe ambasadoren e BE-se Vllahutini per ta paraqitur Shqypnine si nje “Kopsht te Lulezuar” qe eshte futur ne rruge te drejte. Shuma maramendase te parave te droges shkonin gjate ketyre 5 vjeteve per reklama enveriste, per gazeta dhe revista dallkauke komerciale alla “Lonely Planet” etj., per cmime nderkombetare alla “Lali Eri” si Kryebashkiak Famoz Boteror qe te kujtonin Kohen e Qepes te Enverit kur fitoi Cmimin e Pare ne Bote per ushqimin, nderkohe qe populli po vdiste per buke nga uria dhe mjerimi total. Ne kete situate pyetja thelbesore qe lind vetvetiu eshte:

  A KA BERE DICKA POZITIVE EDI RAMA KETO 5 VJET NE PUSHTET?

  Sali Berisha la pas shume zullume, por la edhe Rrugen e pambaruar te Kombit, gjithashtu Tynelin e Krrabes qe sipas gjasave do te duhet te ribehet nga fillimi. Edi Rama i meshoi Rilindjes Urbane me rregullimin e qendrave te qyteteve kryesore duke punuar ne shumicen e rasteve si Saliu, me borxhe, ne terrin e nates, ne objekte madhore pa tender, pa projekte dhe pa preventiv pa e vrare mendjen fare njesoj si Saliu per Prodhimin Kombetar – GDP qe ka mbetur ne vend numero me disa oshilacione te vogla ne 4500 USD per fryme ne vit, sipas statistikes te Bankes Boterore:

  https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.CD?locations=AL

  Rritja ekonomike 2-3 % nuk mbulon dot inflacionin nderkombetar te cmimeve qe eshte ne nivelin e 4 %, prandaj edhe sikur te ishte rritja ekonomike e Rilindjes Socialiste 5 % kjo shifer nuk mund te perkthehet pozitivisht per shqyptaret qe presin t’i afrohen standarteve te BE sa me shpejt dhe jo te marrin arratine nga syte kembet per nje jete me te mire ne dhe te huaj. Ne kete situate gjithmone e me shpesh duhet te pyesim:

  A MUND TE VAZHDOJE TE QEVERISE EDI RAMA SIC KA QEVERISUR KETO 5 VJET?

  Une per vete them qe jo duke verrejtur degradimin moral te qeverisjes se tij autoritare,

  por:

  KUSH DO TA ZEVENDESOJE?

  sepse:

  Lulzim Basha qe po mpreh dhembet dhe ka vene tiganin ne zjarr ka te njejten NOCKE derri si ajo e Edvinit dhe kjo e konfirmuar me historine e tij edhe si Minister REZIL i Saliut ne Rrugen e Kombit dhe 21 janar, por edhe Kryebashkiak gjumash qe foli shume, por nuk beri kurgje per Tiranen.

  atehere:

  KUSH MUND TA ZEVENDESOJE EDI RAMEN?

  sepse:

  Nga ana tjeter me perjashtim te Pandi Majkos, kur shikoj KUNGUJT e PS-se qe kane rrethuar Bosin Piktor dhe qe votojne si robote enveriste me urdher nga Partia me kaplon nje trishtim i thelle, por kur shikoj vampiret agresive te Saliut ne PD-ne e Lulit me ngrihen qimet e kokes perpjete nga frika se Edi Rama do te mbetet perjete me kete opozite amorale, budalle e paafte dhe inekzistente,

  dhe:

  KJO ESHTE E KEQJA ME E MADHE

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 9, 13:22

   ta kam thënë nastro që nuk je budalla!!
   “Nga ana tjeter me perjashtim te Pandi Majkos, kur shikoj KUNGUJT e PS-se qe kane rrethuar Bosin Piktor dhe qe votojne si robote enveriste me urdher nga Partia me kaplon nje trishtim i thelle, por kur shikoj vampiret agresive te Saliut ne PD-ne e Lulit me ngrihen qimet e kokes perpjete nga frika se Edi Rama do te mbetet perjete me kete opozite amorale, budalle e paafte dhe inekzistente,”
   duke e lënë dhe majkon jashtë,nuk është ashtu si të duket,të gjithë janë të korruptuar!!
   të korruptuar këta që ishin të virgjër dje,rama,dhe ata që janë virgjëruar sot,sala(bashës,vari hajdarin se zëndhënës është)!!
   problemi shtrohet kush duhet të jetë në OPOZITË me politikën e sotme?kush do të dalë dhe do të mbushë atë boshllëk që i mungon shqipërisë??
   këta nuk lejojnë asnjë mundësi tjetër!këta janë këthyer në kartel!
   këta vendisin mbi gjithçka!këta nuk lejojnë asnjë tjetër TU HYJË NË PJESË!!!
   duhet shëmbur karteli politik shqiptar!!
   si???????

   Reply to this comment
 16. Tani e tutje Erdogani eshte edhe president i Shqiperise dhe i Kosoves ! July 9, 11:23

  Edi Rama ka rreshkitur ka rene ne derrase te kalbur ! Si piktor artist ka arritur te meremetoj ca vende, te bej nje makiazh ne media per “arritjet” po sic shikohet, ne thelb asgje nuk ka ndryshuar korrupsioni eshte edhe me i larte, borxhet edhe me te larta, varferia edhe me e larte !
  Vetem nje fakt ! Ne keto vite “sukesesesh” shume te “medha” rriti pensionet (me te ulta ne bote ) me 2.5 dollar ne muaj !
  Ku eshte rritja dhe mirqenia qe pretendon Rama ?
  Ne Drjetesi korrupsioni eshte shume skandaloz megjithse ka filuar reformat me vetingun ! me kete temp “ndryshimesh” Edi Rama do te arrije bollikun qe duan shqiptaret , ne vitin 2070-en !!

  Reply to this comment
 17. Ekonomist July 9, 11:30

  Edi Rama eshte kryeministri me i deshtuar ne ekonomi i ketij tranzicioni 28 vjecar nga 1990. Kujton se me ca batuta bajate mund te qeverise, krejt i pa afte te kuptoje rrenimin ekonomik te vendit, kjo fale dhe nje mesuesi anglishtje akoma me te pa afte se vetja qe mban si minister Ekonomie.

  Reply to this comment
 18. Tani e tutje Erdogani eshte edhe president i Shqiperise dhe i Kosoves ! July 9, 11:34

  Edi Rama ka rreshkitur ka rene ne derrase te kalbur ! Si piktor artist ka arritur te meremetoj ca vende, te bej nje makiazh ne media per “arritjet” po sic shikohet, ne thelb asgje nuk ka ndryshuar korrupsioni eshte edhe me i larte, borxhet edhe me te larta, varferia edhe me e larte !
  Vetem nje fakt ! Ne keto vite “sukesesesh” shume te “medha” rriti pensionet (me te ulta ne bote ) me 2.5 dollar ne muaj !
  Ku eshte rritja dhe mirqenia qe pretendon Rama ?
  Ne Drjetesi korrupsioni eshte shume skandaloz megjithse ka filuar reformat me vetingun ! me kete temp “ndryshimesh” Edi Rama do te arrije bollikun qe duan shqiptaret , ne vitin 2070-en !! Edi Ramma eshte kthuer ne nje turkoshak ! Syte i mban nga europa, por KOKEN nga Erdogani ! Kishim nje Berishe tani u bene dy ! U fuqizuam edhe me shume ! Injoranca shqiptare eshte ngritur ne nivelet me te larta, Shikoni parlamentin ! Aty nuk ka zoterinje, sepse zoterinjte nuk shahen as nuk ngrinden, aty ka injorante dhe budallenje me kostum ! Aty ka shejtan djaje me brire qe mendojne vetem per vete dhe jo per kombin dhe shqiptaret ! turp te keni ju maskarenjete qe merreni me gjasme me hallet e popullit shqiptar ! ju jeni tradhetar ! !

  Reply to this comment
 19. Mihallaq Qilleri July 9, 12:30

  Genc, mesa duket kje ndëruar Burimin. I njohur për shkrimet e tua interesante, ti skifon me qëllim. Mjafton të të përmend se borxhi publik ne vitin 2013 ishte mbi 72 përqind, përveç borxheve prej 800 milion dollarëve. Genjeshtra mbi këtë shifër tregon pozicionin tënd politik, “Burimi”. Te tjerat ne shkrimin tënd janë të stërshkruara e të stërdëgjuara. Mos e digj personalitetin, Genc!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 9, 13:09

   laqi
   mjafton të kujtosh ndërtimin e rrugëve “pa asnjë lek nga shteti”,por që FMN nuk i këshillon,bile i kundërshton,dhe do të shohësh se borxhi publik rritet dhe kur “shteti ndërton rrugë pa paguar”!!

   Reply to this comment
  • intelektuali July 9, 13:16

   O Llaqi socialisti po propagande edviniste po ben ketu more mavri?

   sepse:

   Ja ku e ke nje material ketu me poshte qe spjegon me mire historine e borxhit publik qe tregon se Rilindja Socialiste e Edvinit dhe e kaqoleve pas tij jo vetem qe ka rritur borxhin publik gjate mandatit te pare te tyre, por ka cuar taksat ne stratosfere per nje vend me GDP ne vend numero dhe qe kerkon gjuhejashte te thithe investotore te huaj, ja shikoje cfare deklaron Top Chanel:

   “…Po t’i besojme te dhënave zyrtare nga Ministria e Financave, në fund të vitit 2017, borxhi i qeverisë socialiste rezultoi 69.9 për qind e prodhimit kombëtar, nga 72.3 për qind që ishte në dhjetor të vitit 2016.

   Me gjithë uljen e lehtë në dy vitet e fundit, borxhi publik i Shqipërisë mbetet në nivele kërcënuese për ekonominë. Fondi Monetar Ndërkombëtar, Banka Botërore dhe institucionet e tjera e cilësojnë atë si rrezikun kryesor për qëndrueshmërinë financiare, por edhe per rritjen ekonomike të vendit.

   Borxhi kombëtar i Shqipërisë u rrit me 1.6 miliardë euro gjatë periudhës 2013-2015, duke arritur nivelin rekord 73 për qind e Produktit të Brendshëm Bruto. Opozita akuzoi qeverinë socialiste për papërgjegjshmëri financiare, por kjo e fundit ia faturoi rritjen borxheve të fshehura që la pas qeveria e Partisë Demokratike.

   Dy vite më parë, me propozim të Ministrisë së Financave, Parlamenti miratoi një ligj, i cili e detyron qeverinë të ulë borxhin vit pas viti. Sipas programit makroekonomik, qeveria është angazhuar që borxhi të ulet nën 60 për qind në vitin 2021, kur janë edhe zgjedhjet e ardhshme. Por, trajektorja e parashikuar e uljes ka shkaktuar debate mes qeverisë dhe FMN-së.

   Fondi FMN ka kërkuar një ulje më të shpejtë të borxhit, veçanërisht në vitet e para të mandatit qeveritar, dhe jo në dy vitet e fundit siç parashikon qeveria. FMN druhet se në prag të zgjedhjeve, qeveria nuk do ta respektojë planin për uljen e borxhit, siç ka ndodhur shpesh në vitet zgjedhore…”

   Reply to this comment
 20. anticensurë25642654 July 9, 12:46

  “Mitterrand thoshte: e majta ka ideale, e djathta ka vetëm interesa. Në Shqipëri s’ka të majtë e të djathtë, por një korporatë politikanësh që bëjnë rotacion në pushtet me idealin si të zhvasin sa kanë fuqinë në dorë. Më pas, kur bien nga pushteti akuzojnë si të virgjër palën që hipën në fuqi, në mënyrë që mëkatet të neutralizohen e të harrohen.
  Kësaj dinamike partikulare shqiptare po aq precize sa një orë zvicerane, është duke i shërbyer me devotshmëri pushteti i Edi Ramës. ”
  rama ka meritën e tij o burimi,por mos harro ata që kanë meritën kryesore!!
  ramistët dhe berishistët!!
  pra populli idiot që njërin e bën perëndi dhe tjetrin virgjëreshë!
  kjo alternohet sipas rezultateve në zgjedhje!
  perëndi kur fiton dhe virgjëresh kur është në opozitë!!
  shiko komnetet e tifozëve të të dy krahëve dhe pirdhi në të muhabetit!!
  harrojnë debilat se kur thonë që “rama ja futi lulit”ose “luli ja futi ramës”,në fakt është bytha e tyre që e ka brënda!!
  jemi popull i trashë dhe asgjë më tepër!!pa një popull të tillë!?
  nuk do të kishim idiotë të tillë në pushtet!!
  përveçkësaj ndyrësie,të brëndëshme,do të kemi dhe ato të jashtëmet!!
  deri dje patëm gërkun “që do të na fuste në BE”,i dhamë sa deshi!
  nesër do të kemi sulltan erdoganin si kryetar i grupit të vëndeve që nuk pranohen nga BE!!
  nuk ishte rastësi sundimi 600 vjeçar turk në ballkan!ai sundoi një popull primitiv!popullin e ballkanit!!popull që,që në jetë të jetëve të vetmen kostante që ka pasur,ka qënë përçarja!!

  Reply to this comment
 21. intelektuali July 9, 13:26

  O Llaqi socialisti po propagande edviniste po ben ketu more mavri?

  sepse:

  Ja ku e ke nje material ketu me poshte qe spjegon me mire historine e borxhit publik qe tregon se Rilindja Socialiste e Edvinit dhe e kaqoleve pas tij jo vetem qe ka rritur borxhin publik gjate mandatit te pare te tyre, por ka cuar taksat ne stratosfere per nje vend me GDP ne vend numero dhe qe kerkon gjuhejashte te thithe investotore te huaj, ja shikoje cfare deklaron Top Chanel:

  “…Po t’i besojme te dhënave zyrtare nga Ministria e Financave, në fund të vitit 2017, borxhi i qeverisë socialiste rezultoi 69.9 për qind e prodhimit kombëtar, nga 72.3 për qind që ishte në dhjetor të vitit 2016.

  Me gjithë uljen e lehtë në dy vitet e fundit, borxhi publik i Shqipërisë mbetet në nivele kërcënuese për ekonominë. Fondi Monetar Ndërkombëtar, Banka Botërore dhe institucionet e tjera e cilësojnë atë si rrezikun kryesor për qëndrueshmërinë financiare, por edhe per rritjen ekonomike të vendit.

  Borxhi kombëtar i Shqipërisë u rrit me 1.6 miliardë euro gjatë periudhës 2013-2015, duke arritur nivelin rekord 73 për qind e Produktit të Brendshëm Bruto. Opozita akuzoi qeverinë socialiste për papërgjegjshmëri financiare, por kjo e fundit ia faturoi rritjen borxheve të fshehura që la pas qeveria e Partisë Demokratike.

  Dy vite më parë, me propozim të Ministrisë së Financave, Parlamenti miratoi një ligj, i cili e detyron qeverinë të ulë borxhin vit pas viti. Sipas programit makroekonomik, qeveria është angazhuar që borxhi të ulet nën 60 për qind në vitin 2021, kur janë edhe zgjedhjet e ardhshme. Por, trajektorja e parashikuar e uljes ka shkaktuar debate mes qeverisë dhe FMN-së.

  Fondi FMN ka kërkuar një ulje më të shpejtë të borxhit, veçanërisht në vitet e para të mandatit qeveritar, dhe jo në dy vitet e fundit siç parashikon qeveria. FMN druhet se në prag të zgjedhjeve, qeveria nuk do ta respektojë planin për uljen e borxhit, siç ka ndodhur shpesh në vitet zgjedhore…”

  Reply to this comment
 22. Kris July 9, 16:04

  C’do gje eshte normale kur diskutohet nga komentuesit! Por paradoksi qendron ne disa “mendje te ndritura” qe na thone se Rama eshte shkuku dhe pasoja! Por jo more zoterinj berishiane! Foshnja lindi e vdekur! Kishim shpresa te medha por saliu na i ktheu me dru! Na rrahu ,na gjakosi, na vodhi dhe na vrau! Mos ju duket qe vrasje eshte krim me i vogel se “krimet” genjeshtrat e Rames! Jeni njerez te shitur dhe pa dinjitet kur mbroni Sal Rahm Vicidolin! Plehra!

  Reply to this comment
 23. Zgalem July 9, 16:08

  Analiza tregon nivel pergjegjesie , per te arthmen e vendit . Vrejtia e pare : Si mund te krahasohet qeverrisje Rama , me ate Berisha ? Kjo nuk duhet te shkohet neder mend . Berisha nuk pati qeverrisje , por sundim prej kacaku . Ky gabim , behet fatal edhe per analizen tjeter te studimit , qe eshte I hollesishem dhe problematik. Ngadalesimi I ecurise se reformes , eshte me te vertete pengese serioze , ne ecjen perpara , por varet ose jo nga Qeverria , kjo ha diskutim. C’kuptim ka shprehja : Keni qene kunder koncensioneve dhe duhet t’i permbaheni fjales . Koncensioni eshte metode pune , duam apo nuk duam ne . Shifrat , qe permend , per sundimin , Berisha , jane te diskutushme . Ato I mbyt rritja ekonomike, e njohur nderkombtarisht . Shkrimi , ka problematike , qe duhet ta analizoi me kalem ne dore , Qeverria . Gjykoj se edhe kete here nuk do te kete rotacin te pushtetit , per faktin e thjeshte se perballe qeverrisje , qe gabon , ndodhet nje opozite cope -cope, qe nuk e ka njeri ne llogari. . Zgalem

  Reply to this comment
 24. I.Troplini July 9, 18:06

  I afte apo i paafte te permbushe pritshmerine qe pret elektorati prej Kryeministrit? I vendosur dhe i pakompromis ne rrugen qe duhet ndjekurj apo nje hap para dhe 4 pas?
  Keto, do ishin pyetjet e drejta qe mund te shtroje cdo qytetar apo qytetare shqiptare per Zoterine.
  Ky kryeminister, eshte produkt i pazareve te ndyra te paszgjedhjeve, eshte produkt i tjetersimit te vullnetit te sovranit, ku vota kunder krimit politik dhe paligjshmerise, perfundoi ne prehrin e Ilir Metes si koalicionar dhe paterice e pushtetit te Edi Rames.
  Edhe 100 vjet sikur te ishte ne ate post, Edi Rama nuk ka kellqe per te permbushur ate mision, qe do vinte shtetin shqiptar dhe shoqerine shqiptare ne shinat e ligjshmerise dhe zhvillimit.
  Pozat prej fodulli provincial dhe fryrja si ai gjeli maje plehut, jane bere shenja karakteristike te sjelljes se nje misioni te deshtuar. Edi Rama, nuk mashtron dot me njeri. Ai, nuk ka lidhje me reformatoret. Reformatoret, kane idealin si burim force dhe sakrificen si shenje dalluese te se perditshmes.
  Kur nuk ke pulen, do hash sorren. Kjo, eshte arsyeja, pse na duhet te durojme pazaret e ndyra te krimit, letrat e bakallit te kompromiseve me dyer te mbyllura, mes ketij “reformisti” dhe atyre qe i kane duart te lyera me gjak shqiptaresh.
  Kapitulli Rama, eshte nje i mbyllur. Ai eshte nje kapitull i kohes se humbur, i nje kohe te vyer, qe nuk kthehet me pas. Dezulizionimi nga Edi Rama dhe kabineti i tij, ka nje lidhje direkte me shifrat e largimit te shqiptareve nga syte kembet.
  Ne qe kemi mbetur, jemi te gjithe shofere taksie, natyrisht secili me 3 diplloma akademikesh ne xhep.
  Edi Rama eshte “garancia” qe statusquoja, do ruhet, qe asgje nuk do ndryshoje. Per shoqerite perendimore, politikane te tille qe sigurojne vazhdimesine, jane simbol i suksesit te vazhdueshem. Per ne shqiptaret, eshte vetem nje vazhdim i ketij tmerri dhe ankthi, qe ka nje cerekshekulli qe nuk po na ndahet.

  Reply to this comment
 25. Kristaq Rama July 9, 19:19

  O ti Genc Burimi, ti bravo te kjofte se je munduar te shkruash me kujdes per bastardin tim Edi Rama, po akoma s’e keni kuptuar se sa bastard dhe monster eshte ky njeri more milet..Ai me shkaterroj mua, shkaterroi nje familje dhe e la gruan te cmendur, mori nje kurve qe zgerdhihet si plehre, dhe tani qe e solli Monika Kryemadhi ne Gjirin e Lalesit ket bq ne krye, ju i dhate voten per se dyti dhe ai ben nje qeveri me tan dashnoret e veta, kurva rrugash, qe nga Nikolla nga Fani dhe Manastirliu nga Berati dhe tyrli monstrash e prostitutash si vetje. Ai eshte nje burre prostitute dhe ju pritni qe ai te rreguloj Shqiperine,mjere Shqiperia ne dore te kujt ka rene, do vij dita dhe do ta kerkoni per ta vra’ dhe s’do ta gjeni se ai ne fund do ik me noje kurve jashte shtetit se pare ka vjedhe bolle nga pemet e mbjella anes rrugeve dhe nga koncesionet fatntazme..Bravo..popull Shqiptare keni nje monster bq kryeminister..qe s’di te bej asgje vetem te zgerdhinet dhe merret me kurva gjithe diten..!!

  Reply to this comment
  • . July 9, 19:38

   Ja , filloi dhe po zbrazet Kazani Plehrave te medieve te Shkelzen Sypeshkaqen Sali Kryeshpifsit!
   O ti qe perlyen emrin e nderuar te kristaq rames dhe te birit,
   edi rama nuk eshte ashtu sic thua ti, se e kane votuar dhe besuar shqiptaret me shume se sali katastrofen.
   Keto jane puro shpifjet e sali qenit, qe nuk pushon dite e nate se shpifuri.
   Monster eshte saliu, babai i mashrimit dhe i genjeshtres, sal kryekrimineli me duar te lyera me gjak shqiptaresh.
   Ytttttt Pis!

   Reply to this comment
 26. katarakti July 9, 19:33

  A eshte analiza e Burimit tendencioze dhe dashakeqe, siç shkruajne disa komentues, apo e drejte dhe e vertete, = siç pohojne disa te tjere. Ne kete çeshtje ndahen dhe kacafyten 33 komentuesit e deritanishem. Une jam i bindur se ne shumicen e njerezve, pra te votuesve ka nje zhgenjim nga qeverisja e Rames. Por njekohesisht, ne mungese te nje alternative te besueshme dhe shpresedhenese Rama mund te « fleje » i qete deri ne vitin 2025. Pra edhe pas zgjedhjeve te ardhshme legjislative. Sepse opozita e sotme nuk jep asnje shprese per me mire. Perkundrazi. Po a mund te quhet ky sukses i Rames? Nisur nga keto te dhena, per mendimin tim, Burimi e ka 100 per qind gabim, kur shtron pyetjen nese kjo qeveri do te mbaje edhe 3 vjet te tjera apo jo? Per mua Burimi e ka po ashtu gabim kur pohon se Rama po humbet kohe dhe energji me beteja te tjera pa bereqet. Mua me duket se keto stuhi ne gote apo beteja jane duke u ngritur qorrazi nga opozita dhe jo nga Rama. Rama po prish nje ndertese karakatine per te ndertuar nje teater te ri. Qofte edhe me 6 apo 10 kulla. Opozita po ben qametin. Siç beri per nje kend lodrash, per stadiumin kombetar etj etj. Nga kjo zhurme dhe kjo perplasje me mullinjte e eres eshte Rama qe perfiton dhe opozita qe diskreditohet. Kjo opozite kapet si mbyturi pas fijes se kashtes se nuk ka asnje platforme te shendoshe ekonomiko/ financiare, nuk ka asnje strategji te mirendertuar per ringritjen e vendit? Aspak. Ajo merret me e lagu apo s’e lagu. Te marresh ne mbrojtje artistet « budiste » eshte po ashtu budallallek. Aq me shume qe gjysma e tyre jane pro shembjes dhe gjysma tjeter kunder. Po a eshte kjo ajo qe shqeteson shqiptaret sot? Shqiptaret duan pune, rend dhe mireqenie. Dhe nuk e rruajne fort per nje teater karakatine dhe ca aktore te llastuar.
  Edhe ku thote qe shqiptaret e votuan Ramen si antikopje e Berishes dhe per deberishizimin e vendit, me duket se autori i shkrimit perseri gabon. Po te ishte si Berisha ai per nje jave do te duhej ta bente zap sistemin e drejtesise. Por ai po e tjerr dhe po e tjerr sa te plas shpirtin. Nga ana tjeter ha debat citimi i Burimit se « … Me rënien natyrshëm në batakun e afarizmave dhe të korrupsionit, Rama po e largon gati përgjithmonë perspektivën e ndëshkimit të atyre që kishin vjedhur e abuzuar si të babëzitur gjatë dy mandateve të mëparshme. Ai erdhi në pushtet nga vrulli popullor me betimin për të ndëshkuar hajdutët, por ra vetë brenda, dhe sot ndodhet në pozitat simetrike të atyre që supozohej të neutralizonte ». Pyetja eshte : A ka rene vertet Rama ne kete batak ? Cilat jane faktet qe deshmojne per kete rreshkitje te tij ?
  Me duket shume interesant pohimi me poshte i autorit se « Me amatorizmin e tij, apo babëzitjen e tij, ai ka arritur të paimagjinueshmen: ish hajdutët e perpara 2013-s thërrasin tani ditën me diell kapni hajdutin. Nga Rama, pritej të riparohej e kaluara që trashëguam nga ish ministrat e Berishës e jo të tregohej ai me gisht nga taborrët e Berishës si dhe më i keq se më të këqijtë e berishizmit… ». Ketu me duket se Genc Burimi ka plotesisht te drejte. Dhe faji per kete permbysje te roleve eshte 100 per qind i lartgjatesise se tij.
  Persa i takon akuzes se trete te autorit rreth deshtimit te reformes ne drejtesi, per mendimin tij Genc Burimi e ka teresisht gabim. Sistemi i ngritur nga Berisha eshte shume i veshtire te zhbehet. Gjithe sistemi drejtesise i eshte kundervene me terbim dhe me te gjitha mjetet Vettingut. Pa folur ketu edhe per ish drejtuesin e LSI=se dhe sot president i vendit… Persa i takon luftes antikorrupsion, ky fenomen u ngjiz ne kohen e Berishes. Dhe organet e luftes antikorrupsion nuk kane ekzistuar asnjehere neShqiperi. Persa i takon ekonomise une nuk besoj se as Rama dhe askush tjeter ne bote mund te beje diçka si duhet. Kur ke shkaterruar gjithçka prodhuese dhe kur ke shitur apo dhene me koncesion te gjitha asetet e vendit, askush nuk mund te te nxjerre nga lluca ku ke rene. Ne fund te analizes autori pohon nje te vertete kapitale. Ai nenvizon se : « Nëse biem sërish një ditë në mullirin e kësaj PD-je të sklerotizuar, të pareformuar, të padënuar, të jemi të sigurt që të ardhmen që Rama po na e komprometon, mulliri i Lulzim Bashes do ta thërrmojë përgjithmonë ».
  Si perfundim do te thonja qe gazeta « Dita »po ben shume mire qe po u jep fjalen specialisteve dhe analisteve te pavarur per te analizuar me realizem dhe pa tifozllik 5 vjeçarin e Edi Rames ne pushtet.

  Reply to this comment
 27. Predator July 9, 19:37

  Rama ka shume te meta dhe mungesa lideri po tani per tani vetem ate kemi.

  Reply to this comment
 28. Çika July 9, 19:49

  Jo njëherë e kam ngritur zërin tim të mekur:
  More , ka a s’ka Parti Socialiste , ka forume ku diskutohet e vendoset për politikat që zbaton Partia , apo këto janë punë të Njëshit , dje të Nanos , sot të Ramës ?!
  Njëshat pa fre , ne shqipëtarëve , na kanë bërë hatanë .
  Enverin diabeti e kishte bërë invalid nga trutë , Saliu gjenetikisht ishte një egërsirë , monstër shpelle , Nanua ishte një pijanec i degjeneruar dhe hedonist i shthurur . Unë nuk e di nëse Rama është i droguar . Nuk e besoj, derisa kjo akuzë del nga goja e ndyrë e Berishës . Ama, nga droga, apo jo nga droga , shumë gjëra i bën si i droguar .
  Për shkak të hajdutit Meta , Ramës iu vranë katër njerëz të ndershëm në Bulevard dhe u plagosën dhjetra të tjerë .
  Këtë Metë e bën president dhe del e na thotë se është presidenti më i mirë në histori dhe prapë do t’a zgjedhë president . Kauza jote, Edi Rama , për të luftuar korrupsionin , është mashtrim i njeriut të pabesë e të pa karakter . Ti shkele mbi gjakun e derdhur në Bulevard . Saliu bleu me para gjakun e derdhur në Gerdec , ti bleve gjakun në Bulevard .
  Krimet e SHIKUT , gjysmat janë të Gazidedes që i mori në varr , ndërsa gjysma tjetër janë të Vishos , që ti si langaraq e dekorove fshehurazi dhe e nise ambasador duke u justifikuar me ca fjalë pa asnjë lidhje logjike .
  Rama është në mandatin e dytë , në të parin nangopi me llafe të bukura ( për llafe e per polemika me këdo nëpër Shqipëri edhe në fshatin më të largët , s’ia ha qeni shkopin ) po veprat ku janë , se premtimet po kthehen permbys ?!
  Përmenda vetëm dy mashtrime të Ramës , por , ka të tjera edhe më të rënda .
  PS me në krye Ramën është përsëritja e një filmi që e kemi parë njëherë ( një dezhavju ) – PS me në krye Nanon .
  Kanë dallime partitë njëra nga tjetëra , por , një tipar e kanë të gjitha — të gjitha na dolën prostituta !

  Reply to this comment
 29. Populli July 9, 20:30

  Oj Shqipni e mjera Shqipni,
  me keta politikane shpirtzi,
  ne fillim katunari i Bulgajetit,
  mori e veshi petkun e mbretit,
  pas tij erdh nji Hoxhe nga Jugu,
  vrau shqiptare me shume se turke,
  kur vdiq la nje Kok susak,
  ky e la popullin pa buk ne bark,
  pas Susakut, nji malok muti,
  gjith shqiptaret ne Fajde futi,
  sot ne pushtet nji Piktor koti,
  me rrot [email protected], me idioti!

  Reply to this comment
 30. Orteku i Fekenit July 9, 22:41

  Rruget i duam pa pagese por borxhi te mos rritet! Te ndetojme ku te duam ama permbytje te mos kete Duam reformen per drejtesi ama ndertimet pa leje ti legalizojme! Gjyqtaret ti nenshtrohen vetingut dhe te gjith ti heqim por gjygjet te funksojnojne me njehere! PS te sillet si socialiste te mbroje te drejtat e puntorve ama investoret te vijne e te hapin vende pune!
  Te rrjepim te gjithe nga nje cope toke ama problemet e prones te zgjidhen .Te shkaterrojm uzina e fabrika ama teatrin ta mbajm…….Domatet e italianit ti mbledhim e tonat jo , uliinjt e grekut po e tonet ti shesim per dru zjarri ,qepe te mos mbjellim ka Maqedonia sa te duash ! Te rrisim eksportin? E leht fare presim pyjet e Martaneshit dhe te Lures Ta bejm shurren ne det e per peshkun shofim e bejm………Fajin e ka Rama Berisha Luli Meta me kompani e po se paten ata e Hoxha ose Noli Zogu bile edhe Skenderbeu qe na rrahu myslimant

  Reply to this comment
 31. gjermani i fundit July 9, 23:56

  i nderuar gazetar Genc Burimi, ju pershendes per artikullin. Ju keni te drejte te kritikoni, siç kushdo nga ne gjen ne kudo e gjithshka diçka per te kritikuar. Psh, edhe kur ble nje send ne internet, ne Amazon apo AliBaba, te kerkojne reçension dhe ti si gjithe bota pas elozhit te pare i fut ca kritika, se malli nuk eshte ai qe mendoje, se ka nevoje per permiresime, etj, paçka se koka me te mençura jane lodhur ta ideojne, ta prodhojne, ta nxjerrin ne treg, ta transportojne, etj. Gjeja me e perbashket qe gjen tek “populli” i bleresve eshte deshira per te blere nje mall te mire dhe solid me çmimin ekonomik me te mundshem, A ka mundesi edhe pa leke? Besoj se me kupton ku e kam fjalen ne kete hyrje te gjate. Rama ishte sendi me ekonomik i periudhes kur duhej shporrur banditi sali berisha dhe mos pyet per difektet. Kush ka vrare mendjen te shpike Kapitalizmin dhe mekanizmat e tij (apo tentakulat) qe mberthejne qelizat e pushtetit dhe qeverisjes, e ka llogaritur edhe reagimin e elektoratit. Qameti, populli do votoje nje Rame, qe ndofta shpreson te mbetet ne historine e te medhenjve, por i duhet te kaloje ne labirinthet makiaveliste te njeriut te vogel, te njeriut te hesapeve dhe llogarive. Ndonese nuk jam dakord me ju z.gazetar G. Burimi per te katerta pikat e deshtimit Rama, mendoj se vertet Rama po te kete akoma dy gram zgjuarsi per veten duhet te filloje te largohet me elegance. Por kush mund ta zevendesoje? Ose me mire, kush mund te jape me shume besim se do ti beje gjerat me mire dhe me vendosmerisht se Rama? Me shume gjasa largimi i Rames ia jep fitoren ne tavoline pd-se dhe lulezim bashes, subjekte te dyja keto qe i kane shpetuar burgut me procedure. E tere pd-ja eshte per ne burg – siç e dini ka edhe raste kur banda arrestohet en bloc. Duhet te keni parasysh se sali berisha mund te kete bere rruge apo tynele e sidomos mitingje, por keto nuk i mbulojne dot kusuret e nje qeverisjeje banditeske, madje kete e pohojne edhe radiogramet e te huajve. Ekonomia z. gazetar G.Burimi ka turperuar mustaqe me te medha se shteti yne liliput dhe i kolonizuar. Ka rene ne depresion Amerika, Gjermania; per çeshtje qe nuk i kuptojme dot jane ne borxhe katastrofike vete Shba-te, Japonia, Italia, etj; mos prit qe profesori i piktures Edi Rama te shpike ndonje teori ekonomike kur kane deshtuar profesore ekonomie me grada shkencore. Por pse votuam ne shqiptaret piktorin Edi Rama dhe jo ndonje fallxhor hyjnor? Po ja pra, ai mall ishte ne treg, dhe ne aq “leke” kishim per te paguar. Do zoti dhe i kemi xhepat me plot sot per te blere mall me te mire; po he pra, na nxirr ne vitrinen virtuale nje rob me te mire? Qe te mos jete sofist i majte dhe tregtar i djathte si Rama, etj -izma te tjere, qe Rama here i ka nga vetja dhe here i adopton me zor per te dukur me interesant nga ç’eshte. Te siguroj se nuk ka, nuk e gjen dot, por edhe ne e gjetsh, sistemi aktual i gjerave do ta beje si veten. Pse? Se interesat jane te medha, dhe si ne skuadrat e futbollit qe shume gjera i vendosin sponsoret, edhe ne politike “lojtari” eshte imazhi, kurse sponsoret jane regjia.

  Reply to this comment
 32. Dhimbia e madhe popull. July 10, 15:37

  Me te lumte me konkluzionin “gjermani Fundit:…
  “lojtari” eshte imazhi,..sponsoret jane regjia….

  Dhimbia e madhe popull.

  Reply to this comment
 33. Kopshtari July 12, 09:34

  Edi Rames i vijne te gjith rrotull. Eshte pa asnje diskutim kryeministri me i mire qe ka pasur ndonjehere Shqiperia. Ka ber e po ben ate qe eshte me e mira e mundshme, ne kushtet kur e mori Shqiperine me nje borxh shtetror prej 67% , me nje sistem te bazuar ne korrupsion e krim dhe me nje drejtesi teresisht te padrejt. Ngadal por me siguri po ben gjithçka qe eshte e mundshme per momentin dhe do te vazhdoj keshtu deri sa ta veri Shqiperine ne rrugen e Zotit. Kush ka inat, te pelcas, por mos te çpifi e trilloj.

  Reply to this comment
 34. leka i madh July 13, 14:57

  Analize e sakte , bravo genci po ky milet don akoma pacavure dhe ti etiketoje analistet si te sales apo te edit dhe nuk e kuptojne qe mund te jesh kunder te dyve.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*